BUlTEiNLAINDSCHE BERIGTEJN. lengten tot staving der onschuld van den Wei-Eerwaarden lieer C. GepkensKapellaan te Groenlodoorliet Hof van Gelderland ter dood veroordeeld. liet Openbaar Ministerie heeft, op grond dat genoemde liedjes zangers zich dit geschrift bij den beklaagde van de Valck hadden aangeschalt en denzei ven hadden aangewezenen dat deze laatstgemelde zich ook had doen kennen als de drukker en steller van het gemelde geschriltgeconclu deerd lot veroordeeling der beide eerstbedoelden in eene geldboete ieder van ƒ3, en den derden beklaagde in eene gevangenisstraf van 6 maanden. De uitspraak is bepaald op heden over 8 dagen. T1EL, 25 Mei. Wij vernemen dat de Burgemeestersbeden van den Gemeenteraad Predi kanten Pastoors en Kerkmeesters van onderscheidene gemeenten in den Tieler- vvaard en het land tusschen Maas en Waaldoor den waarn. Gouverneur van Gelderland zijn uitgenoodigdter bijwoning van eene algemeene vergadering op den 27stc" dezeronder Voorzitterschap van Z. Exc. te Dodewaard om te beraadslagen over de doelmatigheid der middelendie reeds zijn aangewend of nog aangewend zullen worden tot leniging der armoede in de onderschei dene gemeenten. DEVENTER, 27 Mei. Eene Commissie van kooplieden heeft het bij de Stedelijke Regering thans zoo ver welen te brengendat er een straatweg van deze stad naar Lochem Borculo en Groenlo zal gelegd wordentot verlevendiging van den handel vooral in granen met het Graafschap Zutphen en het Munsterland. De stad Deventer zou voor de renten van het kapitaal ter aanleg, ruim 100,000 groot, a 3* pCt.instaan, en zelve voor 15 aandeden a ƒ1000 inschrijven. Zoo de onderneming een batig slot oplevert, zullen de renten met 1 pCt. wor den verhoogd. KAMPEN, 25 Mei. Bij het Gymnasium dat dezen Zomer hier zal opgerigt worden, zullen de volgende betrekkingen worden aangevuld: die van Conrector, waartoe het bezit van den graad van Doctor in de Letteren vereischt wordt, en drie Lec toren of Docenten in de Nieuwere Talen en Letterkunde Geschiedenis, Aard rijkskunde, Wis- en Natuuikunde; voor de eerstgenoemde vakken zal bijzon der acht geslagen worden op hen, die den graad van Doctor in de Letteren hebben verkregen, en voor de laatste zal het Doctoraat in de Natuurlijke Wijsbegeerte een vereischte zijn. Die naar deze betrekkingen willen dingen, worden uitgenoodigd om zich vóór of uiterlijk op 15 Junij e. k., liefst in per soon bij de Curatoren aan te melden. 's I1ERTOGENBOSCH2G Mei. Ook hier in Noord-Braband is de armoede groot, hoezeer deswege, met uitzondering van ecnige dorpen in het land van Heusden en Altena, de pu blieke milddadigheid nog niet is ingeroepen nagenoeg 9,000 bundersgroo- tcndecls vruchtbaar weiland, staan steeds onder water, waarvan het natuur lijk gevolg is, dat in plaats van de arbeiders veldwerk te zien verrigtcn zij bij duizende ledig loopen en om brood vragen, hetgeen des te moeije- lijker is om hun te verschaffen, daar over het algemeen ook de middelstand veel beeft geleden, en de armen- en gemeenten-kassen ledig zijn. Worden er alzoo van wege de Hooge Regering geene maatregelen genomen om door publieke werken aan veelvuldige ledige handen werk te verschaffendan kan men eene nog erger krisis dan in den Bommelcrwaard verwachten. TILBURG, 26 Mei. Z. M. is in den namiddag omstreeks 5J. ure, vergezeld van Zijnen Adju dant Baron de Miellct van Cuehoorn alhier aangekomen en door den Burge meester verwelkomd. OOST-IN» IE. BATAVIA, 31 Maart. Op den 18lle" dezer is te Soerakarta overleden de Heer W. A. van dén Ham, in 1842 uit Nederland gezondenom zich te bekwamen in de Kawi- en Java-lalen. De consumtie van zout op Java en Madura, die in 1827 bedroeg 13,799 koijangs en opbragt ƒ1,391,105 koper, is in 1346 toegenomen tot 20,014 koijangs, opgebragt hebbende ƒ3,789,315. Buitendien waren in 1846 zoo voor Regerings als voor particuliere rekening naar de buitenbezittin gen uitgevoerd geworden, 5218 koijangs ter waarde vanƒ546,440. [Een koiiang is 30 pikols of 1875 Ned. Do Heer Schwaner beeft op Borneoaan de helling van het Garam- gebergtc, nieuwe lagen ontdekt van zeer goede steenkolen. GRIEKENLiLND. ATHENE, 12 Mei. De toestand van dit land is allertreurigst daar zoowel van binnen als van buiten verwarring en verdeeldheid heerscht en, Frankrijk alleen uitgezonderd, de groote Mogendheden niet vriendschappelijk gezind zijn. De hardste slag is echter het gerezen verschil met Turkye en de dwangmaatregelen welke dit land nemen zal, waardoor handel en scheepvaart, de voornaamste middelen van bestaangrootelijks moeten lijden. De regering zal in dit verschil lus- schenkomst van Oostenrijk inroepen. ITALIË. ROME, 14 Mei. De Paus, gewoon om soms des nachts kloosters en vooral hospitalen te be zoeken, heeft zich dezer dagen naar het groot hospitaal van San-Spirito be geven. Hij vond de dienstdoende Kanunniken en de ziekenoppassers grooten- deels slapende, en verklaarde daarop aan de Domheeren dat hij hen door Franciskaner Monniken zou doen vervangen, welke de pligten der mensch- lievendheid beter zouden vervullen. Men meldt dat de Sardinische Regering voornemens is, om op het voor beeld van Pruissen eene Statcn-vergadering in te rigtenen wel in gemeen schappelijk overleg met Frankrijk en den Paus. Men verzekert, dat het plan tot eene reusachtige doorsnijding van den Mont-Cenis, ten behoeve van den aanleg der spoorweg van Turyn op Cham- bcry, bepaaldelijk besloten is. De daarvoor genomen proeven zijn met den besten uitslag bekroond. PRUISSEN. BERLIJN, 25 Mei. De Stenden-Curie van den Landdag heeft met 327 tegen 153 stemmen zich verklaard voor de staalkundige gelijkstelling van al de belijders des Christendoms. De gezanten van Saksen cri Beyeren hebben bij het Oostenrijksch be wind bedenkingen ingediend tegen het afgevaardigd verbod van uitvoer van granen in laatstgenoemd Rijk. De prijzen van al de granen waren te Frankfort sterk dalende; de slaat der gewassen blijft zeer gunstig. Op den Straatweg tusschen Obcrwezel en St. Goar heeft zich sedert eenige dagen de berghelling in beweging gezet; van tijd tot tijd laten groote steenmassa's los. De overgang van Katholieken tot het Protestantisrnus neemt in Silezië steeds toe, doch in Oostenrijk heeft het tegendeel plaats, dewijl voorleden jaar in het laatstgenoemde 728 Protestanten de Roomschc, en in het eerstgenoemde land 168 Roomschen de Protcstantsche godsdienst omhelsden. De meeste overgangen tot het Katholicismus hadden plaats in Bohème, Moravië en Galieië. Men berekent dat sedert 13 jaren 7000 personen door de Roomsche kerk in Oosten rijk zijn aangewonnen. De onlusten in Posen, wegens de duurte der granen, wel verre van af te nemen, vermeerderen nog en beginnen zich ook uittestrekken tot het Pool- sche gedeelte van Silezië. Te Koningsbergen en te Offenbach hebben de Israclitcn den Sabbath op den Zondag verzet. De Gezanten van Beijeren en Saksen hebben Vorst Metternich voorstel lingen gedaan, tegen het verbod van uitvoer op de granen. ENCELAN». LONDEN, 26 Mei. Eergisteren zijn hier de Erfgroothcrtog en Erfgroothertogin van Sakscn- Weimar-Eisenach en de Grootvorst Constantijn hier aangekomen. Laatstge noemde heeft reeds een bezoek bij de Koningin afgelegd en is door haar uitge noodigd om eenige dagen te Windsor te komen doorbrengen. Hij heeft ook onderscheiden bezoeken van hooggeplaatste personen ontvangen. Hij bewaart zoo veel mogelijk het incognito. Op den spoorweg tusschen Shrewsbury en Chester is eergisteren een groot ongeluk gebeurd; van de ijzeren brug over de Dee zijn 3 bogen ingestort op het oogenblik dat de trein er overging slechts de locomotief en de kolen wagen kwamen de brug nog overdoch al de andere wagens stortten van eene hoogte van 120 voet in het water. Men heeft nog geen naauwkeurig herigt omtrent de slagtoffers van dat ongeluk. Er zijn eenigzins gunstiger berigten omtrent den gezondheidstoestand in Ierland. Berigten uit Nieuw-Zccland melden dat er alles rustig bleef; doch de alom verspreide zceinagt was op hare hoede, daar de inboorlingen z'ch nog vijandig tegen de Engelschen toonden, en slechts eene gunstige gelegenheid afwachtten om den oorlog te hervatten en de overweldigers van hun land te verdrijven. FRANKRIJK. PARIJS, 26 Mei. De Generaal Colbertuniversele legataris van den Markgraaf d'Aligrc is alhier aangekomen. De jaarlijksche inkomsten van den overledene bedroegen 2,600,000 fr. De successieregten zullen 6 a 7 mill. Ir. bedragen. De invoer van granen van 1 Julij 1846 tot 15 Mei 1847 hier te lande, bedraagt ruim zeven millioen mudden. - De tolregtcn hebben over de vier eerste maanden van dit jaar in ver gelijking met die van 1846, ruim vijf millioen francs minder opgebragt. BELGIE. BRUSSEL, 27 Mei. Z. M. zal spoediger van Wiesbaden terngkeeren dan men verwacht had omdat de badkuur geen' gewenschten invloed op zijne gezondheid had. Hij is zeer neergedrukt van geest en zal eene reis naar eene xneer zuidelijke land streek ondernemen. De Regering zal aan de stad Gend, gedurende 12 weken, wekelijks 75,000 a 80,000 fr. verstrekken om de fabrieken aan den gang te houdenonder voorwaardedat het daardoor te lijden verlies op de fabriekaten voor de helft door het Rijkcn voor de helft door de stad zal gedragen worden.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2