NOTIFICATIE. EU ID BS. IJf EfL. KENNISGEVING. sa 4 Oct. 1834en het volle bedrag van de aangeslagen grondbelasting zul len worden gebeven. Het voorstel der Regering, om de havens van Haarburg en Geeste tot vrijhavens te verklarenis door de kamers aangenomen. KXCiKFAXM. RONDEN, 31 Maart. De Regering zal bet eiland Aldcrney, 3 mijlen van de Franscbe kast versterken, er 4 forten bouwen, die met eenen spoorweg in verband brengen en op het hoogste punt van het eiland een' toren bouwen om een vrij uitzigt op zee en de Fransehe kust te hebben. Het zal dus een tweede Gibraltar worden, en de kosten zullen een millioen bedragen. Jn het Huis der Fords is de aanhoudende landverhuizing nit Ierland naar Engeland, eergisteren weder ter spraak gebragt, en heelt men maatre gelen tot sluiting daarvan verlangd, waartegen de Ministers zich echter blij ven verzetten. Het aantal Ieren, die in den laatsten tijd te Liverpool zijn aangekomen, en zich, meerendeels in zeer armoedigen toestand, nog daar ophouden, wordt nu begroot op 90,000, van welke echter 25,000 zeggen, dal zij voornemens zijn zich naar Noord-Amerika te begeven. Gisteren heeft de Minister van Binnenlandsche Zaken, Lord Morpeth, in het Huis der Gemeenten de voordragt eener wet aangekondigd welke ten doel heeft, om de gezondheid in de stedcu te verbeteren. De Minister heelt bij die gelegenheid een zeer ongunstig tafereel van den toestand der gezond heid vooral in de groote steden opgehangen en aangetoond dat de sterfte aldaar op eene bedenkelijke wijze toeneemt, en inzonderheid in bet verloopene jaar verbazend groot is geweest. Hij schreef dit ongunstige verschijnsel vooral toe aan het gebrek aan frissche lucht en goed drinkwater, aan onreinheid, slechte woningen en te groote opeenhooping van vele menschen, vooral armen, in kleine huizen. Ter verbetering stelde hij voor: de benoeming van beamb ten, die van wege het hoog bestuur des lands, doch met medewerking der plaatselijke overheid, belast zouden zijn met het beheer van al hetgeen de aangeduide aangelegenheden betreft. Dit voorstel heeft voorshands veel bijval gevonden; doch men verwacht, dat de maatregel, als ingrijpende in de magt en bemoeijenis van de plaatselijke besturenaan vele zijden een heftigen tegenstand zal ontmoeten. Inzonderheid rekent men het den Minister als een blijk van grooten moed aan, dat bij ook de hoofdstad Londen aan de bepa lingen zijner wet wil onderwerpen. De Heer Spooncr heeft een voorstel gedaanom maatregelen te nementen einde de toenemende zedeloosheid vooral ten aanzien van de huizen van on tucht, tegen te gaan. Bij de ontwikkeling van dit voorstel zijn dc toehoor ders uit de vergaderzaal verwijderd. Laatsll. Zalurdag is er groote receptie bij de Koningin geweest op het paleis van St. James, de Nederl. Gezant Graaf Schimmelpenninck en de Heer Stratenus, Raad van Legatie waren daarbij tegenwoordig. Eerstgemelde is Zondag, voor eene maand naar 'sGravenhage vertrokken, gedurende zijne af wezigheid neemt de Heer Stratenus de betrekking van Zaakgelastigde waar. De lediggangers alhier hebben zich gisteren met een zonderling en tevens gratis schouwspel kunnen vermaken. Door den Heer Hughes, eigenaar van een spel, waarin voorstellingen gegeven zullen worden, niet alleen van evolutiën met paarden, maar ook met kamcelen en olijfanten, is, van liet station van den spoorweg van Birmingham tot aan de straat Farrindon, waar de voor stellingen gegeven zullen worden, een rijke Oostersche optogt gehouden; geheel op zijn Oostersch ingerigt, was dezelve aldus zaamgesleld1°. het Opperhoofd, op een rijk opgetuigd paard gezeten; 2". een prachtige Oostersche wagen van 21 voet hoog, getrokken door 4 kameelen met vergulde tuigen; 3°. twee rijke reiswagens, ieder door 2 kameelen getrokken; 4°. vier groote fonrgons, ieder met 2 paarden bespannen; 5°. een groote Birmesche wagen, getrokken door 2 olijfanlcn op zijn Oostersch opgetuigd 6°. het bijzonder rijtuig van den eigenaar, den Heer Hughes, waarin Mw. Hughes met haar gezin; 7°. acht Amazonen te paard; 8°. tien bagaadje-fourgons9. de Heer Hughes, in eeri rijtuig met 4 paarden bespannen; 10°. een groot parade rijtuig; 11°. acht Birmesche hitjes, door Grooms aan de hand geleid, en eindelijk 12°. werd de optogt door eene rijk op zijn Oostersch opgetuigde kameel besloten. Het aantal arbeiders aan de openbare werken in Ierland hetwelk tot over de 700,000 was geklommenwordt nu gaandeweg verminderd. Die vermindering is bepaald op 20 ten honderd; doch aan de plaatselijke over heden en opzigters der werken is overgelatenomnaar gelang van omstan digheden, rneer of minder dan 20 op de 100 man huiswaarts te zenden, en rm te zorgen dat het afdanken dezer lieden geene te groote ongelegenheid hare. FR. AXH.EE UK. PARIJS, 1 April. Pring Jules dc Polignac, gewezen Minister van Karei X, is in den nacht van den 30stcD II. te St. Germain en Laye, waar hij sedert 2 jaren woonde, in den ouderdom van 67 jaren overleden. De credietwel van 2 millioen onderstand voor de gestichten van liefda digheid is door de Pairs zonder cenige discussie aangenomen. Volgens de Constituiionnel brengen de berigten uit de departementen vrij algemeen eene daling in de graanprijzen mede. De toestand van den Parijsschen handel wordt icdereri dag moeijelijker door de verlenging van de krisis der levensmiddelen. De fabrieken zijn niet alleen genoodzaakt hare werkzaamheden te verminderen, daar het verbruik sedert langen tijd afneemt, maar ook een groot aantal hunner werklieden weg te zenden. In de vorige week zijn er te Calais 489 kisten met geldomstreeks; 15 millioen fr. inhebbende, naar Londen, voor de bank aldaar, ingescheept- Ook de financiële berigten uit Engeland blijven steeds onrustbarend- De uitvoer van goud en zilver naar het vasteland en vooral Noord-Amerika, verslindt alle beschikbare kapitalen, de laatste paketten die van Engeland ver trokken, namen aanzienlijke sommen in specie mede; de aanstaande booten, onder anderen de Cambria, die den 5den April naar Amerika vertrekt, nemen nog 400,000 mede. SFARÜS BEKHüTM. BURGEMEESTERS en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, gezien heb bende de Notificatie van Hun Ed. Gr. Achtb. de Heeren Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, in dato den 5den Januarij jl. Provineiaalblad N°. 2) betreffende den Herijk der Maten en Gewigten in Zuid-Holland, en gelet op de voordragt van den Arrondissements-IJker alhier, van den 22sten dezer maand; geven mits dezen den Ingezetenen dezer Stad hunne verpligting te kennen, tot het doen Herijken van al de bereids te voren geijkte Lengte- en Inhoudsmaten en Gewigtenbenevens de bij de Inhoudsmaten voor drooge waren behoorende strijkels, waarmede deze, overeenkomstig Art. 8 van Z1'. Ms. besluit van den 21stcn December 1822, Staatsblad N°. 54) moeten wor den afgestreken. En worden zijlieden ten dien einde opgeroepen, ter bezor ging der gemelde Maten en Gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan het Lokaal van den Ijk, in de Lange Schoolsteeg. Zullende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor Wijk I, op den 6dcn April, 11, 7den April, III, 8ste" en 9d™ April, IV, 12dcn13(len en 14dcn April, V, 15dcn19den en 205ten April, VI, 22stc», 23sten26slcn en 27steD April, VII, d 29slea en 30sU:|> April, en 3 en 4 Mei, VIII, y> 5den, 6dtu en 7dc« Mei, telken dage des morgens van 8 tot des namiddags 2 ure. En waarschuwen Burgemeester en Wethouders voornoemd, allen en een' iegelijk wien het aangaat, met herinnering tevens aan art. 2 van Z. M. besluit, in dato 30 Maart 1827, Staatsbln°. 13) om op bovengemelde dagen, (na welke de Arrondissements-IJker zich, overeenkomstig art. 10 der Notificatie van II. Ed. Gr. Achtb. de HO. Gedep. Staten van Z.-Holland in dato 18 Ja nuarij 1822, tot uitoefening van den Herijk der Buitengemeenten van het Arrondissement moet hegeven, en alzoo buiten de mogelijkheid is, om geree- delijk aan het verlangen der verzuimdhebbenden te voldoenzich overeen komstig hunne verpligting omtrent dezen Herijk stiptelijk te gedragen ten einde buiten bekeuring te blijven; zullende er, na den bepaalden termijn, ingevolge dispositie van H. Ed. Gr. Achtb. de 1111. Gedep. Staten van Z.-flol- land, in dato 22 Novernb. 1831, geene verlenging van tijd, of zoogenaamde nadagen, gegeven worden. Wordende de belanghebbenden in het algemeen bij deze voorts herinnerd, aan de Notificatie van 11. Ed. Gr. Achtb. Gedep. Staten van Zuid Holland, in dato 4 Augustus 1820, volgens welke de ijkpligtigheid zich uitstrekt tot alle handel- en neringdoende lieden, Fabrikcurs en Ambachtslieden, die, in hun nen Handel of hun bedrijf, eenige maten of gewigten gebruiken, en de Apo thekers of Medicijnbereiders in het hijzonder, aan art. 3 en 5 van Z. M. besluit van 21 October 1819, Staatsbln°. 52) bepalende hunne gehoudenheid tot het bezit van een vol stel gewigten, en medeverpligling tot den jaarlijkschen Herijk van hetzelve, alsmede aan het Koninklijk Besluit van 5 Febr. 1826, n°. 153, volgens hetwelk de, bij derzelver eersten JJk gestempelde, greingc- wigtenzonder die eene nadere stempeling te doen ondergaan, jaarlijks door den Ijker moeten worden nagezien en onderzocht. En wordt wijders, door deze, ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat tot jaarletter, gedurende 1847, voor den ijk der maten en gewigten bepaald is de letter Aldus gedaan bij 1111. Burgemeester en Wethouders der Stad Leydenden 22«en Maart 1847. DU RIEU, Ter ordonnantie van dezelve v. PUTTKAMMER. Derde Zitting van den Militie-Raad over het Kanton LegdenN°. 15. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, ontvangen heb bende van den Heer Militie-Kommissaris over de Kantons 1521, Provincie Zuid-Hollandeene Kennisgeving, dat de Derde Zitting des Militic-Raads voor deze Stadzal gehouden worden in den St. Joris-Doelen te GOUDA op Maandag en Dingsdag den 12(len en 13dcn April 1847, des morgens ten 10 ure, ter heoordeeling der Plaatsvervangers en Nummerverwisselaars, welke de dienstpligtige Lotclingen dezer Stad zullen verlangen te gevenalsmede tot het afdoen der belangen van zoodanige Lotclingen, wier zaak tot deze Zit ting is geadjourneerdBrengen zulks bij deze ter kennisse van de belang hebbenden, met informatie, dat tot het opmaken van de bij de Wet gevorderde certificaten voor Plaatsvervangers en Nummerwisselaars, (welke laatste zulks echter niet dan met toestemming hunner ouders vermogen te doen zal wor den gevaceerd op een der vertrekken van het Raadhuis dezer Stad, op Dings-

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2