LEYDSCHE COURANT. 1847. VRIJDAG, 11 JUNIJ. BJNNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven uit Zaturdag avond Die van Maandag komt De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 10 Junij. In den Kruidtuin onzer Hoogeschool zal over eenige weken bloeijen eene Agave americanabij ons te lande, doch verkeerdelijk, bekend onder den naam van Honderdjarige Aloë. Dit voorwerp is een der grootste en stevigste gewassen van die soort, welke men in de laatste vijf en twintig jaren in ons land gezien heeft, zijnde de middellijn, te rekenen van de uiterste punten der bladen, meer dan 12 Rijnl. voeten, en de hoogte gemeten van de opper vlakte van den grond tot aan den top, ruim 7 voeten. Bij eene gunstige weers gesteldheid en geregelde ontwikkeling der bloemen, is er reden om te ver wachten, dat dit prachtig verschijnsel, in onzen Akadeinietuin in vorige jaren meermalen opgemerkt, zich ook nu alhier in al deszelfs luister zal herhalen. Heeds begint zich de top van den bloemstengel uit het hart der bladen te ont wikkelen. Wij zullen onze Lezers, door volgende berigtenop de hoogte hou den van de vorderingen van den groei en de aanstaande ontwikkeling der bloemen, opdat alzoo de belangstellenden kennis dragen van den juisten tijd, waarop het inzonderheid der moeite waardig zal zijn de bloeijende plant te gaan bezigtigen. Van eene wel onderrigte en geloofwaardige zijde werd ons de verzeke ring gegeven dat het berigt uit deze stad in het Alg. Handelsblad van den 9den dezer geplaatst, minder naauwkenrig en overdreven is. Wel deed de Justitie eene belangrijke ontdekking naar aanleiding der door den Heer Com missaris van Policie Visscher Moulin met zorg beraamde maatregelen. Dan alles bepaalde zich hoofdzakelijk daartoe, dat na de aanhouding van ecnen verdachten opkooper van gevogelte, door den Heer Substituut-Officier van Justitievan meergemelden Ambtenaar en eenige Agenten vergezeldvier personen in eene aak onder de gemeente Leyderdorp gehuisvest, als vermoe delijk aan den diefstal van dat gevogelte schuldig, in hechtenis werden ge nomen en herwaaits overgebragt. Bij die gelegenheid is de aak met al het daarin aanwezige voorloopig in bewaring genomen, waardoor, naar men ver haalt, de Justitie bereids op het spoor van meerdere diefstallen moet geraakt zijn. Het onderzoek dadelijk aangevangenzal daarover waarschijnlijk meerder licht verspreiden. Zeker is het intusschen dat er geen tegenstand werd ge boden of schermutseling voorvial. De aangehoudenen waren voor het meeren- deel vroeger ongunstig bekend, en twee hunner werden onlangs wegens dergelijk feit vervolgd. Nog is bij Ds. Brown voor Eek en Wiel ontvangen, uit de Kerk-col- lecte van 6 Junij II. ƒ10.van A. Z. Uit een algemeen overzigt van 's Rijks schatkist op den lslen Januarij 1846 blijkt, dat destijds van de schatkist-biljetten van 1834 een bedrag van f 2,180,550 was uitgegeven, en er alzoo nog, na de kwijting van al de lasten, over een bedrag van 7,619,400 zoude kunnen worden beschikt. De Arnhemsche Courant deelt een berigt uit den Haag mede, volgens hetwelk de Ministers van Buiten- en Binnenlandsche Zaken la Sarraz en van Randwyck binnen kort hunne portefeuilles zouden nederleggen. Ten gevolge van eene schikking met de eigenaars van de bekende laan bij Delft, is in den nacbt van den 7(ler' op den 8stcn dezer, nadat de laatste trein' van 's Hage naar Rotterdam het kromme hulpspoor was gepasseerd, de regte baan over genoemd laantje gelegd, zoodat de eerste trein van Rotterdam naar 's Gravenhage, gesleept door de locomotief de Rotterdam, dezelve heden morgen (den 8sten) het eerst heeft hereden. De Haarl. Courant meldt er nog het volgende van: "Wij zijn verzocht ge worden bij deze gelegenheid te melden, dat de gevoerde procedures, ter zake van dit zoo dikwerf genoemde laantje, geenszins haren oorsprong hadden in persoonlijk belang van dezen of genenmaar alleen in de behoefte van het volkrijke gedeelte van de gemeente Heemstede, gelegen aan de Zandvaart, en van de gemeenten Berkenrode en Zandvoort, om, bij het volstrekt gemis der voorheen zoo menigvuldige middelen van vervoer, een hall te verkrijgen bij den Zandvoortschen weg; een verlangen, 'twelk te billijker werd geacht, vermits op de nu voltooide ijzerbaan vier stations worden aangetroffenop kortere afstanden, dan de genoemde weg van het station te Haarlem. Het Haagsche Dagblad deelt de navolgende volledige opgave mede der den lsten Junij 11. in de provincie plaats gehad hebbende verkiezingen, ter vervulling der opengevallen betrekkingen van leden der Provinciale Staten. Voor de ridderschap: Jhr. P. II. van de Wall, te Dordrecht; Jhr. J. Mock en A. Baron Mackayte 's Gravenhageherkozen. Voor den stedclijken standte RotterdamB. J. C. Baron Mackayen H. Blom, herkozen; in plaats van J. T. Wilkens, Mr. A. T. Prins, Lid van den Stedelijken Raad; te 's Gravenhage, Jhr. J. Quarles van Ufford Lid der Gedeputeerde Staten; Mr. D. van de Wijnpersse en Mr. L. de Witte van Cit- ters, herkozen; te Leiden, P. du Rieu en Jhr. Mr. J. L. C. van den Berch van Heemstede, herkozen; te Dordrecht, Jhr. L. R. Gevaerts, Lid der Ge deputeerde Staten, herkozen; te Delft, C. Maas Geesteranusherkozen; te Schiedam, S. Rynbende, herkozen; te Gouda, Mr. J. W. Blanken, herkozen; te Vlaardingen, R. L. van Linden van den Heuvell, herkozen; te Woerden, in plaats van Mr. J. MeulmanC. J. Bredius, Burgemeester van Waarder enz., te Woerden; te Brielle, in plaats van J. van der Minne, op zijn ver zoek eervol ontslagen (moest eerst in 1849 afgetreden); Mr. N. J. C. Lette van OostvoorneWethouder der stad Brielle. Voor den landelijken stand: te Pynacker, P. Keyzer, Pieterszoon, herko zen; te Delfshaven, in plaats van C. van Vryberghe de ConinghMr. J. Steur van Vryberghe de Coningh, Notaris te Maasland; te Bodegraven, W. Zahn, herkozen te Alphenin plaats van S. A. van HoogstratenA. Lemzon Pyn acker, Burgemeester van Alphen, (bij staking der stemmen door het lot aan gewezen in plaats van het aftredend lid)te Meerkerkin plaats van II. van der Poel, F. van den Bergh Pz.Notaris te Vianen; te Alblasserdam, C. Az. Rykee van Alblasserdam, herkozen; te Ridderkerk, P. de Raadt van Hendrik Ido Ambachtherkozente Oud-Beijerland Mr. W. Wynaendtsherkozen te Strijen, A. van Driel, herkozen; te Sommelsdijk D. van Weel van Som- melsdykherkozen; te Hellevoetsluis, A. van Weel, Az., herkozen. Het werk over de Afschaffing van Sterke Dranken, ten opschrift voe rende: een ernstig tvoonlvan onzen landgenoot Ds. F. C. R. Huydecoper, is in België de eer der vertaling waardig gekeurd. Een der dagbladen van Zwolle meldt het volgende: «Voor de dienst van 1847 op 1848 zijn alleen in de gemeente Zwolle 162 patenten van logement-, herberg-, kroeghouders, slijters en tappers aangevraagd, dat is genoegzaam 1 op de 10Ü zielen. Ofschoon men vertrouwen zou dat het gebruik van sterken drank bij de duurte der levensmiddelen aanmerkelijk zou verminderd zijn, blijkt echter uit de opgaven der administratie over 1846, dat de meeste drankverkoopers een gewoon, vele zelfs een grooter debiet hebben gehad." Omtrent het Landhuishoudkundig Congres te Arnhem leest men in de Amst. Cour. de volgende allezins lezenswaardige beschouwing Zoo hebben dan de dagen van 3, 4 en 5 Junij in Arnhem eene verceniging gezien, wier aard en strekking onmiskenbaar was, en in de hoogste mate do op merkzaamheid en belangstelling van het Nederlandsche volk en van zijne rege ring verdient.Eene vergadering van mannen, zamengevloeid uit alle oorden en streken des vaderlandsvan allerlei rangen, standen en levensbetrekkingen; eene vergadering, waar de rijke grondeigenaar naast den geringen landman, de geleerde en staatsman naast den eenvoudigen burger broederlijk nederzat. Voorzeker is dit een schouwspel, dat de opmerkzaamheid tot zich trekt enzeiu overgroote mate waardig is! Maar de aanleiding tot dusdanige broederlijke vereeniging is voorzeker nog veel belangrijker en gewigtiger. Zij toch is een uitvloeisel van dien geest van verlichting en vooruitgang, die in onze dagen overal leeft, en zich ook in ons vaderland meer en meer begint te ontwikke len; van dien geest, die zich bij de beschouwing van groote- en levensbegin selen niet meer in den engen kring van het dagelijksch leven wil bepalen, maar mededeeling, vriendschappelijke en broederlijke mededeeling aan anderen zoekt; van dien geest eindelijk, die zich niet langer bepaalt tot de bekrom- pene en eenzijdige beschouwing van gewestelijke of plaatselijke belangen, maar die zijne zorg en belangstelling wijdt aan het geheele gemeenschappelijke vaderland, ja aan de belangen der menschheid! Dat deze geest dit tweede Congres bezield heeft, getuigen de besluiten daar genomen, de voorstellen daar gedaan, de woorden daar, ook aan den vriendschappelijken disch, gesproken. De belangen van den vaderlandschen landbouw en het beginsel van de meest mogelijke vrijheid daarin, vooral bij het wegvallen eener verderfelijke bescher ming, gaf aanleiding tot het voorstel, om Zijner Majesteit een adres aan te bieden, met verzoek, dat het hem behagen moge maatregelen te treffen tot afschaffing der tienden, dat overblijfsel van middeneeuwsche duisternis, die knellende boei voor de vrije ontwikkeling van den landbouw. En werd niet

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1