BUITENLAN DSC HE BEiliG TEN MI E IS - IJ M.. BRIELLE, 28 April. Men verneemt dat binnen deze stad een bier- en kolïijhuis zal worden opgerigt, alwaar men voor een zeer geringen prijs deugdzaam bier en sma kelijke koffij zal kunnen bekomen, maar geene sterke of geestrijke dranken verkrijgbaar zullen zijn. Ook /.ou zicb alhier, in navolging van andere steden in ons vaderland, een matigheids genootschap vestigen tot wering van don zoo verderlelijken ster ken drank. ENKHUIZEN, 28 April. Op de gisteren alhier gehouden voorjaar's-koernarkt viel aan den veehande laar T. R. Kamman, van de Kuinre, de premie ten deel, zijnde een zilveren tabaksdoos, ter waarde van 25 gulden, uitgeloofd door het genootschap: Oeconomia Enchusanaaan hem, welke de meeste koebeesten op deze markt aanbrengt. Het getal door genoemden koopman aangevoerd bedroeg 48, en wij hebben het genoegen te kunnen berigten, dat de verkooper zeer goed tevreden was. Wij koesteren daarom de hoop, dat de goede afzet, welken vooral op de voorjaars-koernarkt de Vriesche en Overijsselsehe kooplie den voor bun vee kunnen vinden, waarbij te voegen de bijzonder weinige on kosten, bet korte vervoer over zee en de bijzonder geschikte markt, in vol gende jaren aan onze veemarkt meerder uitgebreidheid zal geven. ZUTPHEN, 28 April. Heden heeft de Arrondissements-Regtbank alhier, ten aanhoore van een talrijk publiek, uitspraak gedaan in de zaak tegen Jan ter Lindenwaarbij als bewezen is aangenomen, dat dezelve op den dag van de gepleegde poging tot moord op Maria Wiegerink, niet te Groenlo maar te Haaksbergen is ge weest en denzelven dien ten gevolge schuldig verklaard aan laster, en deswege veroordeeld tot 5 jaren gevangenis, ontzegging der burger-regtcn gedurende 10 jaren en geldboeten. Ofschoon de veroordeelde zich in het laatst der voor gaande week alhier heeft bevonden, was hij nogtans bij de uitspraak niet tegenwoordig. VEREEN1GDE STATEX. NEW-YORK, 8 April. Volgens berigten van Vera-Cruz van den KE's" Maart, waren de belegerings werken voor die stad geheel voltooid en met het beschieten zou spoedig een begin gemaakt worden. De vreemdelingen, welke zich in de stad bevonden, hadden op waarschuwing van den Amerikaanschen Generaal Scottde stad verlaten en zich aan boord der oorlogschepen begeven. De inwoners zelf waren gezind de stad over te geven, doch de Mexikaansche bevelhebber wilde er niet van hooren en zou reeds eenigen hunner, die zicb voor de overgaaf verklaard hadden hebben doen doodschieten. De Generaal Taylor had, na het gevecht met Santa-Anna, den Generaal Urrea bij Cerralvo aangetast en hem op de vlugt gedreven, zoodat de gemeen schap voor de Amerikanen tusschen Camargo en Monterey hersteld was. Het bevestigde zich dat de inwoners van Nicuw-Mexico den Ainerikaan- schen Gouverneur en een aantal officieren en beambten vermoord hadden doch Kapitein Morris had de opstandelingen aangevallen en verslagen zoodat het gezag der Amerikanen aldaar hersteld was. Uit New-Orleans waren den 23steD Maart 150,000 schepels granen naar Engeland en Schotland afgevoerd, het hoogste bedrag dat van daar ooit op ééncn dag was uitgeklaard. POHTÜCIAL. LISSABON, 20 April. De berigten luiden nog steeds ongunstig voor de Koningin en de Regering, daar de andere partij zich meer en meer uitbreidt en veel grond wint. Deze is thans meester van de geheele overzijde van den Taagdaar al de troepen der Koningin zich hebben teruggetrokken. De provinciën Algarbic, Alcmtejo, Tras-os-Montes en Minho zijn in hare inagt. De Graaf de Mello heeft zieh met Sa da Bandeira vercenigd, welke nu 5000 welgewapende en geoefende manschappen met 800 ruiters onder hun bevel, en 9 stokken geschut ter hunner beschikking hebben. Hun hoofdkwartier is te Sl. Ubesgedurig doen zij de troepen der Koningin veel afbreuken vele manschappen en officieren voegden zich bij hen. De Spaansche troepen waren den 15<lcn dezer de grenzen van Portugal overgetrokken. Aan de Spaansche grenzen liep het gerucht, dat te Lissabon een oproer was uitgebarsten en de Koningin zich aan boord van een Spaansch oorlogschip begeven had. Dit is zeker, dat er weder cene verandering van Ministerie had plaats gehad, daar het tegenwoordige niet had willen toestemmen in de voorwaarden van onderhandeling met de andere partij door den Engelschman Sir II. Seymour, die zich reeds lang moeite heeft gegeven om de beide par tijen te vereenigenaangeboden. OOSTENRIJK. WEENEN, 17 April. Het Kabinet heeft den Aartshertog Stephanus eenige belangrijke toezeggingen gedaan, vooral ten aanzien van eeue grootere zelfstandigheid in de leiding van het bestuur des Koningrijks Hongarye. De Aartshertog zou tegen October in Pesth aankomen, om zijne betrekking als stedehouder te aanvaarden. De Rijksdag zal tegen November worden geopend. Volgens berigten van de Galicische grenzen beerscht in bet Slanislauer- dislriet bij voortduring de grootste gisting en de helft der troepen is dag en nacht in de wapensom de orde te handhaven. pmtisis BERLIJN 25 April. De leden van den Landdag zijn in 3 partijen verdeeld. De eerste, die van de Rhijnprovinciën staan op hunne regten en willen geene giften; de andere zijn Koningsgezindenen de derde partij die tevens de groote meerderheid uitmaakt, staat tusschen beiden, doch belt meer lot de eerste partij over. De Regering beeft 100,000 tlil. bestemd voor de ontginning van de achter-Pommersche landerijenwaarop armen-koloniën zullen worden aange legdeven als in Nederland plaats heeft. De rust is hier thans volkomen hersteld, en in den nood der armen is eene merkelijke leniging gebragt door de tijdelijke schorsing van de belasting op bet gemaalen bet van stadswege beschikbaar stellen van eene som van 60,000 thalers, om de behoeftige klasse tegen redelijke prijzen van aardappe len te voorzien. Het aantal in hechtenis genomen personen bedraagt ruim twee honderd. Van welk een ernstigen aard de tegenstand der oproerige me nigte geweest is, kan men daaruit afleiden, dat volgens een officieel berigt, gedurende de drie dagen der wanordelijkheden, 8 officieren, 74 soldaten en 10 gendarmes min of meer zware wonden bekomen hebben. Ook in Stettin zijn gewelddadigheden tegen verkoopers van levensmid delen uitgebroken. Men heeft aanzienlijke krijgsmagt ter beteugeling van liet volk moeten doen oprukken. De Regering beeft alle zamenscholingeu op de straten verboden en cene burgerwacht opgeroepen. De Prins van Hatzveldt, hoofd der Aristokratische en Kathulijke partij in Silezië, was den Gdcn met eene Protestanlsche dame in het huwelijk getre den en bad, dewijl bij geene kerkelijke dispensatie kon krijgen, het huwelijk in de Protestantscbe kerk doen inzegenen. De Bisschop van Breslau heelt hem den volgenden dag in den ban gedaan. Uit de provincie Pruissen wordt geschreven van den 19<len dezer: Sinls twee dagen is de lente eindelijk aangebroken en zijn de laatste sporen des winters ten cenemale vernietigd. Het winterzaadhetwelk in de vorige herfst zeer goed is bewaard gebleven, bevindt zich thans in eenen vecllulo- venden staatzonder dat de onufgebrokene nachtvorsten er ecnig nadeel aan hebben toegebragt. De prijs der noodwendigste voedingsmiddelen stijgt nog bij voortduring. Ziekten en sterfgevallen verspreiden zicb op cene schrikbarende wijze zoo in de stad als op liet platte land. ENGELAN®, LONDEN, 28 April. Dr. Bowring heeft in bet Lagerhuis bet voorstel gedaan, dat de regering twecderlei kleine muntstukken zou doen slaan, van welke bet cene liet licnde en het andere het horiderste van bet zou waard zijn, om aldus de invoering van het tiendeelig stelsel voor te bereiden. De Minister van Einantiën gaf tc kennendat iets dergelijks zou beproefd worden. De Admiraal Sir D. Gouldbekend door den zeeslag op den Nijl en de bkikkade van Malta, is in den ouderdom van bijna 90 jaren overleden; hij bail 70 jaren dienst. Ouk is tc Parijs overleden een oudere broeder van Lord Wellington, Lord Cowley, voormaals Gezant bij liet Fransche Hof. FRANKRIJK. PARIJS, 29 April. De Afgevaardigden hebben bet verlangd crediet van 1 mill. fr. voor de dienst der geheime policie met 220 tegen 56 stemmen verleend. Verder is beraad slaagd over de Grieksclie leening. Bij deze gelegenheid is opgemerkt, dat bet onbillijk zou zijn, nu de Griekscbe Regering alles aanwendt om den staat van zaken te verbeterenthans met bezwarende vorderingen en bedreigingen op te komen. De Minister Guizot beeft verklaard, dat Frankrijk de tot nu toe jegens Griekenland gevolgde grenslijn zou blijven volgen. liet ontwerp der wet is zonder stemming aangenomen. ITARI BEiaiCITEN. NOTIFICATIE. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS deh Stad LEYDEN, gezien heb bende de Notificatie van Hun Ed. Gr. Achtb. de Heeren Gedeputeerde Staten van Zuid-flolland, in dato den 5den Jatiuarij jl.Provinciaalblad N°. 2) betreffende den Herijk der Maten en Gewigten in Zuid-Holland, en gelet op de voordragt van den Arrondissements-Ijker alhier, van den 22slen dezer maand; geven mits dezen den Ingezetenen dezer Stad hunne verpligtirig te kennen, tot het doen Herijken van al de bereids te voren geijkte Lengte- en Inhoudsmaten en Gewigten, benevens de bij de Inhoudsmaten voor drooge waren behoorende strijkels, waarmede deze, overeenkomstig Art. 8 van Zr. Ms. besluit van den 21steD December 1822, Staatsblad N°. 54) moeten wor den afgestreken. En worden zijlieden ten dien einde opgeroepenter bezor ging der gemelde Maten en Gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd aan het Lokaal van den Ijk, in de Lange Schoolsteeg. Zullende daartoe, tegen dadelijke betalingworden gevaceerd Voor Wijk VII, op den 3(Ien en 4dc" Mei, VIII, 5den6den en 7dc" Mei, telken dage des morgens van 8 tot des namiddags 2 ure. En waarschuwen Burgemeester en Wethouders voornoemdallen en een' iegelijk wien liet aangaat, met herinnering tevens aan art.2 van Z. M. heslnit, in dato 30 Maart 1827, Staatsbln°. 13) om op bovengemelde dagen, (na welke de Arrondissements-JJkcr zich, overeenkomstig art. 10 der Notificatie

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2