dit vporsteJ luiile loegejuiriht, dit adres terstond onderteekend door eeoe me nigte leden, die als groote tiendbezitters bekend zijn. Men ziet hieruit den geest, die bet Congres bezielde, en die bet bijzonder belang deed wijken voor het algemeen. Zoo werd ook door cenen edelen inenscberivriend bet voorstel gedaan, om in ons vaderland, in navolging van Frankrijk, landbouwende koloniën voor jeugdige en verwaarloosde kinderen op te rigtcn. De lieer Suringar wees op bet voorbeeld van Mettray, en de daverende toejuiching die zijne woorden volgde, bet benoemen eener commissie, ten einde zich met een onderzoek tot derge'ijk hoogst gewigtig plan bezig te houden, getuigt van den geest en de gevoelens, die dit Congres bezielden. Toen eindelijk aan den vriendschappelijke!) diseh een onzer Hoogleeraren bet denkbeeld van de meest mogelijke vrijheid voor den vaderlandschen landbouw hulde toebrugt, maar daarbij tevens met weemoed en verontwaardiging herinnerde aan ver verwij derde streken, maar waar toeli ook de JMederlandsche vlag wappert en het Nederlandscli gezag geëerbiedigd wordt, en waar geen spoor van dien vrijen arbeid te vinden is; waar bet dreigend oog eens opzieners en bet geknal der zweep de cenige aansporing tot dien arbeid is; toen bij daarop den vollen be ker ledigde, op eenc spoedige afschaffing van eenen zoo Gode en inensch on- teerenden stand van zaken, getuigde de luide toejuiching der vergadering van den geest, die ook op dit punt baar bezielde! Dat die geest dan, die wij bier in eenige korte trekken schetsten, en die men als eene schoone ontlui kende bloem kan beschouwen, die, met bedaardheid en standvastigheid aan gekweekt, voorzeker eenmaal de heerlijkste vruchten zal opleveren, zich meer en meer zal uitbreiden, incenen wij gerustelijk te mogen gelooven en ver trouwen. Voorzeker zal eene toenemende belangstelling, in alles wat de waar achtige belangen van bet vaderland betreft, aanleiding geven, dat het volgend Congres te Groningen, ofschoon voor velen derhalve op eene wclligt minder gunstig gelegene plaats, nog drukker bezocht zal worden en niet minder ge- wigtig zijn, dan bet nu afgcloopcne. Dat Groningen, tegen bet oordeel van velen, als verzamelplaats gekozen werd, mag voorzeker in de eerste plaats worden toegeschreven aan do hcusche uilnoodiging van de Groningscbe stede lijke Regering, die tot deze bijeenkomst wel de zalen van bet Raadhuis beeft willen aanbieden. De leden van bet Congres zullen dus daar, op cene hun ner meer waardige wijze, kunnen vergaderen, dan zij zulks te Arnhem, in het lokaal eerier Kazerne hebben moeten doen. Stedelijke besturen, vooral dat van Utrecht, als de stad, die nevens Groningen in aanmerking kwam, kunnen uit dit voorbeeld van bet Groningscbe stedelijk bestuur eene hoogst nuttige leering trekken: dat zij, namelijk, den geest des tijds niet miskennen, dat zij niet sluimeren, maar waken; dat zij niet stil zitten, maar handelen; dat zij, hetgeen immers de eigenaardige roeping van het bestuur van elke maatschappij tegenover hare leden is, gelijk van den Slaat in de eerste plaats, aan de ingezetenen de gelegenheid gemakkelijk maken tot vrije ontwikkeling van denkbeelden en tot eendragtig handelen in het algemeen belang. 'sGRAVENHAGE, 9 Junij. Z. M. beeft benoemd tot Vice-Consul le Londen, den Fleer J. W. May Jr., en tot Ontvangers bij 's Rijks belastingen: te Stompwijk c. a. W. H'essels thans te Edam, te Wassenaar c. a. J. VV. D. Versfeit, thans te Hazerswoude, te Hazerswoude c. a. A. W. Berendsthans te lluissen. De Minister van Marine zal Vrijdag geen gehoor verleenen. In de Zitting der Tweede Kamer van 11. Maandag, waar 44 leden tegenwoordig warenis onder anderen door de Commissie voor de verzoek schriften verslag uitgebragtbij monde van den Heer van Leeuwen, op een verzoekschrift van D. Doedesmet ruim 100 ingezetenen van onderscheiden dorpen in de Neder-Betuweprov. Gelderland, onder welke verscheiden Predi kanten, Kerkeraadsleden en andere notabele inwoners. Zij verzoeken, zegt dr rapporteur, U Edel Mogendi n dringend om bedacht te zijn op de middelen om de overbevolking dier streken naar elders over te brengen waar zij door arbeid baar brood kan verdienen. Zij bellen bittere klagten aan over de meer en meer toenemende beboette, de arincnbedeelingbedelarij en dieverijen ten platten lande. Vele huisvaders, zeggen zij, hebben zich leri voorleden jare tot de Regering gewendom van bier naar elders overgevoerd te worden edoch vruchteloos, daarop is geen antwoord ingekomen. Alsnu vervoegt uien zich tot U Edel Mogenden, en verlangt men maatregelen tegen bet duistere vooruitzigt van den volgenden winter, zoo, wat God verhoede! de oogst wed'r eens tegen mogt vallen; want, zeggen zijer is eene overbevolking die in de volle kracht des levens het brood der bedeeling eet, die jaarlijks dreigender wordt en die van lieverlede de welvaart en al wat eenigzins gegoed is op cene in bet oog loopende wijze doet verminderen ja die de band slaat aan de eigendommen van anderen en door dit een en ander bet opbrengen der veel vuldige belastingen bemoi ijelijkt. Daar dit adres een zoo aangelegen onderwerp betrelt als de bevolking, bare middelen van bestaan en de inwendige veiligheid van den Staat, heelt de Commissie voorgesteld om dal stuk over le brengen ter Griffie. Bij de memorie van beantwoording der bedenkingen van de afdeelingen der Tweede Kamer, betreffende de voorgedragene begrootingen voor 1848 en 1849, wordt ten aanzien der algeineene aanmerkingen onder anderen het na volgende medegedeeld Bij de behandeling van bet hoofdstuk der buiterilandsebe betrekkingen, verklaart de Regering, dat zij, bij de bevordering van de Nederlandsche be langen steeds de meeste spaarzaam beid in acht neemt; maar zonder hare ge zanten door eene le liooge bezoldiging in staat te stellen om eene praal- vertooning le maken, het ongeraden acht, oin ben door een te bekrompen jaargeld buiten slaat te laten, om op eene voldoende wijze aan hunne ver- pligting te voldoen. Betreffende bet departement van Justitie, wordt onder anderen verklaard,, dat, nadat de burgerlijke strafwetgeving en strafvordering daartoe den grond slag zullen hebben gelegdmet de voltooijing der herziening van de militaire wetgeving al die voortgang zal worden gemaakt, welken dit gewigtig werk vordert. Tevens wordt verklaard dat bet wetboek van burgerlijke strafvor dering aan eene geheele of gedeeltelijke herziening zal worden onderworpen. De Regering deelt niet in het gevoelen dat de betrekking van Substituut- Officier bij verscheidene Arrondissements-Regtbanken zoude kunnen verval len, en dat het aantal der leden van deze Regtbanken in de hoofdplaatsen der provinciën, tot vier zoude kunnen worden leruggebragt. Bij de behandeling der aangelegenheden van het departement van binnen- landsehe zaken verzet de Regering zich op nieuw tegen de meening van som mige leden, als of bij hetzelve eene te ver gedrevene zucht van centralisatie zoude bestaanen verlangt zij in dat opzigt geloof te vindenzoolang geene bewijzen van bet tegendeel worden aangevoerd. De Regering, prijs stellende op openbaarheid, meent een blijk te hebben gegeven, van die bij geweste lijke en plaatselijke aangelegenheden te willen bevorderen, door bet onlangs genomen besluit, wegens bet ter inzage doen leggen van de begrootingen der gemeenten, zoodra die zullen zijn vastgesteld. Eene herziening der verordeningen op bet ijkwezen wordt wenschelijk geacht, en is een punt van overweging geworden. Betreffende de voortzetting van den Rijn-spoorweg wordt medegedeeld dat men over bet juiste punt van aansluiting op de grenzen, eene voorloopige overeenkomst heeft aangegaan. De Pruissische baan die zich aan onzen weg zal aansluiten zal van de Keulener-Minden-baan bij Oberbausenleiden over Wezel en Emmerik tot onze grenzen. De verdere onderhandelingen zullen in Pruisscndoor tus- schenkomst van Commissarissen, van wederzijde te benoemen, worden ge voerd dezerzijds zijn daarvoor deskundigen bestemd binnen kort zal tot de benoeming worden overgegaan. De Regering ontkent niet, dat bij de instelling van bet hooger onderwijs gebreken bestaanter zake van welke eene grondige herziening wenschelijk zoude zijn. Zij verklaart, dat met bet besluit van 23 Mei 1845 (bet staats examen) daarmede een begin is gemaakt, en dat, zoo daaraan nog geen verder gevolg is gegevenzulks moet worden toegeschreven aan de afwisseling der p rsonenwelke inet hel bestuur van het departement zijn belast geweest. De Regering acht het intusscben wenschelijk dat ook voor ben, die geenen akailemischen graad verlangende toegang tot de Hoogescboleri worde open gestelden overweegt thans de vereisclite voorschriften, orn ook de zooila- nigenzonder dat zij zich aan bet staats examen behoeven te onderwerpen in de rol der studenten te doen opnemen en tot het onderwijs toetelalen. De Regering vindt geene redenen omdoor het intrekken van het sub sidie, het Nederlandse!) Instituut te vernietigen. Bij de beantwoording van bedenkingen, ter zake van een rondgaanden brief van de Regering van 30 Nov. II. om des noods hij omslag over de gemeente, in den nood der armen te voorzien, verklaart de Regering: »dat deze brief niets anders bevat dan de opheffing van een tijdelijk verbod en het weder toelaten van hetgeen vroeger plagt le geschieden en niets gemeens heeft met een be ginsel van verpligte weldadigheid, of van eenig regt van den behoeftige tot bet vorderen van onderstand, of van eeriige verpligling der besturen, om daarin te voorzien. Alhier is gisteren de vierde algemeene vergadering gehouden van de Broederschap der Notarissen, in de zaal van de Maatschappij Diligentia in het Voorbout. Honderd en twee leden hebben die vergadering bijgewoond. De stad 's Hertogenbosch is aangewezen als de plaats voor de vijfde algemeene ver gadering, iu 1848. DELFT, 7 Junij. Voor bet reizend publiek achten wij het niet ondienstig mede te deelen dat bel vertrek der volkschuiten van bier naar Maassluis, vice versa, in ver band gebragt met de Hollandsclic ijzeren spoorwegdienstthans geregeld is en op heden Maandag een aanvang genomen beeft als volgt: Van Delft, des morgens ten 8 en des namiddags ten half 2 ure. Van Maassluis, des mor gens ten half 11 en des namiddags ten half 6 ure. AMSTERDAM, 9 Junij. Gisteren namiddag orn 3 ure is Z. M., vergezeld van Prins Hendrik, aan het paleis aangekomen. Naar wij vernemen zal er bij gelegenheid des verjaardags van Z. K. H. Prins Hendrikop den 13den dezereene bard-zeilpartij plaats hebben op de Waverreenscbe Plassen, achter de Nessersluis, door liefhebbers van de Amstel- Jagthaven de daartoe mededingende vaartuigen zullen verdeeld zijn in drie afdeelingen als Voor de lste Afileeling, groot 8 ton cn hooger, 2,le 5 lot beneden 8 ton, en 3de beneden 5 ton. Van elke Afdeeling zullen aan de lste een prijs en aan de 2de naast bijko mende eene premie worden uitgereikt. Bij de terugkomst der medegedongen hebbende vaartuigen, zal er des avonds eene muzijk-partij aan den Amstel- Jagt-haven zijn, aanvangende des middags ten 6 ure. Naar wij vernemenzal binnen weinige dagenbij den Boekverkooper A. ter Gnnne, te Deventer, het licht zien een belangrijk werk vari den Hoog leeraar Mp. H. Beijcrmante Amsterdamonder den titelOldenbameveld de Staten van Holland en Leycester in 1585 en 1586. Eene bijdrage tot de kennis van de geschiedenis dier tijden en tot de waardering van eenige

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2