LEYDSCHE MAANDAG, 5 APRIL. BINNENLANDSCUE BERIGTEN. BUSTENLANDSCHE BERIGTEN. Du Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 3 April. Wij vernemen dat op het naburig dorp Katwijk aan Zee, welks bevolking geheel uit Hervormden bestaat, een onbekende 200 voor de armen, ƒ200 voor de kerk en ƒ100 voor het weesbuis heeft geschonken. Voorzeker een navolgingwaardig voorbeeld, vooral ten opzigte van weeshuizen en dergelijke liefdadige inrigtingen wier inkomsten bij de vreeselijke duurte der eerste levensbehoeften zonder buitengewone ondersteuning zoo zeer te kort schieten, 's GIVAVENHAGE2 April. De jaarlijksche Collecte voor het fonds van de Gewapende Dienst in de Ne derlanden, op den 30slcn Maart, heeft alhier eene sum van ƒ1164.50 op- gebragt. De Hooge Daad heeft heden uitspraak gedaan in onderscheiden zaken van vaders van zeven kinderen tegen den Staat, betrekkelijk het onderhoud van een zoon van huisgezinnen, dis zeven kinderen tellen. De Hooge Raad heeft uitgemaakt: 1° dat het onverschillig is, of de door den vader aangeno men zoon heneden of hoven de tien jaren oud is; zijnde uit de wet niets anders af te leiden, dan dat de Staat zich niet met de opvoeding van jongere kinderen dan van tien jaren belasten zal, en 2°. dat voor het onderwijs, hij de gemelde wet bedoeld, een tijdvak van vier jaren voldoende te achten is, en de Staat zich derhalve er niet langer mede behoeft te belasten. Mitsdien is de Slaat veroordeeld tot opvoeding der aangewezen kinderen gedurende den tijd van vier jaren of tot betaling cener som van ƒ250 'sjaars gedurende dienzelfdcn tijd. ROTTERDAM, 2 April. Hel is bekend dat, ten gevolge van ontstane moeijelijkheden hij de onteige ning voor den spoorweg van 's Gravenhage naar deze stad, nabij Delft een otnweg is gemaakt, ten einde verder oponthoud voor te komen. Thans ver neemt trien dat die omweg gereed is, en heden morgen met den besten uitslag als proef is bereden. Rij een handelhuis alhier is van elders ontvangen een valsch muntbiljet van 20. De woorden: De effective waarde enz. zijn zeer onregelmatig: de beide nagebootste stempels zeer onjuist; de handteekening Boschonder het woord Geregistreerdzeer slecht nagebootst; die van den Minister van Finan- tien blijkt zeer duidelijk niet gedrukt te wezen; in de plaats van het water merk Rijks Munt staan eenige onleesbare karakters, welke den naam van letters niet dragen mogen de kleur van het biljet is iets donkerder, en het papier een weinig langer dan het echte. AMSTERDAM, 2 April. Op heden is door de Correctionele Kamer dezer Reglbank zekere Johannes Vwegens het afpersen van woekerrenten tot eene geldboete van ƒ190 ver oordeeld geworden. Deze persoon had zich gedurende geruimen tijd er op toegelegd aan minvermogende en in verachterde omstandigheden verkeerende personen, op de ongehoordste renten gelden voor te schieten, tirwijl hij daar enboven zorg droeg tot zekerheid zijner schuldvordering in het bezit van een aantal goederen van die personen te geraken welke hij zich op verschillende wijze, en zijne handelingen waardige voorwaarden deed afstaan. Het is alle- zins te wenschendat niet alleen ook deze veroordeeling tot afschrik van anderen zal verstrekken, maar tevens tot waarschuwing van zoo velen, die zich lot hun onherstelbaar verderf, om hulp tot woekeraars wenden. HARDERWIJK, 30 Maart. Onder bevel van den Kapitein J. E. Schelteris van het Oost-Indische leger, zal van hier op den 6dcn April met scheepsgelegenheid naar Hellevoetsluis vertrekken een detachement, sterk 180 onder-officieren en manschappen, ver gezeld door den 2de Luit. C. A. C'. Versfeldt, den Officier van Gezondheid 3dc kl. J. G. X. Broekrneijer en den Apotheker 3dc kl. J. P. van Rouveroy van Nieuwaalom den 10den daaraanvolgende, aan boord van liet schipSara Lydiagezagvoerder B. van der Taknaar Java te worden overgevoerd. ZIERIKZEE 30 Maart. Naar men verneemt, heeft de Markies de Thouars van het onlangs tegen hem, door de Arrondissements-Reglbaiik alhier uitgesproken vonnis, appel doen annteckenen. §PAIJE. MADRID, 27 Maart. De Tiempo meldt dat eene aanstaande verandering van het Ministerie on vermijdelijk is en er overal van gesproken wordt. Volgens dat dagblad zou de Markgraaf de Miraflores belast zijn met de zamensteüing van een kabinet, tot hetwelk zouden geroepen worden de H. 11. ArrazolaSalamanca, Bcnavi- des, Ros de Olano, Mazarredo en Pcna Agu.iyo. PORTVCAL. LISSABON, 22 Maart. Het schijnt zich te bevestigen, dat de Koningin gehoor begint te verke nen aan den raad van de Koningin van Engeland en den Koning der Belgen, om met de opstandelingen in onderhandeling te komen, vooral nadat zich Saldanha daar ook voor had verklaard. Het gerucht dat zij de tusschen- komst van Spanje had ingeroepen, wordt stellig tegengesproken. ITALIË. ROME, 24 Maart. De nieuwe wet op de drukpers heeft een groote verbittering onder de vrijzin nige partij verwekt. De meeste exemplaren van het nieuwe edict, welke op openbare plaatsen zijn aangpplakt, worden 's nachts met vuilnis bezoedeld of afgescheurd. Men vreest nog ergere blijken van afkeer op den dag, waarop de Paus het vaandel zal inzegenen, dat de Romeinsche militie van de burgers van Bologna ten geschenke heeft ontvangen, en welke plegtigheid in de eerste dagen na de Paaschweek zal plaats hebben. Onlangs is in een koffijhuis een jong mensch gevangen genomen die zich zeer onbetamelijk over den Paus uitliet. Hij gaf zich uit voor een Graaf Baldi, geboortig uit Fano, en bekende, na door den regter ter instructie ondervraagd te zijn, dat hij voornemens was Pius IX te vermoorden, wanneer deze de gewijde banieren in de verschillende kwartieren van Rome zou uitdec- len. Bij de huiszoeking werden in zijne woning vele ponjaarden, windroeren en andere verbodene wapenen gevonden. Deze persoon schijnt deelgenoot te wezen in de zamenzweringdie te Rome en Ancona ontdekt is. PKIIIÜEX. BERLIJN, 31 Maart. De berigten van 24 Maart over de onlusten betreffende de Reerendienstrn in Silezië worden ten volle bevestigd. Bijna het geheele garnizoen van Te- schen is op de omliggende dorpen verlegd. Het gebrek is in Silezië zoo groot, dat de lieden gehakt stroo met dierlijk bloed vermengen, om brood daarvan te hakken. Sedert de opening van den Taunus spoorwegzijn er 5j millioen men- schen op vervoerd, zonder dat een hunner door eenig ongeluk het leven heeft verloren. De bladen vermelden nog steeds toenemende landverhuizing. Te Minden, aan den Wezer komen honderde lieden uit Keur-Hessen en andere streken aan, om zich te Bremen naar Amerika in te schepen, zoodat er soms stooin- booten ter vervoer ontbreken. Voor April zijn er in genoemde stad 2000 land verhuizers aangemeld. Ook in Zwitserland breidt zich de landverhuizing al meer uil; den 23sten vertrokken uit liet Kanton Glarus 204 personen naar Amerika. MUNSTER, 30 Maart. Gisteren nadenmiddag, ongeveer ten zes ure, overleed alhier plotseling onze nieuw benoemde Bisschop, de Hoog Eerw. Heer Kellerman. Op het oogen- blik dat hij van eene godsdienstoefening uit de domkerk huiswaarts keerde, en nog in het voorportaal was, trof hem eene zenuwberoerte, die na weinige oogenblikken een einde aan zijn leven maakte. II AM ©VER. 28 Maart. De Regering heeft de wetten op het gemaal en geslagl, te beginnen met 1 Julij e. k. huiten werking gesteld, en in plaats daarvan bevolen dat de belasting op de huizen, volgens de wetten van 10 Dec. 1822, 3 Junij 1826

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1