KENNISGEVING- BEI JEIS.25N. M UN CUM 10 Mei. Wegens de Amerikaanselie wet op de landverhuizers, slaan velen dezer uil ons land en Wurlemberg thans den weg- in naar Zevenbergen, Hongarye en zuidelijk Rusland. Onderscheiden schepen zijn met zulke lieden derwaarts reeds vertrokken. EM&EL1W®. LONDEN, 15 Mei. II. M. de Koningin heelt bepaald dat bij Haar Ilnis voortaan slechts meel van de tweede soort gebruikt en de hoeveelheid brood tot op één pond dagelijks voor ieder zal verminderd worden. Van Maandag tot Zaturdag zijn hier 56 schepen met graan aangekomen, uit de havens van noordelijk Europa, Zweden, Noorwegen, I'ruissenDene marken enz. Dezer dagen bad in deze hoofdstad de 43sle algemeenc vergadering van de vrienden en begunstigers van bet Biitsche en Buitenlandsche Bijbel-Genoot schap plaats. De Secretaris deelde het verslag mede, waaruit bleek dat de gcheele ontvangsten in het afgcluopen jaar hadden bedragen ruim 117,440 zijnde 16,134 meerder dan het jaar te voren en omtrent 6000 meerder dan in cenig vroeger jaar. De ontvangsten voor bijbels en testamenten over het geheele jaar hebben beloopen 61,436 zijnde 5,459 meerder dan het vorige. De to tale som, tot bereiking der oogmerken van bet genootschap beschikbaar, is 56,004 si, daaronder begrepen 30,851 van vrije bedragen door hulp-genoot schappen. Door bet genootschap zijn uitgedeeld 1,419,283 exemplaren. De uitgaven gedurende het verloopen jaar zijn geweest 128,525 De bijbels wa ren in grooten getale onder R.-Katholijkrn rondgedeeld; zelis in Ierland werden zij, door den ijver der colporteurs, aan zieken en stervenden gebragt. De Eerw. G. Smith, kortelings uit China aangekomen, deelde mede hoe alles in dat uit gestrekte Land eene groote zedelijke omwenteling deed voorzien, hoe weldadig het verspreiden des bijbels hiertoe medewerkte. In de stad Amoy had hij met genoegen opgemerkt hoe Engeische en Amerikaanselie zendelingenal hunne geschillen in bijzaken vergetende, rond dezelfde tafel zaten om het Evangelie in de landtaal over te brengen. Mij hoopte nog den dag tc aanschouwen, dat het gebruik van den opium, verderfelijk voor ligchaam en ziel, door de werking van het bijbelwoord zou ophouden. FKAKSRIja, PARIJS, 16 Mei. De gewezen Koningin-Regentes van Spanje is naar Marseille vertrokken van waar zij zich naar Napels zal begeven. Ecne rijks stoomboot is ter barer beschikking gesteld. Volgens een brief uit Algiers heeft de Maarschalk Bugeaud aanzienlijke sommen opgenomen uit de verschillende openbare kassendaar de Minister van Oorlog hem de benoodigdc sommen voor den togt tegen de Kabylen niet ter beschikking had gesteld. Eene der voornaamste redenen van het ontslag van den Generaal Moline de Sl. You, als Minister van Oorlog, was gelegen in de moejclijkheid om dusdanige uitgave te dekken. SMSI IS IE ES, S 1" miSS MTTTIïllI.I. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, gezien hebbende de Wet van den 11<i™ April 1827, brengen bij deze ter kennis van de be langhebbenden, dat, ter voldoening aan dezelve, weder een aanvang zal wor den gemaakt met de inschrijving voor de Schutterlijkc dienst van degenen welke daartoe dit jaar in de vcrpligting vallen. Dat deze inschrijving zal moeten geschieden in tien afzonderlijke registers, met dien verstande, dat de personen, geboren in 1813 tot 1821 ingesloten, welke zich hier ter Stede, sedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen met er woon hebben nedergezetwaaronder ook zijn begrepen de militairen die sedert de laatste inschrijving derzelver paspoort verkregen en zich alhier hebben gevestigd, alsmede de zich in dit Rijk en binnen deze Stad sints de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreemdelingen (waaronder verstaan wor den zij, die hun voornemen, om zich in dit Rijk neder te zetten, hebben aan den dag gelegd, hetzij door eene uitdrukkelijke verklaringhetzij door het werkelijk overbrengen van den zetel van hun bestaan naar herwaarts zonder dat de tijdelijke uitoefening van een bedrijf of handwerk in eenige ondergeschikte betrekking, als zoodanig voornemen wordt aangemerkt, zullen worden ingeschreven achter de registers, waartoe zij volgens hunne ouderdom bebooren terwijl de geborenen in het jaar 1822, zullen worden geplaatst in een nieuw register, te weten: bet eerste van den jare 1847; en het tiende of dat der geborenen in 1812 van het vorige jaar zal komen te ver vallen. Dat van de inschrijvingniemand der bovengenoemde personen is uitge zonderd al vermeende hij tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren en dus ook niet die personen, welke reeds hun ontslag uit de Schutterlijke dienst hebben bekomen. Dat de registers van inschrijving zullen worden geopend op Maandag den 17den Mei, en op den lsten Junij daaraanvolgende finaal zullen worden ge sloten. Dat derhalve de personen, welke zich vóór gemelde sluiting op den lsten Junij niet hebben doen inschrijven, (en dus ook ieder persoon van elders zijnde komen wonen, of de in dit jaar zich alhier gevestigd hebbende vreemdelin gen, alsmede de Militairen, welke tot de laatste ligting behoord hebbende, derzelver finaal ontslag hebben hekomen, en niet weder in dienst zijn getre den,) hij ontdekking, alsnog achter de teekening, tot sluiting, door het hoofd van de Regering aan het einde van het register tc plaatsen, zullen wor den ingeschreven, met de bijvoeging van het woord: ambtshalveen dezelve volgens art 9, door den Schuttersraad zullen worden verwezen tot eene geld boete. en daarenboven dadelijk, zonder lotingbij de Schutterij ingelijfd, indien hot za! blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uilsluiting ten bannen aanzien bestonden; terwijl in zoodanig geval bet huwelijk bun ook geene aanspraak geeft om in de tweede klasse ge bragt t.e worden: alles onverminderd zoodanige strafbepalingen als, uit krachtc der Wet van 31 December 1832, op hen mogten kunnen worden toegepast. Dat een ieder wordt vermaand, om voor zoo veel bij van geen bewijs van zijnen doop of zijne geboorte voorzien is, voor die, welke alhier geboren zijn, hetzelve te komen afhalen ter Secretarie dezer Stad, van heden af aan, 'smorgens van 10 tot 'snamiddags 1 uurterwijl diegenen welke elders ge boren zijn zich hetzelve onverwijld vóór de inschrijving zullen moeten aan schaffen zullende een ieder verantwoordelijk zijn voor de gevolgen wan neer bij, bij gemis zijner doop- of geboorte-akte, door eene verkeerde opgave van het geboortejaar, abusivelijk wierd ingeschreven. Dat de belanghebbenden bij deze nog worden herinnerd, dat zij bij de in schrijving tevens zullen moeten opgeven hunne Woonplaatsbenevens bet Wijk en Nummer hunner buizen derzelver beroep en dat van hunne Ou ders zoo die nog in leven zijn alsmede den tijd van derzelver inwoning alhier, en eindelijk of zij ingeschrevenen Gehuwd of Ongehuwd zijn, en in bet eerste geval of zij kinderen hebben, zoo ja, boe veel van elk geslacht; wordende de gehuwden aangemaand, om zich van een extract uit het huwe lijks-register te voorzien, om daarop door de Heer der Gebuurte, waarin zij wonen, het getal hunner kinderen te doen certificeren, ten einde daarvan bij de inschrijving tc doen blijken, zullende almede lot de afgifte dier huwelijks- extracten worden gevaceerd ter Stads Secretarie, van heden af, des voormid dags van 10 tot des namiddags ten 1 ure. Dat eindelijk Studenten, Geëmployeerden in huzien van negotie, bedienden en werklieden, moeten ingeschreven worden in de Gemeenten, waar zij hunne studiën of werkzaamheden uitoefenen of dienstbaar zijnzoo als zulks ook hut g'eval is van Klerken van Advokaten en Notarissen; dat Ambtenaren en Geëmployeerden (al wonen zij elders) zich moeten laten inschrijven in de plaats, alwaar zij hunne ambtsbetrekkingen uitoefenen; dat zij, welke buiten 'slands werkzaam zijn, of zich aldaar op de studiën toeleggen, in de Gemeente hunner vorige woonplaats, en laatstelijk Schippers, ter plaatse waar zij bet laatst gewoond hebben, of de belasting voor hun vaartuig betalen, ingeschre ven moeten worden. Dat ten einde deze inschrijving geregeld alloope een iegelijk in de termen van dezelve vallende, bij deze wordt opgeroepen, om zich te vervoegen in een der vertrekken van bet Raadhuis, en wel: op Woensdag 26 Mei voor de hcwoners van Wijk 1, II en III, op Donderdag 27 Mei voor de bewoners van Wijk IV, V en VI, cn op Vrijdag 28 Mei voor de bewoners van Wijk Vil en VIII, allen 'svoormiddags van 10 tot 1 ure; met uitnoodiging, om op den bepaalden dag zich stiptelijk, ter aangeduider plaatse aan te melden, ten einde men zich niet te wijten hehbe de gevolgen, welke uit bet achterblijven zouden ontstaan; zullende wijders bet tijdstip, dat de regis ters ter bezigtiging zullen liggen, en de dagen der loting, welke volgens de Wet, vóór 1 Jii 1 ij aanstaande, geheel zal moeten zijn afgeloopen nader wor den bekend gemaakt. En verder gelet hebbende op art. 7 van Zr. IIs. besluit, van 7 September 1828 Staatsblad n°. 55), roepen bij deze op alle personen, welke als ge huwd of als weduwenaars met kind of kinderen, in bet afgeloopen jaar, in de termen zijn geweest, om uit dien hoofde in de tweede klasse van de alge- meene rol der Schutterij te worden gebragt, doch sedert dien tijd door bet overlijden van derzelver vrouwen of kinderen, de bevoegdheid hebben verlo ren, om in die klasse te verblijven, en dus alsnu in de eerste klasse der voor dit jaar daar te stellen algemeene Schutters-rol geplaatst moeten worden om van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis aan Hun Ed. Achlb. te geven, of zich daartoe ter stads Secretarie aan te melden, des morgens tussehen 10 en 1 ure, vóór de aan te vangen inschrijving, en dus uiterlijk tot 25 Mei aanstaande; zullende, wanneer deze Kennisgeving door de belanghebbenden mogt zijn verzuimd, en bij dus, dien ten gevolge niet bij de Schutterij zou zijn ingelijfd, door Rurgemeester en Wethouders proces-verbaal tegen hem moeten worden opgemaakt en aan de Regtbank toe gezonden ten einde op de nalatigen toe te passen de strafbepaling van art. 1 der Wet, van 6 Maart 1818 Staatsblad n°. 12), houdende eene geldboete van ten hoogste 50, en eene gevangenis uiterlijk van drie dagen, hetzij afzonderlijk, of wel beide de straffen te zamen genomen. En opdat niemand hiervan onwetendheid zoude kunnen voorwendenzal deze worden gedrukt, afgekondigd en aangeplakt, ter plaatse waar zulks ge bruikelijk is. Aldus gedaan en gepubliceerd, bij UIL Burgemeester en Wet houders der Stad Leydcn, op den 17llen Mei 1847. DU RIEU. Ter ordonnantie van dezelve, v. PUTTKAMMER. KERKNIEUWS. Z. M. beeft goedgekeurd de door de Kerkeraden der Hervormde gemeenten te Goutum en Swickum in Friesland uitgebragt beroep op Ds. J. v. d. Zwaag te Beetgum; van Stitswerd in Groningen op den Candidaat A. L. Gastmans door dien van de Walsche gemeente te Leydcn op Ds. F. C. J. van Goens te Rotterdam, en door dien van de Evangelisch-Luthersehc gemeente te Bode graven op Ds. .J. L. F. de Meijerc te Pekel-A. ARNHEM, 15 Mei. De Kerkc-raad der Ned. Ilerv. gemeente alhier beeft gisteren liet volgend 12tal gemaakt, ter vervulling der vacature welke ont slaan zal door bet vertrek van Ds. van Iterson naar Leydcn. Dl). Boonackcr, te LcersumCats Wor, te Mijdrecht; Adama van Schelteina, te Hoorn; Ott, te Groot-AmmersSanneste Sebildwolde; Brandt, tc Ooy en Persingen; Bruininckte VlaardingenPitlote Someren Naeff, te Herwijnen van Beuningen, te Rossum Niemeijer, te Dinteloord van Hasselt, te Sneek. MEDEMBLIK, 14 Mei. Ter vervulling der aanstaande vacature, door bet verleend emeritaat aan den oudsten Lecraar dezer gemeente, Ds. G. Doedes beeft de Kerkeraad alhier op heden bet navolgend 12tal gemaakt, in alpha- belisehe orde: DD. Beets, Th. Dr, te Heemstede; Boon, Tb. I)1'. Ie Sassenhcim;

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3