LEYDSGHE 1847. BINNENLAN DSC RE BE RIG TEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt VRIJDAG 16 APRIL. uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LF.YDEN, 15 April. Ten behoeve van de noodlijdenden te Veen, in het land van Meusdenis hij Ds. Fangman alhier nog ontvangen: van B. ƒ9.90; van L. P. ƒ2.47; van N. N. 2.72 van N. N. 5.— van N. N. ƒ10.— van M. ƒ1.— van N. N. ƒ3.van S. ƒ1.van K ƒ5.van S. N. ƒ2.—en van L. C. 5.en bovendien voor Opijnen ƒ10.voor Beusiehem ƒ10. en voor Nederhemert 10. In onze vorige gaven wij berigt van valsche 10-centstukken of dub beltjes, die bij onderscheidene lieden waren ontvangen. Heden heeft men ons een dergelijk 5-centsluk of stuivertje vertoond, even als die dubbeltjes naar 'tscbijnt van lood en tin, in 'toogloopend grof en onzuiver, voorts met het jaartal 1825 en dikker dan de echte. Ook de valsche dubbeltjes waren eenig- zins dikker. In den loop dezer maanden zullen er drie zeer belangrijke verkoopingen van Boek- en Plaatwerken plaats hebben. De boekverzameling nagelaten door de Heeren Gericke van tlerwynen en AA'estenbergwelke te 'silage den 19lle" door en ten huize van den Boekhan delaar van Slockum zal gehouden worden en waarin eene aanzienlijke me nigte belangrijke werken gevonden worden. De tweede verkooping insgelijks den 19:lcnte Amsterdam, door de Boek handelaars Radink en Muller; hierin komen voor, behalve eene zeer fraaije verzameling van gekleurde en ongekleurde Teekeningen door oude en heden- daagsche Nederl. Meesters, vele zeldzame historiele Platen en Portretten; maar vooral munt daarin uit eene hoogst zeldzaam zóó uitgebreide verzameling van kapitale Prent- en Kunstwerken, beslaande uit meer dan 650 nommers; de verzameling van Pittoresque reizen mag zelfs geheel eenig genoemd worden. De derde verkooping is die der bibliotheek van wijlen den Heer F. D. Fon tein te Harlingen, welke aldaar den 26slen dezer, door den Boekhandelaar Eekhoft', zal geschieden. Men vindt er een groot aantal der beste en meest gezochte schrijvers. De waarde dier boekerij wordt verhoogd door eene vrij aanzienlijke verzameling plaat- en prachtwerken, portretten, teekeningen, atlassen, handschriften, schilderijen, penningen en munten. Bij de dezer dagen door de Nederl. Handelmaatschappij gehoudene vei ling van 100,522 bossen bindrotting, deels te Amsterdam, deels te Rotterdam liggende, hebben de kavelingen ƒ16.80 per 50 Ned. ffi opgebragt, Deze verkoop geeft voor het artikel eene prijsverhooging van circa 3 a 4. De inkoop is gedaan door een Rotterdamsch handelshuisvoornamelijk met het doelom hier te lande over te brengen het reinigen en sorteren van dat arti kelzoo als dit tot nu toe vooral in Hamburg geschiedde, en als zoodanig in den handel in en buiten Europa allergunstigst bekend was. De reeds gele verde proeven van te Rotterdam bewerkten rotting hebben binnen- en bui tenslands doen zien, dat men in de wijze der bewerking volkomen geslaagd is, en men dus ook op een geregelden aftrek kan rekenen. Uit Apeldoorn wordt gemeld, dat de A'alkenicrs benevens de valken den 10den dezer op het Loo zijn aangekomen. 'sGRAVENHAGE, 14 April. De Staats-Courant van heden bevat een Koninklijk besluit van den 7den dezer, houdende nadere bepalingen omtrent het afleggen van de examina als Landmeter, waarbij wordt bepaald: dat aan dengene die verlangt het beroep van Landmeter uit te oefenen wordt vrijgelaten om het examen af te leggen te Delftin welk geval hij zich schriftelijk moet wenden tot den Directeur dier Akademieen dat de Minister van Binnenlandsche Zaken, op voordragt van den Directeur der genoemde Akademie, ieder jaar twee deskundigen benoemt, die, met den Directeur voornoemd, als Lid en Voorzitter, de Coin- missie zullen uilmaken welke gedurende dat jaar de examina bij de Aka demie te Delft zal afnemen. De som van 25 wordt alsdan betaald, ten behoeve van de Akademie. De Commissie over de tentoonstelling van schilderijen enz. alhier, heeft 'bekend gemaakt, dat de opening, in plaats van den 17dcn Mei, den 25stcn zal plaats hebben en dat de termijn van inzending der stukken tot en met den lsltI' Mei is verlengd. In ons nommer van 31 Maart 11. is overgenomen het berigt, aan het Romeinsch dagblad Diario di Romavan den I3(ien dier maand ontleend, nopens den II. Doop, door een' Katholijken Priester aan den Sultan van Banca én aan diens geheele familie verrigtvoorts dat die Sultan, op eigen kosten, eene kerk in de hoofdstad van Banca zou doen houwen en dat men de aan staande bekeering tot het Katholieistnus van de geheele bevolking der eilanden Banca en Billiton (60,000 personen) te gemoet zag. Men heeft ons sedert doen opmerken, dat de echtheid van dat berigt be twijfeld mag wordenuithoofde dat er geen Sultan of hoofd van Banca, bestaat; zijnde dat eiland in districten verdeeld, welke ieder hun hoofd hebben, sommige onder den titel van Demang; terwijl de Chinezen onder een' Kapitein-Chinees en Luitenant-Chinees staan. Geen van die hoofden heeft den minsten invloed buiten zijn district, en kan in inagt niet gelijk gesteld wor den met een districtshoofd op Java. Dag hl, v. 's Grav.) ROTTERDAM, 13 April. Men verneemt dat eerstdaags de Hoog Edel Gestr. Heer A. van der Eb, Gouverneur der Nederlandsehe bezittingen ter kuste van Guinea, de terugreis naar S'. George d'Elmina zal aannemen, ten einde het bestuur dier kolonie weder op zich te nemen en zulks met het hier ter stede te huis behoorende schip, genaamd Gouverneur van der Eb, en gevoerd door Kapitein J. van der Eb. AMSTERDAM, 13 April. Wij kunnen bij deze de voor onze provincie zoo heugelijke tijding mcdc- deelen, dat Z. M. bij besluit van 23 Maart, de daarbij betrokken ministeriën heeft geinagtigd de vergunning voor den spoorweg van hier naar den Helder met eenen zijtak van Castricum op Haarlem, waarvoor zich te Parijs eene maatschappij gevormd heeft, te kunnen vcrlcencn, zoodat men eerstdaags met de voorloopige werkzaamheden daarvan een aanvang zal maken. Bij de me nigvuldige verzoeken uit deze provincie ten gunste dezer onderneming uitge gaan telt men thans mede een van de stad Alkmaar. De Rhijn en IJssel-Stoombootmaatschappij heeft eene overeenkomst ge sloten om 16,000 Duitsche landverhuizers van Keulen naar deze stad over te voeren. De Directeuren der Noord-Iiollandsclie stoomboot-maatschappij hebben aangekondigd, dat het hun gebleken is, dat het maatschappelijk kapitaal een verlies van 50 ten honderd heeft ondergaan. In deze maand zal er in het Huis met de Hoofden alhier, eene fraaije verzameling gouden, zilveren en koperen Nederl. Historie-Penningen en Munten geveild worden nagelaten door den Heer Jan Adriaan Watering. Er komen eenige zeer zeldzame exemplaren onder voor: men vindt hier een zilveren spolpenriing, in het werk van van Mieris niet beschreven eenige leg penningen en medailles, niet bij van Loon te vinden; eene zeldzame en merk waardige Noodmunt van Maastricht A°. 1582, een' even raren penning op den dood van Philips II, A°. 1598, en een' uiterst zeldzamen op de overwinning van den Admiraal J. van Heemskerk en zijn sneuvelen bij Gibraltar., A°. 1607. Op den dood van Oldenbarneveld in 1619, op hel veroveren der Spaansche Zilver-Vloot, door den Admiraal Picter Pietersz. Hein in 1629; op Tromp, op Prins AVillem III, Koning van Engeland, en op nog andere Engelsche A'orsten. Ook zeldzame Gildepenningen, prijs- en eerepenningen, vroc-dschaps- en schut- terspenningenmunten onzer provinciën en van de voornaamste staten van Europa. Het geheel bedraagt ongeveer 2,000 stuks. De dag der verkooping is op den 20slcn dezer bepaald. Den 23steD daaraanvolgende ziet men mede nog de veiling van eene kleinere verzamelinginsgelijks van Nederl. penningenen munten tegemoet, terwijl thans de verkooping van het beroemde penning- en muntcn-kabinet, nagelaten door den Heer I'. Smidt van Gelder te Zaandam, op den 3den Mei eerstko mende in het Huis met de Hoofden alhier zal plaats hebben, loopende over bet eerste deel van den uitmuntend bewerkten catalogus van dit fraaije en uitgebreide kunstkabinetdit gedeelte bevat de historiepenningen en Neder landsehe munten. UTRECHT, 13 April. Heden morgen is Ds. II. P. Schol te met zijn gezin van hier naar Rotterdam vertrokken'om zich naar Noord-Amerika in te schepen. Het uitmuntend kabinet van schilderijen door oude en hcdcndaagsche Ne derlandsehe Meesters, vroeger bijeenverzameld door wijlen den Heer AVijnand

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1