DENEMARKEN. Van 17 lot 30 Mei zijn te Elseneur doorgevaren: 40 schepen naar Holland en 12 naar Antwerpen; door het Sleeswijk-Holsteinsche Kanaal 19 naar Hol land en 1 naar Antwi rpen. De dezer dagen te Elseneur aangekomen Nederl. stoomschepen zijn reeds met graanschepen op sleeptouw herwaarts op weg; de Suriname is in den ochtend van 27 Mei met 3 schepen, de Samarang in den avond van dien dag niet 1 schip, en de Cerberus in den nacht met 2 schepen noordwaarts ge stoomd. ITALIË. ROME, 23 Mei. De Russische gezant, Graaf Bludoff, heeft onverwacht deze stad verlaten. Men hield dit voor een bewijs dal aan het lot stand komen eener overeenkornsl tusschen Roine en St. Petersburg voor het oogcnhlik nog niet te denken viel. De onderhandelingen over een Britsch gezant waren reeds zoo ver gevorderd, dat men die zaak, wat het beginsel betreft, als geregeld kon beschouwen. Echter zou nog eenige tijd verloopen alvorens een Britsch gezant te Roine kon benoemd worden, vermits het Engelsche bewind nog den uilslag der verkie zingen zou afwachten, om van het nieuwe parlement de magtiging lot bet aanstellen van zoodanigen gezant te verwerven. De orde der Kapucijnen had de provinciale Oppersten der 43 provinciën waaruit die orde bestaattot het houden van een algemeen kapittel en bet verkiezen van een nieuwen Generaal bijeen doen komen. Sedert 70 jaren had zulk eene vergadering niet plaats gevonden, waarbij thans ook vertegenwoor digers uit Frankrijk, Ierland, Belgie, Beijeren Oostenrijk, Tyrol eri Zwit serland opgemerkt werden. De voorbereidende werkzaamheden tot invoe ring eener nieuwe organisatie der gemeentebesturen waren geëindigd, zoodat de openbaarmaking der daartoe betrekkelijke verordening dagelijks werd te ge- moet gezien. De afgevaardigden der provinciën zullen vermoedelijk tegen den herlst hier zamenkomen, en de wenscbcn des lands doen kennen. De geestdrift voor den Paus strekt zieh zelfs lot bel Ghetto [de Israëlitcn-wijk] uit, hetgeen trouwens, na de gunstige beschikkingen, die de Heilige Vader te bunnen op- zigte genomen beeft, geene bevreemding kan wekken. Vier Israëliten, drie mannen en eene vrouw, zijn door Z. H., nadat zij bet noodige godsdienstige onderwijs hadden ontvangen, beden in de kerk St. Jan in Eaterane plegtig gedoopt, en bun na de mis bet heilig avondmaal toegediend. De Paus hield bij deze gelegenheid eene pieek die in bet bijzonder tot de nieuw bekeerden gerigl was, en de talrijke gemeente tot tranen toe roerde. Meri vleit zich alhier, dat nog vele Joden dit voorbeeld zullen volgen, daar zij door eene mcnschelijke en liefderijke behandeling eerder tot hel Christendom gebragt worden, dan door druk en vervolging. De voorgenomen reis van den Paus naar Suhiaco is, op bet oogenblik dat Z. H. gereed stond te vertrekken, uitgesteld; men zegt tot den 27steD dezer. De reden is onbekend. Een ook door ons vroeger medegedeeld berigt dat de vereonigde klooster- geestelijkheid aan den staat eenige rcillioenen tot lage rente zou hebben aangeboden, wordt beden tegenspreken op grond dat behalve bet Kartbuizer klooster bij Vcrolidigt aan de Napelschc grenzen, de abdy van St. Paulus bij Rome en eenige weinige nonnenkloosters in Rome, in bel gebeele land geen klooster bestaat, welks inkomen eenig overschot oplevert, en de mees ten niet meer bezitten, dan zij volstrekt tot hun onderhoud behoeven en sommigen zelfs in schulden steken. Dat zij wel aan landerijen een vermogen van ettelijke millioenen bezitten; doch dat om deze te gelde te maken, de Regering zou moeten beginnen inet de opheffing der kloosters en bet verkoo- pen van derzelver eigendom iets waaraan nog wel niet te denken valt. Kardinaal Mieara is den 21slen Mei overleden. ZWITSEREAND. BERN, 29 Mei. In de Zitting van den 28slen heeft de Groote Raad van dit Kanton omtrent bet vraagstuk der Aargausche kloosters met nagenoeg algeineene stemmen de volgende instructie voor zijne gezanten op den Landdag vastgesteld: »Daar dc l.anddag in 1843 bij een besluit, hetwelk op de honds-akte gegrond was, de opheffing der Aargausche kloosters goedgekeurd heeftzoo zullen de ge zanten hunne stem in dien zin uitbrengen, dat omtrent de circulaire van den 17den Maart 1847, waarbij de Kantons LucernSchwyz, Uri, Uriterwal- den, Zug, Freiburg en Wallis dc herstelling van alle kloosters gevraagd heb ben, tot de orde van den dag zal worden overgegaan." Omtrent bet punt van de verdrijving der Jesuiten uit Zwitserland beeft de groote Raad mede bijna eenstemmig de volgende instructie goedgekeurd: »De Bernsche I.anddags ge zanten worden gelast: 1°. mede te werken dat bet vraagstuk der Jesuiten door den Landdag van ecdgenootschappelijk belang verklaard zal worden 2°. mede te werken dat de orde der Jesuiten door den Landdag van het eed- genoolscbappelijk grondgebied verbannen verklaard, en onder geene benaming of voorwendsel in Zwitserland teruggeroepen zal worden 3°. naar bevind van omstandigheden gepaste voorstellen te doen of zich met die kantons te ver eenigen wier instruction bet meest met den geest en bet doel der tegenwoor dige overeenkomen zullen; 4°. ingeval de Landdag tot de verdrijving der Je suiten mogt besluiten, bet voorstel te doen tot het onmiddellijk ten uitvoer leggen van het besluit door de wettige middelen, welke ter beschikking van bet eedgenoolse.liappelijk bewind zijn." OOSTENRIJK. In de hoofdstad zijn zoo veel zieken dat de hospitalen en gasthuizen niet meer toereikend zijn om ze te bevatten men beeft daarom bijzondere wo ningen in de voorstad moeten huren om de zieken onder dak te brengen en te verplegen. De scorbut woedt in hevigen graad onder de soldaten. PR LISSEN. BERLIJN, 31 Mei. Doctor Schönlein, Lijfarts der Koningin, die H. M. in hare laatste ziekte met allergunstigst gevolg heeft behandeld, betrekt des zomers eene der schoonste buitenverblijven op den weg van Berlijn naar Charlotlenburg, welke zeer boog in huur zijn. De Koning beeft voor eenige dagen hetzelve doen koopen en den Geneesheer het bewijs van eigendom toegezonden. In de Zittingen van bet Concilie der Duitseh-Kalhobjken is o. a. beslo ten: dat slechts zulke gemeenten eenen Afgevaardigde op een Duitsch-Katholijk concilie zullen kunnen zenden, welke dc besluiten der Duitsch-Kalholijke ge meenten en derzelver voornaamste grondstellingen erkennen; waaruit volgt; dat de vrije Evangelische gemeenten slechts in zoo verre op eene aansluiting mogen rekenen, als zij deze grondbeginselen aannemen. Ook is met eene groote meerderheid van stemmen besloten: de leer des geloofs vooreerst aan g-ene herziening le onderwerpen, maar zieh voorloopig te houden aan de Leip- ziger geloofsbelijdenis. Door dit besluit vermijdt de vergader ing de gevaarlijkste klip, waarop de onderlinge eendragt had kunnen schipbreuk lijden. HAMBERG. Er is bier een plan gevormd ter oprigting eener Hoogescbool. Dit denk beeld vindt in Duitschland veel bijval. Voorname geleerden, zoo als Daldmann Hoogleeraar te Bonn en Gcrvinus te Heidelberg bevelen de uitvoering met nadruk aan. IERL AND. DUBLIN, 28 Mei. Het genootschap tot intrekking der unie hield gisteren eene buitengewone vergadering onder bet Voorzitterschap van den lieer John O'Corinell ter be raadslaging over de middelen lot bereiking van liet doel des genootschap?. Tevens wilde men als gevoelen van het genootschap omtrent den toestand van Ierland bepaald hebben dat er geene hoop tot verbetering voor dat land be staat dan in de herstelling van een eigen Parlement; dat alle pogingen van Engelsche Staatslieden om Ierland uit den ongelukkigen staat waarin bet ver keert, te redden, mislukt zijn; dat die nadeelige uitkomst niet aan gebrek aan goeden wil of opregtheid der bedoelingen, maar alleen aan de onbestaan baarheid der unie met bet welzijn van Ierland geweten moet wordendat maatregelen van ondergeschikt belang, boe voortreffelijk op zieh zelve, echter in geenen deele kunnen voorzien in de stijgende ellende van het land, in het wegvloeijen der geldmiddelen, in bet verval van den landbouw, de verwoes ting van bet fabriekwezen en den ondergang van den handel, dat zelfs de goede uitslag dier maatregelen afhing van de onzekerheid of bij de aanstaande verkiezingen zulk eene meerderheid van vrijzinnige vertegenwoordigers zou ge kozen worden, als noodzakelijk zou zijn om een ongunstig jegens Ierland ge stemd Hoogerhuis te bedwingen dat men door in die onzekerheid te berusten stilzwijgend toestemmen zou dat Ierland in een staat van afhankelijkheid kon voortleven, en het heilig regt oin zijne eigen wetten te maken, aan hetzelve voortdurend ontzegd wierd dat de grootste belangen vari het rijk verbonden zijn aan lerlands voorspoed, welke niet verkregen kan worden dan door dc wederinvoering van een eigen Parlement, dat alleen in staat is om de uitput ting van Ierland teri behoeve der afwezige landbeeren te beletten, liet pu bliek vermogen te vermeerderen, liet fabriekwezen en den handel te herstellen en de oprigting eener markt voor eigen voortbrengselen aan te moedigen; dat lerlands ellende een nadeeligen invloed op den voorspoed van Engeland moet uitoefenen en dat alzoo allen die het met den Staat wel ineenen behooren mede te werken om zulk een eigen Parlement tot stand te brengen; dat daarom alle inwoners van Ierland incl nadruk opgewekt worden om bet ge nootschap in deszclfs vredelievenden, wettigen en conslilulionnelen strijd krachtdadige hulp le verleenen. De vergadering is uiteengegaan zonder om trent de voorgestelde punten een besluit te nemen. FRANKRIJK. PARIJS, 3 Jnnij. De Kamer der Pairs beeft in hare zitting van beden gehandeld over een artikel in bet dagblad la Pressewaarin gezegd werd, dat bet regt om bij de Pairs zitting le nemen, door de Regering wei eens voor 90,000 fr. was verkocht. Het voorstel om den verantwoordelijken eigenaar van bet blad voor de Kamer te dagen, is door eene groote meerderheid aangenomen. De Kamer der Afgevaardigden heeft een credict van negen millioen franken gestemd tot herstel der verwoestingen, welke door de overstroomin gen zijn aangerigt. De Maarschalk Grouchy is dezer dagen in 82-jarigen ouderdom overleden. De spoorweg-maatschappij van Parijs naar Lyon beeft eene aankondiging gedaan, waaruit haar voornemen schijnt le blijken om de werkzaamheden te schorsen; zij beeft, namelijk berigt dat de storting van 50 francs, welke op den 5dcn lot den 7de" dezer was bepaald, is uitgesteld tot een nader aan te kondigen tijdstip. Een brief van Gibraltar van den 21slcn Mei meldt, dat de Straat van Gibraltar sedert eenigen tijd een zeer levendig gezigt oplevertmeer dan dui zend schepen waren die Straat in twee dagen gepasseerd.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3