«lacht hield. De Koningin scheen con weinig ontsteld op liet oogenblik dat de menigte haar rijtuig als bestormde en haar persoon bijna aanraakte. Den 12dci? vreesde men dat die tooncclen zich zouden hernieuwen, maar de Gouver neur van Madrid, Don Patricio de la Escosura, had op bevel van het Ministerie van Justitie de noodige voorzorgs maatregelen genomen, en op den avond van den 12lien eene proclamatie uitgevaardigdwaarbij alle zamenscholingen en kreeten ten strengste verboden werden. In de zitting van den 12ll*:n heeft de Minister van Binnenlandsche zaken Benavidez, op eene vraag van den Heer Pidalverklaard dat het ministerie in geeneu deele de verantwoor delijkheid der gebeurtenissen van den *11 »len 0p icf 1 nemen kon, daar deze niet te voorzien waren geweest. Het bestuur, voegde hij er bij, heeft vast besloten de wetten te doen eerbiedigen en alle verkeerdelijk opgevatte ver wachtingen te vernietigen, llit deze verklaring van den Minister meende men te moeten opmaken dat de Regering misschien meer van geheime zamen- spanningen wist, dan zij erkennen wilde. De Koningin hail den 12dcn hare gewone uitstapjes reeds hervat, en zich des avonds in den schouwburg ver toond, waar men zich van alle geroep en geschreeuw onthield, daar dit door de policie strengelijk verboden was. Voor het overige was de rust in de hoofdstad niet gestoord maar werd de meest mogelijke waakzaamheid dooi de verschillende autoriteiten in acht genomen. Uit Lerida wordt onder dagtcekening van den 8slen gemeld(lat de Montemolinislcn het stadje Balagues ingenomen en bezet hadden. ITALIË. ROME, 8 April. De Kardinaal Gizzi heeft zijn verzoek om ontslag weder ingetrokken onder voorwaarde, dat een groot getal ambtenaren van het Staats-Secrctariaatdie tot de oppositie hehooren, zouden ontslagen worden; hij zeil zal ook nu voortaan de werkzaamheden van Staals-Sccretaris waarnemen. De herig- ten dus omtrent zijne verzwakte gezondheid schijnen geheel onwaar geweest te zijn, ©«ÏSTEWiaiJM.. BUCHAREST, 17 April. De vreeselijke brand, welke op Paaseh-zondag alhier gewoed heeft, is in een gedeelte der stad uitgebroken, waar de straten zeer naanw, en de huizen zeer digt hij elkander gebouwd waren zoodat er door den hevigen wind aan geen blusschen te denken viel. De vlam verspreidde zich met zulk een snel heid, dat vele inenschen in hunne brandende huizen omkwamen, en de meeste die no« eelegenheid hadden om te vlugten, niets dan hunne personen konden redden. De woede van het vuur is eerst bedaard, toen het geen voedsel meer vond. Men schat dat een vierde gedeelte der stad verbrand is. De handel stand hoeft zeer grootc verliezen geleden daar vele winkels en magazijnen in de asch zijn gelegd, De schade wordt voorloopig berekend op 4 a 5 millioen gulden. De brand had zich vooral uitgebreid door dat in de gewelven van eene kerk, die mede vlain bad gevat, buskruid geborgen was; dit gebouw- tegenover den Bazar gelegen, sprong weldra in de lucht, en ten gevolge dier uitbarsting werd ook de steenen en met poorten voorziene Bazar, met al wat er in was, eene prooi der vlammen. In het Tolnauer Cornitaat is den 25sten Maart een berg verzonken, de Sehanzenberg genoemd met al zijne heerlijke wijnstokken en vrucht hoornen. De oorzaak van dit vreemde verschijnsel is nog onbekend; er was geene aard beving; waarschijnlijk had de Donau sinds eeuwc-u den grond onder den berg ondermijnd. De verzonken berg heeft zich daarvoor op den Donau gewroken i en den bodem der rivier op verscheidene plaatsen omgewoeldwaardoor inil- lioenen grootere en kleinere steenen en fossile voorwerpen voor den dag zijn gekomen. De eens zoo steile berg vormt nu een stuk oever met duizende kloven voorzien waaruit verscheidene kleine bronnen zich in den Donau storten, en de talloozc ontwortelde hoornen drijven op dcnzelven rond. S'KUISSEM. BERLIJN, 17 April. Z. M. heeft aan den Landdag een ontwerp ingediend tot het aanleggen van een' spoorweg van Berlijn naar Koningsbergen, voor rekening van den Staat. De kosten kunnen bestreden worden uit de middelen van het hijzonder spoor wegenfonds en uit het vermoedelijk overschot in de schatkist. Daar echter op deze wijze de voltooijing van dien spoorweg vele jaren zoude vereischen heeft Z. M. de voorkeur gegeven aan eene kapitalisering van 2,000,000 rijksd. uit de jaarlijksche opbrengst van het spoorwegenfonds, ten einde dezelve tot het sluiten eener k-eriing aan te wenden. De kosten worden geraamd op 32,751,593 rijksd. Men stelt voor dezelve aan te leggen in de rigting van EranklórtKiistrin, Driesen, Schneidemühl, eenigzins ten westen van Brom berg naar Dirsch.au, Marien burg, ElhingMühlhauseri en Braunsberg naar Koningsbergenmet eenen zijtak naar Dantzig. Gisteren namiddag is het adres van antwoordna eene beraadslaging van zeven uren, door de Vereenigde Stenden aangenomen, nadat eene belang rijke wijziging door Graaf Arnim voorgesteld eri eene andere van minder be lang door den Heer v. Auerswald de meeste stemmen op zich vereenigd had. Het gewijzigd adres luidt aldus: Allergenadigste Koning en lieer! Sedert Uwe komst op den troon heeft U. M. niet opgehouden de staatkundige ontwikkeling der natie te bevorderen; liet land is dankbaar voor deze weldaden en de belangstelling van het volk wordt door de staatkundige aangelegenheden bezig gehouden. Wij treden een nieuw tijdpeik in. Het nut van eene gemeenschappelijke vertegenwoordiging van de gehcelc natie beseffende, heeft U. M. de onderscheidene provinciale Slen- !den in eene algemeenc vergadering bijeengeroepen. Door dit vrijwillig crc koninklijk besluit, heeft U. M. eene groote schrede voorwaarts gedaan; en om op onze beurt een heiligen pligt te vervullen, brengen wij aan den voet des troons de dankbetuiging eener getrouwe natie, in de verzekering van eene om veranderlijke gehechtheid aan uwen persoon en aan uw Koninklijk huis. Het Vaderland vindt de beginselen van grootheid en voorspoed in den verheven geest zijner vorsten en in de magt van de openbare meening. Nog duidelijker zijn de bedoelingen van U. M. kenbaar gemaakt door liet patent van den Februarij; het kan op nieuw bewijzen, dat gij wilt voort gaan met de wetten van wijlen Uwen Va Ier ten grondslag te leggen van ons staatkundig gebouw, hetwelk hel volk als de belooning voor zijne dapperheid in de oorlogen beschouwt. Nadat U. M. de wet van 5 Junij 1823 thans geheel ten uitvoer gelegd en den naam van Vereenigdcn Landdag gegeven heeft aan de vergaderingwelke in evengemelde wet «Algeineene Stenden-Vergaderingen in de wet van 17 Januarij 1820 «Vergadering der Bijks-Stenden" genaamd wordt, zoo heeft die vergadering ook aanspraak op de regtcn, welke uit de aangehaalde en uit vroegere wetten voortvloeijen. i Wij koesteren met U M. liet vei trouwendat U. M. het niet als een gebrek aan dankbaarheid beschouwen zalwanneer wij in den loop on zer verhandelingen onze bijzondere opmerkzaamheid wijden aan die pun ten der verordeningen van 3 Febr. II. in welke velen onzer de volle overeenstemming met de vroegere wetten niet vinden. Want zullen de Stenden waarlijk een steun voor den troonen U. M.tot heil des Va derlands wezentlijk behulpzaam zijndan moet in henwelke wij verte genwoordigende overtuiging gevestigd wezendat ons niet alleen de eer en de kracht der kroonmaar ook de Stendische regten dierbaar zijn, welke wij van onze Koningen ontvingenen dat wij beiden als on- waardeerbare kleinodiën in waarde houden. Mogt de landdag door des- zells beraadslagingen en U. M. door de eerbiedig voorgedragen gronden, over- tuigd worden van het bestaan van zulke afwijkingen tusschen de vroegere en de iegenivoordige wettendan twijfelen wij niet, of de wijsheid en regt- vaardigheid van Uwe Kon. Maj. zullen die wegen kiezen, die lot derzclver overeenstemming leiden, op eene wijze, welke overeenkomstig is met de wel vaart van Pruissen die welvaart, welke berust op de sterkte van het mo narchaal beginsel en op hechte en geregelde Stendische grondslagen. Wij heften met vertrouwen den blik op tot den grootmoedigen vorstdie ons in zijne wijsheid rondom zich verzameld heeftopdat de magt der kroon zich op cenen onwrikbaren grondslag vcreenige met de nuttige en vruchtbare werking der stenden. U. M. zelve heeft het regt aangewezen, als dien onver- anderlijlsen grondslag moetende uitmaken, en heeft dit Koninklijk woord ge sproken Er zij waarheid tusschen onsMet blijdschap en vertrouwen verwachten wij dat op zoodanige grondslagen het gebouw van de toekomst des vaderlands zich al schooner en schooner zal verheften. Dan zal de magt der kroon op hechte zuilen rasten want zij zal geworteld wezen in het zede lijk bewustzijn der natie dan zal voor het. Pruissische volk een weg ter ont wikkeling geopend wordenvrij van de sociale gevaren des tegenwoordigen tijds. Onder de zegeningen van een krachtig monarchaal bestuur zal het de i weldaden genieten van een vrij en openbaar leven, en zich met liefde en trouw scharende om zijn Koninklijk opperhoofd, zal het de verheven bestemming te geinoct gaan, waartoe de Goddelijke Voorzienigheid de Pruissische monarchie, en met deze het geheele Duitsche vaderland geroepen heeft." Met den diepslen eerbied, enz. Deze tekst onderscheidt zich van het ontwerp-adres, alleen door bovenstaande invoeging, volgens het amendement van den Graaf von Arnim. Dc debatten over het adres zijn zeer levendig geweest en een aantal redenaars hebben het woord gevoerd. j Men verneemt dat een gewigtig ontwerp van wet aan dei: landdag zal wor den aangeboden, houdende uitsluiting van ter kwader naam slaande personen uit de vergaderingen der stenden. 1$ÏSÏ»IEjI&EW. MUNCIIEN, 14 April. Eene Koninklijke ordonnantie gedagteekend 23 Maart, beveelt dat geene non voor haar 33ste jaar de eeuwige gelofte inag afleggen, alsmede, dat de aflegging der wereldlijke en geestelijke geloften alleen onder toezigt van eenen wereldlijken K. Commissaris mag plaats hebben, die het regt heeft, onmidde- 1 ijk voor de aflegging der gelofte, met de aanstaande non alleen, en zonder bijzijn van geestelijken te spreken, om zich te overtuigen, dat noch dwang noch overreding heeft plaats gehad; rnogt de Commissaris van oordeel wezen, dat zulks geschied is, dan heeft hij het regt het afleggen der gelofte onmid- delijk te verbieden. Betreffende eerstgenoemd verbod wordt bij de ordonnantie aan de te benoemen Commissarissen ten strengste ingescherptalle handelin gen tegen dit verbod onmiddellijk schriftelijk ter kennis der Regering te bren gen in welk geval verder ook zoodanige geloften als niet verbindend zullen worden aangemerkt. Do Bisschop van Augsburg heeft dezer dagen aan de geestelijken van zijn bisdom eene circulaire gezonden, waarin aan dezelve ten ernstigste wordt aanbevolen, om zich streng le houden aan den regel, van al hunne predika tiën vooraf zorgvuldig te overwegen en te schrijven, ten einde hun niet in het vuur der rede eene uitdrukking zou ontsnappen, die als heleedigend voor de Regering zou kunnen beschouwd worden. Ook worden zij vermaand in hunne gesprekken met bijzondere omzigtigheid te werk te gaan en alle plaatsen te mijdenwaar zij gevaar loopen tot gevaarlijke uitdrukkingen uitgelokt to

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2