LEYDSCHE COURANT 1847. MAANDAG, 31 MEI. N°, 65. tE BINNENL AN DSC HE BERÏGTEN, De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 29 Mei. Bij Ds. Brown is ontvangen voor Eek en Wiel van N. B. een muntbiljet arl f 5; van N. N. 3; van H. II. een muntbiljet ad ƒ5; uit de Kerk-colleete 23 Mei een muntbiljet ad 5uit dezelfde van C. M. met de woorden: Der urmen steun zij de Heer alleen f 5; van A. d. V. 3van N. N. 5en van II. H. voor de Tielerwaard 3. De algemeene kennisgeving van bet overlijden van den Wel-Edelcn Heer A. Potgieter, Stads Chirurgijn en pracliserend Verloskundige albier, ge schiedde uit naam der betrekkingen, die in hem den steun des gezins ver loren hebben. Het zou ondankbaar zijn niet met een enkel woord bet ver lies te berinneren hetwelk de maatschappij door zijnen dood geleden beeft. Aan de Hoogeschool te Groningen onder den Hoogleeraar Bakker tot de be oelening der Verloskunde opgeleid, was bet vooral aan eigen studie en gelukkigen aanleg dat hij de vorming te danken had, waardoor bij zich later onderscheidde. Het was niet alleen door een gunstig uiterlijk, dal bij vertrouwen inboezemde waar hij geroepen werd om in nood en lijden te hel pen, maar het was ook dcor zijne bereidvaardigheid, die zonder aanzien van stand of vermogen, met onvermoeid geduld zich daar het meest vertoonde, waar de hulp bet meest vereischt werd, dat hij zich de achting en dankbaar heid verwierf van velen, voor wie de angstige bezorgdheid, door zijne geze gende hulpe, in vreugde verkeerde. Als zoodanig verdient zijn naain in dankbare berinnering te blijven, en zal zijn verlies betreurd worden door diegenen die ook nu nog erkennen dat zij naast'God veel aan hem verschul digd zijnvan hetgeen tot daarstelling of bevestiging van hun huiselijk geluk onmisbaar scheen. Ingezonden Onze stadgenoot Dr. R. P. A. Dozy, Adjutor Interpretis Legati Warne- riani aan onze Hoogeschoolis door de Société Asiatiqne te Parijs tot eerelid benoemd; cene onderscheiding, die slechts aan weinige buitenlanders te beurt valt. De Commissie van beheer en toezigt over het droogmaken van het Haarlemmermeer zal den 10clen Junij aanbesteden: het onderhoud der reeds voltooide werken en de noodige herstellingen. De Voorzitter der Commissie belast met het afnemen van de examina van hen die tot een Academie of Athenaeum wenschen toegelaten te worden heeft herigt, dat zij zich met gefrankeerde brieven bij hem moeten aanmel den vóór het einde van Junij. De kermis zal ook te Naaldwijk en Hondsholredijk dit jaar geen plaats hebben. De kermissen te DordrechtHaarlem en Rotterdam zullen voortgang hebben. De gewene dienst van den Hollandschen spoorweg, tusschen 'sGravcn- hage en Rotterdam, zal aanstaanden Donderdag 3 Junij aanvangen. Op de twee Pinksterdagen zijn over den Rijnspoorweg vervoerd 7,702 personen. Wij waren dezer dagen in de gelegenheid om kennis te maken met eene missive, gerigt aan de Israëlieten in Nederland, ten doel hebbende de oprigting van een genootschap tot verbetering van de kerkelijke eeredienst der Israëlieten in Nederland. Daartoe worden dienstbaar geacht, o. a.de betere opleiding der geestelijken het vast en bestendig prediken in de land taalbetere regeling der inwendige kerkdienst, doelmatige vervulling der openstaande rabbinateninvoering der geestelijke bediening ook in kleinere ge meenten enz. Aangaande de betrekking des genootschaps tot de bestaande instellingen en besturenzegt de missive, dat zij van voorkomenden en vrede- licvenden aard zal zijn doch dat menzoo dit noodig mogt zijn niet zal verzuimen invloed uit te oefenen op de zamenstclling dier besturen en zijne belangen ook hij staatsmagten te doen gelden. Amsterdam zal de hoofdzetel des genootschap zijn. (Dr. Cour.) 's GRAVENIIAGE28 Mei. De door Z. M. den Koning op de tentoonstelling aangekochte schilderijen zijn: een stil water, door A. Waldorp; een landschap, door F. Breuhaus de Groot; een stadsgezigt, door J. H. WeissenbruchMaximiliaan van Egmond, door-A. J. Lamme, en een landschap, door C. Leickert. Ingevolge aanschrijving van Z. Exe. den Min. van Oorlog, is aan al de che's der kor psen van het wapen der infanterie ter kennisse gebragtdat van de 37 Onder-Officieren die onlangs-te Breda hun examen tot den rang van 2deD Luitenant voor genoemd wapen hebben afgelegd3 van dat getal niet hebben voldaan. Terwijl door meergemelden Minister is bepaald, dat van de 34 goedgekeurde aspiranten, 12 als 2<le Luit. der infanterie, bij het leger in Oosl-lndie kunnen worden geplaatst. Heden heelt de Procureur-Generaal bij den Hoogen Raad Mr. van Maa- nenconclusie genomen in twaalf van de aangehragte acht-en-vijl'tig zaken tot inroeping van de zeven-kinderen-wet. De hoofdvraag of de intrekking dier wet, de Staat van de verpligting ontsloeg, is door den Procureur-Generaal ontkennend beantwoord. Daarna heeft de Procureur-Generaal in de zaak van J. tleymans, waar de hoofdquaestie zich zuiver voordeed, geconcludeerd tot veroordeeling van den Staat, tot opvoeding van den aangewezen zoon, of lot betaling van eene door den raad te bepalen som. In nog zeven andere zaken heelt Procureur-Generaal gelijke conclusiën genomen, de uitspraak in de eerste zaak is bepaald over 14 dagen, die in de andere op 2 3 en 4 weken. De conclusie in 5 andere zaken, in welke de aangewezen zonen meer dan 14 jaren oud waren of waarin onregelmatigheid in de aanwijzing voorkwa men, is geweest tot ontzegging van de gedane eischcn en veroordeeling in de kosten. De uitspraken zijn bepaald op 2, 3 en 4 weken. Do Arrond. Regtbank heeft omtrent den incidentelen cisch van J. van der Gaagdat men geen deskundigen mogt beëedigen, omdat het terrein niet was afgebakend, bevolen dat die beëediging der reeds bij vonnis van 12 Januarij benoemde deskundigen zou voortgaan, en de verdere tenuitvoer- legg'nS van ('a' vonnis gelast in weerwil van hooger beroep of cassatie met veroordeeling van v. d. Gaag in de kosten. ROTTERDAM, 28 Mei. Op eene te Luik voor de dienst tusschen Geertruidenberg en deze stad nieuw gebouwde stoomboot is een verschrikkelijk ongeluk voorgevallen. De Heer Louis Pirolte, uitstekend werktuigkundige, een der eigenaars, stend digt bij de machiene om hare werking in oogenschouw te nementoen de boot bij Maaseyk op eene ondiepte stootte, en bij dien schok de Heer Pirotte tevens door de hefboom doodelijk aan het hoofd werd gewondzoodat hij na een uur lijdens bezweek. Aan de oostzijde van de vesting Hellevoetsluis heeft men den 23slen dezer een vos van eene aanmerkelijke grootte gevangen. UTRECHT, 26 Mei. Heden vergaderde het Nederl. Onderwijzers Genootschap in deze provincie. Z. Exc. de Gouverneur der provincie, eenige leden van de provinciale en ste delijke schoolcommissie en verder een aantal van omstreeks 70 onderwijzers waren daarbij tegenwoordig. De vergadering werd door den President, den Onderwijzer P. D. Anslijn geopend, en de Onderwijzer Poppeldain droeg eene treffende rede voor, waar van het onderwerp was: De ontluikende Natuur, eene Leerschool voor den Onderwijzer der Jeugd." Algemeene toejuiching viel den nederigen maar begaafden spreker ten deel. Daarna las de Secretaris P. J. Ilarrebomée, het verslag voor, waaruit bleek, dat het Genootschap ook nuttig werkzaam was geweest, door het vestigen van eene leerschool voor jeugdige Onderwijzers alhier. Vervolgens trad de Heer W. Julius op en hield eene korte lofspraak op den ontslapenen Hoofd-Ir.sprc- teur van het onderwijsde Heer A. van den Endemet eene opwekking om een gedenkteeken te stichten voor dien zoo verdienstelijken man, als eene hulde van Onderwijzers, hem toegebragt, welke zaak verder aan eene Com missie is opgedragen. Omstreeks twee ure eindigde de vergadering, om half vier ure is een fraai orgel-concert door den bekwamen organist Nieuwenhuizeri in de Domkerk ge geven en om half vijf ure een vriendschappelijke maaltijd gehouden. NIJMEGEN, 27 Mei. Gisteren stonden voor de Arrondissements-Regtbank teregt twee liedjes zangers, alsmede de Boekdrukker P. van de Valck te dezer stede, ter zake van het verspreiden van een geschrift, ten titel voerende: Geloofwaardige

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1