Generaal, en lijdelijk belast met bel bestuur van Banjermassing, was naar die bestemming vertrokken. Ter verzending aan bet Lcidselic Museum bad men te Batavia van den .thans op Borneo aanwezigen Dp. Schwaner, lid der natuurkundige Commissie •ontvangen: 62 gedroogde huiden van zoogdieren, 643 vogclhuidcn, 46 ge raamten, waaronder twee van Dayakkers of inboorlingen des lands, en 10 kisten met insecten, alsmede eene boeveelheid zoogdieren en amphibiën op arak. Eene aanzienlijke verzameling had D'. Schwaner nog bij zich gehou den om daarvan gebruik te maken bij bet ontwerpen eener geologische kaart van bet gedeelte van Borneo, dat door hem wordt bereisd. Zijn togt door de binnenlanden van Borneo dacht bij met Januarij voort te zetten, vergezeld van 25 Dayakkers. De Javasche Couranten deelen weder onderscheidene berigten van overstroomingenbrandenz. mede. In deze maand is Batavia zelf door eene overstrooming bezocht, zoodat het water op enkele plaatsen 4 voeten boog op den weg stond. Vooral hebben regenbuijen groote schade aangerigt. Onderscheidene bruggen zijn weggeslagen, vele indigo-, rijst- en suiker-velden overstroomd zelfs zijn eenige mensehen verdronken. Den 9 Januarij zijn 171 buizen en 36 paddie-schuren der dessa Bocngo, residentie Samarang, afgebrand; de schade wordt begroot op 14,000. In bet jaar 1846 zijn in NederL-Indië ontvangen, ten behoeve van het instituut van doofstommen te Groningen, ƒ1,981.32 voor het onderwijs van blinde kinderen te Amsterdam ƒ1,988.82, en voor bet geslicht voor volwassen blinden te Amsterdam 473.64. Een brief uit Singapore van den 8steD Maart juicht de strekking van de NederlandsChe Regering, ten voordeele van liberale handelsmaatregelen zeer toe. Die brief prijst hoogelijk de verlichte denkwijs van den legenwoor- digen Gouverneur-Generaal van Neêrlands-Indië, van wien men de openstelling der Molukko's voor den handel aller volken verwacht. De overlieden op Java en in Singapore zijn op den besten voet, en een Commissaris uit Makassar was te Singapore aangekomen, om zich nopens verscheidene punten, tol den handel betrekkelijkte verstaan. ÏPItUIS SBS. BERLIJN 23 April. In de algeincenc vergadering van den Pruissiscben Vereenigden Landdag van heden, is voorlezing gedaan van bet navolgende antwoord des Konings, op bet adres van den Landdag Wij Fredekik Wiliieim, enz. j>Wij hebben met voldoening de betuiging van dankbaarheid en vertrouwen 'vernomen, in bet adres onzer getrouwe Stenden van den 20slen dezer vervat, en met nog grooter voldoening daaruit ontwaard, hoe dezelve het als hunne roeping beschouwen, om in eene op onwrikbare grondslagen des regts geves tigde innige verceniging der Kroon met de Stenden, voor eene zegenrijke ont wikkeling der vaderlandsche toekomst werkzaam te zijn. Dat erkennen ook wij als hunne verhevene roeping. »Onze getrouwe Slcnden hebben terzelfder tijd, uit hoofde van de omstan digheid dat vele leden derzelve eene volmaakte overeenstemming lusschen de oudere en nieuwere wetgeving omtrent de Stenden meencn te missen, een voorbehoud omtrent de region der Stonden in liet adres gevoegd. IVij willen zu'ks, wel is waar, niet toeschrijven aan eenig wantrouwen in onzen Konink lijken wil om zelf alle wèl verkregen regten te bewaren en te beschermen; maar toch vereischen de waarheid en de openhartigheiddie tussclien ons, onze Stenden en ons volk onveranderd heersclien moet, een ondubbelzinnig antwoord. »Wij hebben, toen wij bet patent en de verordeningen van den 3den Feb. uit vrije beweginging en onbeperkte Koninklijke magt uitvaardigden, de beloften van wijlen den Koning onzen vader, ten aanzien van de inrigting der S ten denniet alleen naar ons beste weten en naar belangrijke regten ver leend vervuldmaar ook aan onze getrouwe Stonden meerdere belangrijke regten verleenddan toegezegd waren gewordenvoor zoo verre die beloften eene uitlegging en aanvulling behoefden, hebben wij deze in dien zin gege ven, welken wij voor den cenigen met de instellingen en liet welzijn des va derlands bestaanbaren hielden. Daarom vermogen wij aan den door onze wet geving van den 3den Fcbruarij in bet aanwezen geroepen Vereenigden Landdag geene andere bevoegdbeden toe te kennen dan die, welke denzelven door die wetgeving verleend zijn of in bet vervolg door ons langs den grondwettigen weg verleend mogten worden. Onze getrouwe Stenden mogen zich bij de uit oefening van deze region van onze krachtdadige bescherming verzekerd hon den, terwijl wij daarentegen met volle vertrouwen van hen verwachten, dat zij zich alleen binnen den kring dier regten zullen bewegen en hunne daar aan beantwoordende vcrpliglingen zullen vervullen. De wetgeving van 3 Fehruarij dezes jaars is in hare grondslagen onveran derlijk doch wij beschouwen baar daarom nog niet als afgeslotenmaar veeleer voor verdere ontwikkeling vatbaar. Daarom hebben wij zelf voor onze getrouwe Stendeu den weg geopend om de daartoe betrekkelijke voorstellen aan ons voor te dragen: en wij zullen dezelve, wanneer zij tot ons komen, naauwkeurig in overweging nemen en gaarne onze goedkeuring daaraan hech ten, in zooverre wij zulks met de onvervreemdbare regten der kroon en met het welzijn des lands bestaanbaar achten. Langs dien grondwettigen weg kun nen tevens alle twijfelen worden opgelostdie omtrent den waren zin dezer wetgeving mogten beslaan. »Ook willen wij uit aanmerking, dat aan de voorstellen en wenschen ■van den cvengcmclden aard die van den eersten vereenigden landdag mogten uitgaan, de grondslag eener rijpe ondervinding zou ontbreken, en dat voor bet bedoelde oogmerk, volgens bet voorschrift van 12 der eerste verordening van 3 Februarij dezes jaars, de werkzaamheden van den vereenigden Landdag veroisebt wordt aan onze getrouwe Stenden bij deze gaarne de toezegging geven dat wij hen de volgende keer binnen den bij 2 der tweede verorde ning van 3 Februarij jl. voor de periodieke bijeenroeping van vergaderingen der algemeene Stenden bepaalden termijn van vier jarenook dan wanneer geene door de wet voorgeschrevene aanleiding daartoe mogt bestaan in vollen getale rondom ons zullen verzamelen, opdat de vruchten eener betere ervaring niet zonder nut blijven." De oppositie bij den I.anddag zal eene memorie ontwerpen, waarin naauwkeurig zal aangewezen worden, in welke punten het patent van 3 Feb. aandruischt tegen de oudere wetten van 1815, 1820 en 1823. In den loop van dezen dag zijn er verder geene ongeregeldheden voorge vallen ten minste niet op de markten er waren omstreeks 175 personen in hechtenis genomen. Op de Leipzigcr mis is de handel zeer gering; do kooplieden uit bet oosten ontbreken geheel. Oek in die stad heerschl eene groote duurte van levensmiddelen. MESSEN. De Tweede Kamer der Stenden van dit Groothertogdom beeft het voorstel tot gcheele emancipatie der Joden verworpen, doch besloten tot de trapsge wijze emancipatie van dezelve, welke gelijken tred zal houden met hunne vooruitgaande deelneming in burgerlijke handwerken. De Begeringen van Baden, Wurtemberg en Brijeren hebben vastgesteld, de uitvaerregten op de verschillende graansoorten, peulvruchten en molcu- fabriekaten tot 50 ten honderd van den gemiddelden prijs te verhoogen. ENGEEANÏ1. LONDEN27 April. Dc beraadslagingen omtrent de door do Regering aangevraagde som van 100,000 tot gedeeltelijke voorziening in bet openbaar onderwijshebben zich door lievigheid en partijdigheid onderscheidendaar men zelfs zoo ver gegaan is van bet bestuur onbevoegd te verklaren zicli in bet onderwijs te mengen. De Minister Russell toonde dat het volksonderwijs onvoldoende is. Hij bragt bij, dat dit onder de laagste klasse bijna geheel ontbreekt, en tot lieden van dc honderd personen, veertig gerekend worden niet te kunnen lezen, een nog grooter aantal niet te kunnen schrijven, terwijl schoolopzieners en opzigters van gevangenissen klagen over de betreurenswaardige onkunde waarin de personen aan hunne zorg toevertrouwd verkeerenen over hunne bijna gelieele gevoelloosheid voor alles wat tot zedekundc en godsdienst be trekking heeft. De Minister heeft zeil erkend, dat het door de regering voor gestelde ontwerp verscheidene wijzigingen zou kunnen ondergaan, maar tevens verklaard dat bij de uitgestrektheid van bet kwaad alle verwijl hoogst na- deelige gevolgen na zich zou kunnen slepen terwijl de regering den geschikt- sten weg zou vervolgen, tot dat een algemeen ontwerp, dat alle klassen zou kunnen bevredigen, zou aangeboden worden. De leden der Roomschgezindc partij hebben bij die gelegenheid het bestuur lievig aangevallen en hetzelve verwetenbij liet vcrlecnen van onderstand de grootste onregtvaardigbeid ten opzigte der Roomsch-Katholijke scholen te hebben gepleegd en daarentegen de Methodisten bijzonder te hebben begunstigd. De Minister heeft daarop ge meend te moeten verklaren, dat bij van de thans aangevraagde som van 100,000 geene ondersteuning aan de bedoelde scholen zou kunnen toestaan, maar dat hij hoopte, na bet wegruimen van verschillende bezwaren, aan dat vraagstuk verbonden, ook daaromtrent aan de geuite wenschen eerlang te zullen kunnen voldoen. De laatste aankomsten van levensmiddelen te Limerick bestonden onder anderen uit 4500 vaten meel en 10,000 schepels maïs. De bebouwing van grond ging voorspoedig voort; doch ook de landverhuizing werd op nimmer te voren gekende schaal voortgezet. Een togt onder leiding van Dr. J. Richardson zal naar den Noordpool ondernomen worden. De Regering beeft reeds het plan goedgekeurd en bevel gegeven tot het verschaffen der benoodigdheden voor de uitrusting, De sterfgevallenwelke op onderscheiden oorden in Ierland plaats heb ben, worden nog vermeerderd door de schadelijke uitdampingen van lijken, welke grootendcels onbegraven blijven liggen, terwijl in andere oorden en met name in Wcstport, de dooden in groote groeven bijeengeworpen zijn. Uit bet Graafschap Cork wordt gemeld, dat bet stadje Maroooin als met eene plaag scheen bezocht te wezen; geneeskundige hulp schoot aldaar te kort, de plaats voor zieken in liet hospitaal ontbrak, en dc meeste lijfiers moesten onder de open lucht blijven. In Mallow waren gansclio benden uitgehongerd volk aangekomen, op de tijding dat aldaar uitdeelingen van levensmiddelen gedaan werden sommigen hadden bet niet zoo ver kunnen brengenen werden dood langs de wegen gevonden, en anderen zochten op de stralen eene gelegenheid om ongehinderd te sterven. FRANKRIJK. PARIJS, 27 April. Een verzoekschrift ter afschaffing van den slavensland in de Koloniën, door 20.000 personen onderteekend, is aan de Kamer van Afgevaardigden aan geboden. Er is na hevige beraadslaging en nadat de Minister van Marine gezegd bad dut de Kamer zicli in de aangelegenheid van bet vrijmaken der slaven niet moest mengen bepaald dit verzoekschrift te zenden aan de Mi nisters van Marine en Justitie en aan den Voorzitter van bet Kabinet.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3