LEYDSCHE COURANT. N°. 1847. MAANDAG, 24 MEI. BINNENLANDSCHE BEBIGTEN. BUITENLANDSCHE BEBIGTEN. TE I)e Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 22 Mei. Daar in ons vaderland bij vele geleerde genootschappen zoo dikwijls prijs vragen worden uitgeschreven over den invloed van het een op het ander. zoo maken wij alle uitschrijvers van prijsvragen binnen het gebied van volks welvaart en zedelijkheid opmerkzaam op het belangrijke van een antwoord op de volgende vraag: Men verlangt een krachtig Christelijk betoog ten bewijze van den heilzamen invloed zoo op de welvaart der Burgerijbehalve die der Kroeghouders, als op het waarachtig welzijn voor de jeugdige geringe burgerklasse, om van hoogergeplaatste jeugd niet eens te gewagen gelegen in de vrijheid om de Pinksternachten in dronkenschap en ergerlijk zedeloos straatrumoer door te brengen. Door den StaatsraadGouverneur dezer provincie, zijn de plaatselijke bestaren bij circulaire nitgenoodigd geworden, om, uit aanmerking van de tegenwoordige tijdsomstandigheden en den algemeenen druk daardoor ont staante willen overwegen, of er geene voldoende redenen zouden bestaan, om dit jaar de gewone jaarmarkt of kermis niet te doen plaats hebben. Burgemeester en Wethouders der stad Schiedam hebben ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat, ingevolge besluit van den stedelijken Raad van den 18(len dezer, de gewone jaarmarkt of kermis dit jaar niet gehouden zal worden. Ook te Klundert heeft men besloten dit jaar geen kermis te houden en ook niet in de gehuchten Moerdijk en den Noordschans. Bij besluit van den T(len dezer hebhen Gedeputeerde Staten dezer pro vincie aan de stedelijke en gemeente-besturen kennis gegeven van Zr. Ms. besluit van den 10,len April jl.waarbij is bepaald, dat de plaatselijke be sturen voortaan dadelijknadat de begrootingen door Gedep. Staten zullen zijn gearresteerddie begrootingen openbaar zullen makendoor deze gedu rende cenen bekwamen tijd, op de secretariën ter inzage te leggen; terwijl het aan die besturen vrijstaat, door middel der dagbladen, of zoo als zij goed vinden, aan die begroolingen daarenboven nog meerdere openbaarheid te geven. Dienvolgens zijn Burgemeester en Wethouders of Assessoren uitgenoodigdom de begrooting jaarlijks, binnen 14 dagen nadat die bij hen zal zijn terug ont vangen, op de plaatselijke secretarie of andere geschikte plaats ten minste 14 dagen in de steden, en 8 dagen ten platten lande, na voorafgaande pu blicatie, ter opentlijke inzage te leggen. Wij vernemen dat Dr. J. v. Vloten het voornemen heeft opgeval, eenige publieke Akadcmische voorlezingen te houden over B. de Spinosa in zijn zamenhang met de Philosopliische en Theologische studiën der laatste halve eeuwen de uitkomsten zijner Philosophie voor de toekomsten dat hij teyens eenige uren hoopt beschikbaar te stellen voor meergevorderde Theologendie begeeren mogten in nadere kennis te treden met het Christe lijk leerstelsel van Schleiertnacher. Berigten van Curasao, loopende tot 10 April, melden, dat door den gezaghebber dier kolonie eene algemeene dankdag was uitgeschreven voor den ruimen oogstwaarmede het eiland gezegend is. De korvet AjaxKapt. ter Zee Bijl de Vroe, was den 27ste" Maart van Suriname te Curasao bin nengekomen. 's GRAVEND AGE21 Mei. Bij Koninklijk besluit van den lstea dezer, is bepaald, dat de ambtsbetrek kingen van Administrateur en Agent van 's Rijks Schatkist met 1° Julij dezes jaars zullen worden opgehevenen vereenigd opgedragen aan Betaalmeesters in de nader door Z. M. aan te wijzen arrondissementen de Agenten zijn diens volgens van titels veranderd en onder den titel van Betaalmeester aangesteld. Gisteren middag is er bij Z. M. den Koning familie-diner gehouden. Naar men zegt zou het Koninklijk Gezin zich aanstaanden Dingsdag naar Amsterdam begeven. Gisteren avond heeft Z. K. H. Prins Frederik der Nederlandenter eere van den Erfgroolhertog van Saksen Weimar.Eisenach en den Grootvorst Con- stantijn, een luisterrijk bal en souper gegeven, waarbij het geheele konink lijke gezin met uitzondering van Z. M.tegenwoordig was. Deden morgen is 11. K. II. de Prinses van Oranje, met hare kinderen, naar het Loo vertrokken. De Grootvorst Constantijn heeft heden deze residentie weder verlaten, om de reis naar Londen voort te zetten. Z. Exc. de Minister van Binnenlandsche Zaken is sedert eenige dagen ongesteld. Bij den Hoogen Raad zijn heden de pleidooijen voortgezet in de 58 aan hangige regtsgedingen, betrekkelijk de naweeën der onlangs ter aarde bestelde zeven-kinderen-wet. Morgen over acht dagen zal het Openbaar Ministerie in eene dezer zaken conclusie nemen en daarbij de hoofdzaak behandelen. AMSTERDAM, 21 Mei. Van 2-6 Mei zijn 36 schepen met graan beladen en naar Nederlandsche ha vens bestemd en 6 naar Belgie te Elseneur gepasseerd van 3-8 Mei zijn er 12 hierheen bestemd door het Sleeswijk-Holsteinsche kanaal gekomen. Een gedeelte dier schepen is reeds voor onze stad. In de Amsterdamsche Courant leest men het volgendeDe Onderge- teekende, Schoolopziener over het eerste District der Provincie Noord-Bolland in het Handelsblad van Dingsdag 18 Mei 11., bl. 4, lste kol., gezien hebbende een berigt van A. F. Franse, dat »de Katholijke Nedcrduitsche Burgerschool, op de Prinsengrachtbij het Doolhof, den 4dcn Mei II. is geopendacht het zijn pligt te wezen bij deze te kennen te geven, dat zoodanige benaming eener Burgerschool, als in gemeld berigt voorkomt, bij de AVetten en Verordenin gen op het Lager Schoolwezen hier te lande, onbekend is en met den letter en de strekking van dezelve strijdig. J. Teissèdre lange. Veld en-Bosch, bij Eeinnes-Binnen, 20 Mei 1847. De Bestuurders van het Collegie Zeemanshoop hebben berigtdat bij gelegenheid van het 25-jarig bestaan7113 aan giften en nog 11 aandec- len, ieder groot ƒ100 in de negotiatie ten laste van het Collegie ontvangen is. MAASTRICHT, 18 April. Men verneemt dat de Heer Vrancken, Oud-Pastoor van Sittard, tot Bisschop in partibus en Apostolisch Vicaris in Nederlandsch Indië benoemd zal worden. SPANJE. BARCELONA, 15 Mei. De Colonel Baxecos heelt de bende van den befaamden partijganger Tristany overvallen en 22 man gedoodhij zelf is gevankelijk naar Solsona gevoerd alwaar de Kapitein-Generaal hem heeft doen doodschieten. Men beschouwt de Carlistische partij in Catalonië gansch vernietigd. PRUIS SEN. BERLIJN, 16 Mei. Door den Landdag is met 448 tegen 10 stemmen besloten, dat dezelve zich dan eerst met finantiële vraagstukken zal bezig houden, als de bevoegd heid en magt van den Landdag zal hersteld zijn in dien toestand, waarin zij zich voor het patent van 3 Febr. bevond. Dit is eene gewigtige nederlaag welke de Regering geleden heeft. BADEN. MAINZ, 16 Mei. Meer dan 1000 Duitschc landverhuizers bevinden zich op dit oogenblik al hier, wachtende op de afvaart der schepen, welke hen over den atlantischen oceaan zullen brengen. Wegens de bezwaren, door de bekende Amerikaanscbe wet op de passagiers ontstaan, worden zij naar Quebec gebragt, van waar zij zich naar de Vereenigde Staten zullen begeven. ENGE LAND, LONDEN, 19 Mei. De wanorden ter zake van schaarschte en duurte der levensmiddelen ver spreiden zich op eene schrikbarende wijs in het Zuidwesten van het cigentlijk Engeland. Uit de Graafschappen Devonshire en Cornwall ontvangt men onder anderen de treurigste berigten en op onderscheiden plaatsen is de tusschen- komst der militaire magt noodzakelijk geweest. ^TO/EGEJ

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1