PRÏJISSEM. BEIJERE1S. ie a nii\. ENCIE LAWB. FKimMlUJH. STADS BE IS. 5 GTE IV. KENNISGEVING. Iff het Groot-Hertogdom Toscane was in den nacht van den 22stcIJ Fe- braarij eene zamenzwering ontdekt, ten doel lubbende, de bestaande orde van zaken omver te werpen. Er waren meer dan 80 personen gevangen ge nomenin de stad Florence alleen 34. VENETJE, 4 Maart. De aanwending van de zwavel-aether-narkose (verdooving door zwavel-aetber) beeft alhier vféeindc verschijnselen opgeleverd. Den 2J<!n Maart werd, eene vrouw door een koliek lievig aangetast. De geneesheer deed allés omt de pijnen te stillen, doch te vergeefs; bij wendde de aether aan, en 4 minuten daarna waren de pijnen geweken en de lijderes hersteld/ Gisteren werd de zelfde geneeswijze aan eene 50-jarige vrouw, van een zenuwachtig gestel, die sedert 10 dagen aan eene smartelijke rhuraatischc neuralgie (zenuw-pijn) leed, welke de zenuwen der bovenkaak en de slapen des hoofds hevig had aangedaan. Alle aangewende middelen hieven zonder gevolg, doch hij de inademing van de zwavel-aetber, verdween de pijn binnen 3 minuten, en de vrouw kon, evenmin als de geneesheer, zich een denkbeeld van deze spoedige verandering geven. IMS A 7 Maart. Ter gelegenheid van de aankomst van den Aartshertog Ferdinand van Esle, broeder van den Keizer, die gedurende de beweging in Gallicié in het vorige jaar, aldaar Gouverneur was, heeft er niet alleen een volksoploop plaats ge luid, welke door de soldaten uiteen is gedreven, fnaar des nachts had er eene uitbarsting plaats, die de geheele stad in rep en roer heeft gehragtdaar de kwaadwilligen een springkus onder het paleis hadden weten te leggen; door welker uitwerking de glazen van het paleis en der omliggende huizen ge sprongen zijn. Er hcerseht in de stad veel gisting en de haat tegen de Oos tenrijkers openbaart zich door grof beleedigende plakkaten. BERLIJN, 10 Maart. Te Boekholt in Wcslpbalen wil meer dan een vierde deel der bevolking het land verlaten. Er zijn personen, die hen daartoe aansporen en die moeije- 3ijk in handen zijn te krijgen wegens de nabijheid der Nederlandsche grenzen. Over het geheel neemt de landverhuizing uit Duitschlarid hand over hand toe, en niet alleen vertrekken nu, zoo als te voren, enkele personen, maar geheele huisgezinnen. Zoo heeft ouder anderen de geheele bevolking van Egelsbach in Hessen, 1400 in getal, aan de Regering een' verzoekschrift in gediend om het land te mogen verlaten. Hierop was nog geen antwoord ingekomen. Dén ll'ien dézer is op den Rhijn hij Ëngers, niet ver van Kohlentz liet door den sleepboot Rhenus II gesleepte vaartuig Mainz n°. 6 van 6,000 ctn. inhoud, ten gevolge van een lek, ontstaan door den lagen waterstand, ge zonken, zoodat dit geheel nieuwe schip, dat voor het eerst in de vaart kwam bijna geheel door den waterspiegel overdekt is. Behalve verschillende van Rotterdam naar Merrtz bestemde handels-artikelen, bevond zich op dit schip eene hoeveelheid graan, die voor de waarde van ƒ32,000 verzekerd was. MUNCHKN, 11 Maart. De Aartsbisschoppen van Munchen en Bamberg hebben met den nieuwen Minister van Eeredienst Zn Rliein, Vriendschappelijke betrekkingen aange knoopt hoewel het bekend is, dal hij geheel andere grondbeginselen huldigt, dan zijn voorganger von Abel. De gewone Hoogleeraar iri het Beijersche Staatsregt aan onze Hoogeschool, Dr. Ernst von Moy, is benoemd tot Raad van liet Hof van Appel te Neuburg aan den Donau. De Heer von Boltz is tot Staatsraad in gewone dienst aan gesteld, waardoor dat CoIIegie wederom een' Protestant meer telt, hetgeen tot velerlei gesprekken en verschillende beoordeelingen aanleiding geeft. KARLSRUHE, 10 Maart. Men is thans voor zeker onderligt, dal het getal verongelukten hij den hraml ven den schouwburg, alleen voor deze stad, op bijna 200 inoet gesteld worden; de mededeeling van de namen der verongelukten is door de politie verboden. Er zal op de plaats van het afgebrand gebouw geen ander opgerigt worden aan uitspanning of vermaak gewijd, maar de nieuwe schouwburg zal geplaatst worden in den kleinen Erfprinsen tuin. De schade van het Ver branden van den schouwburg wordt op ruim ƒ3,000,000 geschat. LONDEN, 15 Maart. Als een der vele onwraakbare getuigenissen van den nood in Ierland moge dienen de volgende brief, door eenen Protestantschen geestelijke uit een der kerspelen van het graafschap Roscommon in het westelijk gedeelte van Ierland, den 25sun Februarij geschreven, en Van welken oris door eene geachte hand een afschrift is medegedeeld. Eene korte schets der omstandigheden, waarin wij ons hier bevinden, zal toereikend zijn, om te doen zien, dat bezwaarlijk immer eene nijpender be hoefte, gebrek, ja hongersnood, hij eenig aanzoek om hulp heeft kunnen aangevoerd worden, Kilglass in het graafschap Roscommon, tot het stift van Elphin hehoorende, bevat ongeveer 7000 acres land en eene bevolking van 10,000 A 10,500 zielen. Deze geheele bevolking is door het mislukken van den aardappelen-oogst (welk gewas tot nog toe steeds haar ecnig voedsel ge weest was) aan volstrekt gebrek ten prooi gegeven, Niet een eeriig Heer houdt in de parochie verblijf, niet een eenig mensch is er in haren geheelen omvang tot wien ik mij oin hulp zou kunnen wenden, want de weinige kleine farmers (landlieden boven den rang van daglooners) die er nog gevonden worden bezitten ter naauwernood, hetgeen ter vervulling hunner eigene behoeften slechts evpn genoegzaam is. Mijn inkomen is gering, en daarbij heb ik een huisgezin met 10 kinderen te onderhouden. Wij hebben hier een plaatselijk Coinmitté van onderstand, maar tot nog toe heeft het weinig meer kunnen uitrigteri dan' aan cenige der armen arbeid bij de publieke werken te ver- schallen. Zoo ik geloof, heerschen niet zoo veel koortsen onder ons, als op menige andere plaatsen; maar sterfgevallen, letterlijk van honger, zijn er meer in getal, en nog dagelijks groeit dit getal in eene ontzettende verhou ding aan. Het volk in een distriktdat ik zoo even bezocht heb, is in zoo verschrikkelijk een toestand, dat ik zeker verwacht, dat niet één daarvan in het leven blijven zal, ten ware dc Heere mij in slaat mogt stellen, iets voor hen te doen; want waarlijk, van den eenen dag tot den anderen eenige rnen- schenleveiis te redden, schijnt thans het eenige, wat wij doen kunnen. Elk uur neemt het ijssehjke der volksramp toe. Uit onze eigen vensters zien wij die uitgehongerde ongelukkigcn de walgelijkste overhljfsels uit onze mesthoop krabben; dingen, die er weken lang in gelegen hebben en door ratten en ander ongedierte half afgeknaagd zijn, worden door hen met de uiterste graagte verslonden men vindt geheele huisgezinnen dood hij elkander liggen vier lijken zijn hij levenden op denzell'den vloer gevonden uit een gezin zijn er elf gestorven de doode ligcharnen worden, ongekist en naakt, of slechts met weinige lompen bedekt, langs den weg ten grave gesleept door hunne nabestaanden, die de krachten niet hebben om ze te dragen-heden morgen bragt men er vijf naar het kerkhof, dwars over den rug van een' ezel gelegd maar zij die ze hragten waren daarna te zwak om ze te dragen en te be graven zij wierpen slechts een handvol aarde over de aangezigten hunner dooden en lieten ze toen liggen. Het is dus niet blootelijk armoede of gebrek waartegen ik voor mijn on gelukkig volk bijstand afsmeek, maar letterlijke hongersnood; en deze ellende wordt nog verzwaard door het missen van brandstof; want natuurlijk zijn de arme lieden ongenegen geweest, de dagloonen, welke zij aan de publieke werken verdienen konden, op te geven om, gedurende het daarvoor geschikte jaargetijde, turf te gaan graven; te meer, daar men hun destijds een (En- gelschc) schelling (12 stuivers) daags betaalde, hetgeen een vierde meer is dan thans gegeven wordt. 25 Februarij. [Get.) Thomas Llovb, Vicaris van Kilglass Rushey, Graafschap Roscommon (Amsl. Cour.) PARIJS, 16 Maart. De Hertog van Montpensier zal zijn verblijf vestigen op het kasteel van Vincennes, en het met Oostersche pracht laten inrigten. Het lijk van den overleden Minister Martin du Nord zal op kosten van den Staat plegtig begraven worden. Hij beleed de R. K. godsdienst, nam dc voorschriften der kerk getrouw in acht en de hooge geestelijkheid kon zich het best met hem verstaan. De Aartsbisschop van Parijs zal de lijkdienst verrigten. De Heer Hebert, Procureur-Generaal hij hel Parijssche Geregtshof, is werkelijk tot opvolger van den Minister van Justitie en Eeredienst benoemd; welke benoeming echter bij sommigen minder bijval vindt, omdat de denk wijze van Hebert, ten aanzien der kerkelijke aangelegenheden, aanleiding zou kunnen geven tot botsingen met de geestelijkheid. Een voorstel in de Kamer van Afgevaardigden, dat de Ministers telken jare rekenschap zouden geven van de in hunne handen gestelde verzoekschrif ten, is met eene geringe meerderheid verworpen. Het voorstel was gedaan, omdat men van den uitslag van dien maatregel nader niets meer verneemt. De Koningin-weduwe van Spanje is hier reeds aangekomen, vergezeld van haren echtgenoot den Hertog van Rianzarès. Volgens sommigen zou die reis in verhand staan met staatkundige aan gelegenheden, volgens anderen deze aan de reis geheel vreemd zijn. Sedert hare aankomst had Maria Christina reeds langdurige bijeenkomsten met den Koning gehad. De Bisschop van Chartres heeft het dagblad dier stad in den ban ge daan en aan al de Pastoors van zijn bisdom bevel gegeven otn dit blad te ke. ren en zelfs de absolutie te weigeren aan hen die liet lezen en Verspreiden. Tweede Zitting van den Militieraadover hel Kanton Ley den, N°. 15. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Stad LEYDEN, geven bij deze kennis aan de lotelingen dezer Stad, hehoorende tot de ligling van het jaar 1847, dat de Tweede Zitting van den Militieraad voer deze Stad zal plaats hebben, op het Raadhuis alhierop Donderdag en Vrijdag den 25sten en 26slc" Maart aanstaande's morgens ten 9 ure; met vermaning, om op die dagen en uren, voor hovengemelden Raad te verschijnen, ten einde hunne vrijstelling op hunne ingediende reclames, of wegens personele ongeschiktheid, te vernemen; terwijl zij, hij gebreke hiervan, (al ware het dat het biljet tot

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2