LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG, 19 MEI. BINNENLANDSE HE BEBIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 17 Mei. Bij Ds. Fangman is weder ontvangen voor de Bommelerwaard van eenige Dienstboden ƒ15; voor Maurik, van Maria, uit de kerkcollecle van de Re- monstrantsche gemeenle, ƒ2.50. Daar er toch nog wel lieden zijn die de trekschuiten niet geheel ver smaden maar of bij voorkeur of bij gelegenheidnu en dan van de oud- vaderlandschebedaarde, gezellige, om strijd beschimpte en beklaagde trek schuiten willen gebruik makenmeenen wij denzulken geen ondienst te doen met hier eens, bij den aanvang van den zomertijd, de orde van het afvaren op te gevenals volgt Van Legden naar 's Gravenhage Van 1 Mei tot 15 October, 's morgens ten zes en ten half acht ure, 's na middags ten vijf, en met 1 Junij tot 1 October nog een ten zeven ure. Van 's Gravenhage naar Legden Van 1 Mei tot 15 October 's morgens ten half negenen van 1 Junij tot 1 October ten twaalf ure's namiddags ten half drie en ten half vijf ure. Van Legden naar Delft: 's Morgens ten half acht, 's namiddags ten half drie en ten vijf me. Van Delft naar Legden: 's Morgens ten negenten half elf en 's namiddags ten half vijf ure. Van Legden naar Haarlem 's Morgens ten negen en 's namiddags ten iivee ure. Van Haarlem naar Legden 's Morgens ten half acht en 's namiddags ten vier ure. Van Legden naar Utrecht 's Morgens ten half tien en 's avonds ten negen ure. Van Utrecht naar Legden: 's Morgens ten zeven en 's avonds ten acht ure. Burgemeester en Wethouderen der stad Vlaardingen hebben bekend ge maakt dat de Stedelijke Raadin aanmerking nemende de tegenwoordige tijds-omstandighedenen den algemeenen druk daardoor ontstaanbesloten heeft, om in dit jaar de gewone jaarmarkt of kermis niet te houden, maar alleen de Paardenmarkt, op Dingsdag den 22sten Junij 1847. Gelijke afkondiging is geschied door Burgemeester en Assessoren der ge meente Hellevoetsluisten aanzien der Jaarmarkt of Kermis, welke op Zon dag den 27sten Junij aanstaande aldaar invalt. Wij hebben dezer dagen ontvangen de twee eerste nummers van een nieuw WeekbladgetiteldPolitieke Bijdragen tot de geschiedenis des Vaderlands in het jaar 1847verzameld en uitgegeven door Mr. C. L. Schuller tot Peursum (Advocaat te Utrecht). En de aard van het Tijdschrift, én de naam des verzamelaars, én de wijze, waarop en het doel, waarmede hij hier voor het publiek optreedt, kunnen met regt vorderen, dat wij ons beschaafd publiek op dit verschijnsel opmerkzaam maken. De Heer Schuller wil in de eerste plaats de aandacht gevestigd hebben op provinciale en gemeentelijke belangen en de deelneming daarin bij de inge zetenen opwekken door publiciteit in de zaken der provincie en der gemeenten te bevorderen, door de gebreken in gewestelijk en plaatselijk bestuur aan te wijzen. Hij wil wijders een orgaan openstellen voor eene eerlijke, degelijke oppositie in regeringszaken. »Zulk eene oppositie, zegt hijverlangen alle burgersverlangen de regen ten zelve, omdat zij overtuigd zijn van de onvolmaaktheid van menschen en hunne instellingen, en omdat zij slechts tot inlichting en verbetering leiden kan. Maar daartoe zij het geene naamlooze oppositie. Welken waarborg toch levert deze? Niet dat afgetrokken wetenschappelijke betoogen in hunne waar de van den naam des schrijvers zouden afhankelijk zijn, maar bij beoordeeling van bestaande zaken wordt zoo afgetrokken niet geredeneerd hier worden fei ten tegenover feiten gesteld en gevolgen uit daden getrokken. De anonyme oppositie voldoet dan niet aan hare bestemmingzij staat ook altijd iu eene zekere onedele houding tegenover algemeene en bijzondere besturen, die dan toch uit bekende mannen bestaan; zij bezwijkt ligt voor de verzoeking, om van achter het gordijn den ministers en regenten persoonlijkheden toe te wer pen, voor wier terugkaatsing de naamlooze oppositie schotvrij is; de Regering kan wijders volstaan met eene bloole ontkentenis van feitenwelke de opposi tie als waarheid stelt, doch niet waarborgt door bevoegde getuigenis. Daarom wensch ik dat de oppositie zich noemde, dat de wetenschappe lijke man zijne betoogen tegen voorgenomen maatregelen toekende, maar vooral dat hijdie eene onwettige daadeene magtsoverschrijdingin één woord, een feit stelde en daaruit redeneerde, zich kloek, eerlijk en open noemde, opdat zijne taal naar verdienste wierd gewaardeerd, en de waarheid, al w'are het contradictoiraan den dag kwam." Op deze gronden wenscht de Heer Schuller een voorbeeld te geven van een oppositie-blad, dat alle anonymiteit verbant. 7,onder twijfel zullen alle wel denkende vrienden des vaderlands deze stoute poging toejuichen. De twee eerste nummers van deze Bijdiagen behelzen: de begrooting van inkomsten en uitgaven voor de provincie Utrecht voor 1847, den verzamelaar medegedeeld door den Heer Jhr. Beeldsnijder van Voshol en Vrije Ness, cn eenige Bedenkingen tegen het te Groningen uitgegeven geschriftDaadzaken betrekkelijk de Graanwet, van Mr. W. R. Boor. Men mag uit deze begin selen gelooven dat de Politieke Bijdragen zich door grondige behandeling van kwestiën des tijds zullen onderscheiden en dat de redactie met voldoening de leus zal mogen voeren, welke zij in haar motto aangenomen heeft: spec- temur agendo! GronCour.) 'sGRAVENHAGE, 17 Mei. Z. M. heeft Zondag voor hel eerst na zijne ongesteldheid de godsdienst oefening bijgewoond in de kloosterkerk onder het gehoor van Ds. Molenaar. Z. M. heeft den Rijks-Archivarius te BrusselL. P. Gachardbenoemd tot Ridder der orde van den Nederlandschen Leeuw. Z. M. heeft aan den Baron von Maltitz, sedert 10 jaren Gezant van Rusland bij ons Hof, zijn portrait, ten voeten uit, geschilderd door den Heer N. Pienemanten geschenk gegeven. Men verneemt dat er dezer dagen alhier eene gemengde Commissie is benoemd, bestaande, van wege Z. M. den Koning, uit H. D. Adjudant, de Majoor Jhr. J. G. Merkes van Gendt en den Heer van der Spuy, Directeur van 'sKonings domeinen in de omstreken van 'sGravenhage; van wege het Stedelijk Bestuur van 's Gravenhage uit de Heeren Jhr. Mr. A. van der Goes en D. J. H. Boellaard, leden van den Stedelijken Raad, en van wege de grondeigenaren van het Zegbroeker-Ambacht, uit den Wel Ed. Gestr. Heer Mr. A. G. C. Alsche; ten einde de opmaling te regelen van de zoogenaamde Beek (die den hof-vijver in deze stad van water helpt voorzien)door eene stoom machine te bouwen op Zr. Ms. gronden in Zegbroek. Men verwacht veel goeds van dit plan voor de hetere vervcrsching van den vijver en het verdere water binnen deze Residentie; waardoor, wanneer ge melde opmaling aan de bedoeling beantw oordtde zoogenaamde Beekmolen nabij den Scheveningschen weg, welke tot nu toe het water uit de gracht aan den Noordwal in de Beek opmaalde, zal kunnen ontbeerd worden. De Eerste Kamer der Staten-Generaal zal op den 26s,en dezer bijeen komen. Tegenover het nieuwe wandelperkop den Scheveningschen wegzal voor rekening van den Koning een badhotel gebouwd wordenonder opzigt van de Heeren Ellinkhuizen en Schroot. Het zal in antieken stijl worden gebouwd en ingerigt tot het bekomen van alle soorten van gezondheids- en reinigings- baden. Een bekwaam geneeskundige zal als badmeester worden aangesteld. Het stedelijk bestuur te Amersfoort heeft Z. M. verzocht de stadsbelas ting op het gemaal van de rogge tot 1°. Augustus op te heffen hetgeen toe gestaan is. ROTTERDAM, 16 Mei. Het is ons aangenaam te kunnen mededeelen, dat ons van vele zijden, zoo wel uit ons land, als uit aangrenzende rijkenzeer gunstige herigten omtrent de te velde staande gewassen toekomenterwijl men het er algemeen voor houdt, dat de vooruitzigten voor den aanstaanden oogst allezins gunstig zijn te noemen. Men meent dan ook dat de prijzen der granen en andere levens middelen hun hoogste standpunt hebben gehad. Het bestuur van den Rhijnspoorweg zou reeds overgegaan zijn tot de onteigening van eenige percelen in de nabijheid van Goudabenoodigd lot de voortzetting van den spoorweg tusschen deze stad en Utrecht. Van eenige bakkers en broodslijters heeft men bevonden, dat het rogge brood, dat verkocht wordt, zwaar bezet is met mocdcrkoorn, hetgeen als zeer schadelijk voor de gezondheid, de aandacht der geneeskundigen niet ont gaan is, terwijl liet te betreuren valt, dat de Regering geene deskundigen

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1