schutterij. ETCCJEIaAND. LONDEN, 25 Mei. Volgens officiële opgaven bedraagt de koopvaardij vloot van ons land 3,800,000 «ton; in de aanvang van de vorige eeuw slechts 216,000. De koopvaardijvloot -der Vereeriigde Staten meet 2,400,000 ton. De haringvangst is in vele jaren niet zoo onvoordeclig geweest als thans; terwijl anders jaarlijks 6 a 700,000 vaten uit de havens der Oostzee verzonden werden, zal dit getal in dit jaar slechts 400,000 vaten bedragen. FHAliüREJK. PARIJS, 25 Mei. I)e Kamer der Pairs heelt het ontwerp van wet betrekkelijk het Kapittel van S'. Denis, met 109 tegen 5# stemmen aangenomen. §TAB§ BËIUC1T. KENNISGEVING- BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, gezien hebbende de Wet van den ll<i™ April 1827, brengen hij deze ter kennis van de be langhebbenden, dat, ter voldoening aan dezelve, weder een aanvang zal wor den gemaakt met de inschrijving voor de Schulterlijke dienst van degenen, welke daartoe dit jaar in de verpligting vallen. I)at deze inschrijving zal moeten geschieden in tien afzonderlijke registers, met dien verstande, dat de personen, geboren in 1813 tot 1821 ingesloten, wtlke zich hier ter Stede, sedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen met er woon hebben nedergezetwaaronder ook zijn begrepen de militairen die sedert de laatste inschrijving derzelver paspoort verkregen en zich alhier hebben gevestigd, alsmede de zich in dit Kijk en binnen deze Stad sints de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreemdelingen (waaronder verstaan wor den zij, die hun voornemen, om zich in dit Rijk neder te zetten, hebben aan den dag gelegd, hetzij door ecne uitdrukkelijke verklaring, hetzij door het werkelijk overbrengen van den zeltd van bun bestaan, naar herwaarts, zonder dat de tijdelijke uitoefening van een bedrijf of handwerk in eenige ondergeschikte betrekking, als zoodanig voornemen wordt aangemerkt, zullen worden ingeschreven achter de registers, waartoe zij volgens hunne ouderdom belmorenterwijl de geborenen in het jaar 1822, zullen worden geplaatst in een nieuw register, te weten: het eerste van den jare 1847; en het tiende of dat der geborenen in 1812 van het vorige jaar zal komen te ver vallen. Dat van de inschrijving, niemand der bovengenoemde personen is uitge zonderd al vermeende hij tot de vrijgestelden of uitgeslolenen te behooren en dus ook niet die personen, welke reeds hun ontslag uit de Schutterlijke dienst hebben bekomen. Dat de registers van inschrijving zullen worden geopend op Maandag den 17llc" Mei, en op den lstcn Junij daaraanvolgende finaal zullen worden ge sloten. Dat derhalve de personen, welke zich vóór gemelde sluiting op den lsten Junij niet hebben doen inschrijven, (en dus ook ieder persoon van elders zijnde komen wonen, of de in dit jaar zich alhier gevestigd hebbende vreemdelin gen, alsmede de Militairen, welke tot de laatste ligting behoord hebbende, derzelver finaal ontslag hebben bekomen, en niet weder in dienst zijn getre den,) bij ontdekking, alsnog achter de teekening, tot sluiting, door het hoofd van de Regering aan het einde van het register te plaatsen, zullen wor den ingeschreven, met de bijvoeging van het woord: ambtshalve, en dezelve volgens art. 9, door den Schuttersraad zullen worden verwezen tot eene geld boete. en daarenboven dadelijk, zonder lotingbij de Schutterij ingelijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten hunnen aanzien bestonden; terwijl in zoodanig geval het huwelijk hun ook geene aanspraak geeft om in de tweede klasse ge- bragt te worden: alles onverminderd zoodanige strafbepalingen als, uit krachte der AVet van 31 December 1832, op hen mogten kunnen worden toegepast. Dat een ieder wordt vermaand, om voor zoo veel hij van geen bewijs van zijnen doop of zijne geboorte voorzien is, voor die, welke alhier geboren zijn, hetzelve te komen afhalen ter Secretarie dezer Stad, van heden af aan, 's morgens van 10 tot 'snanriddags 1 uur; terwijl diegenen welke elders ge boren zijn, zich hetzelve onverwijld vóór de inschrijving zullen moeten aan schaffen; zullende een ieder verantwoordelijk zijn voor de gevolgen, wan neer hij, bij gemis zijner doop- of geboorte-akte, door ecne verkeerde opgave van het geboortejaar, abusivelijk wierd ingeschreven. Dat de belanghebbenden bij deze nog worden herinnerd, dat zij bij de in schrijving tevens zullen moeten opgeven hunne AA'oonplaatsbenevens het Wijk en Nummer hunner huizen derzelver beroep en dat van hunne Ou derszoo die nog in leven zijn, alsmede den tijd van derzelver inwoning alhier, en eindelijk of zij ingeschrevenen Gehuwd of Ongehuwd zijn, en in het eerste geval of zij kinderen hebben, zoo ja, hoe veel van elk geslacht: wordende de gehuwden aangemaand, om zich van een extract uit het huwe lijks-register te voorzien, om daarop door de Heer der Gebuurte, waarin zij wonen, het getal hunner kinderen te doen certificeren, ten einde daarvan bij de inschrijving te doen blijken, zullende almede tot de afgifte dier huwelijks extracten worden gevaceerd ter Stads Secretarie, van heden af, des voormid dags van 10 tot des namiddags tén 1 ure. Dat eindelijk Studenten, Geëmployeerden in huizen van negotie, bedienden en werklieden, moeten ingeschreven worden in de Gemeenten, waar zij hunne studiën of werkzaamheden uitoefenen of dienstbaar zijn zoo als zulks ook het geval is van Klerken van Advukaten en Notarissen; dat Ambtenaren en Geëmployeerden (al wonen zij elder») zich moeten laten inschrijven in de plaats, alwaar zij hunne ambtsbetrekkingen uitoefenen; dat zij, welke buiten ®slands werkzaam zijn, of zich aldaar op de studiën toeleggen, in de Gemeente hunner vorige woonplaats, en laatstelijk Schippers, ter plaatse waar zij het laatst gewoond hebben, of de belasting voor hun vaartuig betalen, ingeschre ven moeten worden. Dat ten einde deze inschrijving geregeld afloope een iegelijk in de termen van dezelve vallende, bij deze wordt opgeroepen, om zich te vervoegen in een der vertrekken van het Raadhuis, en wel: op Woensdag 26 Mei voor de bewoners van "Wijk III en 111op Donderdag 27 Mei voor de bewoners van Wijk IV, V en VI, en op Vrijdag 28 Mei voor de bewoners van 'AVijk VII en VIII, allen 's voormiddags van 10 tot 1 ure met uitnoodiging, om op den bepaalden dag zich stiptelijk, ter aangeduider plaatse aan te melden, ten einde men zich niet te wijten hebbe de gevolgen, welke uit het achterblijven zouden ontstaanzullende wijders het tijdstipdat de regis ters ter bezigtiging zullen liggen, en de dagen der loting, welke volgens de AVet, vóór 1 Julij aanstaande, geheel zal moeten zijn afgeloopennader- wor den bekend gemaakt. En verder gelet hebbende op art. 7 van Zr. Ms. besluit, van 7 September 1828 Staatsblad n°. 55), roepen bij deze op alle personen, welke als ge huwd of als weduwenaars met kind of kinderen, in het afgeloopen jaar, in de termen zijn geweest, om uit dien hoofde in de tweede klasse van de alge- meene rol der Schutterij te worden gebragt, doch sedert dien tijd door het overlijden van derzelver vrouwen of kinderen, de bevoegdheid hebben verlo ren, om in die klasse te verblijven, en dus alsnu in de eerste klasse der voor dit jaar daar te stellen algemeenc Schutters-rol geplaatst moeten worden, om van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis aan Hun Ed. Achtb. te geven, of zich daartoe ter stads Secretarie aan te melden, des morgens tusschen 10 en 1 ure, vóór de aan te vangen inschrijving, en dus uiterlijk lot 25 Mei aanstaande; zullende, wanneer deze Kennisgeving door de belanghebbenden mogt zijn verzuimd, en hij dus, dien ten gevolge niet bij de Schutterij zou zijn ingelijfd, door Burgemeester en AA'ethouders proces-verbaal tegen hem moeten worden opgemaakt en aan de Regtbank toe gezonden ten einde op de nalatigen toe te passen de strafbepaling van art. 1 der AVetvan 6 Maart 1818 Staatsblad n°. 12), houdende eene geldboete van ten hoogste ƒ50 en eene gevangenis uiterlijk van drie dagen, hetzij afzonderlijk, of wel beide de straffen te zaïnen genomen. En opdat niemand hiervan onwetendheid zoude kunnen voorwenden, zal deze worden gedrukt, afgekondigd en aangeplakt, ter plaatse waar zulks ge bruikelijk is. Aldus gedaan en gepubliceerd, bij HH. Burgemeester en Wet houders der Stad Eeydcnop den 17den Mei 1847. DU RIE.U. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMEK. IERRNIEUW§. ZUTPHEN, 20 Mei. Gisteren avond is door den breed en Kcrkeraad der Hervormde Gemeente alhier, uit het bekend gemaakt drietal, waarop ge plaatst waren DD. Modderman te Oudkerk, Sannes te Schildwolde, en Sonius Swaagman te Stads-Kanaalberoepen tot Predikant Ds. Xonco Modderman Azn., Theol. Doet., met 19 der 20 stemmen, MIDDELBURG, 25 Mei. Door den Kerkeraad der Ned. Hei v. gemeente al hier, is 11. Vrijdag uit het te voren gemeld 12-tal, het volgende 6 tal zamen- gesteld: DD. Hofstede te Gorinchern., Kam te Oost- en AVcst-SouburgHaze- broek te Breda, de Bruyne te VlissingenPlcyle te Nieuwenhoornen Oort te Dellt. Drietal: Hazebroekde Bruyne en Pleyte bij overstemming legen Hofstede. AUVEMEIÏÏEN. Getrouwd: J. HGOYKAAS HERDERSCHEE, beroepen Predikant te Kamperveen Leiden, en 27 Mei 1847. j. p. m. BRUTEL de ia RIVIÈRE. Eenige Kennisgeving. Heden beviel voorspoedig van een welgeschapen ZOON, Vrouwe A. E. MOD DERMAN, geliefde Echtgenoote van J. Harteveit Ai. Leiden 23 Mei 1847. Eenige Kennisgeving. Heden beviel zeer voorspoedig van eeii' welgeschapen ZOON, A. B. FRENAY, geliefde Echtgenoote van Leiden, B. J. FORNARA, 26 Mei 1817. Apotheker. Eenige Kennisgeving. Op den 21stcn Mei 1847, overleed te Ter Aar, ten huize van haren Broe der, den AVel-Eerw. Heer H. van Scheiie, Mejufvrouw P. II. van SCHELLE, Wed. J. Deifos Pz., in den ouderdom van ruim 59 jaren en 9 maanden. Eenige Kennisgeving. Op den 24sten Mei 1847 overleed GERARDA MARIA HOEFMAN, geliefde Echtgenoote van Leiden, AV. van LEE, 28 Mei 1847. Apotheker en Drogist. Strekkende deze tot algemeene en bijzondere Kennisgeving. Heden overleed tot onze diepe droefheid onze hartelijk geliefde jongste Zoon JOHANNES GERARDUS HERMANUS, in den jeugdigen leeftijd van bijna 3 jaren eene hevige ziekte van slechts wrinige dagen maakte een einde aan zijn voor ons zoo dierbaar leven. J. II. H. SCHMIER, Leiden, E. C. C. SCHMIER, 25 Mei 1847. Geb. van wensen. Leiden, 26 Mei 1847. In den laatstleden nacht overleed alhier, na langdurig lijden, in den ouderdom van bijna 51 jaren, de AVel Edele lieer ANTHONY POTGIETER, geacht Heel- en Vroedmeester te dezer Stede; diep betreurd door zijne beide Dochters en hoogbejaarden Schoonvader. Algemeene en bijzondere Kennisgeving.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3