worden. Deze zendbrief is gesel)reven naar aanleiding van eene circulaire van liet Ministerie van Binnenlandschc Zaken, waarin gezegd wordt, dat sommige geestelijken zich op den kansel eene taal veroorloofd hadden, die geschikt was om, ontevredenheid met de Regering en staalkundige gisting te bevorderen. ElVGELAlVp, LONDEN19 April. De kosten van de nieuwe gebouwen, waarin het Pailernent thans bij- «eenkomt, bedragen op dit oogenblik reeds een millioeu en zullen, wan neer die gebouwen geheel voltooid zullen zijn, tot omstreeks twee millioenen klimmen. De oorspronkelijke raming bedroeg 800,000 M. De geestdrift van de voorstanders van bet plan dor Regering over de opvoeding en die tegen hetzelve, is even groot; in beiden zin worden petitiën geteekend. Er beeft zich hier eene maatschappij gevormd tot den invoer van bui- tenlandseh vee. De aandeelhouders in den O.-L spoorweg hebben hunne eerste vergade ring gebondenen een zeer voldoend verslag van do bestuurders ontvangen. De O.-l. Compagnie beeft toegestaan: 1°. dat bet van groot gewigt is, den zetel van bet opper-bewind in de Indien met de noordwestelijke provinciën 3 te verbinden; 2". dat indien zieh daartegen geene ernstige moeijelijklieid 1 opdeed, ten gevolge van den grond, de lijn voor den eersten spoorweg in Indië zou moeten zijn die van Calcutta naar Delhi, door Mirzapore3°. dat dc compagnie geneigd was oin den aanleg van twee afdeelingen van de linie te bekrachtigen, eene in de lagere en eene in de hoogere gewesten; bet land voor de spoorwegen voor 99 jaren toe te slaan; de rente tot 4 ten honderd per jaar voor te schieten, gedurende 15 jaren, voor een kapitaal, niet te bovengaande 3 millioeu FR1IÏMKWM. PARIJS, 20 April. De Hertog de Broglio is benoemd tot Ambassadeur van ons Hof te Londen, ter vervanging van den Heer de Sainte-Aulaire. Velen meenen in die benoe ming een nieuw bewijs te zien van de geneigdheid der Regering om de goede verstandhouding met Engeland te herstellen, daar de Hertog 2 jaren geleden te Londen de onderhandelingen geleid beeft, welke de afschaffing van liet regt van onderzoek bewerkt hebben. Het gerucht wordt meer en meer in omloop gebragt, dat de Keizer van Rusland binnen kort aan onzen Koning een bezoek zou brengen. Een Fabrikant beeft aan de Commissie voor de Artillerie een wind-kanon Ier onderzoek onderworpen, dat op eene geheel nieuwe wijze vervaardigd is. Te Lyon was den 1 GJea veel sneeuw gevallen, en had bel den volgen den nacht gerijpt, hetgeen ongerustheid voor de veldvruchten verwekte. LAIlBeBW.j De Hoogleeraar II. C. van Hall, te Groningen, deelt in bet derde stuk van den jaargang dezes jaars van bet Tijdschrift tot bevordering van nijver heid mede: Wenken over de mogelijkheid der vermeerdering van voedsel- middelen in Nederlandwaaruit wij bet volgende ontleenen: »Veel" zegt de Schrijver «is er nog van den Nedcrlandschen landbouw te wachten, wanneer gecnerlci hulpmiddelen, die lol bevordering van den land bouw op goede wetenschappelijke gronden kunnen strekken in ons Vaderland verznimd wordenwanneer op alle bijkomende hulpmiddelen en vele zaken die voor andere oogmerken onbruikbaar, maar voor den landbouw van veel gewigt zijn, behoorlijk gelet wordt. Immers welk eene aanzienlijke hoeveel heid mestspeciën van allerlei aard gaan in vele onzer groote stden verloren niet alleen maar strekken daar zelfs tot verontreiniging van den dampkring en velerlei overlastdoch zouden voor den landbouw van overgroot voordeel kunnen zijn, wijl door behulp daarvan duizende bunders woeste heide zou den kunnen ontgonnen en tot vruchtbare velden heischapen worden. Het ware van belang, dat de ontdekkingen der wetenschap, en bepaaldelijk die der Scheikunde, in bet groot doelmatig werden aangewend, om alle zulke stoffen voor de steden onschadelijk, gemakkelijk vervoerbaar en voor den landbouwer van bet meest on middel Ijk voordeel te doen zijn. Op boe vele plaatsen wordt van nutteloos weggeworpen stoffen uit vele fabrieken geenerlei partij getrok ken. Is mij bet voorbeeld niet bekend van eenen fabriekant, die tevens een vrij aanzienlijk aantal runderen van de overblijfselen zijner fabriek voedde, en die landbouwers in zijne nabuurschap niet konde overtuigen, dat er voor ben eenige waarde lag in de uit zijnen slal afloopende gier, of de vloeibare mestspeciën van vee! Hoevele scheepsladingen asch worden uit de groote sleden van Holland niet jaarlijks naar België verzondenhoewel deze stol ook in ons land van dezelfde nuttigheid konde wezen als in België! Welk een overgroot aantal beenderen worden jaarlijks van bier uitgevoerd, om den grond van den nijveren Engelsohen landbouwer te bevruchten. Hoe vaak ziet men in onze steden bet zoo krachtige ammoniakale roet en vele andere lioogstbruikbare meststoffen ongebruikt in bet water wegwerpen. «Zoude" vraagt de Schrijver verder »van de meer uitgebreide geologische ikennis onzes Vaderlands nog niet voordeel voor den landbouw te wachten zijn, en zouden wij in allen gevalle niet nog meer dan thans bet geval is, ons 1 oogmerk moeten rigten op bet langzaam en voorzigtig verdiepen van den be bouwden bovengrond waardoor de bruikbare grond in dc diepte als het Door den grondwoelder of ondergrondsplocg wordt de grond in de diepte •verbroken en losgemaaktinaar niet omgewend en alzoo ook niet naar boven gebragt. ware vergroot, ondiep wortelende met diep wortelende gewassen op eene nut tige wijze afgewisseld en, zoo hierdoor, als door eene goede behandeling van den akker in het algemeen meer voordeel cn bepaaldelijk zncer voedsel voor menseh of vee verkregen kan worden. Zonder het goede te miskennen, dat onze Nuderlandsche landbouw wer kelijk heeftbestaan er echter nog in te veel oorden onmiskenbare gebreken. Hoevele onkruiden nemen niet nog de plaats inwaar nuttige planten be hoorden te slaan hoe menig arme, vooral zoo inen dc armen uit de steden daartoe konde bezigen zoude door bet behoorlijk uitwieden der landerijen voor zich en de zijnen, bij eenen gezonden arbeid in de vrije natuur, het levensonderhoud kunnen vinden. Hoe menig niets waardige vruchtboom wordt, onverschillig, vele jaren achtereen op eene gunstige standplaats ge doogd, en neemt intusschen evenveel plaats in als eene goede soort. Hoezeer verdienden dan ook de boomkweckcrijen en de teelt vooral der Ooftboomen in deze onze Noordelijke gewesten meer en meer aangemoedigd en uitgebreid te worden Zouden wij, ten aanzien van eene goede volgorde van gewassen, en ten aanzien van het meest mogelijk gebruik van eene kleine pluk grondsbij het of nietof zoo zeldzaam mogelijk braaktiggen der landerijen niet nog veel I van onze Belgische naburen kunnen Jeercn Of zien wij, zelfs niet reeds j in ons eigen land, hoe men menigmaal meer dan ëénrn oogst in hetzelfde jaar aan den grond weet te onttrekken, inzonderheid op onze ligtcre zavel- en zandgronden. Zien wij niet b. v. bet veld, waarvan de rogge is ingeoogst, nog in hetzelfde jaar eenen niet onbelangrijken oogst van knollen of spurrie voor bet vee opbrengen. Zien wij hetzelfde land niet in één jaar rogge en wortelen, boekweit en knollen, of erwten en wortelen vroege aardappelen en koolrapen ol kool, paarde- en duiveboonen in rijen, afwisselende met rijen aardappelen, of meekrap met witte stambooncn, en zoo eene menigte van dubbele gewassen ter zelfder lijd opleveren, en zoude de landbouw niet des te meer ingezetenen kunnen voeden, naarmate bij meer als de tuinbouw ge dreven werd, en daarbij tevens zelve verbeterd worden; want het is een waar gezegde bij de Landhuishoudkundigen, dat de landbouw in bet algemeen des te voortreffelijker zal wezen, naarmate hij meer aan den tuinbouw nadert. «In dit opzigt, cn ook in betrekking tot betgeen wij met nut van België zouden kunnen overnemen verdient bet te veel veronachtzaamd gebruik van de spade, ook uit een philanthropisch oogpunt, allezins onze aandacht. Zouden wij er niet mogen bijvoegendatals bet gebruik der spade algemee- ner werd, eene kleine plek gronds meer zoude kunnen opleveren dan thans bet geval is en dal arbeiders die in den winter en in het vroege voorjaar en den laten heifst bun levensonderhoud door bet bewerken der landerijen met de spade verdienen, tijdens den oogst in den zomer in bet dan vaak groot gebrek aan banden zouden kunnen helpen voorzien. «Welk eene overgroote hoeveelheid van de meest verscheidene voortbreng selen levert een enkel bunder moesland niet op. «In vele streken toch van ons Vaderland beslaat eene verstandige en wel geordende praktijk van den tuinbouw, waaruit voor de groote landbouwers veel goeds zoude zijn over te nemen. En dat die tuinbouw van groot gewigt is, niettegenstaande bij slechts een naar evenredigheid gering aantal bunders ten gebruike beeft, moge blijken uit den aanzienlijken uitvoer die, niettegen. staande de groote behoeften van onze eigene talrijke bevolking, van onze groenten, bloemkool, komkommers, augnrkendruiven, aardbeziën enz. al wederom naar Engeland plaats beefttot verfrissching na het gebruik van de vele vlccsch- en vischspijzenwelke bet magtig Albion voor een groot deel mede uit ons kleine land gewoon is te ontvangen. «Voorwaar, de rijke grond dien wij bewonen, is overvloedig genoeg n'ct alleen, om zijne ingezetenen te voeden, maar ook om een goed deel zijner voortbrengselen uit te voeren in ruil tegen voortbrengselen van andere landen. Vooral dan zoude deze opbrengst groot genoeg voor ons zijn, wanneer wij iets minder bandelgewasseniets minder vlas, hennip, koolzaad, meekrap en diergelijke aankweekten, of deze bepaalden lot die gronden, welker overvloe dige vruchtbaarheid dit gemakkelijk toelaat. Daar echter, waar die vrucht baarheid meer twijfelachtig is, zal het en voor de duurzame en steeds ver meerderde vruchtbaarheid van den bodem, welke men steeds moet beoogen, en in verband met de behoeften aan inheemsche voedscl-iniddelen bij den in de laatste jaren zoo zeer toenemenden uitvoer van allerlei soorten van spijzen noodzakelijk zijn bet eerst en bet meest voedselmiddelen voor inensch en vee alhier aan te kweeken. «Wij begeeren geene beletselen voor den uitvoer, maar willen in deze be hoeften van den handel naar het buitenland eenen spoorslag zien om onze eigene produclie te vermeerderen. Maar wij wenschen vooral, dat die milde gaven des Allerhoogsten goed gebruikt zullen worden, dat wij dat, wat tot voedsel bestemd is, niet ijdelijk verspillen, of in bedwelmende dranken tot een vloeibaar vuur verstoken. Wij wenschen dat zedelijkheid en orde alom licerseben, en dat bet gezond verstand onzer ingezetenen ben meer cn meer zal doen inzien het dwaze van overdrevene weelde, (een dubbel treurig ver schijnsel bij bendie gestadig over druk en verarming klagen enz. en bet ongepaste der invoering bier te lande van zoo vele nuttcloooze of zcllis schadelijke voorwerpen nit den vreemde, die wij, door ccne ijdele inodc mede- gesleept, thans al bijna niet meer kunnen missen. Mogten wij vooral ook slceds doordrongen zijn van de overluiging van het ongeoorloofde en schadelijke van alle misbruik der voortbrengselen ook van den rijksten grondMogen zoo de rampen die wij brleetd hebben cn nog belevenden grondslag leggen tot nieuwe veerkracht en tot herstelling van vele gebreken, zoo in dc stoffe lijke als in dc zedelijke wereld!"

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3