ïandsclicn gezagvoerder redde niet alleen de rijke ladingmaar liet scheeps volk van den dood of slavernij en die dienst werd in Singapore en in den hoofdzetel van Britsch Indië wel gewaardeerd, ten hlijke daarvan werd den Heer de Groot ecne zilveren vaas met een treffend opschrift vereerd. In het jongst uitgekomen noinmer van den Moniteur des hides vindt men de den Nederlander zoo vcreerende b zonderheden deswege medegedeeld. ROTTERDAM, 17 April. Gisteren morgen ten hall npgen ure, vierde de gemeente der R. KL. kerk in den Houttuin alhiereen plegtig feest door de geheel onverwachte aankomst van Mgr. Groolf, vóór diens vertrek naar IVest-Indië. Z. II. Eerw. verrigtte namelijk in deze kerk de Mis en sprak de tegenwoordig zijnden, een hartelijk en laatst vaarwel toe, waarna Z. II. Eerw. de reis onmiddelijk heeft voort gezet. AMSTERDAM, 10 April. Met genoegen verneemt men, dal het Zijner Majesteits voornemen is, om wanneer geene onvoorziene beletselen dit verhinderenin de eerste dagen van Mei herwaarts te komen. Wij vernemen met genoegen dat het II. M. de Koningin goedgunstig behaagd heeft ecne gratificatie van ƒ50 te verleenen aan de dezer dagen door Dames bestuurderessen der vereeniging: Tot Ondersteuning van Hulpbehoeven den, alhier, daargcslelde Bewnar-Inrigtirigen voor kinderen beneden de drie jaren. UTRECHT, 19 April. Men verneemt dat het Z. M. den Koning dezer dagen heeft behaagd te bepalen op voordragt van Z. E. den Minister van Binnenlandsche Zakenen na den Raad van State te hebben gehoord, dat de Plaatselijke Besturen voor taan dadelijk nadat de begrootingen van ontvangst en uitgaven voor hunne gemeenten door Ged. Staten zullen zijn gearresteerdde begrootingen openbaar zullen maken door dezelven gedurende eenen bekwamen tijd op de plaatselijke secretariën ter visie te leggen, terwijl het aan die besturen vrij zal staan door middel der dagbladenof op zoodanige andere wijs als zij vermeenen mogten te behoorenaan die begrootingen daarenboven nog meerdere open baarheid te geven. BUSTKiMLAJNDSCHE HER1GTEJ*. I VEREENltlIlE STATEN. NEW-YORK, 23 Maart. j Er is tusschen de troepen onder den Generaal Taylor en de Mexicaansche onder Santa Anna, te Buena Vista een hevig gevecht voorgevallen, hetgeen twee dagen heeft geduurd en waarin de laa ste met een verlies van 4,000 man de nederlaag heeft bekomen. Het verlies der Amerikanen wordt op j 700 man begroot, onder welke G3 hoofd-en andere officieren. De magt van Santa Anna was veel grooter dan die van Taylor, hebbende de eerste 10,000 man onder zijne bevelende laatste slechts 9,000. Santa Anna is na het gevecht 20 mijlen teruggetrokken. De Nieuw-Mexicanen te Santa Fé zijn opgestaan en hebben den Amcri- i kaanscben Gouverneur, zijne officieren en de overige Amerikanen in de stad vermoord. In de stad Mexico was eene omwenteling voorgevallen waarbij de Pre- 1 sident Gomez Farias was afgezet en Sulas in zijne plaats gesteld. Santa Anna bleef echter zijnen invloed behouden. In Yucatan had ook weder eene omwenteling plaats gehad, waarbij de j partij der onafhankelijken de nederlaag had bekomen. T II R K V E. BUCHAREST, 5 April. Gisteren middag is hier een brand uitgebarsten, welke zoo toenam, dat aldra 1,500 gebouwen in de aseli werden gelegd. Bij de afzending van bet I herigl is men den brand nog niet meester. Toen de post vertrok, waren onder anderen afgebrand de Duitsche en Fransche straat. De bazar, waarin de kostbaarste magazijnen zich bevinden, was tot dusverre nog verschoond j gebleven. BENE MARKEN. De Sondtol heeft in 1840 weder meer dan IJ. millioen thaler opgebragt. De geringe verlaging van sommige tollen heeft niet alleen geen verlies, inaar tengevolge van vermeerderde vaart, zelfs eene grootcrc opbrengst veroorzaakt. SPANJE. MADRID, 10 April. Bij Koninklijke ordonnantie van den 7llcn dezer, is de Junta, tot centrali satie der fondsen voor het openbaar onderwijs, ingetrokken, en zal vervangen worden door de directie voor bel openbaar onderwijs, eene voor de openbare werken, eene voor den landbouw en eene voor den handel, benevens eene di rectie van comptabiliteit. Er heerscht bij het Ministerie van Finantiën grootc drukte, daar men ijverig werkzaam is aan verschillende wetsontwerpen, die het Congres moeten aangeboden worden. De regeling der gelden aan de geestelijkheid toegezegd, zou zoodanig wezen dal wat den achterstand betreftdeze eerst ter sprake zou komen, als de Pauselijke Nuntius alhier tegenwoordig zou zijn, maar thans reeds dadelijk te betalen wat aan de geestelijken bij de nieuwe veror deningen is toegestaan. In het groot hospitaal alhier worden door dc hcerschendc typhus-koort- sen geweldige verwoestingen aangcrigt. PORTUGAL. LISSABON, 10 April. II. M. heeft eindelijk de hulp der Engelschen ingeroepen, omdat hare eigeni Generaals bij voortduring niets uitrigtten en geheel werkeloos tegenover de opstandelingen stonden. De Engelsehe troepen zullen nu ontscheept worden om de Koningin en den troon te beschermen. Eene gewapende tussehenkomst van Spanje was zeer waarschijnlijk, doch deze zou nu niet ingeroepen worden, omdat ff. M. vertrouwt, dat de Engelsehe hulp genoegzaam afdoende zal zijn. De opstandelingen, van welke gemeld was, dat zij op drie stoombooten uit Oporto waren vertrokken, zijn te Lagos geland en hebben zich dadelijk naar Evora begeven. Dezelfde verlegenheid bleef ten aanzien van de geldmiddelen alhier heerschen. De toestand van de geldmarkt ging dagelijks achteruit. Het disconto aan de bank was 50 pCt. gerezen het hrood nam ook dagelijks toe in duurte en het gebrek werd zoo groot, dat er maatregelen ten behoeve van de armen moeten worden gmomen. ITALIË. ROME, 6 April. De Paus heefL de belasting op de olie opgeheven omdat de prijs van dat artikel wegens den jongsten slechten oogst voortdurend steeg. Vóór het Paaschfeest heeft de Paus aan de behoeftige huisgezinnen alhier uit zijn eigen kas, voor 3,000 scudi brood doen uitreiken en de bakkers be volen, om, ook wanneer de graanprijzen stijgende mogten blijven, den prijs van het brood echter niet te verhoogen daar hij het te kort uit zijne kas zou bijbetalen. Voor de provinciën heelt hij ook uit zijne eigene middelen 30,000 scudi toegewezen (de scudo is ƒ2.50 Ned.) Ook heeft hij alhier magazijnen doen openenwaar de bakkers de_ granen tegen een. derde minder dan de marktprijzen kunnen koopen. De Kardinaal Gizzi heeft werkelijk zijn ontslag gevraagd ofschoon de Paus hem het nog niet heeft verleend zoo twijfelt men er echter niet aan of zijn verzoek zal hem toegestaan wordendaar hij het wel niet zonder voor kennis van den Paus zou gedaan hebben. Eerdaags werd de bekendmaking van een nieuw gevor/nden Ministerraad te geinoet gezien. Er is voor hel bestuur van het militair departement eene commissie benoemd, welke baar gevoelen aan den Staats-Seerctaris zal mede- deelen omtrent eene doelmatige hervorming van dezen tak van beheer. De liberalen alhier hebben den naam van Progressisten aangenomen, om niet met de Propagandisten of revolutionairen te woulen verward. PRUISSEN. BERLIJN, 14 April. Gisteren middag hebben de leden van den Algemoenen Landdag zich in dc staatsie-vertrekken van het Koninklijk paleis vereenigd, om aan Z. M. den Koning voorgesteld te worden. Kort daarna is Z. M. verschenenen zijn eerst de Voorzitters van den Landdag, vervolgens de leden der curiën, naar orde van de provinciëndoor den Staats-Minister von Bodelschwing aan Z. M. voorgesteld. De Koning heeft tot de Afgevaardigden van elke provincie in 't bijzonder eene treffende aanspraak gerigt. Vervolgens hebben de leden van den Landdag, henevens eenige andere genoodigden iri de beeldcn-galerij en in de aangrenzende zalen, aan de Koninklijke tafels plaats genomen. Z. M. heeft bij die gelegenheid een plegligen feestdronk ingesteld op het dierbaar Vaderland, en op den Algemeonen Landdag, en daarbij den hartelijkstcn wensch gevoegd voor de zegenrijke werking dezer Vergadering. Deze toast is met de leven- digste geestdrift toegejuicht, en aan 's Konings tafel door den Voorzitter der curie, den Graaf von Solms-IIohen-Solms-Lich en aan de overige tafels door onderscheidene leden der Stenden met de innigste dankbetuigingen beant woord. Ons Regeringsblad behelst eene opgaaf der leden van den Algemeencn Landdag, ten getale van 613, als: 70 uil den stand der Prinsen, Graven en lleeren, 237 uit de Ridderschap, 182 uit de steden en 124 uit den Ein delijken stand. Tot de leden van den eersten stand behoort ook Prins Fredcrik der Nederlanden, wegens het goed te Muskauen ook een vrouwelijk lid, de Hertogin Dorothea van Tallyrand, Hertogin van Sagandie evenwel verte genwoordigd wordt door den Graaf v. Schaffgotseh. Diep is de indruk, dien de gedenkwaardige rede des Konings op de Stenden en op de gemoederen buiten dezelve gemaakt heeften in het algemeen de plegligheid van den lllIen dezer, die van zoo groote beteekenis is voor Pruis- sen. De Koning werd door de luisterrijke vergadering met gejuich ontvangen; H. D. besteeg den troon, en hield zittende, met ontdekten hoofde, terwijl dc geheele vergadering staande bleef, de Troonrede. Die rede duurde, of schoon zij tamelijk snel en levendig werd uitgesproken, bijkans uurs. De Koning was zigthaar aangedaan en drukte vooral op de voorname zinsneden, Z. M. droeg den Generaal-uniform en rondom hem waren dc teeltenen der Ko ninklijke waardigheid opgehangen. Terstond nadat hij de rede voleind had, dekte zich Z. M.gaf den beiden maarschalken hunne staven over, en verliet daarop de zaal. De diepste stilte heerschte gedurende al dien tijd. Do indruk dien 's Konings woorden op de vergadering gemaakt had (zegt een bijzonder berigt) laat zich met geene woorden beschrijven; bij teekende zich op aller gelaat. In een ander berigt leest men dat de troonrede niet aan de bedenkingen der Ministers is onderworpen geweest; dat zij alle blijken draagt, dat de

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2