LEYDSCHE COURANT. WOENSDAG, 28 APRIL. BINNENL AN DSC ME BE RIG TEN De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zatwiag avond. Da Prijs der Courant is f 12 in Tiet jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 27 April. De Slaats-Courant van eergisteren bevat het volgende Koninklijk besluit Wij WILLEM II, enz. Toen in bet jaar 1845 het tot nog toe voorbeeldeloos bederf van een der voornaamste voedingsmiddelen, door gewoonte bijna onmisbaar geworden in ons vaderland en vele landen van Europa, schaarschte, duurte en bij de min dere standen zelfs gevoelig gebrek veroorzaakte, beurde men zich op met de hoop op verbetering in het volgende jaar. Die hoop is echter niet alleen ver ijdeld maar de ramp is in het afgeloopen jaar zelfs algemcencr geworden, en drukt te meer, daar ook de oogst van granen en vruchten ongunstig was. Hoog is nu de nood geklommen in vele landen van Europa, en in sommige heerscht werkelijk hongersnood. Voor zoö groote ramp in ons vaderland tot nu toe door de goede Voorzienig heid genadig behoed. Drukkend is echter de behoeftevooral bij de minver mogenden in sommige oorden zelfs is broodsgebrek, waarvan de noodlottigste gevolgen zouden te vreezen zijn, zoo de particuliere weldadigheid, die ken merkende vadcrlandsclre deugd, de pogingen der plaatselijke en gewestelijke besturen, tot vermindering van den nood, niet krachtdadig ondersteunde. Aller hoop is thans, na tweejarig misgewas, op den aanstaanden oogst ge vestigd en wij schijnen daaromtrent eene gunstige verwachting te mogen koesteren. Onzeker blijft echter de uitkomst, en wij kunnen niet dan met schrik aan de onheilen denken, welke uit eene nieuwe verijdeling onzer uit- ziglcn zouden voortvloeijen. Gecne zorg, geen vermogen van menschen kan hierin voorzien. Alleen van den Heer des Heelals hangt dit af. Ten Hemel slaan wij dan de oogen, want van daar moet onze hulp komen! Aan Nederlanders, door bun godsdienstig gevoel gestemd, om, niet alleen wanneer vijandelijke aanval dreigt, maar ook in andere algcineene onheilen, bij den Allerhoogste hulp te zoeken, zal dan ook zeker de uitnoodiging wel gevallig zijn otn zich daartoe met Ons in dc bedehuizen te vercenigenop Zondag den 2den Mei aanstaande. Tot dat einde hebben Wij goedgevonden en verslaan gelijk wij goedvinden en verstaan bij deze Onzen Minister voor de zaken der Hervormde en andere Eercdieustenbe halve dc Roomsch-Katholijke, en Onzen Minister voor de zaken van de Roomsch- Katholijke Eeredienst aan te schrijven, om onverwijld (ieder voor zooveel hem aangaat) de bedienaars van de godsdienst uit te noodigenoin op voormelden Zondag, den tweeden der maand Mei aanstaandeop de wijze, die met de gebruiken en instellingen van ieder kerkgenootschap overeenstemt, de open bare godsdienst-oefeningen bepaaldelijk in te rigten tot ernstige opwekking der godsdienstige en zedelijke gevoelens, welke overeenkomen met de drukkende omstandigheden van duurte en gebrek, welke de tweejarige mislukking van den oogst der noodzakelijkste voedingsmiddelen, ook in ons Vaderland, veroor zaakt, hoewel niet geklommen tot het uiterste van ellende, waarin sommige landen van Europa gedompeld zijn; voorts om, met dankzegging voor Zijne, ons in zoo vele opzigten verschoonende goedertierenheid, den Almagtige te smeekenom aanvankelijke verligting van het drukkend leed, en om Zijnen Goddelijken Zegen op den aanstaanden- oogst, op welken onzer aller hoopvolle verwachting gevestigd is. Onze voornoemde Ministers zijn, ieder voor zooveel hem betreft, belast met de uitvoering van dit besluit. 'sGravenhage, 23 April 1847. WILLEM. Dc Minister voor de Zaken de Herv. Eeredienst enz., II. VAN ZüYLEN VAN NïEVJSLT. De Minister voor de Zaken der R. K. Eeredienst, Van Son. Te Nijmegen zal binnen kort een nieuw weekblad in 4°. in liet licl*t •verschijnen, onder den titel van: de Grondwetgezin de Batavierwelks hoofddoel zou zijnstaatkundige verbeteringen te betoogenen onverzoenlij- ken strijd tegen willekeur en onregt aan te gaan. KATWIJK aan den RI1IJN, 26 April. Nevens bet bloeijende departement van de Maatschappij lot Nut van H Alge meensedert vele jaren in het naburig Valkenburg beslaande, is alhier dezer dagen mede een departement gevestigd voor de beide Katwijken c. a.be staande aanvankelijk reeds uit 42 leden en eene donatrice. 's GRAVEN li AGE, 27 April. Alhier is aangekomen de Nederlandsche Gezant aan het Belgisehe bof Baron Benlinck. De Brilscbe Gezant alhier vertrekt voor eenigen tijd naar Londen. De Tweede Kamer beeft gisteren hare werkzaamheden hervat- Op voorstel der Commissie tot onderzoek der geloofsbrieven van den Heer de Wcichs de Wenne is bepaald dat de toelating van dien Heer nog drie weken zou worden opgeschort, ter inwachling van nadere bescheiden, vermits dc geboorte-akte andere voornamen inhield dan de bij dc verkiezing opgegevene en het onbe- wezene of die Heer binnen bet rijk was geboren. Den 3den Mei zal de Kamer overgaan tot het maken van een drietal Candi- daten ter vervnlling der vacature bij den Hoogen Raad. Voor de maanden April en Mei zijn na de trekking voor de afdeelingen, tot Voorzitters verkozen de II. II. Duymacr van Twist, Luzac, Schooneveldvan Dam van Isselt en de Man, tot tweede Voorzitters: de II. II. Boreel van Hogelanden, van Tan buys, Uytwerf Sterling, van Heemstra en Nedermcycr van Rosenthal. De afdeelingen van de Tweede Kamer vergaderen beden over de voor- dragt van wet tot regeling van bet Ned. Muntwezen. De Commissie van rapporteurs zal bijeenkomen over bet ontwerp omtrent de schuldbrieven. Bij de hervatting van de Zittingen van dc Tweede Kamer zijn thans nog de volgende ontwerpen van wet aanhangig als: Tot aanvulling der mid delen voor 1845; omtrent bet herstel van verliezen, door het te loor gaan van schuldbrieven ten laste van liet Rijk; dertien ontwerpen houdende de tweejarige Staatsbegrooting voor 1848-1849ontwerp tot vaststelling der middelenom in die nitgaven te voorzieneen en dertig ontwerpen uitma kende het wetboek van Strafrcglontwerp tot afsluiting van de fondsen voor kwade posten van bet personeel, bet patent, over de diensten voor 1843; ontwerp tot intrekking der graanwet; ontwerp tot verlenging van den termijn van afsluiting van bijzondere fondsen en voor dc verevening van uitgaven op den achterstand; tol verlenging van den termijn voor dc intrekking der munt biljetten tot regeling van het Ned. muntwezen en tot verevening van uit gaven, vastgesteld bij de wetten van 6 Maart en 25 Junij 1344. Er zijn bovendien op dit oogenblik vier Commission in werking, tot onder zoek: 1°. van bet door de algemeene Rekenkamer opgemaakte verslag, betrek kelijk bare werkzaamheden, over 1845. 2". Van bet verslag aan den Koning door den Minister van Einanticn, van het gebruik der geldmiddelen gedurende bet jaar 1843 enz., benevens dc algemeene rekening wegens de ontvangsten en uitgaven over bet dienstjaar 1843. 3°. Van liet verdrag van Handel en Scheepvaart enz. tussclicn de Nederlanden en Rusland. 4°. Van de staten der ontvangsten en uitgaven voor de Koloniën. Men ziet de aanbieding van nog meerdere ontwerpen door de Regering te gemoet en verwacht de indiening van bet voorstel van den Heer Hoiïinan. Het Badhuis te Scbeveningenzal op den l»tcn Mei worden geopend. AMSTERDAM, 26 April. Z. M. beeft aan de bier gevestigde Vereeniging: tot ondersteuning van hulpbehoevendenƒ150 gegeven. Men verneemt dat Z. M. de Koning ook voor dit jaar beeft bepaald, dat de groote- of zout-haring-visscherij zal mogen aanvangen op den 10den Junij eerstkomende. Ook dit jaar zal eene Rijks stoomboot als eerste jager wor den gebezigd. Van 19 tot 24 April zijn bier 122 kinderen geboren en 208 personen overleden sedert 1 Januarij geboren 2,522overleden 4,365. Men zegt dat het slaals-examen dit jaar te Haarlem zal gehouden worden. Aan de Hccren C. en T. Kater te Monnikendam is vergunning verleend tot droogmaking van bet Monnik meer en Noordmeer, gelegen onder de ge meenten Monnikendam, Broek in Walciland en Landsmeer, te zamen ter grootte van ongeveer 300 bunders. Voorts is insgelijks vergunning verleend aan de Hoeren P. Langeveld J. L. Kikkert cn J. B. G. Coninck Westenberg, op Texel, tot indijking van eenen in de vorige eeuw ondergevloeidcn cn verlaten polder, destijds genaamd Hoorn

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1