BÜ1TENLAJNDSCHE BERIGTEN. redenaar de aandacht der hoorders bepaaldebij de eerste prediking des Chris tendoms onder de Friezen, en bij het karakter door hunnen Koning Radboud daarbij aan den dag gelegd. Men verneemt dat er in de laatst verloopen week, bij een Rijks-ontvan ger in deze provincie, een muntbiljet groot ƒ20 ontvangen is, hetwelk bij nader onderzoek gebleken is valsch te wezen en even gelijk bet ontdekte van ƒ10, met de pen te zijn nagemaakt. Het hier bedoelde was eenigzins zwaar der van papier, en de kleur der inkt wat donkerder dan de echte; ook ont brak het watermerk. liet is door dien ontvanger aan den Minister van Finan ciën opgezonden. VLISSINGEN, 4 April. 'sLands transportschip Dordrecht, Luitenant ter Zee lstc klasse Moderazal eerstdaags van hier naar Suriname zeilen. Ook zullen's Lands fregat de Rhijn en schoonerbrik Saparoen, beide liggende in 's Rijks dok, in dienst worden ge steld, bestemd voor eene reis naar Java. De bemanning van 's Rijks tregat Jason, liggende in het Nieuwe Diep, zou op de Rhijn overgaan; terwijl eerst genoemd fregat buiten dienst zal worden gesteld. OPHEUSDEN, 3 April. Sedert eenigen tijd is men alhier druk werkzaam met het doen van belang rijke herstellingen aan het kerkgebouw der Hervormden alhier. Het is eene verwelfde kruiskerk met zware pilareneenig in hare soort ten platte lande, en hoogst waarschijnlijk vroeger een kerk van de vicary St. Antonie, waarvan nog vele sporen te vinden zijn. Toen men begonnen was met de kerkmuren van binnen af te bikken heeft men bevondendat er vele ge metselde kastjes waren, die later digt gemaakt zijn, maar gediend schijnen te hebben tot bewaarplaatsen van heilige beelden, vooral in bet koorhet welk veel vroeger gebouwd schijnt te zijn. In drie der kastjes bevonden zich urnen van onderscheidene grootte, gevuld met asch, terwijl er ééne in een holle muur gevonden werd. Jammer dat zij bij het uitbreken door de met selaars beschadigd zijn, daar men meent te mogen veronderstellen, dat zij anders welligt tot niet onbelangrijke oudheidkundige nasporingen aanleiding zouden hebben gegeven. SPASTJE. MADRID, 29 Maart. Heden is het nieuwe Ministerie in de Kamer verschenen, en nadat cenige weinige, min gewigtige aangelegenheden verhandeld waren, heelt de Presi dent-Minister Paehecoin naam van zijn kabinet, verklaard, dat zijne ambt- genoolen en hij steeds beleden hadden en voortdurend belijden zouden de be ginselen eener gematigde vrijzinnige meening. Het Ministerie was voornemens, zoowel orde als spaarzaamheid in het be stuur der staatsgelden in te voeren, en begon met bet intrekken van het ont werp eener leening van 200 millioenen realen. Het haastte zich ook de ver nietiging der magtiging tot regeling der schuld aan te nemen. Kortom het Ministerie was voornemens zijn gedrag te regelen, naar de beginselen van een verlicht en gematigd liberalismusen zou pogen den eerbiedaan het Koninklijk prerogatief verschuldigd, de handhaving der publieke orde en het behoud der weldadenwelke men aan de revolutie te danken heeftte hand haven en onderling in overeenstemming te brengenzonder daarom inbreuk te maken op volbragte daadzaken. De Kamer heeft deze verklaring met vrij veel genoegen vernomen gelijk haar geest ook reeds gebleken was door de talrijke meerderheid waarmede zij onmiddclijk te voren een voorsteltegen een der leden van het nieuwe bewind gerigt, verworpen had. Men beschouw tdat van het nieuwe Ministerie drie leden tot de gema tigde en drie tot de sterker gekleurde vrijzinnige of zoogenaamde puriteinsche partij behooren. Deze laalslen zijn: de Heer Paeheco, President van den Raad en Minister van Ruiterilandsche zaken, Salamanca, Minister van Finantiënen Pastor Diaz, Minister van Onderwijs. De gematigden zijn: Generaal Mazzaredo, Minister van Oorlog, de Heer Sotello, Minister van Marine en de Heer Renavidcs, Minister van Binnen- landsche zaken. I» O U T1 G .lli. LISSABON, 27 Maart. De Regering heeft de uitgifte bevolen van 2,500 conto's (15 mill, francs) 5 pG't.; jaarlijks te amortiseren met 100 conto's op de inkomende regten. Naar men zegt, zouden er hevige rotkoortsen in het leger van Saldanha, te Oliveira das Azemeir woeden ook heeft die veldheer de goederen van den Baron de Castro d'Ayre, die zich te Oporto bevindt, doen in brand steken. Naar men verzekert, zouden de steden Abrantes en Santarem zich voor de opstandelingen verklaard hebben, en men beweert dat het versterkt kasteel van Vianna door hen is ingenomen. De Infante Isabella-Maria, gewezen Regentes, en tante der Koningin, die sedert langen tijd hare nicht Donna Maria niet meer bezocht, is ten hove ontboden. Er waren geruchten in omloop, dat Donna Maria afstand zou doen vari den troon. De bankbiljetten staan op 40 pCt. disconlo. In een' brief uit Londen wordt omtrent den toestand van dit land ge melddat de schatkist ledig was, er groote verwarring in de geldmiddelen bestond en de behoefte aan levensmiddelen was ten top gestegen. De Maar schalk Saldanha kon zijne troepen niet meer betalen. Alle middelen werden aangewend om eene leening tot stand te brengendoch men kon geene waar borgen voor de betaling der renten vinden. OOSTENRIJK. WEENEN, 25 Maart. De Hof-Commissaris Graaf Deymheeft den 21sten dezer bekend gemaakt, dat bet tabaksmonopolie in de gewezen republiek Krakau is ingevoerd en dus de tabaksbouw verboden is. De stoomvaart op den Donau beeft, in het afgeloopene jaar, eene nieuwe vlugt genomen. Het getal der vervoerde reizigers beliep 790,851 dat is 113,145 meer dan in 1845 het gewigt der verzonden goederen is ook aan zienlijk toegenomen. PRUIS SEN. BERLIJN, 2 April. Alhier heeft zich eene verceniging gevormd tot bevordering van Landverhui zing naar Abyssiniëwaar een Duitsch natuurkundigeD'\ Schimperin hooge gunst bij den Keizer staatdie hem met het oppergezag over eene der grootste provinciën des rijks bekleed heeft, en door wiens invloed zijne land- genooten in grooten getale hun voordeel denken te doen; terwijl tevens een berigt uit Bensberg meldt, dat de zilvermijnen, onlangs in de nabijheid van die plaats ontdekt, eenen zoo rijken opbrengst leveren, dat de actiën, na tot 3 thalers gedaald te zijn, thans reeds 1,000 thalers doen. De tegenwoordige ongunstige omstandigheden hebben alhier den nadeelig- sten invloed uitgeoefend op den kleinhandelen men hoort dientengevolge aldaar schier dagelijks van faillissementen onder deze klasse. Iritusschen ont breekt het niet aan kostbare inrigtingen voor de aanstaande Stenden-Vergade ring. Alleen de voorbereidende werkzaamheden voor het feest in de groote opera, worden op 15,000 thlr. berekend. In den nacht van den 31stcn Maart zijn in de stad Wcrnigerode 160 huizen geheel afgebrand en 244 beschadigd. Niettegenstaande ei 16 spuiten aan het werk waren, had men, bij hel afzenden van het berigt, den brand nog niet kunnen meester worden. Voor zoo veel voor bet oogenhlik bekend was, hadden zeven kinderen en eene dienstmeid er het leven hij verloren, maar er werden nog meerdere mensehen vermist. Ook zijn te Koningsbrück in Saksen in den nacht van den 29sten, 34 woonhuizen en het Stadhuis, door brand in de asch gelegd. Door het Ministerie van Binneril. Zaken en den Koning zijn dadelijk daarheen levensmiddelen en geld gezondenom den behoeftigen te hulp te komen. In het Dagblad van Elberfeld leest men het volgende: Wij kunnen als zeker mededeelendat onlangs een heelkundig instrumentje is uilgevonden, dat niet minder de algemeene aandacht zal gaande maken dan de zwavclaether. Het. is een kunstmatige bloedzuiger. De uitvinder, de bekende mechanicus C. Baunscheidt te Popelsdorf bij Bonn heeft reeds maatregelen genomen om voor dit zonderlinge product, dat de natuurlijke verrigtingen van dit diertje op het inenschelijk ligchaam op de meest volmaakte wijze nabootst, ook bui tenslands octrooi te bekomen. De geheele gemeente Pferdsdorf nabij Budingen, in Opperhessen 250 zielen sterk, onder welke 50 kinderen, is naar Amerika verhuisd. De Bur gemeester, onderwijzer, allerlei ambtenaren, zelfs de plaatselijke politie be vinden zich aan het hoofd na de raming der onkosten voor de reisheeft men nog 30,000 11. over. Een Rijkscommissaris vergezelt hen tot aan de inscheping te Antwerpen orn op alles orde te stellen. In 1846 zijn op de 36 in Duitschland bestaande spoorwegen, ter lengte van 589 geograpische mijlen, 16,411.299 reizigers en 31.833,939 centenaars goederen vervoerd; de opbrengst was 13,661,553 Rthl. KONINGSBERGEN, 31 Maart. Eenige jonge Russen die alhier studeren, meest alle in Koerland en Lijfland te huis bthoorende, hebben van hunne Regering bevel bekomen naar hun Vaderland terug te keeren, en moeten alzoo hunne studiën in bovengemelde plaats afbreken. Men zegt, dat Rusland voortaan niet meer zal toestaan, dal Russische jongelieden oy buitenlandsche Uoogescholen studeren. BEI JEREN. MUNCHEN, 27 Maart. Bij de menigvuldige bewijzen, die de ultramontaansche partij reeds heeft ontvangen, dat haar rijk bij ons een einde heeft, voegt zich nog eene om standigheid, allezins geschikt om hare laatste hoop op eene spoedige veran dering van zaken te vernietigen. Uit eene goede bron kan men namelijk mel dendat eenige geschillen, welke sedert vele jaren tusschen onze en de Wurtembergsche regering bestonden, uit den weggeruimd en door eene al- geheele verzoening opgevolgd zijn, waaruit men mag opmaken dat de beide regeringen voortaan in het staatkundige dezelfde lijn zullen trekken. Men weet hoe nadrukkelijk de Wurlemburgsche regering zich steeds verzet heeft tegen alle aanmatigingen der hiërarchie, welke bij ons, met name onder het vorige Ministerie, veel ondersteuning vond; dit zal nu anders wordenen voortaan zal men gemeenschappelijk de pogingen eener partij tegenwerken welke door de tweedragt die zij onder het volk wist te stoken aan Duitsch land reeds zooveel nadeel berokkend heeft. In hoever deze toenadering tusschen de beide regeringen ook van invloed wezen zal op de bevordering van stoffelijke belangenzal nader moeten blijkenmen meent zich echter ook ten deze met gunstige gevolgen daarvan te mogen vleijen.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2