BUtTKjNLAJNÜSCHË BKKItiTKiV lasting op bet gemaal bedragen: Voor de tarwe 315 opcenten, voor de rogge 212 opcenten, dat is op liet rand tarwe ƒ5.17J; op liet mud rogge 1.40, op het Nederl. ffi tarwebrood 6J Cent, op bet Nederl. IC roggebrood 1 j Cent. Diezelfde belasting bedraagt te Rotterdam: voor de tarwe 1.87£ per mud, voor de rogge 60 Cent pei mud; te Schiedam: voor de tarwe 1.50 per mud, voor de rogge 60 Cent per mud. Sedert jaren reeds werd de helling van die zoo boog opgedreven belasting door vele ingezetenen opontlijk afgekeurd. Achtingswaardige mannen aarzel den niet bet ongelijkmatige, onregtvaardigeonzedelijke en onstaatkundige van die belasting, het wcnschelijke en mogelijke van andere belastingmidde len ernstig te betoogen. Ook in den Raad verhieven zich jaren achtereen en kele stemmen voor eene aanzienlijke vermindering. De Heerrn J. Kisselius en Mr. J. S. Lotsv, weigerden uit dien hoofde meermalen hunne goedkeurende stemmen aan de begrooting; maar de meerderheid der Raadsleden bleet steeds van gevoelendat die belasting zoo kwaad niet was. De gebeurtenissen van onzen tijd hebben naar 't schijnt den Heer Lotsy gedrongen, om zijne Mede Raadsleden in de verpligting te brengen, deze zoo gewigtige zaak in ernstige overweging te nemen. Zijn voorstel wordt door alle weidenkenden toegejuicht. Om een opcntlijk bewijs van hunne denkwijze te geven, hebben een aantal notabele ingezetenen zich mede hij een adres tot den Raad gewend, en daarbij niet alleen op eene vermindering, maar op eene dadelijke gelieele afschaffing van deze zoo verderfelijke belasting aangedrongen. TIEL, 4 Junij. In een gedeelte van de Nederbetuwe, van den Tielerwaardde omstreken van Buren en Culenborg. alsmede van het Sticht van Utrecht staat hel win tergraan zoo slecht, dat vi Ie landlieden daarvan niet meer zullen inoogsten dan hetgeen zij nooclig zullen hebben voor zaai- en broodkoren. Deze ramp is alléén en uitsluitend veroorzaakt door de veelvuldige veld muizen, welke in opgenoemde streken in den hcrlst van het vorige jaar ge woed hebben. Vrij wat gunstiger kunnen onze berigten luiden omtrent het zomerkoren, liet koolzaad en de aardappelen. liet zomerkoren staat over het geheel nog al voordeelig en belooft een goed gewas. Ofschoon hel koolzaad in deze streken almede vrij wat van de veldmuizen heeft te lijden gehad, is het boven alle verwachting goed gewassen en staat het over bet algemeen vrij zwaar. De aardappelen zijn schier overal goed boven den grond gekomen; en doen ons, zonder onvoorziene tusschenkomende omstandigheden, hoop voeden, op eenen gunstigen oogst. Maandag zijn aan de stadswaag alhier aangebragt en gewogen, 3847 Ned. SI Woleen cijfer dat buitengewoon hoog mag genoemd worden. AMSTERDAM, 4 Junij. Den 29steD Mei 11. is alhier gehouden eene vergadering der deelnemers in de ontvvorpene Anna-Paulowna-Maatschappij te zamen meer dan 100 aandeelcn, van ƒ5,000 ieder, vertegenwoordigende, onder voorzitterschap van den Heer Mr. D. J. van Ewijck van de Bil dtGouverneur dezer provincie. In die ver gadering is de akte van oprigting dier maatschappij waarop reeds vooraf de koninklijke bewilliging was verkregen, verleden en is alzoo de maatschappij bepaaldelijk gevestigd. Door het tot stand brengen dezer nieuwe vereeniging is alzoo bet uitzigt geboren, dat de indijking van den Anna Paulowna-Polder, die met zoo veel inspanning van krachten begonnen en onder zoo gunstige omstandigheden tot hiertoe voortgezet is, behoorlijk zal worden voltooiden dat dus de duizenJe bunders aangewonnen grond spoedig op de voord eel igs te wijze in cultuur zullen kunnen worden gébragt. Naar men verneemt heeft Z. M. de koning voor vijf Aandeden a f 50C0 elk, in deze Maatschappij deelgenomen. Eeniye dagbladen hebben gemeld, dat den 2Jcn Junij 11., in het etablis sement van onze stadgenooten, de fleeren Paul van Vlissingen en Dudok van Heel, gegoten is het standbeeld van Prins Willem I, dat in den Haag zal worden gesteld. Wij kunnen daaromtrent melden, dat het gieten van dit kolossale werk in brons plaats gehad heeft den lsten Junij. Het 15 voet hooge beeld is in één stuk gegoten. Men is thans bezig het van den vorm te ontdoen, en wij heb ben het genoegen te kunnen berigten, dat de bereids zigtbaar gewordene doelen alle blijken van eene zoo zorgvolle als voortreffelijke bewerking dragen, zoodat onze Royer zich zal kunnen verheugen, van dit zijn meesterlijk kunstgewrocht, op waardige wijze, in bet onvergankelijk brons te zien overgebragt. Wij gelooven dit berigt te meer verblijdend te mogen noemen, omdatin dien wij wel onderrigt zijn, hier door onze kundige stadgenooten de eerste proef geleverd wordt, dat men in Nederland ook de kunst verstaal orn in brons te gieten, en omdat er zijn geweest, die de taak, door de IJeeren van Vlis singen en Dudok van Heel opgenomen en met glans volbragt, schier onuit- vocrlijk hebben gerekend. [Amsterd. Cour.) HAARLEM, 4 Junij. Naar men verneemt, zijn er, op den dag van de opening der dienst op den Spoorweg tusschen 's Graverihage en Rotterdam, van wegc de eigenaars van liet cromme laantje bij Delft, uit aanmerking der moeijelijkheden en moge lijke gevaren, waaraan het berijden van het hulp-spoor aldaar onderhevig is, aan de Hollandsche Spoorweg-Maatschappij voorslagen gedaan, welke leiden kunnen tol eene minnelijke schikking der wegens dat laantje aanhan gige zaak. HARDERWIJK., 1 Junij. Den 85teD dezer zal van hier met scheepsgelegenheid naar het Nieuwe Diep vertrekken een detachement, sterk 180 Onderofficieren en manschappen, onder bevel van den lslen Luitenant van de infanterie 11. C. Staring, vergezeld van den 2dl'n Luitenant der genie A. S. M. Hageman, en den Officier van Gez. S"1" kl. J. J. Lindgreenom den 10Je[> Junij, aan boord van het schip Bo rend Willem, Kapitein J. Ricckels, ingescheept en naar Java te worden overgevoerd. MIDDELBURG, 2 Junij. Eergisteren heeft alhier de aanbesteding plaats gehad eener nieuwe steenen situatiesluis, ten dienste van den calamiteusen-polder Waarde c. a., en de daartoe hehoorende werken, waarvan aannemer is geworden de Heer Jan Blok land Dz., te Giessendam, voor de som van 28,600. 'sHERTOGENBOSCH, 3 Junij. Dezer dagen is alhier voor den Steenhouwer J. W. van Pelt Vcrbeke aan gevoerd eene hardsteenen zerk, wegende 9170 Ned. Tü. Dezelve is aan beide kanten gezaagd en heeft eene lengte van 6 Ned. ellen, eene breedte van 2J N. el, en eene dikte van 23 Ned. duimen. Naar men meldt, is nog nooit zoodanige zerk hier te lande aangebragt en is dezelve niet alleen uit hoofde van hare buitengewone grootte eene zeldzaamheidmaar ook omdat zij geheel vrij is van gebreken. VKREKXIUHE STATEN. NEW-YORK, 20 Mei. In onze vorige hebben wij reeds de nederlaag der Mexicanen te Cerro Gordo vermeld. Nadere berigten van New-York vermelden deswege nog de volgende bijzonderheden Het Mexicaansehe leger dat 15,000 man sterk was, is door den Generaal Scott aan het hoofd van 12,000 man geheel verslagen, zijnde de helft van het Mexicaansehe leger waaronder zes Generaals en vele Officieren krijgsgevangen gemaakt, en Santa-Anna is ter naauwernood ontvlugt met achterlating van zijn rijluig met vele voorwerpen van waarde en belangrijke papieren, bene vens zijn houten been. Hij had het overschot zijns legers te Oribaza verzameld, hetwelk op 3000 man werd geschat. De Americanen zouden slechts een 50- tal dooden en ongeveer 300 gekwetsten tellen. Van het aantal zijner dooden of gekwetsten is nog geen opgave bekend. De Generaal Scott bad nu de steden Xalapa en Tu«pan bezet en de Gene raal Taylor toog naar San Luis de Potosidat, naar men dacht, van wege de zwakke bezetting geen tegpnweer zou kunnen bieden. in de hoofdstad Mexico heeft de nederlaag van Santa-Anna wel groole verslagenheid gebaard doch de oorlogswoede geenszins doen bedaren. Dc Mexicanen schijnen al verliezende, hardnekkiger te worden, wijzen alle vredes voorslagen van de hand en willen den zetel der Regering van de hoofdstad meer binnen 's lands naar Queratraro overbrengen. KAAP DE GOEDE HOOP. GRAHAMSTAD, 28 Maart. Vrijdag II. is de Gouverneur te Fort Peddi aangekomen, cn heeft een wapen schouw gehouden over verscheidene burgerligtingeuen over 300 Inlanders, Fingoes genaamd. Men zou voorts nog eenigeruiterij verzamelen en dan optrekken. Deze toebereidselen hebben het opperhoofd der Kaffers Pato vrees aangejaagd. Hij heeft eene boodschop aan den Gouverneur gezonden met vredes-voorslagen. Doch de Gouverneur eischt onvoorwaardelijke overgaaf, zijnde de eenige verze kering die men hem gaf, dat zijn leven zou worden gespaard. Zeven duizend stuks vee, zegt men, zullen van hem worden gevorderd. De boodschap werd doormiddel van Umhala naar King Williams Town gezonden, van waar dezelve den Gouverneur te Fort Peddi bereikte. De troepen en burgers zijn Donder dag van Fort Peddi gemarcheerd. Men verwachtte dat zij de Tua ceil tak van de Keiskamma, omtrent 20 mijlen ten oosten van Fort Peddi, den- zelfden dag zouden bereiken. De bevelhebber der troepen, Sir G. Berkeley, bevindt zich bij hen. Z. Exc. de Gouverneur blijft te Fort Peddithans ge commandeerd door Lt. Col. Michel. It IT 8 E AN D. PETERSBURG, 21 Mei. De Regering neemt de noodige maatregelen, orn de spoorwegen met kracht voort te zetten. Die naar Moskou zal in 1848 kunnen gereed zijn. Dari zal er een naar Oranicnbaum en Kronstadt gemaakt worden, die daarna zal wor den verlengd tot aan Baltischportde voorhaven van Reval. Men meldt uit Tiflis, dat in de omstreken van den Caucasus het najaar zeer voordeelig was geweesten het vroege voorjaar het heerlijkste uitzigt op een' rijken oogst aanbood, doch hetzelve door ontzettende zwermen sprinkha nen verduisterd is, die zich op het gezaaide nedcrlieten. Er zijn bededagen gehouden en de Armenische geestelijkheid heeft naar den berg Ararat gezon den om wondcrwater uit de S'. Jacobsbron te halen; hetgeen door iemand van onbesproken levenswijze geput, de kracht zou hebben, om sprinkhanen te verdelgen. De Hetman echter der Dorische kozakken heeft ondertusschen een meer krachtig middel willen aanwenden hij heeft namelijk eenige hon- derde manschappen met bezems en klappen doen bijeenkomen op eene plaats waar de plaag hel ergste washen eenen breeden kring doen vormenal vegende en klappende die doen vernaauwen tot dat de sprinkhanen op een- gehoopt, met de hand konden gegrepen en in zakken gedaan worden; zoodat er toen bijna 8 millioen van gedood zijn,

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2