w-Barg, ten' zuid-oosten van liet eiland Texel, welke de Prins Hendrik polder aal genoemd wordenen reeds is aangeduid op eene kaart van het eiland Texel, onlangs door voornoemden Heer Kikkert vervaardigd, en door den lieer van Wouw op steen gebragt. Dezelve is ongeveer 550 bunders groot. Spoedig zal met de indijkingswerken worden aangevangen. Sedert 1835 zullen dus- binnen kort bijna 12,000 bunders grond inge dijkt zijn- DEVENTER, 25 April. Onder degenen die als Candidaten naar de betrekking van Hooglecraar in dc Nederlandsche taal en geschiedenis aan het Athenaeum alhier staan, wor den genoemd: Dr. W. J. A. Jonckbloet, Dr. M. de Vries, Ds. Schotel en Ds. Swalue. ALMELO, 23 April. De belanghebbenden worden opmerkzaam gemaaktdat ook hier ter stede een valsch muntbiljet is in omloop geweest, groot ƒ20, hetwelk meesterlijk was nagemaakt, edoch, bij naauwkeurige beschouwing bleek het watermerk, benevens diet kenteeken van gulden voor het getal 20 te missen, terwijl dc stempel der Nederlandsche Bank en het woord Koningrijk" in het bovenste gedeelte van den randalle kenteekenen van vaïschheid droegenwanneer zulks met het echte vergeleken werd. Op zich zeiven beschouwdzijn deze kenteekenen echter niet zeer in het oog loopende. VLISSINGEN, 25 April. Den 22sten dezer is het afdammen aanbesteed der groote zeedoksluismet het droogmaken en drooghouden van den put, het onderhoud der dammen en het weder opruimen derzei venvoor ƒ48,000, aan den Heer J. Fil-is te Bresken-s. MIDDELBURG, 25 April. De Arrond. Regtbank alhier heeft zekeren Hendrik Weissenbach tot ƒ50 boete veroordeeldwegens ongeoorloofde uitoefening van het Magnetismus. 's-HERTOGENBOSCH25 April. Dc verschillende geneesheeren dezer stad hebben ruim 1,000 zieken onder behandeling, welke meest allen onder heerschende koortsen lijden. De stad bevat ruim 20,000 inwoners. BREDA, 23 April. De Heer Luykxbierbrouwer te Leur bij deze stad, mogl gisteren het hoogst zeldzame voorregt genieten, in den schoot van zijne kinderen, bloed verwanten en menigvuldige vrienden, zijne 60-jarige bruiloft te vieren. Was deze dag een vreugdefeest voor hen allenook de verarmde natuurgenooten op het dorp Leur deelden hier in, want deze werden niet vergeten; ieder arme aldaar kreeg dien dag rijkelijk brood. De Heer Luykx heeft den leeftijd van 84 jaren bereikt en is nog frisch en sterk, en zijne 82-jarige echtgenoot deelt in dezelfde voorregten. De JavascJie Courant bevat onderscheidene bijzonderheden betreffende- de groote nieuwigheid van den dag te Batavia het ijs, dat de verbazing: van menigen inboorling opgewekt heeft. Vooral maakt het blad opmerkzaam- op den onschatbaren zegen, dien het ijs als geneesmiddel verspreid heeft. In liet groot militair hospitaal werd het sedert November voortdurend gebruikt, met eene gunstige uitkomst in vele ziekte-gevallen, die de verwachting zeer heeft overtroffen. Dagelijks worden in dit hospitaal, gemiddeld 40 ffi ge bruikt. De ontvangene lading is spoedig geheel opgebruikt. Ware nu niet de aanvoer van ijs hij octrooi uitsluitend aan één huis toegekenddan zouden, voorzeker onze Oost-Indische reederijen voordeelige speculation kunnen doen, door van hier emigranten naar Noord-Amerika, van daar ijs naar Java en van daar koffij naar Nederland te vervoeren. De lijdingen van Balie blijven ongunstig, en doen meer en meer de noodzakelijkheid inzien om eene tweede uitrusting daarheen te zenden. W EIT-INDIE. SURINAME, 6 Maart. Bij besluit van den Gouverneur van 23 Februaryis aan den Heer M"V D. Hoola van Nooten eervol ontslag verleend als provisioneel lid van het ge- regtshof, en is de Ileer Mr. B. Lyon, Advocaat, benoemd tot ongegradueerd lid van dal hof, met bepaling, dat hij als zoodanig tevens zitting zal ne men als Lid der Commissie in het geregtshof voor de kleine zaken. De Staat van den veestapel der kolonie Suriname op 1 February was volgens eene officiële opgaaf, als volgt: 6546 runderen, waaronder 3345 koeijen en 2255 kalveren; 139 paarden, 86 muilezels, 136 ezels, 3378 var kens, 3429 schapen, 1016 geiten. 1KKEE\3GHE STATEY. NEW-YORK, 4 April. Het belangrijk berigt is ontvangendat de Generaal Scottaan het hoofd van 12,000 man eene landing op 3 mijlen afstands van Vera-Cruz heeft ge daan en daarna begonnen is die vesting van de land-, zoowel als van de zee zijde in te sluiten de bezetting bedroeg 4,500 man. De landing had den- grtenfgjjr. jn Je nieeste orde zonder ernstigen tegenstand plaats gehad; en den volgende dagen was men de stad genaderd. Men voorzag dat zij spoedig zou ingenomen worden, te meer daar Santa Anna, wel verre van de stad te hulp te komen na zijne nederlaag weder naar San Luis Potosi was teruggekeerd. Uit Washington verneemt men, dat het Congres, alvorens uitéén te gaan, twee wetten heeft aangenomen, waarbij Iowa en Wisconsin als Staten vari de Unie worden opgenomen. ALGERIE, ALGIERS, 20 April. Volgens telegraphisehe Lerigten van daar hebben de Kabylen zich als onder danen en schattingpligtigen aan Frankrijk onderworpen waardoor de groote uilrusting die men voorhad vervalt. De landstreek die nu in onderwerping komt, vormt een driehoek, van welke dc zeekust de grondlijn maakt van Dellys tot Bougia, en Setif de pnnt is waardoor deze plaats, te voren ontoe gankelijk voor den Europeschen handel, nu uit beide havens voor denzelven genaakbaar zal zijn. Hel onlangs gevangen gevaarlijk Opperhoofd Boumasa is reeds te Toulon aangekomen. TURK YE. CONSTANTINOPEL7 April. De Porie heeft den voorslag van den Franschen Gezant, om het geschil met Griekenland aan dc uitspraak van den Koning der Nederlanden te onderwer pen van de hand gewezen. Op eene kennisgeving van de Porteheeft de Grieksehe Gezant den isteu April, het wapen van zijne woning en het gebouw der kanselarij doen wegnemen, en is aan den Directeur der in- en uitgaande regten bevel gegeven aan de Grieksehe schepen de verlangde firmans te bezorgen. De Scraskior van Rumelie moet een observatie-corps aan de grenzen zamentrekken. Bijna al de Ministers waren voor den oorlog met Griekenland gestemd. Ook zou de Porie oorlogzuchtige plannen ten opzigte van Tunis koeste ren, en in deze zaak naar geene raadgeving van de Gezanten der Groote Mo gendheden willen luisteren. In Autab bij Aleppo, zooden bijna 600 Armeniërs en Grieken tot de Protestanlsche godsdienst zijn overgegaan. SPANJE. MADRID, 17 April. De door H. M. benoemde Commissie tot het opstellen de van wetaan de Cortes tot regeling van de staatsschuld voor te dragen is zamengesteld uit de Heeren Louis Lopez, Ballesteros, Hertog van SotomayorJochim Sagonga, Juan Alvarez-y-MendizabalManuel CanteroNazario Carriquiri, Manuel Bel- tram de Les y Rives, Mariano Miguel de Reinoso, den Directeur van de Nationale Amortisatiekas den algemeenen Rekenmeester van het Rijk en den Administrateur der nationale eigendommen. De verschillende klassen van Spaansche en vreemde schuldeischers zullen uitgenoodigd worden tot het be noemen van een vertegenwoordiger, om hunne vorderingen aan de commissie voor te leggen en haar de grondslagen voor te stellen van eene overeenkomst, die de regtvaardigheid met den tegenwoordigen toestand van de openbare finan- tiën zal mogen vereenigen. De berigten zijn niet geruststellend, zoowel ten aanzien van voortdu rende oneenigheid tusschen de Koningin en haren gemaalals wegens eene aanstaande ontbinding van het Ministerie. De Koningin die de partij van den BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. CHINA. CANTON, 1 Maart. De Gouverneur der provincie Ilouang, een man die bij de Engelsehen van wege zijne innemendheidvrije denkwijze en verzoenenden geest zoo zeer gezien en bemind wasis in ongenade vervallen. Zijne moeder was overle den en in plaats van volgens de wet zich dadelijk voor drie jaren aan alle openbare ambtsbediening te onttrekken, heeft hij dit sterfgeval geheim ge houden en zijne betrekking blijven waarnemen. Bij ontdekking daarvan heeft de Keizer hem als een misdadiger naar Peking ter verantwoording doen bren gen. De wet eischt den doodmaar men denkt dat hij met eene zware boete vrij zal komen. In de dagbladen van de steeds in bloei toenemende Engclsche volkplanting Hongkongvindt men staten omtrent den Engelschen handel te Canton en te Amoyte Canton is in 1846 voor eene waarde van ruim twee millioen ingevoerd, de uitvoer heeft ruim drie millioen bedragen. OOST-IN HIE. BATAVIA, 27 February. 's Lands stoomboot Merapie is den lsten dezer met de overland-post naar Singapore vertrokken; bet getal brieven voor Europa bedroeg 1658, veel meer dan eenige vroegere verzendingen. 'sLands korvet Boreas, Kapt. ter Zee Jolly, is den 3dcn February naar het Vaderland onder zeil gegaanen den 20sle" February aangekomen 's Lands schoener Banka, Luit. ter zee Vogelpoot, uit Nederland. Den IS*1™ February is alhier ter reede aangekomen 's Lands stoomschip Batavia, Kapitein Luit. l5'e klasse Anemaet, komende uit Nederland. Dit vaartuig zal in het vervolg tot de postdienst inet Singapore gebruikt worden. Den 12deD February is een Nederlandsch-Indische bark, met 9,500 schuitjes tin geladennabij het eiland Bankatotaal verongelukt. Men heeft niets kunnen bergen. In den avond van den 27stc" Januarij is de Sultan van Madura, Tjokro Adi Ningrat, Commandeur van den Nederlandschen Leeuw, in den ouderdom van ongeveer 69 jaren te Bangkallang overleden. De Sultan had gedurende 32 jaren het bestuur van Bangkallang gevoerd en steeds blijken gegeven van trouw en gehechtheid aan de Nederlandsche Regering, wier vertrouwen hij onafgebroken bezeten heeft.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2