LEYDSCHE COURANT. \fM 1847. N'. 34. VRIJDAG, 19 MAART. I *8 Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt De Prijs der Courant is ƒ12 in liet jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. ■~Qj.Ï BHVNENLANDSCHE BEBIGTEN. LEYDEN, 17 Maart. In de op heden bij ons ontvangene nommers van den Zuid-Afrikaan wordt van 7 Januarij 1847 het volgende berigt medegedeeld: Wij kunnen met genoegen mededeelen dat de Wcl-Eerw. HeerStuckie, onlangs alhier uit Nederland aangekomendoor het Gouvernement aangesteld is geworden tot Leeraar der Nederduitsche Gereformeerde Kerk te Pielermarilz- burg, Port Natal, in plaats van den Wel-Eerw. Ileer D. Lindlay, die be dankt heeft. De Ilooge Raad der Nederlanden Kamer van Strafzakenheeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak van den Heer C. A. Thiemerequirant in cassatie tegen een arrest van het Prov. Geregtshof in Zuid-Holland waarbij hij was veroordeeld wegens schending van de waardigheid des Konings. De Hooge Raad heeftmet vernietiging van het arrest van het Hof, ten principale regt doende, den Heer C. A. Thieine van alle regtsvervolging ontslagen, de kosten der verschillende instantiën te dragen door den Staat. Men verneemt dat door de Nederlandsche Handel-Maatschappij bevelen rijn gegeven, om geene suiker uit Java meer naar Engeland, maar onmid- delijk naar Nederland af te schepen. 's GRAVENHAGE17 Maart. De Eerste Kamer der Slaten-Gcneraal is aangeschreven om aanstaanden Woensdag zitting te houden. Uit het in de Tweede Kamer uitgebragtc algemeen verslag omtrent het ontwerp van wet tot vaststelling van een nieuw tarief van honoraria voor de Notarissen, blijkt hoofdzakelijk, dat men vrij algemeen bijval geschonken heeft aan het beginseldat alleen die werkzaamheden der Notarissen voor tarifering vatbaar zijn, welke door hen krachtens hun ambt moeten verrigt worden, en dat al datgene, wat daar buiten, hoezeer dan ook uit de nota riële praktijk voortvloeijende, door hen wordt verrigt, en, naar verschil van plaatselijk gebruik, hier meer, elders minder geacht wordt tot hunne be- moeijingen te behooren, dient te blijven uitgesloten van te maken bepalingen. Ter weerszijden van dit beginsel bestaan twee meeningen: de eene vasthou dende aan den theoretischen grondslag; de andere geneigd om afwijkingen toe te staan voor hetgeen de praktijk als nuttig en wenschelijk deed aanzien. Deze hadden bij dit ontwerp, naast het zuiver notarieel tarief, gaarne algemeene regelen zien voordragen, volgens welke de Notaris zijne belooning zou moeten berekenen voor werkzaamhedenwelke, naar strenge opvatting niet vallende binnen de attributen van zijn ambt, echter ter gelegenheid van deszelfs uitoefening doorgaans door hem plegen verrigt te worden (als, de opmaking van memoriën voor het regt van successiehet stellen van horde- rellen ter inschrijving van acten van geldleening met hypotheek, enz.); door zulks niet te doen, zou men eene wijde deur voor misbruiken openzetten. Zij daarentegen, die aan het beginsel der Regering inet gestrengheid wil den hebben vastgebonden helden er meer toe over om de vooogedragene be palingen nog naauwer binnen de grenzen, door dat beginsel gesteld, te be perken. Vele leden verlangdenter verzekering van de getrouwe naleving in dit tarief zelve, eene poenale sanctie te zien opgenomen. Voorts zijn omtrent verscheidene bijzondere bepalingen van het ontwerp bedenkingen geopperd, Rij de beantwoording heeft de Regering het beginsel gehandhaafd en ver klaard, dat bij aanneming van dit ontwerp, de aandacht der regtcrlijke autoriteiten in het algemeen, en die der kantonregters in 't bijzonder, daarop zal worden gevestigd dat eene poenale sanctie in deze wet niet noodza kelijk is geoordeeld dat het van zelf spreektdat de straffenbij het Wetboek van Strafregt op eenig misdrijf gesteld ook ten dezen indien daar toe termen zijn zullen worden toegepast. Voorts heeft de Regering nog eenige wijzigingen in sommige artikelen voorgedragen. In de Zitting van de Tweede Kamer zijn de beraadslagingen over het tarief der honoraria van de Notarissen bepaald op aanstaanden Vrijdag. De Commissie voor de verzoekschriften heeft verslag gedaan wegens een aantal verzoekschriften. Daarna zijn de beraadslagingen geopend over het voorstel van den Heer Hoffmann, tot het verleenen van vrijdom van den accijns op den turf en van dien op de steenkolen aan sommige fabrieken en tralieken enz. Nadat de Heeren de Monchy, van Goltstein, de Krmpenaer, Vcrwey Méjan, Luzac, van Dam van Isselt, Duymaer van Twist, Schooneveld en Hoffmann, benevens den Minister van Finanticn, daarover het woord hebben gevoerd, is het voorstelbij hoofdelijke omvraagmet eene meerderheid van 30 tegen 18 stemmen, verworpen. Voor, de Heeren de Monchy, Luzac, Nap, de Kempenaer, van Ryckevoisel, Kniphorst, de Backer, AnemaetGouverneur, Corver Hooft, van Beeck Vol lenhoven, Romme, Boreel van HogelandenStorm, Gevers, Schoorieveld Hoffmann en Uytwerff Sterling. De Voorzitter heeft daarna kennis gegeven dat staande de zitting is inge komen eene Koninklijke boodschap, ten geleide van een nader ontwerp van wet, tot intrekking der wet van 29 Nivose, XI1 l(le jaar. Verzending naar de afdeclingen. Het ontwerp van wet bestaat uit dit Eenig Artikel: De wet van den 29stcn Nivose XIII jaar wordt ingetrokken, te rekenen van den vijfden dag nadien der afkondiging van de tegenwoordige wet. De Memorie van Toelichting luidt aldus: Het wets-ontwerp tot intrekking der wet van den 29slen Nivose XlII(le jaar, hetwelk onlangs het onderwerp der beraadslagingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal heeft uitgemaakt, door den Koning in nadere overweging genomen zijndezoo heeft zulks geleid tot de overtuiging, dat, in de bestaande omstandigheden, het belang van den Staat gebiedend vordert, dat een nader voorstel van wet, de intrekking der wet van 29 Nivose betreffende, aan de Staten-Generaal zoo spoedig moge lijk worde ingediend, en het is naar aanleiding hiervan, dat het tegenwoor dige wetsontwerp wordt aangebodenwaarvan de strekking zich bepaalt tot het eenvoudig intrekken der voormelde wet. AMSTERDAM, 16 Maart. Z. M. de Koning, vergezeld van Hoogstd. Adjudant, is heden morgen ten 7-J- ure met eenen specialen spoortrein uit de Residentie vertrokken en ten 8 ure 30 minuten aan het station alhier aangekomenen heeftna zich een korten tijd aan het station opgehouden te hebben de reis naar Soestdijk ver volgd. Z. M. wordt aanstaanden Vrijdag te 's Gravenhage terug verwt.cht. UTRECHT, 14 Maart. De Dies Natalis der Hoogeschool, zal, uithoofde dat die juist valt op den dag van het sluiten der collegiën vóór de Paaschvacantie, daags te voren, op Donderdag 25 Maart gevierd worden. Bü ITEÏN1 L A IN DSC HE BE RIG TEJN SPANJE. MADRID, 8 Maart. De Koningin heeft het verzoek der Ministers om ontslag niet ingewilligd. De Generaal Pavia is stellig benoemd ter vervanging van den Generaal Breton in Katalonië, aan welken ter vergoeding de rang van Grande van Spanje zal worden verleend. Men verzekert dat de Generaal Concha tot Kapitein-Generaal van Oud-Kastilië benoemd en tevens belast is met het bevel over het observa tie-corps aan de Portugesche grenzen. Uit alles blijkt dat de Ministeriële krisis als geëindigd kan beschouwd worden en dat voor het oogenblik geene rede meer is van eene wijziging van bet Kabinet, daar de Koningin bijna ten aan zien van alle punten aan den wensch der Ministers beeft toegegeven. ITALIË. ROME, 3 Maart. De Pauselijke Regering zou voornemens zijn een buitengewoon Gezant naar China te zendenter bevordering van de belangen der Roomsch-Katholieke Godsdienst. De Paus is, met terzijdestelling van alle diplomatieke onderhandelin gen, in regtstreeksche briefwisseling met den Koning van AVurtemberg ge treden over de wedervervulling van den bisschoppelijken zetel van Rotten burg, en heeft den Koning acht candidatcn voorgedragen, waarvan Z. M. vijf kan ter zijde stellen. Uit de drie overige zou de Paus eenen Bisschop kiezen.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1