Polk eene som van 3 millioenen dollars toe te vertrouwen, ten einde Mexico tot bet sluiten van eenen vrede te bewegen, aangenomen. Het tweede be sluit magtigt het uitvoerend bewind, om nieuwe en meerdere officieren bij bet leger te benoemen. Men verzekerde dat de Colonel Benton met het voe ren van die onderhandelingen belast was, en ten spoedigste naar Mexico zou vertrekken. De ontvangenc berigten omtrent de krijgsbedrijven in Mexico loopen tot den 19dcn Februarij. Hel zeggen was, dat Santa-Anna eindelijk uit de stelling van St. Luis Potosi opgebroken was. Dat hij onlangs werkelijk voor nemens was om tot eene belangrijke beweging over te gaan, schijnt te blij ken uit eene door de Noord-Americaansche dagbladen medegedeelde dagorde, gedagtcekend 27 Januarij, uit het hoofdkwartier S. Luis Potosi, waarbij hij verklaarde, dat de operation des vijands een spoedigen aanval op diens voornaamste linie noodig maaktenen dat hij nu daartoe zou overgaan. De graanprijzen waren dalende, en ook de ongemeen hooge scheeps- vrachten waren verminderd. De hoogste prijs van de tarwe was thans 28 dollars. De aanvoeren uit bet binnenland vermeerderden nog dagelijks. Ten behoeve van de noodlijdenden in Ierland werden bij voortduring met veel ijver gelden, levensmiddelen en onderscheidene andere benoodigheden ingezameld. Het getal landverhuizers, 'twelk in het vorige jaar in de Vereenigde Staten is aangekomen, beloopt 158,648, waarvan er in 340 schepen 52,325 in de haven van New-York aankwamen. Onder deze waren van Rotterdam vervoerd in 18 schepen 1.990 passagiers, en van Amsterdam in 3 schepen 516 passagiers. TURKTE. CONSTANTINOPEL 10 Maart. Daar er vrees bestaat van het uitbreken van een oorlog tusschen de Porte cn Griekenlandblijven vele kustvaarders weg cn is daardoor de prijs van eenige handelsartikelen, onder anderen der olie, 50 pCt. gerezen. De handel in granen echter neemt dagelijks toe, waardoor belangrijke sommen naar dit Rijk vloeijendie veel zullen bijdragen tot hermunting van het gelddie sedert lang verwacht wordt. POKTUGIL. LISSABON, 16 Maart. De troepen van den Maarschalk Saldanha hebben voor Oporto een aanzienlijk verlies geleden. De bevelhebber van bet kasteel zou hetzelve op een verra derlijke wijze aan de troepen der Koningin overleveren; doch eene brief, waarin al de bijzonderheden van dezen toeleg vermeld werden viel in handen van den Generaal Povoas, die daarvan mededeeling deed aan de junta, den Commandant van het kasteel in hechtenis deed nemen, en alles voorbereidde om de troepen der Koningin met nadruk te ontvangenen liet het afgespro ken sein geven. Saldanha, hetzelve ontwarendedeed een sterk detachement oprukken om de belangrijke stelling, die hem naar hij dacht overgeleverd zou worden te bezetten maar digt onder de wallen werd er onverwachts een zoo hevig vuur op de troepen der Koningin gerigt, dat zij met verlies van verscheiden honderden manschappen moesten vlugten. De over Engeland ontvangen tijdingen lot den IS"16" dezer, maken van zulk eene gebeurtenis geene melding. ITALIË. ROME, 16 Maart. Het Engelsch dagblad alhier Daily News beweertdat er tusschen den Ambassadeur van Oostenrijk en den Heiligen Stoel eene hevige oneenigheid is uitgebarsten. De Afgezant zou zijne paspoort gevraagd cn de Paus bevel ge geven hebben ze hem ter hand te stellen; er werd bijgevoegd, dat eene onlangs -te Ancona ontdekte zamenzwering met deze zaak in verband stond. De laatste berigten geven nadere bijzonderheden omtrent de nieuwe wet geving op de censuur. Buiten de gewone censuur is nog een censuur-gerigt ingesteld, dat uit 5 leden zal bestaan, tot hetwelk zich de schrijvers met hunne werken, alsook de openbare bladen, als hof van appel, kunnen wen den, indien bun door de censuur de uitgave mogt verboden zijn. Aan de dagbladen is het veroorloofd over staatkunde en geschiedenis van den tijd te spreken; zonder uitzondering zijn zij aan bet zegel onderworpen; elk nieuw op te rigtcn dagblad behoeft daartoe de vergunning der Regeringmoet cenen borgtogt stellen en de namen der mede-arbeiders opgeven, die in geval van persoonlijke beleedi ;ing aan boete of gevangenisstraf onderworpen zijn. In liet Diario komt het volgende voor: Een rijk Katholijk bewoner van Java schrijft, onder dagteekening van den lstm December 1846, aan een Hollandsch Prelaat het berigtdat de Sultan van het eiland Banka aan den Katholijken Pastoor van Singapore gevraagd heeft met zijn geheel gezin ge doopt te worden. Hij heeft aangeboden op zijne kosten eene kerk in de hoofd stad van Banka te doen bouwen. Genoemd Dagblad voegt daarbij dat deze tijding doet vermoeden dat al de bewoners van het eiland Banka als mede die van Bililon bet Katholicismus weldra zullen omhelzen. TffiSCAIE, PISA, 11 Maart. De luchtreiziger Orlandi die reeds 24 malen gelukkig met zijnen luchtbal is opgestegen, heeft hier een geheel nieuwe vervaardigd, die met verscheidene werktuigen is voorzien om aan de vlugt zekerheid en eene bestemde rigting te geven. O O STEW RIJK. WEENEN, 19 Maart. De staatsschuld van dit rijk bedraagt ten minste 1,000 mill, llorenen lot de renten en amortisatie wordt jaarlijks 50 millioen vereischtzijnde een derde der jaarlijksche inkomsten. Dezer dagen stierf de jeugdige Hoogleeraar in de geregtelijke geneeskunde D. Kolletsckhaten gevolge van eene snede in zijn vinger, die hij zich toe- gebragt had bij de ontleding van een schrijnwerker, welke zich voor 8 maan den iri het hol-lheater om het leven bragt. Weder een nieuw voorbeeld van de vreeselijke uitwerking van het zoogenaamde lijkgifl. PRUIS SEW. BERLIJN 22 Maart. Onze Regering heeft de handschriften door den beroemden Philoloog Wolf nagelaten aangekocht en in de Koninklijke bibliotheek doen plaatsen. Z. M. heeft de verzameling van boeken, door den beroemden schaakspeler Bledow bijeengebragt en eene nagenoeg volledige literatuur van het Schaalspel bevat tende, insgelijks aan de Koninklijke bibliotheek geschonken. Z. M. staat aan deze belangrijke inrigting dikwijls en gaarne, op voordragt der Directie, bui tengewone gelden toe, hetgeen zoo veel te meer dankbare erkentenis verdient, omdat de jaarlijksche hegrooting der bibliotheek, in verhouding tot hare be- hoetten, gering en tot bet doen van aanzienlijke aankoopen geheel en al on toereikend is. Het Hessische dorp Meimbressen, groot 80 huizen met bijna 600 inwo ners, is aan den Staat te koop aangeboden, omdat alle inwoners naar Amerika verhuizen. KEULEN, 24 Maart. De Evangelische gemeente alhier zal eene tweede kerk heknmen, dewijl de eene te klein is voor de tot. meer dan 7,000 zielen aangewassene Evangelische gemeente. Men heeft besloten de kosten tot 105,000 th. onderling bijeen te brengen. De Koning heeft den grond geschonken en de gevorderde marmer zuilen aangeboden, indien het plan van den opperbouwraad Stuler gevolgd wordt, om de kerk als een Basilica te houwen, welk plan aangenomen is. LUXEMBURG. 26 Maart. In het Journal de Commerce d'Anvers leest men het volgende: Ten ge volge der weigering van de Katholijke Geestelijkheid, om tegenwoordig te zijn bij de begrafenis van den lieer GeileLid van den Regeringsraad van het Groothertogdom, heeft het Stedelijk Bestuur der stad Luxemburg last gegeven tot het aankoopen van een kruis, dat op het Stadhuis hewaard zal blijven, ten einde te dienen bij de ter aarde bestelling van alle Katholijke Christenen aan welke de geestelijkheid haren bijstand zou weigeren. ENGELAND, LONDEN, 27 Maart. H. M. de Koningin bevindt zich weder in gezegende omstandigheid de tijd harer bevalling wordt in Augustus te gemoet gezien. In het begin dezer maand was de sterfte in het Graafschap Cork in Ier land afgenomen, doch nu bezwijken weer onderscheiden menschen; alleen in het werkhuis aldaar waren in de afgeloopen week 117 personen gestorven. FRAMKRIJK. PARIJS, 28 Maart. De Minister van Landbouw en Koophandel heeft een' prijs van 3.000 fr. uitgeschreven ter aanmoediging van de aankweeking der aardappelen door poting en van de te nemen proeven om den terugkeer der ziekte te voorkomen. De vraag over het al of niet in beraad nemen van het voorstel van den Heer Duvergnier de Ilauranne ter hervorming van het verkiezingstelsel, is met 252 tegen 154 stemmen ontkennend beslist, en zoo dreef voor het Ministerie dat bij tegenovergestelden uitslag in de gevolgen zijn bestaan aan het wankelen zou zien gebragt, dit onweder gelukkig over. De prijzen der granen zijn algemeen dalende die op het meel verschilt 4 a 5 fr. bij de koers van voorleden week. De handelstand te Marseille zal aan de Regering de afschaffing vragen van het schaalregt op de granen, om dit door een gematigd vast regt te doen vervangen; alsmede verlaging van de regten op de oliezaden, vee en ijzer. Een Dagblad van het Noorden deelt eene vrij ongeloofelijke schikking mede, ten gevolge eener weigering van begraafplaats: »In eene der gemeenten van het kanton Bouchain kwam een Protestant te sterven, en de Kath. Gees telijkheid had hem dus geene laatste pligten te b wijzen. Maar ten platte lande zou een gezin zich onteerd rekenen als de lijkplegligheden van een nabe staande niet onder de hoede van eene kerkelijke plegtighcid waren gesteld. Daar er nu geen Prolestantsch Leeraar in dien omtrek was en de lijd drong, deed men eene poging bij den Pastoor om te verkrijgen dat de kerk voor de overledene werd geopend. Na langdurige ophelderingen besloot de Pastoor om aan deze zonderlinge vraag toe te gevenop voorwaarde echter dat de doode voorloopig zou worden gedoopt. Dit voorstel werd met graagte aangenomen en eenige uren later was de bekeerling na zijn dood, met al de eerbewijzingen der Katholijke eeredienst ter aarde besteld. Journal de la Haye). BEUG IE. BRUSSEL, 28 Maart. Het wels-ontwerp betrekkelijk bet hoonen van den Koning cn zijn Huis, is gisteren met 59 tegen 20 stemmen aangenomen. Ook dat hetwelk wijzi gingen aanbrengt in de wetgeving op de militie. Op voorstel van den Heer

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3