De gisteren gehoudene maandelijksehe Vergadering van de liier geves tigde afdceling der vereeniging tot afschaffing van sterken drank is weder door éen aanzienlijk getal leden en andere personen bijgewoonden heelt alzoo op nieuw een blijk opgeleverd van de groole belangstellingwelke deze inrigling bier vindt. AMSTERDAM 5 Maart. Door de Vereeniging; Tot ondersteuning van hulpbehoevendenalhier, is eene Bewaar-Inrigting voor kinderen beneden de 3 jaren opgerigt, in navol ging van betgeen daaromtrent in Frankrijk en Engeland is lot stand gebragt, Tegen 15 centen daags kan men in twee daarvoor bestemde localen een kind doen opnemen, te beginnen met 1°. April aanslaande. In net bcrigt wordt daaromtrent gezegd Men is in staat aanvankelijk er 15 tot 30 kinderen te ontvangen, 'szomers van 'sochtends 7 tot 's avonds 9 ure; 's winters iets korter. Er zijn 15 bedjes van zeegras gespreid, met kussens, dek enz. De kinderen kunnen er door de moeders gezoogd worden tweemaal daagsof worden er met pap beschuit, melk als anderzins gevoed, en zijn in een luchtig en 's winters ver.varrnd ruim vertrek, onder de zorg eener geschikte Bewaardster gesteld; de kleinen zullen, om toegelaten te kunnen worden, zuiver en gezond moe ten wezenen er zal een voorafgaand onderzoek worden ingesteldals zich iemand tot plaatsing van een kind heeft aangemeld. Het is gewis waar, dat in den regel slechts spaarzaam en alléén bij on vermijdelijke noodzakelijkheidvan deze inrigting door behoeftige moeders zal moeten worden gebruik gemaakt, om het weldadige niet in een onnatuur- lijk en hoogst schadelijk misbruik te doen ontaarden; maar het is echter tevens daarom niet minder waar, dat, in enkele uitzondeiingcnwanneer j men niet van eene koude theorie uitgaat, maar van eene ondervinding die zica elders reeds in Frankrijk en Engeland ten voordeele dezer liewaar- lnrigtingen heeft verklaard hel plan lof en bevordering verdientvooral onder toezigt van Bestuurderessen van gezegde Vereeniging. AVij hopen alzoo, dat de Inteekeningom de Inriglingen te kunnen vestigen, en Kaartjes of Bewijzen van Toegang a 15 centen, welke thans reeds te bekomen zijn, rui men aftrek zullen mogen vinden. Zuigelingen en pas gespeenden zullen alsdan niet meer, zoo als thans, bij noodzakelijke afwezigheid der arbeidzame moeder, aan liet ontoereikend opzigt van een ouder zusje of broertje overgelaten, voor allerlei onheilen bloot staan, en de ligchamelijke opvoeding van deze kleinen met meer kennis, orde en regelmaat worden bestuurd, dan zulks in het ouderlijke huis, met den bes- tin wil maar zonder genoegzame kundigheden en ondervinding kan plaats hebben; menige kwaal, menige misvorming van lijf en leden zal worden voorgekomenmenige ongesteldheid in hare eerste ontwikkeling worden ge stuiten het Vaderland zich in een gezond, vlug en sterk geslacht voor de toekomst mogen verheugen, ARNHEM, 3 Maart. Sedert gisteren is hier het gerucht vrij algemeen, dat de Kapelaan Gep- kens den Heer Procureur-Generaal bij ons Provinciaal Geregtshof tot eene bij eenkomst zou hebben uitgenoodigd dat die magistraats-persoon een gesprek van ruim een uur met hem zou gehad hebben, en dat Gepkeris in die bijeen komst tot volledige bekentenis zou gekomen zijn. Welk een' hoogen graad van waarschijnlijkheid dat gerucht ook hebben moge, doelen wij liet toch j slechts als gerucht mede. De Tijd zegt geinagtigd te zijn door goed ingelichte lieden, dat gerucht ten stelligste tegen te spreken, en bevat bovendien liet volgende: Wij vernemen van goederhanddat de Kapelaan Gepkens een request aan den Koning heeft ingediend, ten einde uitstel te verzoeken van de uitvoering van hel vonnis, tot dat de ingestelde procedure tegen Jan ter Linde zal zijn algeloopen, in de verwachting, dat die procedure een nieuw licht over de zaak mogt spreiden, en zijne onschuld aan den dag brengen. KAMPEN, 3 Maart. Door den Heer Mr. G. A. d. M. te Harderwijk is een oude straatweg van balsteenen ontdekt van 30 ellen breedte, loopende van het Gooiland door de Zuiderzee naar het kerkhof bij Schokland. Deze ontdekking kan van be ling zijn tot het aanwinnen van duizende bunders land in de zee, door het voordeel in de kosten tot dat werkdaar men plan heeft om van Kampen tot Doornspijk een stcendam door de zee te leggenwant deskundigen bere kenden dat de bunder die zoo doende op 1000 zoude te staan komen, door deze ontdekking, 300 minder zou kosten. GRONINGEN, 2 Maart. Het bouwen van een nieuw Akademie-gebouw alhier, is heden aangenomen door den Heer van de Wal, uit Leeuwarden, voor de som van ƒ189,000. BUtTEiALAJNDSCHE iUJ'! J'l'E.V OOSTENRIJK. In Gallicië heeft de nood eene ongekende hoogte bereiktniet zoo zeer door misgewas veroorzaakt, als wel, omdat ten gevolge der onlusten, de gronden niet bebouwd zijn. De meeste edelliedenvoor buitensporigheid der boeren vreezende, hebben hunne landgoederen verlaten. FMFISSEN. BERLIJN 1 Maart. Z. M. heeft aanzienlijke sommen beschikbaar gesteld oin die handelhuizen in Silozië, welke ,ten gevolge van de inlijving van Krakau in Oostenrijk, bankroet dreigden te gaanvoor dien val te behoeden. De Maatschappijde Seehandlung geheeten is thans bezig eene groole handels-uitrusting gereed te inakenwaaraan ook onderscheiden geleerden en een ambtenaar van het Ministerie van Builenlandsche Zaken zullen deel nemenzij is naar China bestemden heeft tot oogmerk nieuwe wegen en markten voor den handel te openen. In het puin van den bergval bij Oberwinter, is een stuk van hel kin- nebaksbecn van een reusachtig dier der voorwereld gevonden, dat nog in goeden staat is, en een tand van grooten omvang bevat; de kroonvlakte daarvan is ovaalen heeft eene lengte van ruim 7 en eene breedte van 2) duim. BK 1.9 Ik EC EN. MUNCHEN1 Maart. Op bevel van den Koning zijn de Hoogleeraren te Munchen, Lassaulx, Döllinger en Görres, hoofden der ullramontaansche partij, welke in den Se naat der Hoogeschool een voorstel gedaan haddenom aan den afgetreden Minister von Abel in een adres hunne goedkeuring over zijne handelwijs te geven, en hetgeen zij en nog eenige anderen onderteekenden, uit hunne be diening ontzet. Voor zoover thans de benoemingen voor Ministers bekend zijn, schijnt het als of de Koning een geheel ander regeringstelsel denkt in te voeren, daar de benoemden, verklaarde vijanden zijn van de geestelijke oppermagttegen welke zich op den laatsten Landdag zoo vele stemmen hebben doen hooren. BADEN. KAIILSRUHE, 1 Maart. Het schouwburg-gebouw werd gisteren avond door een vreeselijken brand geheel vernieldzoodat alleen de vier muren overeind zijn gebleven. De brand is ten 5j ure, toen de zaal reeds sterk bezet was, door het springen van een gasarin in de loge van den Marklgraaf Max van Baden ontstaan; de vlammen verspreidden zich zoo spoedig, dat binnen uurs de gehecle zaal en binnen minder dan een uur tijds het geheele (zeer oude) gebouw in licli- telaaije vlam stond. Men heeft vele menschenlevens te betreurenvan de toeschouwers in het parterre en in de loges kwam niemand om, daar dizi nog tijd hadden om te vluglcn, alleen hebben sommige in het sterke gedrang I zware kneuzingen gekregen maar van de digt bezette derde galerij konden de toeschouwers naauwelijks ontkomen en in het vreeselijk gedrang door de naauwe doorgangen werden omstreeks 20 personen doodgedrukt,vele kwamen in de vlammen en door de nederstortende balken om liet leven. De berigten over het getal der omgekomenen loopen zeer uiteen zij wisselen lusschen 40 en 90 af, maar stemmen daarin overeen dat er nog zeer vele personen ver mist werden. EMELAND. LONDEN, 3 Maart. II. M. heeft den Geheimen Raad bijeengeroepenom eenen algemeenen biddag te bepalenter zake van den in eenige oorden des Rijks heerschen- den nood. Na eene nadere stemming voor Kanselier van de Hoogeschoel te Cam bridge, waarbij de Gemaal der Koningin de meerderheid verkregen heelt, heeft Z. K. H. de benoeming tot die betrekking aangenomen. In de zitting van het Lagerhuis van gisteren heeft de Heer Bouverio geklaagd dat verscheidene grondeigenaarszoo als de Hertog van Buccleuch Lord Macdonald en anderen aan de aanhangers der vrije kerk gronden wei gerden voor het bouwen van kerken. Somwijlen werd hun zelfs geweigerd eene tent op te slaan. Met eene meerdertTeid van 28 stemmen is het voorstel aangenomen, om deswege eene Commissie tot onderzoek te benoemen. De berigten uit Ierland welke eenigzins minder ongunstig waren, zijn i nu weder het tegenovergestelde, en melden de vreeselijkste bijzonderheden omtrent den hongersnood, waarbij zich de typhus en de loop gevoegd hadden, die duizenden ten grave sleepten. Sedert het begin van dit jaar waren er, volgens officiële opgaven door honger, verzwakking en ziekten 38,000 per sonen gestorven. Met den Koning te Cape Noun, op Afrika's westkust, is een verdrag j gesloten tot afschaffing van slavenhandeloprigting eener Engelsche factory en vrijheid van handel. Te Caledon leeft thans zekere vrouw, M'Clelland geheeten die in haar lil"16 jaar is, en omtrent 75 jaren eene herberg heeft gehouden, waarvan zij nog al de werkzaamheden met gemak waarneemt. FRANKRIJK. PARIJS, 4 Maart. Het Journal des Déhals geeft in zijn nommer van den 3den dezer een uitvoerig levensberigt van den Heer Benjamin Delesscrtwiens overlijden in in het vorig nommer was vermeld. Delessert was geboren in 1773, in 1792 trad hij in de krijgsdienst, eD voerde in 1794 bevel over de artillerie op het kasteel te Antwerpen. Hij trad op het einde des jaars in het burgerlijk leven terug, en kwam toen aan het hoofd eener Suikerfabriek. Hij werd tot al de eervolle betrekkingen geroepen, waartoe hij| in zijn werkkring kon geroepen worden, en verdiende, wat meer zegt, den naam van vader zijner werklieden. Er was gecne belangrijke liefdadige inrigting waaraan bij niet de hand leende. Hij was de stichter der bewaarscholender scholen voor het lager onderwijs en van de spaarbank. In 1814 was hij Colonel viiS de Nationale Garde. Van 18171842 was bij lid van de Kamer van Volksvertegenwoordigers, en werkte inzonderheid mede tot de uitvoering van twee gewigtige zedelijke her vormingen de afschaffing der Loterij en der Speelhuizen.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2