BUITEN LA N DSC HE BE il t G TEN accijns op de zeep; van beide zijn gedrukte exemplaren ingezonden, die aan de leien zouden medegedeeld worden. Ook zijn ingekomen en wordt voorlezing gedaan van drie missives, name lijk van de Meeren Mr. II. II. Gerardts, Raadsheer in het provinciaal ge- regtshof in Limburg, Mr. J. J. Catta, President van het provinciaal geregts- hol' in Limburg, eri Mr. M. Wiardi Beekman, Raadsheer in het provinciaal geregtshof in Noord-Holland allen hun verlangen te kennen gevende oin hij het opmaken der nominatie ter vervulling van de in den Hoogen Baad ont stane vacature niet in aanmerking tc komen. In de zitting van den 27sten heeft de Heer Hoffmann zijn voorstel aange bodenstrekkende tot liet benoemen eener Commissie voor het opmaken van een adres aan Z. M.waarin het gevoelen wordt uitgedrukt, dat, hij het tractaat met België zoude zijn afgeweken van de wet van Junij 1845, op het tarief van regten en van de artt. 195 en '196 der grondwet, waarhij wordt vastgesteld, dat geene belastingen zullen mogen worden geheven, dan uit kracht der wet, en dat de wetgevende inagt berust bij den Koning en de Sta ten-Generaal. De Heer Hoffmann heeft dit voorstel kortelijk toegelicht en aangemerkt, dat hij alleen daartoe is genoopt, door het gevoel van zijne vcrpligting om de grondwet te helpen handhaven, en geenszins uit zucht tot oppositie dat Vaderland en Oranje steeds zijne leus zal zijn maar dat hel belang van beide vordert, dat elke magt in den Staat binnen hare grenzen blijve. De Voorzitter heeft voorgesteld om een en ander te doen drukken, en Don derdag te beraadslagen over de vraag, of de Kamer al of niet tot de benoe ming van cene Commissie zal overgaan. Verscheidene leden hebben echter gemeend dat het raadzaam was het voorstel naar de afdeelingen te verzen denvermits met het benoemen eener Commissie lot het bedoelde einde, in dc daad gewigtige vragen, waarvan in het adres sprake zoude moeten zijn, zouden worden opgelost vragendie wel verdienden vooral naauwgezet te worden overwogen. Rij hoofdelijke aanvrage is, met 22 tegen 17 stemmen besloten, om het voorstel naar de afdeelingen te verzenden. De Commission van rapporteurs hebben hunne algemeene verslagen uit gebrand over: 1°. het wetsontwerp tot verlenging van den termijn van afslui ting van dc bijzondere fondsen, en voor de verevening van uitgaven, op den achterstand; 2°. dat tot intrekking der wet van 29 December 1835, en tot vaststelling van nadere bepalingen op de regten der granen. De beraadslagingen nopens het eerste ontwerp zijn bepaald op aanstaanden ij Maandag, na afloop der stemming over de nominatie van drie Candidaten voor de opengevallen betrekking van Raadsheer in den Hoogen Raad terwijl die omtrent het tweede ontwerp zullen gehouden worden op Woensdag den 5llcn Mei. Dc Voorzitter geeft te kennen dat er redenen bestaan om de vergadering te veranderen in eene zitting met gesloten deuren. Dienvolgens wordt de open bare vergadering gesloten. Men verneemt dat door de Regering voorgesteld wordt, de nieuwe wet betrekkelijk de granenthans bij dc Kamer aanhangigop den lsten October aanstaande in werking te doen treden. De afdeelingen zijn gisteren morgen vergaderd geweest over de voordragt van wet tot regeling van het Nederlandsche muntwezen. Bij de Tweede Kamer is rondgedeeld het voorloopig verslag over het ontwerp van wet tot herstel van verliezen door het te loor gaan van schuld brieven ten laste van het Rijk, benevens de antwoorden der Regering op dat verslag, waarbij gevoegd is een gewijzigd ontwerp. Het beginsel is bijna algemeen goedgekeurd. Behalve dat het niet staatkundig zou zijn zich daar aan tc onttrekken, kwam zulks niet overeen met die beginselen van eerlijk heid, die ook de Staat in het oog moest houden; bet zou inderdaad leiden tot miskenning van den regel, dat niemand zich verrijken mag ten koste van een ander. Ook de Regering zou het wensclielijk gevonden hebben, zoo het onnoodig bad kunnen geacht wordende naleving van een zoo billijk beginsel zonder nadere wettelijke bepalingen te doen plaats hebben. De nood zakelijkheid echter bestaat, en men hoopt alzoo eene wet tot stand te bren gen waarbij in eene op gronden van hooge billijkheid bestaande behoefte wordt voorzien. Men meende bij deze gelegenheid het onderwerp van het uitgeven van certificaten door het Rijk nogmaals aan de ernstige overweging der Regering tc moeten aanbevelen. Daaraan toch waren groote voordeden verbonden en bij het bestaan van cene zoo aanzienlijke schuldenmassa mogt wel elke gelegenheid worden aangegrepen, om den Staat op cene eerlijke wijze eenig voordeel te verschaffen. Daarnevens konden de administratie-kantoren blijven bestaan de kosten zouden uit de niet inkomende coupons voldoende woiden gedekt, en eene bepaling, dat met deze, na de aankondiging der betaling, alle belastingen mogten worden voldaan, zou den ingezetenen gemak aan brengen. De Regering heeft geantwoord dat zij gaarne dit onderwerp in ernstige overweging wil nemen: doch dat het echter buiten de bepalingen dezer wet ligt. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal vergaderen beden over bet voorstel van den Heer Hoffmann, gisteren in de Kamer gedaan. ROTTERDAM, 29 April. De verhooging en afdamming van bet zoogenaamde kleine Nieuwe Werk, is aangenomen door den Heer C. Schram AVz.voor ƒ59,700. De Hoofd-Ingelanden van het Hoogheemraadschap van Delflandhebben 1ot Penningmeester benoemd Mr. II. A. A. van Bcrkclin plaats van wijlen den Heer P. van Zonsbeek. AMSTERDAM, 28 April. Het Collegie Zcemanshoop alhier zal op den lste» Mei aanstaande zijn 25-jarig bestaan gedenken. Bestuurderen hebben gemeend hij deze gelegen heid de leden uit te noodigenom 1°. het weldadig Zeemans-Fonds door cene gifte groot of klein, te onderschragen, en 2". het getal der honoraire leden en donateurs zoo veel mogelijk te vermeerderen, en om aan het fonds dona trices te bezorgen. De feestviering zal geheel ten koste der leden kumen. Gedurende het thans afgeloopen boekjaar is 61,231.39 aan uitkeeringen uitbetaalden meer dan 660 personen worden onderhouden. Heden is alhier eene vergadering gehouden van aandeelhouders der Neder], Rijnspoorweg-Maatschappij voorgezeten door de Heeren van D..m van Isselt en Lipman. Uit het verslag is gebleken, dat de zijtak naar het entrepot dok bare voltooijing nabij is, en dat is bepaald, dat ook de weg in het dok zelf zal worden voortgezet: dat de aanleg van den weg naar de Pruissische grenzen, door onvoorziene omstandigheden vertraagd, doch een afgevaardigde naar Berlijn is vertrokken, om de onderhandelingen tot een goed einde te brengen dat de tegenstandtegen het plaatsen van het stations gebouw aan het Haringvliet tc Rotterdam, den aanleg van den weg, tusschen die stad en Utrecht, nog heeft belet; de kosten voor dien zijtak zullen eene som van 7 millioenen niet te boven gaan. Door het Hoofdbestuur is daarop magtiging verlangd, om zich met de autoriteiten en personen te verstaan, ten aanzien van alles, wat te dier zake wordt gevorderd - welke magtiging met algemeene stemmen is verleend. De bestuurders van het genootschap Natura Artis Magistra hebben gis teren verslag van die inrigting gegeven en aan de vergadering berigtdat het zich in blorijenden staal bevond; hot telde nu 1502 leden. Door de Nederl. Handel-Maatsehappij zijn dezer dagen bevracht geworden voor Amsterdam 17 koopvaardij-vaartuigenvoor Rotterdam 11 en voor Dordrecht en Middelburg elk één vaartuig in het geheel 30 bodems. HAARLEM, 29 April. De Heer Mp. Is. da Costa heelt de opbrengst der bijdragen voor den toegang tot de dezen winter door hem gehoudenc voorlezingen alhier, ter som van ƒ420.aan de verecniging onder den naam van Christelijk Armbezoek hekend, alhier, doen toekomen. ARNHEM, 27 April. Omtrent den bekenden Jan ter Linde meldt het gerucht ons uit Zutpheu, dat hij daags nadat zijne zaak voor de Arrond.-Regtbank aldaar was behan deld, zich naar den Officier van Justitie had begeven, ten einde eens te ver nemen, hoe het met de zaak tegen hem gesteld was. Die ambtenaar zou hem hebben medegedeeld welk requisitoir Z. Ed. Achtb. ambtshalve tegen hem had moeten nemen, waarop ter Linde zou geantwoord hebben, dat hij niet had kunnen denken, dat ei zulk een gestrenge eisch tegen hem gedaan zou worden; dat hij gemeend bad, dat er ten hoogste 2 jaren gevangenisstraf tegen hem zoude kunnen worden uitgesproken, en hem ook, dienovereenkom stig geldelijke bclooningen zouden zijn toegezegd. ©@§T-1NBIE. BATAVIA, 27 Februarij. Uit bijzondere beriglen blijkt dat de in- en uitgaande regten op Java cn Madura, gedurende het jaar 1846 zuiver hebben opgebragt 5,979,301.06^ hetwelk 516,629.93j meer is dan in 1845, en 744,312.20J meer dan in 1844. De prijs ƒ100 in gouden of zilveren speciën, was op de drie hoofdplaatsen van Java, op 1°. Februarij j 1.betaalbaar in recepiss.enals volgt: Batavia. Samarang, Soerabaija. Gouden munt 1181. 123 117 Zilveren 112^ 113 117 De tinmijnen van Banka hebben in 1846 opgebragt ongeveer 69,500 pikols. De van Nederland uitgezonden dennen- en Riga-houtwerkenbestemd voor het te Soerabaija te plaatsen drijvend dok, hadden door den invloed van het Indisch klimaat zoo veel geleden, dat men het onraadzaam achtte, om dezelve tot het voorgestelde doel te gebruiken. Op den 20slcn Januarij is te Riouw aangekomen de Engelsclie schoener Velocipede, gezagvoerder Woiff, toebehoorende aan eenen op de Philippijnsche Eilanden gevestigden Britsehen handelaar, met name W. Wyndham. Deze had van zijne veelvuldige handelsbetrekkingen met de bewoners van den Solok- schen Archipel gebruik gemaakt, om 14 inlanders, afkomstig uit plaatsen, onder Ncderlandsch gezag staande, tegen de som van 650 piasters los te koo- pen uit den staat van slavernijwaarin zij door zeeroovers waren gebragt. Onder deze bevond zich de vrouw van den Demang van Koerauw (eiland Banka) met nog andere aldaar te huis behoorende personen, die, gelijk uit vroegere berigten is gebleken reeds in het begin van 1346 in handen der zeeroovers waren gevallen. Volgens opgaaf van den Heer Wyndham zouden verscheiden duizende door zeeroovers uit den Indischen Archipel geroofde personen, zich in den Solok- schen Archipel bevinden. In den gezondheidstoestand van het garnizoen van Beliling (Bali), is gedurende de maand Januarij eene merkelijke verbetering bespeurd. Dc hou. ding van de Vorsten was minder vijandig. Dc Majoor der artillerie Vertholen, Adjudant van den Gouverneur-

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2