PUBLICATIE. FRANKRIJK. PARIJS, 9 Mei. Volgens eene Koninklijke ordonnantie is de Kamer der Pairs als gereglshof geconstitueerdom vonnis te wijzen in de zaak van den Generaal Cubières. Deze namelijk zou zich hebben schuldig gemaakt aan omkooping van open bare ambtenaren of medepligtigheid aan die misdaad, bij het afstaan van de aan den Staat toebehoord hebbende zoutmijnen van Gouhcnans, aan eene compagnieschap. De zaak maakt veel bewegingdoch de Generaal zegtdat hij den afloop met gerustheid te gemoet ziet. Heden middag hebben vele scbuldeischers van den Spaanschen Slaat eene bijeenkomst belegd, ten einde eenen vertegenwoordiger te kiezen bij de regeling der openbare schuld. BËLCilE, BRUSSEL, 9 Mei. De Kamer der Vertegenwoordigers werd den 6<lcn geopend onder eenen stort vloed van rapporten en wetsontwerpen. Eenige leden volgden elkander beur telings op in de spreektribune, en legden op het bureau allerlei stukken neder, waarvan de Kamer zelfs den titel niet hoorde aflezen. Hierna begon men af te doen wat aan de orde van den dag was. De Senaat heeft mede den 6dcn dezer met 21 tegen 9 stemmen aangeno men het ontwerp, betrekkelijk het besteden van een half millioen om voor de Ministers twee nieuwe paleizen te koopen. De aanzienlijke minderheid, welke dit ontwerp in de beide Kamers ontmoet heeft, bewijst, dat men het zelve in de tegenwoordige omstandigheden op zijn best voor eene geldverkwis- tirig houdt. De tijdingen uit Gend en Brugge, die van alle zijden over de ellende en armoede uit Vlaanderen inkomen, zijn hartverscheurend. De toekomst van ons voormaals zoo bloeijend gewest wordt van dag tot dag donkerder, de hongersnood vermeerdert alle uren de wanhoop is in het hart van duizende huishoudens, en het land gaat met reuzenstappen naar zijnen ondergang. ANTWERPEN, 8 Mei. Wegens gebrek aan schepen en de verhoogde vracht naar Noord-Amerika (zijnde deze van 80 tot 250 fr. gestegen) hebben onderscheiden landverhuizers, alhier aangekomen, eene overeenkomst gemaakt, om naar Algerie te gaan en zich daar te vestigen. Uit de opgaaf van den staat des handels alhier, gedurende 1846, blijkt, dat er in dit jaar voor 22,300,000 fr. minder goederen is ingevoerd dan in 1845. De vermindering bestond in oliezaden, wol, katoen, geweven stoffen en koffij doch dc vermeerdering in levensmiddelen was aanmerkelijk. De uitvoeren zijn verminderd met 7,400,000 fr. De Ministers verzekeren niet temin dat de voorspoed in ons land blijlt aangroeijen COllRESPOWRE WTIE Een Geabonneerde schrijft ons dat er ergens buiten de stad ziek vleesch zou verkocht worden. Hij houde ons ten goede dat de ondertcekening: een Geabon neerde geene bekendheid geeft en dus als ongeteekend wordt ter zijde gelegd. STABS BS K SS. IT K benemarken. KOPENHAGEN, 3 Mei. De Regering heeft aan de overige Regeringen van Europa een schoon voor beeld tot navolging gegeven. Zij heeft besloten zich van alle inmenging in den graanhandel te onthoudenen denzelven onbelemmerd te laten. SPANJE. MADRID, 3 Mei. Op voordragt van den Minister van Koophandel, Onderwijs en Openbare werken heeft de Koningin bet aantal leden van den Raad van Koophandel an Landbouw, dat eerst op 14 bepaald was, vermeerderd tot 23. Heden morgen is eene vergadering gehouden der jnnta, welke door de Koningin benoemd is gewordenom het toezigt te houden over de uitloting van het tiende 1/12 der uitgestelde buitenlandsche schuld. Bij die loting zijn de loten 2, 16, 29, 47, 53 en 68 uitgekomen. Dc schaarschte van levensmiddelen en de duurte is hier boven alle beschrij ving; ook in de zuidelijke provinciën is de nood hoog gestegen. Doch op de Kanarische eilanden heerscht er een ware hongersnood en sterven de inwoners van gebrek. In Catalonië hebben vele fabrieken den arbeid moeten stakenomdat er geen werk was, en men vreest thans voor onrustige beweging onder de arbeidslieden. In genoemd gewest is den 27stcn April een gevecht geleverd tusschen de troepen der Koningin en eene bende van Tristany, waarin van beide kan ten onderscheiden dooden en gekwetsten gevallen zijn. PORTUGAL. LISSABON, 30 April. De Koningin en het nieuwe ministerie hebben thans de door Lord Pal- merston voorgestelde voorwaarde van verzoening met de andere partij aange nomen, gedrongen vooral door de overtuiging, dat noch Oporto noch St. Ubes zouden kunnen ingenomen worden. De andere partij zal de voorwaarde nu ook zeker aannemendaar eene algeheele amnestie zal worden afgekondigd, waarin ook de krijgsgevangenen van Torres-Vedras begrepen zijn. PR FISSEN. BERLIJN, 4 Mei. Honderd een en veertig leden van den Landdag hebben plegtig geprotesteerd tegen de redevoering, waarmede de Koning de vergadering geopend heeft.bijna al de leden van de Rhijnprovinciën hebben hun zegel aan dat protest gehecht. Door den Landdag is met 265 tegen 205 stemmen het voorstel der Regering verworpendat een door het militair eergerigt veroordeeldeonbe voegd zou zijn om als lid van den Landdag afgevaardigd te worden. Het gcheele wetsontwerp omtrent de uitsluiting van sommige personen is na eenige wijzigingen aangenomen. Men meent, dat de Landdag, na afdoening van de gewigtigste voorstellen, tot den aanstaanden herfst zal ver daagd worden. Het gemeentebestuur van Berlijn zal groote streken woest liggende lan derijen in de omstreken der stad aan koopen, ten einde door het bereiden van den grond aan een aantal ledigloopers arbeid te verschaffen. De broeders van den door den Bisschop van Breslau in den kerkban gedanen Prins von Ilatzfeld hebben, omdat hij geene kinderen bezit, zijne goederen van Trachemburg en Jaschkowitz in beslag genomen, dewijl zij slechts het eigendom kunnen wezen van personen tot de Roomsch-Katholieke, godsdienst bchoorende. Deze maatregel zal tot een belangrijk regtsgeding aan leiding geven. De geheele Oud-Luthershe gemeente van Posenbestaande uit 700 per sonen, heeft besloten zich in Australië te vestigen. WEZEL, 1 Mei. Er heeft zich hier eene vereeniging van landverhuizers gevormd, zaamge- steld uit jonge lieden van de aanzienlijkste familiën die hunne fortuin in de nieuwe wereld willen gaan beproeven. Deze jonge liedenzonen van kooplie den, militairen van rang enz., oefenen zich thans vooraf in allerlei ambach ten, om elkander wederkeerig van nut te kunnen zijn; met hunne niet on aanzienlijke middelenstellen zij zich voor eene geheel afzonderlijke voor hen alleen bestemde kolonie, een Nieuw-Wezel in de westelijke halve wereld te stichten. Een soortgelijk doelte weten het stichten van eene gemeenschap pelijke kolonie, naar communistische grondbeginselenheeft ook eene andere verhuizings-vereenigingdie hier uit het binnenste van Westphalen is aange komen; ook de leden daarvan behooren allen tot de gegoede klassen, de vrou wen dragen zelfs shawls, iets hetwelk men in Westphalen niet dan bij de rijken ziet, en de heeren dragen rokken, nette schoeisels en witte hoeden. Voorts is hier ook nog een gezelschap van verhuizende berglieden aangekomen, hetwelk voornemens is zich naar Zuid-Amerika te begeven. Zoo wij verne men zou aan dezen de vrije overvaart zijn toegezegd. EMGELAAD, LONDEN, 8 Mei. In de wet ter ondersteuning der armen in Ierland is in het Hoogerhuis, tegen dc bedoeling der Ministers, eene verandering gebragtnamelijk dat de wet slechts van tijdelijken duur zal zijn. De Piegering heeft in dat huis haar voornemen te kennen gegeven, om den uitvoer van tarwe niet tc bemoeilijken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, waarschuwen bij dezen een' ieder, wien het zoude mogen aangaan, dat ingevolge de be staande wetten, op de aanstaande Kermis, geene Horoskooptrekkers Pla neetlezers, DobbelaarsRijfelaarsDraaibordenof diergelijke schadelijke spelen zullen worden toegelaten, en dat onder voorwendsel of schijn van iets te vertoonen als anderzinsgeene bedelaarsverminkte of gebrekkige per sonen alhier zullen worden gedoogd, maar dadelijk door de Agenten der l'o- licie opgevat, ten einde omtrent dezelve naar bevind van zaken zoude kunnen worden gehandeld. Terwijl wijders aan allendie in de termen der wet op het Patent-regt vallenbij deze nadrukkelijk wordt herinnerddat zij niet zullen worden toegelatenten zij van een behoorlijk Patent voorzienwaaruit tevens blijkt, dat het diensvolgens door hun verschuldigde regt is betaald. Dat eindelijk niemand, gedurende deze Kermis, met iets zal mogen voor staan, op de straten vertoonen, af daarmede rondgaan, zonder daartoe niet alleen bet vereischtc consent verkregen te hebbenmaar ook het deswegens verschuldigde marktveld aan den Marktmeester te hebben betaald, terwijl op Donderdag den 13den en Zondagen den 16den en 23slea Mei geene uitstal lingen of vertooningeu hoegenaamd zullen mogen plaats hebben. Wordende de Heer Directeur en Commissarissen van Policie bij deze gequalificeerdom voor de executie dezer te zorgen. Aldus gedaan en gepubliceerd, bij II. II. Burgemeester en Wet houders der Stad Leydenop den 10derl Mei 1847. DU RIEU. Ter ordonnantie van dezelve, y. PUTTKAMMER. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, Gehad hebbende de onderstaande verzoeken tot bekoming der vereischte ver gunning als 1°. Van Albertus Kletnenbergii, wonende buiten de Morschpoort dezer Stad, tot het doen maken eener Tabaks-Eestin het Huis staande en gelegen alhier, op de Breedestraat op den boek der SL Pieterskerk-Choorsteeg, Wijk IV. N". 309; en 2°. Van Pieter George Derr wonende alhier, mede strekkende tot het

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3