OPROEPING TAN SCHULDEISCHERS. eenige honderden van koper. Bij de vlugt voor den gloeijenden aschregen waren zij in eenen linnen doek gedaan, die nog in eenen staat van verkoling gevonden werd. Het werd op eene hoogte van 6 voeten asch boven den vloer gevonden, waaruit men ziet, met welk eene snelheid, bij deze uitbarsting van den Vesuvius, de asch over Pompeji en den ganschen omtrek moet ge vallen zijn. NAPELS. NAPELS, 29 Maart. Bij besluit van den 26stcn Maart, beeft Z. M. den Koning den invoer van granen, meel en peulvruchten in het geheele rijk vrijgesteld van de betaling van regten tot den 31ste" Mei. De plotselinge rijzing der broodprijzen heeft alhier groote ellende ver oorzaakt. De Koning werd op verscheiden openbare plaatsenwaar bij toe vallig verscheen, door talrijke behoeftigen omringd, die hem hunnen nood klaagden en welke hij met vriendelijke woorden en milde gaven troostte. Gisteren heeft in verscheiden wijken der stad eene ruime uitdeeling van brood plaats gehad. Het zijn de opkoopers welke de spoedige rijzing der prijzen voornamelijk veroorzaakt hebben, en men noemt verscheiden vennootschappen, welke zich van aanzienlijke hoeveelheden graan meester gemaakt hebben en die op hoop van winst verborgen houden. Daarbij komen nog vele ziekten van allerlei aard, en eene buitengewone sterfte, vooral in de residentie. Tot dusverre is er nog niet de minste wanordelijkheid voorgevallen. €9 T E SI IA IJ I£. AVEENEN, 7 April. Alhier loopt het gerucht dat de Aartshertog Albrecht, oudste zoon van den Aartshertog Karei, oom des Keizers, tot Onderkoning van Galicië zou voorgedragen zijnen dat deze zijn zetel te Krakau zou vestigen. Men hechtte daar zooveel te meer geloof aan dit gerucht, dewijl de familie-goederen van den Aartshertog in Galicië, niet ver van Krakau gelegen zijn. Welligt zou dit middel niet weinig bijdragen tot bevrediging der onrustige gemoederen. Daar de eerste poolsche lamiliën in het gebied van Krakau, goederen, in de stad zelve paleizen bezitten en bij de aanstaande huldiging aldaar, waarbij de Generalissimus, Aartshertog Karei, den Keizer zal vertegenwoordigen, waar schijnlijk in groolen getale zullen verschijnen, zullen zij denkelijk mede dit verzoek voordragen. De ijzeren sleep-stoomboot, de Stad Ulm, die tot de vaart lusschen Ulm en Regensburg aangelegd is, heeft, na cenige mislukte proeven, de eerste vaart tusschen de twee steden volbragt. Den 29sten Maart van Ulm algeva ren is zij den lien April des namiddags te Regensburg aangekomen. Tot Höchstadt had zij met vele hindernissen te worstelen gehad, maar vervolgens de 41 uren afstands te water, in 9 uren tijds afgelegd. PRUIS SEN. BERLIJN, 11 April. De op morgen bepaalde opening van den landdag zal aanvangen met pleg- tige godsdienstoefening in de Protestantsche en R. K. Kerken. Daarna zullen de leden der Ridderschap der sleden en landgemeenten, en van den Heeren stand in drie zalen vergaderen, en zich vervolgens naar de groote vergaderzaal begeven, alwaar de Koning in plegligen optogt zal komen en eene ope ningsrede houden. De Staals-Minister von Bodelschwing zal dan de verga dering geopend verklaren en Z. Al. wederom in plegtigen optogt de zaal ver laten. Het reglement van orde heeft 31 artikelen en is getcekend van den gelen April. Op het wild is in deze Residentie eene belasting ten behoeve van de armenkas gelegd, 11AX O VE IS. Uit Hildesheim wordt geschreven dat den 9den des avonds, bij eenen vree- sclijken storm het stadje Bockenera afgebrand is. Van 830 huizen staan er nog slechts eenige weinige. REIJERËM. MUNCHEN, 9 April. De gevallen partij alhier schijnt alle hoop nog niet opgegeven te hebben. De gewezen Minister von Abel tracht, onder het voorwendsel van verzwakte gezondheid, zijn vertrek naar Turin op de lange baan te schuiven, en heeft zich daartoe het gebruik der baden te Kissingen laten voorschrijven, waarmede een gedeelte van den zomer verloopcn zal. De afgezette Professorendie andere ambten in de dienst van den Staat bekomen hadden hebben voor dezelve bedankt, ten einde op hun gemak de ontwikkeling der krisis af te wachten. EXGELAX!). LONDEN, 13 April. De Sultan heeft aan den Heer AVellcsley eene som van 1,000 voor de behoeftigen in Ierland, doen ter hand stellen. Alen kan slechts met lof spreken van deze liefdedaadwelke zonder voorbeeld is in de geschiedenis der Sultans. Volgens hcrigten uit Dublin behelzen de dagbladen uit de Iersche pro vinciën eene schrikwekkende lijst van misdaden. Het aantal moorden brand stichtingen diefstallenenz. is zeer aanzienlijk. Een veefokker beeft op die wijze binnen weinige dagen 154 schapen verloren. Twee schepen van Canton en Hongkong komende, hebben hier 16,821 zakken suiker uit China aangebragt. FRANKRIJK. PARIJS, 11 April. De Heer Leverrier zal tot leermeester, in de wiskundige wetenschappen van den Graaf van Parijs worden benoemd. De Alinister van Finantiën heeft de rente der schatkistbons verhoogd en wel die voor één jaar, op 5 pCt. Het gerucht is hier ter beurze verspreid, alsof, ten gevolge van de verhooging van het disconto der Engelsche bank, de bank van Frankrijk haar disconto tot 6 pCt. zou vermeerderen, ten einde den te grooten uitvoer van gereed geld naar Engeland te verhoeden. Door eene misdadige hand is beproefdop den spoorweg van Lyon naar S'. Etienne een groot onheil te doen plaats hebben. Toen de trein, in den nacht van den lstcn dezer van Lyon vertrokken, op de hoogte van Ivigny gekomen was, zag de machinist eenige ellen vooruit iets op de rails liggen; hij deed den trein nog in tijds ophouden, en men ontdekte een' grooten steen klomp op den weg; nadat die opgenomen was, werd de reis voortgezet. In denzelfden nacht stootte de trein, welke van S'. Etienne kwain mede op de hoogte van Ivigny, en geraakte uit het spoor; ook daar was een groot stuk steen op den weg gelegd. Door eene bijzondere bewaring heelt men geene onheilen te betreuren. Op een der boulevards woonde een Duitscher, Stratte genaamd, die han del dreel in hondenwaarvan er altijd een groot aantal in zijne woning aanwezig waren. Hij leelde daar slechts met eene dienstmeid, die het huis houden waarnam. Op zekeren tijd, op het oogenblik, dat zij de binnenplaats betrad om cenig water te putten, kwam een windhond, die los liep op haar toeschieten cn beet haar in de hand; op haar geschreeuw kwain Stratte aanloopenmaar de hond sprong naar hem en beet hem in de bovenlip. Deze dubbele aanval deed Stratte vermoeden, dat de hond dol konde zijn, en hij raadde daarom zijne dienstbode aanom de wond te laten branden het geen hij zich ook liet doen maar zij luisterde niet naar zijne raadgeving en binnen weinige dagen stierf zij aan de watervees. Laatstleden Vrijdag moest Stratte voor het geregtshof komenten einde zich wegens den dood zijner dienstbode te verantwoorden, maar toen men hem opriep kwam hij niet; eindelijk vernam men, dat ook hij eenige dagen geleden overleden was, en dat de cauterisatie dus wel de onmiddelijke, maar niet de langzame werking van het vergif had tegengegaan. R BH I. dIE. BRUSSEL, 13 April. Den 10dcn dezer zou er een tweegevecht tusschen 2 officieren der jagers plaats hebben. Reeds waren de kampvechters met hunne 4 getuigen op bet veld der Beguinen, tc Molenbeek St. Jean, aangekomen, toen eenige gendar men de 6 officieren gevangen en naar den Burgemeester voerdenalwaar zij hunne namen moesten opgeven. Zij zullen in regten vervolgd worden. Vrijdag 11. is te A'crviers de schoone lakenfabriek van den Heer Le Dore gedeeltelijk afgebrand. 201ste KONINKLIJKE NEDERLANDSCHË LOTERIJ. Trekking der Vijfde Klasse. 13de Lijst. N°. 15857 een prijs van f 1000. 13de Geene. 15de N°. 663 een prijs van ƒ1000. J6de d N°. 3486 een prijs van ƒ1,250. N°. 10819 een prijs van ƒ1,000. AlVERTEISg'iaM. Getrouwd: AIr. C. AV. HUBRECHT 'sGravenrage, Elf 14 April 1847. Jonkvrouwe J. A. P. AIEERMAN van der GOES. lieden beviel voorspoedig van eene welgeschapene DOCHTER, Vrouwe A. L. P. NOBEL, geliefde Echtgenoot van Leiden, 14 April 1847. AP. II. OBREEN. Op den 10den April 1847 is onder Leiderdorp, na eene ziekte van weinige dagen overleden, dc AVel Edele Heer J. P. LA RUE, in den ouderdom van 81 jaren en 4 maanden. Allen die iets te vorderen hebben vanof verschuldigd zijn aan de nalatenschap van wijlen den Heer COPiNELIS AALASSENAARin leven Koop man in Granen te Ley denworden verzocht daarvan vóór den laatsten dezer maand opgraaf te doen aan den Ondergeteekende. ALBS. van LEEUWEN, Ley den Executeur 14 April 1847. Breedeslraat over de Zon, Alle Schuldeischers in het Faillissement van BARBERA CATHARINA GELENS, Winkeliersterwonende tc Ley denwier Schuldvorderingen nog niet zijn geverifiëerdworden bij deze opgeroepen, om in persoon of bij gc- inagtigde te verschijnen op de tweede en laatste bijeenkomstter verificatie van dezelve, op AA'oensdag den 28sten April 1847, des voormiddags ten 11 ure, ter Vergaderzaal der Arrondissements-Regtbank te Ley den. De Curator Mr. C. A. BOONACKER.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3