LEYDSCHE Sr COURANT. N*. MAANDAG, 19 APRIL. BIOTÏENLAND8CHE BEBÏGTEN. BU1TEINLAMKSCfiE BEEUGTEiY JJe Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 17 April. Nog is bij Ds. Fangman voor Veen in het land van Heusden ontvangen, van S. ƒ1.50, en van eene Dienstbode 1.23]. Voorleden nacht omstreeks half twaalf ure barstte alhier, ten huize van den Hoeden- en Pettenwinkelier Barning, in de Donkersteeg, welke ten elf ure inet zijn gezin zich ter ruste had begeven, plotseling een zoo hevige brand uit, dat het volstrekt onmogelijk was dien te blnsschen, en het huis in den tijd van een paar uren geheel was uitgebrand. Aan het uitmuntend beheer van ons brandwezen dat in spoedige gereedheid en bedaard overleg niets te wenschen overig laat, is het met veel inspanning gelukt den verderen voort gang te stuiten, zoodat de belendende en tegenoverstaande huizen dier zoo digi bebouwde steeg wel deels zwaar beschadigd zijn, doch nog behouden bleven. De oorzaak is onbekend alles was tegen brandschade verzekerd. Wederom zijn wij vcrpligt om een treurig bewijs te vermelden dat de geest des kwaads onvermoeid allerlei middelen uitdenkt om den naasten te bedriegen. In onze vorige nommers hebben wij de ontdekking van valsche dubbeltjes en stuivertjes gemeld nu is ons weder vertoond een gespleten of doorgezaagd dubbeltje, dat dus, met de muntzijde boven gelegd, alligt wordt opgestreken, zonder dat bet bedrog ontdekt wordt, en alzoo wordt zulk een dubbeltje tweemalen gebruikt. Het kabinet schilderijen van wijlen Jhr. Mr. E. J. de Court van Val- kenswaard te Dordrecht, heeft de sorn van ongeveer 32,000 opgebragt. 'sGRAVENlIAGE, 16 April. Z. M. heeft benoemd tot Officier bij de Arrond.-Regtbank te Middelburg Jhr. Mr. A. G. van Vredenburch, thans Substituut-Officier, tot Advocaat- Generaal bij het Prov. Geregtshof in Overijssel Mr. G. D. Ilibbius, thans Sub stituut-Officier bij de Arrond.-Regtbank te Zwolle, en tot Secretaris der ge meente Monster J. A. van der Goes. II. K. H. Mevrouw de Erf-Groothertogin van Saksen-Weimar Eisenach is heden avond ten zeven ure in deze residentie aangekomenen met gevolg in HD. paleis in het Voorbout afgestapt. DELFT, 15 April. Het vervoer van slagtvee naar Engeland blijft steeds voortduren. Gisteren werden ook alhier aan de stads waag 2 beste runderen van het dorp Lier ge wogenhet een 693 en het andere 698 Ned. voor Engelschc rekening aangekocht. Het is wenschelijk, dat men zich op de veeteelt met alle kracht toclegge, daar de handel in vee, een bron van bestaan en vertier, winsten oplevertwaardoor later de ingezetenen in de gelegenheid zullen gesteld wor den even goed vleesch te kunnen nuttigenals thans aan onze ovcrzeesche naburen verschaft wordt. SCHIEDAM, 16 April. Het schip Loopuyt, van hier naar Valparaiso, heeft deze reis in den bui tengewoon korten tijd van 84 dagen volbragt. Volgens berigt zou Engeltje van der Vlies, te Pynacker, wier ongesteld heid vóór eenigc dagen gemeld was, overleden zijn. Men verneemt dat bij de Nederl. Handel-Maatschappij, is besloten, dat in de verdeeling barer bevrachtingen en aanvoeren, bij de vernieuwing der acte van overeenkomst, in te gaan in het jaar 1850, de volgende veranderingen zullen worden gebragt, als: Amsterdam zal daarin erlangen 21/42 aandeel. Rotterdam 15/42 Middelburg 2/42 Dordrecht 33 2/42 Schiedam (hetwelk vroeger geen aandeel had), mede 2/42 Thans was die verdeeling: Voor Amsterdam21/40 aandeel. Rotterdam15/40 Middelburg2/40 33 Dordrecht2/40 33 [Zoo moge Schiedam van lieverlede van eene groote jeneverstokerij in eene handelstad worden herschapen, cn zonder nadeel, ja welligt tot vermeerdering van haren bloei, van eene plaats waaruit het verderf voor duizenden bereid werd, eene stad worden, die door loffelijken handel eigene welwaart genieten de algemeene welvaart tot wezentlijk heil des Vaderlands niet meei zal onder mijnen, maar schragen en bevorderen.] ROTTERDAM, 16 April. Men verneemt dat de directie der Nederlandsche Handel-Maatschappij een besluit heeft genomenwaarbijten einde alle misbruik van sterken drank te voorkomen, het gebruik van denzelvc gedurende de werkzaamheden in dienst dier maatschappij, orider welk voorwendsel ook, wordt verboden, onder bedreiging, dat zij, welke zich daaraan schuldig maken, zonder oog luiking, van hunnen arbeid zullen worden ontslagen. Degene, onder wiens toezigt bovenstaand verbod wordt overtreden, zal als daaraan deelnemende beschouwd en insgelijks overeenkomstig die bepaling behandeld worden. Wij kunnen niet anders dan dezen maatregel van het eerste handels-ligchaam in ons land toejuichen en twijfelen niet, of dezelve zal rijke vruchten dragen en navolging vinden. Zooveel is zeker, dat ook de directie van bet algemeen Rijks entrepöt en der Stads-waag hetzelfde gedaan hebben, cn dat bovenge noemde heilzame maatregel daar reeds in werking is. AMSTERDAM, 16 April. De 100 aandeelen, groot ƒ5,000 ieder, tot oprigting der Maatschappij ter ontginning van den Anna-Paulowna-polder, zijn geplaatst, zoo dat deze Maat schappij tot stand is gekomen. Heden werd het Gymnasium dezer stad, bij besluit van den Achtbaren Raad opgerigt, ter vervanging der ontbondene Lalijnsche Scholenop eene pleglige wijze in het gebouw des Gymnasiums geopend. Het personeel dezer inrigting bestaat alsnu uit de Heeren: Dr. D. J. Veegens, Rector; Dr. J. G. Hulleman, Conrector; P. A. G. Waardenburg, Eerste Praeceptor; J. J. Ko ning, Tweede Praeceptor; Dr. S. J. Mulder, Onderwijzer in het Hebreeuwsch; V. S. M. van der Willigen, Onderw. in de Wiskunde; Dr. J. W. Nieuwveen, Onderw. in de Nederduitsche Taal- cn Letterkunde en Vaderl. Geschiedenis; L. Chatelain, Onderw. in de Fransche Taal- en Letterkunde; D1'. H. J. Corvey, Onderw. in de Iloogduitsche Taal- cn Letterkunde; F. M. Cowan, Onderw. in de Engelsche Taal- en Letterkunde. SNEEK, 15 April. Aan de zuidzijde dier stad hebben honderdduizenden hun graf in het water gevonden. Men heeft twee polders laten onderloopen en een talloos heirleger muizen drijven nu tot aas voor de meeuwen op de wateren. Men rekent er op om de polders weder spoedig te kunnen uitmalen. 's HERTOGENBOSCH15 April. Het Provinciaal Geregtshof heeft het vonnis van de Arrondissements-Regt- bank te Middelburg bekrachtigd, waarbij de uitgeefster der Vlissingsche Courantter zake van smaad en hoon tegen de Tweede Kamer der Statcn- Generaalveroordeeld is tot 150 boete. RESLAIV9. PETERSBURG, 30 Maart. Op de verschillende markten dezer hoofdstad is nog overvloed van graan, zoodat er nog wel 900 a 1000 schepen mede konden beladen worden. Er waren reeds 3,000,000 mudden naar het buitenland verzonden, de scheepvaart echter werd nog altijd veel door het drijfijs gehinderd. PRUIS SEN. BERLIJN, 13 April. De eerste vereenigde Landdag van het Koningrijk Pruissen is den llden dezer met de hij het Programma voorgeschreven plegtigheden geopend. Z. M. de Koning heeft bij die gelegenheid van den troon eene hoogstbelangrijke rede tot die vergadering gerigtwelke wijdaar bare uitvoerigheid de geheele mededeeling in ons blad ondoenlijk maakt, ten eiude dezelve in eens te plaatsenmet cenige verkortingen zoo verre het behoud van den doorgaan den zamenhang zulks gedoogde, hier laten volgen. Na de Stenden der RidderschapSleden en Landgemeenten welkom te heb ben geheetcn op de bijeenkomst die het staalkundig gebouw moest voltooijen,

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1