gcveer een half uur beneden Wijk bij Duurstedeheeft plaats gehad. Reeds den vorigen dag was, op uitnoodiging van den Staatsraad Gouverneur, door de onderscheiden gezindheden, in hare godsdienstoefeningen, den Allerhoogste voor deze gunstige bewaring dank gezegd. De achtenswaardige 82-jarige Gastheer hield eene uitgebreide rede, in welke bij ook eonige bijzonderheden mededeelde omtrent de aangewende middelen om genoemde waterkeering in eenennaar rnenschelijke berekening, gerust stellenden toestand Ie brengen. Na hem vatte de Heer Staatsraad Gouverneur liet woord op, en wensclite den Baron van Lijnden geluk mot de zoo gelukkig aangewende zorgen voor den dijk, van welks bestuur bij bijkans 60 jaren lid en eerlang 30 jaren Voorzitter is geweest. Ook de lieer Dijkgraaf van den Lekdijk Benedendams, Mr. J. G. Swellengrebelen de oudste Hoogheem raad van den Lekdijk Bovendams, de Heer Baron van lijnden van Sandenburg, hebben nog bet woord gevoerd. NIJMEGEN, 2 Maart. Naar men verneemt, is onder Lanteren voor eenigen tijd een gruwzame moord gepleegd. Door toevallige omstandigheid geraakte liet been van een mcnsch zigtbaar, waarvan het vlceseh door eenig dier scheen algeknaagd te zijn. Bij opgraving kwam een lijk te voorschijn, hetwelk bleek te zijn dat van eene vrouw, welke sedert bijna een halt jaar was vermist. Men vermoedt dat de vrouw aldaar levende is ingegraven. Eene commissie uit de Arrond.- Rcglbank te Arnhem heeft verleden Zaturdag te Luntercn een schouw over liet lijk gevoerden derwaarts medegenomen den man van de bedoelde vrouw die, wegens eene andere zaak, gevangen zit en ten aanzien van den moord verdacht schijnt te worden. ZWOLLE, 1 Maart. D» Zwulsche Courant deelt woordelijk, zelfs met de gebrekkige spelling, in zijn geheel eenen brief mede uit. Noord-Amerika, d. 25 December 1846, van een Molenaarsknecht, genaamd IJ. Kuyper, die zijn vak grondig verstond, te Dalfsen door ijver en oppassendheid algemeen gezien was, en de reis naar de Overzeesche gewesten met eene sutn van ƒ500op hoop van een heter be staan te zullen vinden, ondernam. De reis over zee liep nog al gunstig af, maar te New-York den 28 Julij aankomende, werd hij dadelijk het slagtoffer van vele bedriegerijen. Daar weet elk," schrijft bij, »een raad voor uw om uw te regt te helpen, maar liet is om uw de senten uit de zak te helpen, daar zijn zij opgosleepen dat. zijn alle Duiscrs die bier twee a drie jaar geweest hebben, een Amerikaner kan dat niet doen om dat hij niet met uw kan spreeken zoo heb ik mij dan drie daven in New-York opgcliouwen, kon daar niet in mijn vak als mulder 9 te regt koomen om dat ik de menschen niet kon verstaan en met de werk- zaamheeden niet bekend was, zoo wier mij gezegt dat ik in Buffello beter terrgt kon komen nam ik de rijs aan om daar na toe gegaan, liet mijn kis bier staan maar geen katten sprong hier van daan 500 inieldaar heb ik 10 dig-n over doende geweest, eerst in een stoomboot tot aan Albanië en doe in een trekschuit tot Rosesser, en van daar lot Buffelo, kon daar nergens te regt, orndat ik de menschen niet koli verstaan, spraken hier meest Ameri kaans en enkel nog Duisers kon ik ook niet verstaan. Zoo heb ik wel op 20 molens oewcest maar kon nergens te regt komen zoodat ik het vak als moo- lenaar moest opgeven. Wat nu gedaan liet geld kwam op, ik moet aan i werk, anders wilt niet gaan ik keer weer om en ga te voet en denk de eerste boer de beste een dag of twee gelopen kwam eindelijk bij een boer die was j aan tarwe dorsten, vroeg om werk maar kon mijn niet verstaan, maar had een knegt, dal een Duitser was kon ik en mij verstaan, ik ging aan werk maar viel mij hard, om dat ik riiet was gewoon, drie dagen bleef ik hij die boer, bij bad geen werk meer voor mij, ik ging weer voord met li dollar in mijn zak en dagt ik moet inaar weer na New-York, en zien of ik niet teregt kan komen zoo kwam ik weer in New-York aan maar het geld was op, vroeg de kastelein of die geen werk voor mij wist, hij zei daar is zoo aanstond een man geweest die zoek 50 man om aan een Rilrood te werken dat is een spoorweg, zeekerlijk kunt gij daar werk krijgen bij komt van de namiddag bier weer, kreeg werk, maar 60 stonden bier van daan, het was te Mildcllaan ik ging aan werk, maar viel mij swaar, door branden van de zon van 'smorgens als de dag brak aan, tot 'savonrls als men zien kon, maar geld maakt goed, een dollar per dag, dat deed mij goed grijpen, daar ging af per dag drie schelligen voor kost, dus hiel ik over een llollandsche daaller, per dag, heb daar twee maanden gewerkt doe had ik 30 guldens overdiend en het werk was afgeloopen dacht nu ga ik na Fieladellie en ga mijn heer Huidekoper opzoeken, eerst na New-York kwam mijn kist en goed meede, kwam in Fieladellie, vroeg na Miavilie, maar geen een die de plaas of slad kende, ging na de Hollandsche Ronsel die zij mij, daar was geen Miavilie j maar Meadville, dat was hier nog 360 mille van daan, daar was ik niet toe berekend om daar te kunnen komenkon bier ook niet te regt koomen molens zijn hier niet, ander werk kon ik niet krijgen weer een uitvlugt daar wierd in de Koerand gevraagd 100 man aan een straatweg, dagt daar moet ik maar een 60 mielle van hier, daar heb ik 14 daage geharbeid daags voor een halve doller en de kost, stond mij daar niet aan, en dacht schiet tegen de winter, wil zien of ik nog niet op eene mooie kan koomen, een dag of drie geloopen, eindelijk kwam ik teregt, twee mielle van Lang- j castle op een mooie, verdien wel niet veel, 6 dollar per maand, dat is 15 guldens Hollands, het is winterdag en worde met de werkzaamheeden bekend, i zij spreeken hier meest Duis maar kunnen ook Engels, de steenen die wij hier hebben zijn meest Franscbe steenen, harde soort en hebben pandkerven op dezelve, maar 40 kerven, de staande kerven zijn de elfte breeder als liet uitslag, veel spoed hebben zij niet maar liet meel is goed word hier allen gebuilt, het gaat hier allen met masienende tarwe wordt bier alle eerst door masienes schoon gemaakt, het meel loopt uit de steen, gaat 50 a 60 voet hoog en valt dan in de buil, dat moet zijn om hetzelve te verkoelen, het maaien bestaat bier meest uit eigen negosie, zij koopen hel graan en gaan met liet meel na de merk oin hetzelve weer te verkuopenmaaien zij voor boeren dan nemen zij liet 10e gedeelte her van, de molens zijn hier kost baar ik heb bij Buffclo op eene mooie geweest daar waren 9 paar steenen op, wij hebben bier maar 4 paar, liet gaat bier dag en nacht door, liet gaat moeijlijk om hier eerst aan de gang te koomen, maar als men de men schen een klein beetje kan verslaan en het werk wat kent kan men goed geld verdienen twaalf a veertien doller per maand en wanneer men goed Engels schrijven kan achtien a twintig dollers, een doller is 50 stuivers Hol lands, de boerenstand is hier de voornaamste stand, het land is hier vrnghaar maar bargachtig, er wordt hier zoo op hoogten als op laagten goed koren verbouwd, tarwe, aver, garst, weiskoren dat is ostinjese wijt, boekweit niet veel, aardappelen niet veel maar is hier van dit jaar niet gelukt, appelen, peren, pruimen, nootrn, persikken en van alle andere vrugten zoowel als hij ons, en zijn hier ook niet duur. Paarden, koeijen, ossen, schapenvarkens, gansen eenden, kippen en kalkoenen in de menigte, ik geloof dat wij wel 200 hebben; het "is hier in Penselvanie beter als in de staat van New- York enz. Het schijnt den schrijver echter daar ook weinig te bevallen, »want," zegt hij, na eene korte beschrijving van eenige fahrijken »ik heb liet plan. om zoo gouw ik kan naar den Heer Huidekoper toe te gaan, hoe het daar gesteld is, en zoo het mij daar niet goed bevalt of naar mijn zin teregt kan koomen, om alsdan tegen aanstaanden winter weer over te komen tot nog toe bevald het mij hier niet, het zouw anders wel gaan, als men de menschen maar beter konde verstaan. Johannes(des schrijvers zoon) het staat mij goed aan, dat, gij de keus hebt gedaan, om niet mee te gaan, als liet een klcijri beetje bij ons wil, heeft men hier niet te zoeken. Godsdienst is hier ook niet veel, na de kerk gaan zij niet veel, de meeste geloven zijn hier Mani-ten en GrifformeerdenRoomschen binnen hier niet veel." Verder maakt de landverhuizer melding van vele Duitsehers, die uit gebrek dienst nemen voor den oorlog tussclien Noord-Amerika en Mexico en eindigt hij met eene groele aan zijne vrienden en bekenden. B UI TEiN L A mSCH E BEli 1 G TEJN O T - NI E. BATAVIA, 2 December. De door Z. M. den Koning aan den Keizer van Japan gezonden geschenken zijn den 28stcn November van Desima afgehaald, en, onder geleide van een groot aantal Japansche beambten, naar Jedo overgebragtaldaar den 24stea Januarij aangekomen. Tentoongesteld zijnde in de groote zaal van het kas teel waren de voorwerpen door den Keizer, den Kroon-Generaal en zijne Rijksgrooten in oogenscliouw genomen. De Keizer had veel tevredenheid over dezcl ven doen blijken, en inzonderheid had 's Rollings afbeeldsel zijne bewon dering opgewekt. In de maand Maart is de Daïri of geestelijke Keizer (de wettige sou- vercine Erf-vorst), van Japan, te Miako overleden. Volgens dezelfde tijdingenwaren de maatregelen van de Japansche Regeringom vreemde schepen te werenstrenger dan ooit. Den 10lIe" February en den 8stcn Maart was de hoofdstad Jedo door zware branden geteisterd gewordenzoodat een groot deel dier stad was vernield. Over de Nederlandscli Indische aangelegenheden zegt de Singapore Free Press het volgende Hoewel de expeditie tegen Bcliling en Karang Assam eenen voor dat oogen- blik beslissenden uilslag had, blijkt uit latere berigten, dat de wederstand jegens de Nederlanders slechts voor eenigen tijd verlamd maar geenszins ge heel vernietigd was. De betaling van den eersten termijn der oorlogskosten bepaald hij de verdragen, is geweigerd, en er heersclit de grootste afkeer van de Nederlanders. De Gouverneur-Generaal is er daarom ernstig op be dachtom bij den aanvang van dit jaar eene nieuwe expeditie daarheen te zenden. TEREEMGDË STATE1V. In bet. jaarlijksclie Verslag van de Bankuitgebragt op eene algemcene vergadering der deelhebbers, gehouden den Januarij 11., leest men onder anderen dat met betrekking lot de leeningen door de Bank in Europa aan gegaantot welker aflossing staats-obligatien verbonden zijn, de houders vau de obligatie» of debentures (zoo als zij gewoonlijk genoemd worden) voor deze leerlingen door de Bank uitgegeven worden door drie achtingswaardige bankiers-buizen in Europa vertegenwoordigd. Bij de laatste vergadering van elïecten-houders is medegedeeld, dat er met twee van deze huizen schikkingen gemaakt waren, om aan zoodanige effecten-houders, als zich willig zouden betoonen out zulks te ontvangen, zoodanig gedeelte der verbonden zekerheden ter hand te stellen, als tot hetwelk zij gcregtigd zouden kunnen zij», inge- valle er, onder algemeen goedvinden, eene gelijke uitdceling van het geheel plaats vond; waartegen de houders tevens hunne debentures zouden terug- geen. Zoo men verneemt moeten er met het ten uitvoer leggen van deze schikkingen nog al vorderingen gemaakt zijn, maar Directeuren hebben geen regtstreeksch bcrigtboe verre bet er mede gekomen is. Het is tevens pligt-

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2