LEYDSCHE COURANT. if n 1847. N°. afe;:/ - WOENSDAG, 31 MAART. BINNENLANDSC RE BE R J GTEN De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt I 7 \:0 JJ üC De Prijs der Courant is f 13 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LKYOKN, 30 Maart. Eergisteren werd aan de Walsche gemeente alhier bekend gemaakt, dat de lierwaarls beroepen Leeraar de Wel E rw. en Zeer Gel. lieer F. C. J. tan Goens Th. Dr., thans Predikant te Rotterdam, de beroeping had aangenomen. Eergisteren werd Z. M. door eene ongesteldheid aangetast, waaromtrent de Gcneesheeren de volgende berigten hebben medegedeeld Gisteren in den namiddag tegen 5 ure werd Z. M. de Koning door een gevoel van benaauwdheid in de hartstreek aangedaan, gepaard met sterke hartkloppingen. De volstrekte rust geene verandering te weeg brengende en de pols hard en menigvuldig wordende, werd eene sterke aderlating verligt, waarop weldra beterschap volgde. Tegen één ure heden morgen begon Z. M. in te slapen, en om drie ure, bij het ontwaken, gevoelde Z. M. zich beter, en is thans rustig. 's Gravcnhage, 28 Maart. Gedurende den loop van den dag van gisteren is het gevoel van benaauwd heid in de hartstreek niet meer teruggekeerd en zijn de hartkloppingen veel verminderd geworden tegen het hegin van den voornacht heelt zich het ge voel van benaauwdheid herhaald, en zijn de hartkloppingen toegenomen, welke allengskens weder hehben atgenomentot dat Z. M. tegen vijf ure in eeneri rustigen slaap gevallen is, waaruit Hoogstdczelve heden morgen om streeks negen ure ontwaakte, zich veel beter gevoelende. 's Gravenhage, 29 Maart. Den dag van gisteren heeft Z. M. den Koning zeer rustig doorgebragt; en gedurende den nacht heeft 11. D. nu en dan geslapen tot tegen den morgen, wanneer zich zeer gering koortsbewegingen vertoond hebben. 's Gravenhage30 Maart. Morgen zal eene hier te lande zigthare maans-verduistering plaats vin denwaarvan de aanvang zal wezen des avonds ten 8 ure 43 minuten. - De jeugdige Javasche Prins Radin-Saleh wiens ijver en vorderingen in het schilderen hem de bescherming waardig betoonendie hij steeds van den Koning geniet, en die zich tot het voltooijen zijner studiën sedert twee jaren te Parijs bevindt, heeft van daar eene fraalje schilderij, eene tijgerjagt voor stellende, herwaarts overgezonden, om namens hem aan den Koning te wor den aangeboden. Te Rotterdam is gisteren het nieuw gebouwde Magazijn van Manufactu ren van den Heer Sinkel geopend, waarvan het plan ontworpen is door den lieer Tb. Molkenboer, alhier. Den Gden February is te Paramaribo in goeden staat aangekomen, 's Rijks transportschip Prins Willem Frederik Hendrik, bevelhebber Collot d'Escury. 'sGRAVENHAGE, 30 Maart. Door de Eerste Kamer zijn al de wets-ontvverpen aangenomen die door de Tweede Kamer aan haar waren verzonden. In de zitting van de Tweede Kamer van gisteren heeft de beraadslaging plaats gehad over het wets ontwerp tot overbrenging op de begrooting van 1847 van sommen begrepen in die van 1846, voor de uitgaven tol herstel van het Muntwezen. Tot die beraadslaging werd overgegaan, nadat een voor stel van den Heer Luzac om dezelve tot na het reces der Kamer te verdagen, inet 34 tegen 7 stemmen was afgestemd. Nadat verscheiden leden over het genoemde wets-ontwerp het woord hadden gevoerd en hetzelve door Z. Exc. den Minister van Finantiën verdedigd was, is hetzelve met 21 tegen 20 stem men aangenomen. Tegen hebben gestemd de Heeren Hooft, Cost Jordens, de Man, Gouver neur, van Sasse van YsseltLuzac, Nap, Hoffmann, Duymaer van Twist, Modderman, van Keeck Vollenhoven, van Leeuwen, van HaersolteCorneli, Beeren broekFaber van Riemsdijk, Curver Hooft, StormRomme en Neder- meijer van Rosenthal. Bij de Tweede Kamer is ingekomen een ontwerp van wet tot regeling van het Nederlandsche Muntweezen. Daar het ontwerp te uitgebreid is om in zijn geheel in ons blad te wor den opgenomenbepalen wij ons bij de mededeeling der voor het publiek meest belangrijke punten. 's Rijks muntspeciën zullen bestaan uit zilveren standpenningenuit zil veren en koperen pasmunt en uit gouden negotie-penningen. De eenheid van hot Nederlandsche muntstelsel is de zilveren standpenning, gulden genaamd. De gulden bevat negen wigtjes, vier honderd vijftig duizendstcn van 'een wigtje fijn zilver. Het gewigt van den gulden is tien wigtjes, en het gehalte is negen hou derd vijf en veertig duizendsten. Het veelvoud vari den gulden is de rijksdaalder. De onderdeden zijn: de halve gulden, het stuk van 25 cents, het stuk van 10 cents, het stuk van 5 cents. De onderdeden van den gulden in koper zijn: de cent, de halve cent. Het gewigt van den rijksdaalder is vijf en twintig wigtjes. Het gehalte der zilveren pasmunt is zes honderd veertig duizendsten. De cent en de halve cent worden vervaardigd uit zuiver koper. De negotie-penningen zijn: de gouden Willem en de dukaat. De gouden Willem weegt zes wigtjes, zeven honderd negen en twintig duizendslen van een wigtje, en heeft het gehalte van negen honderd dui zendsten. De beeldenaar van den gouden Willem is als volgt: Op de voorzijde 's Konings borstbeeld tot omschrift voerende den naam des Konings, met de woorden: Koning der Neder landenGroothertog van Luxemburgmet zoodanige verkortingen als de grootte van het stuk vereischt. Op de keerzijde het wapen des Rijks lusschen twee eiken-takken, hebbende tot omschrift aan de eene zijde van het wapen de cijfers: 6W729 en aan de andere zijde: 900 duiz.met het jaartal boven het wapen, en als rand schrift God zij met ons. De gouden dukaat weegt drie wigtjes, vier honderd vier en negentig dui zendsten van een wigtje, en heeft het gehalte van negen honderd drie en tachtig duizendster). De beeldenaar is: Op de voorzijde de geharnaste man, tusschen het jaartal met het omschrift: Concordia res parvae crescunten op de keerzijdebinnen het gewone vierkant: Mo. Aur. Reg. Belgii ad legem imperii. Het staat ieder vrij de zilveren standpenningen en gouden negotie-pennin gen te doen munten, wanneer geene werkzaamheden voor het Rijk zulks ver hinderen. De muntmeester is niet vcrpligt partijen goud beneden de 150 Ned. noeh partijen zilver beneden 1,500 Ned. aan te munten. De ziheren en koperen pasmunt wordt alleen voor rekening van het Rijk geslagen. In de Staats-Courant wordt jaarlijks medegedeeld hoeveel van elke munt specie in liet afgeloopen jaar is aangpmunt. De negotie-penningen zijn geen wettig betaalmiddel. Niemand is verpligt zilveren pasmunt voor een hooger bedrag dan van 10 guldenof koperen pasmunt voor een booger bedrag dan van 1 gulden in betaling aan te nemen. Geene muntspeciën worden in 's Rijks schatkist aangenomen, wanneer die eerrigzins vervalscht, verminkt, besnoeid of geschonden mogten zijn, en nie mand is gehouden dusdanige muntspeciën aan te nemen. Wij behouden Ons voor de gelegenheid open te stellen tot intrekking der gouden stukken van 10 en vijf gulden, gemunt volgens de wetten van Sep tember 1816 en December 1825, met bepaling, bij gedeeltelijke intrekking, van het bedrag, hetwelk bij inwisseling zal kunnen aangenomen worden. Aan de aanbieders der in te wisselen gouden muntspeciën kunnen, bij de afgifte daarvanrecepissen worden afgegevenwelke binnen eene maand na derzelver dagteekening worden ingetrokken. Van deze recepissen kan nimmer voor een grooter bedrag, dan van ƒ20,000,000 te gelijk uitgegeven worden, de reeds verschenene daaronder niet begrepen. Zoodra de gelegenheid tot inwisseling bij het vorig artikel omschreven, betzij in eens, hetzij bij gedeelten, zal zijn geopend geweest ten bedrage vau ƒ172,584,850, zijnde dat van al de aangemunle stukken van 10 en 5 gulden, houden die stukken op, standpenningen te zijn. Al de vroegere muntwetten dan die van 18 Dec. 1845 worden ingetrokken.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1