LEYDSC1IE COURANT. N°. 28. YRIJDAG, 5 MAART. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt Maandags Woensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag avond. l De Prijs der Courant is ƒ12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 4 Maart. Den 14<i™ clezer zal de gewone collecte plaats hebbenten behoeve van noodlijdende kerken en personen van de Hervormde godsdienst. Uit het onlangs openbaar gemaakt algemeen verslag blijkt, dat in het vorige jaar 27,378 is ingezameld, uit welke som aan een aanzienlijk getal behoeftige gemeenten onderstand is verleend. Den lsten dezer is overleden de Z. Eerw. Heer Joannes Mesker, Landde ken van Rhijnland en Pastoor te Voorburg, in den ouderdom van bijna 46 jaren. De wedstrijd van de Koninklijke Nederlandsche Jachtclub te Rotterdam, zal den 22slen Julij aanstaande plaats hebben. De Ulrechtsclie Avondpost meldt het volgende: Bij arrest van het Provinciaal Gereglshof van Gelderlandin Raadkamer vergaderdvan den 25sten Februarij jl.is Jan ter Linde verwezen naar de correctionele regtbank te Zutphenter zake van 1°. lasterlijke aantijging tegen Maria Wiegerinkals hebbende eene valsche verklaring gedaan, die, indien dezelve waarheid bevatte, genoemde Maria Wiegerink aan valsche getuigenis zoude doen schuldig zijn; 2°. laster tegen dezelfde Maria Wiegerink, door baar in eene herberg van onzedelijke daden valschclijk te beschuldigen; 3°. laster tegen den Kanlonregter van Groenlo, door aan denzelven in bet openbaar valschelijk ten laste te leggen, dat hij Maria Wiegerink ƒ300 zou hebben beloofd of gegevenom den Kapellaan C. Gepkens te beschuldigen. Naar rnen verneemt is uit het onderzoek gebleken: a. dat Jan ter Lindena zich aanvankelijk als dader van den op Maria Wiegerink gepleegden aanslag te hebben opgegeven, aan eenen geestelijke te Haaksbergen heeft beleden dat deze opgave was eene onwaarheid dat hij daarna met eenen welbekenden Advocaat, gedurende anderhalf uur, alleen in eene kamer heeft gesprokenen dat die Advocaat na dit onderhoud heeft kenbaar gemaakt, dat Jan ter Linde op nieuw bekende de dader te zijn; b. dat Jan ter Linde, vroeger in bekrompene omstandigheden, na de door hem afgelegde verklaringruim van geld is voorzien geweestzonder iets voor den kost te doen c. dat de opgaven van Jan ter Linde zijn vol tegenstrijdigheden, in lijn-' regteri strijd niet alleen met de beëedigde verklaringen van de vroeger ge boorde getuigen maar zelfs met de opgave van Christiaan Gepkens. d. dat hij, aangezocht om de plaats van het voorgevallene aan te wijzen, dit niet heeft kunnen doen maar zich meer dan 1000 ellen afstands hierin beeft vergist e. ilat hij het instrument, waarmede de aanslag is gepleegd, zeer weinig beeft kunnen beschrijven, dat hij hetzelve slechts één palm heeft geraamd, terwijl hetzelve meer dan drie palmen lang is; dat, terwijl door Christiaan Gepkens is opgegeven dat de aanrander eenen zwaren baard had, Jan ter Linde heeft verklaard zijnen baard te bob ben afgeschoren, zijnde het niettemin bewezen, dat bij nimmer eenen baard hoeft gehad; g. dat door de eenstemmige verklaringen van 5 getuigen bet volledig b gebleken, dat Jan ter Linde zich den geheelen dag van den 263ten Julij (waarop de misdaad is gepleegd) te Haaksbergen heeft bevonden, en dus te Groenlo niet heeft kunnen zijn; Ji. dat Jan ter Linde dus ook tot algeheele bekentenis is gekomendat zijne gedane opgave is leugenachtig; dat hij Maria Wiegerink nooit vroeger heeft gekend of gesproken dat hij op den 26sten Julij niet te Groenlo is ge weest hebbende hij geweigerd de personen te noemenop wier aanzoek hij zich als dader heeft opgegeven, ten einde geene anderen ongelukkig te maken. Later moet hij zich uitgelaten hebben, dat men hem zoo veel geld bad beloofd, dat hij koets en paarden zou kunnen hebben, maar dat bij de leu gen niet langer kon volhouden. Nu schijnt men te willen verspreiden dat Jan ter Linde vlagen van krank zinnigheid heeft. Door de Nederlandsche Handelmaatschappij zijn bevracht geworden de navolgende 19 schepen, als: Voor Amsterdam: Castor, Kapitein Noodt; Aert van Nes, Kapt. Noback Susanna Christina, Kapt. Hoekstra; Ambarawa, Kapt. KarstJohanna, Kapt. Schippers; Nehalennia, Kapt. Kart; Agneta, Kapt. Dekker; Diligence, Kapt. SmitJacoba MaurinaKapt. van MedevoortPassaroeangKapt. Fullbrun. Voor Rotterdam: Neêrlarids Koning, Kapt. Klomp; Sara Lydia, Kapt. van der Tak; Gerardus Jacobus, Kapt. RuyschJan Daniël, Kapt. Zeeman Java Packet, Kapt. Jansen; Vice-Admiraal Gobius, Kapt. Bonn; Batavia, Kqpt. Scboewert. Voor Dordrecht: Osiris, Kapt. Stam de Jonge. Voor Middelburg: Pauline, Kapt. Post. Op den Rhijnspoorweg zijn in Februarij vervoerd 21,499 reizigers, en is ontvangen 36,732in de vorige maand 39,034. Zoowel uit Zeeland, namelijk uit Nieuw vliet, Zuidzande, Oostburg, Schoondijke en Breskens, als uit Groningen, te weten uit Ulrum en Zuurdijk en uit de hoofdstad van Drenthe Assen, zijn wederom onderscheiden huisge zinnen vertrokkenom zich te Rotterdam naar de Vereenigde Staten in te schepen. 's GRAVENHAGE3 Maart. De Minister van Finantiën heeft bekend gemaaktdat volgens Zr. Ms. mag- liging, na voorafgaande overbrenging in Munt-depót bij de Ned. Bank, van de waarde in oude geldspeciën met de vereischte aanvulling, volgens art. 4 der wet van den 18del1 December 1845 in Februarij is uitgegeven een be drag van ƒ1,050,000 aan muntbiljetten, volgens die wet daargesteld, be staande in biljetten van ƒ10 en ƒ5. Voor den Hoogen Raad, Burgerlijke Kamer, zou heden door den Pro cureur-Generaal conclusie hebben moeten worden genomen in de zaak van den aannemer G. van Berkum tegen Z. M. Koning Willem II c. s. als erf genaam van Z. M. Koning Willem Frederik Graaf van Nassau. Men zal zich herinneren, dat gemelde aannemer eene som van 80,907 vordert, als over schot van het aan hem verschuldigde ter zake van de levering van materialen en arbeidsloonen ten dienste der Kerk te Apeldoorn. Daar partijen in onder handeling zijn tot vereffening dezer zaak, is de conclusie van het Openbaar Ministerie vier weken uitgesteld. De Zitting van de Tweede Kamer der Staten-Generaal van heden is ten 11 ure door den Voorzitter, Mr. G. J. Bruce, geopend. Is ingekomen eene missive van den Heer Timmers Verhoeven, daarbij kennis gevende, dat hij door ongesteldheid verhinderd wordt de vergadering bij te wonen. Zijn ingekomen eenige verzoekschriften, die naar de Commissie ad hoe verzonden worden. De Voorzitter geeft der Vergadering kennis, dat door de afdeelingen tot hare rapporteurs voor de wets-ontwerpen, uitmakende het Wetboek van Straf- régtverkozen zijn de HeercnKniphorst, Duymaer van Twist, Uytvverf Sterling, Luzac en Hiddema Jongsma. Aan de orde is de benoeming van eenen Griffier der Tweede Kamer. Nadut bij herhaalde stemming niemand der Candidaten de volstrekte meerderheid had bekomen, is bij eene derde stemming, welke zich be paalt tot de vier Candidatendie bij de laatste stemming de meeste stemmen bekomen hebben, de Heer Veegens 31, de Heer van Tets 10, de Heer Vol lenhoven 7 en de Heer Quarles 4 stemmen op zich hebben vereenigd; de Heer D. Veegens door den Voorzitter als Griffier der Kamer geproclameerden de Voorzitter gemagtigdom van deze benoeming aan Z. M.aan de Eerste Kamer en aan den nieuw benoemde kennis te geven. Niets meer aan de orde van den dag zijnde, wordt de Zitting opgeheven. De verloting ten voordeele van de Algemeene Armen dezer stadheeft opgebragt eene som van ƒ3,300.60. UTRECHT, 2 Maart. Gisteren avond had alhier eene vereeniging van omtrent 140 genoodigden plaats, ten huize van den Heer J. 11. Baron van Lijnden van Lunenburg, Dijkgraaf van den Lekdijk Bovendams, ter feestelijke herdenking aan de be waring, welke niet alleen een groot gedeelte dier provincie, maar ook van aangrenzende provinciën, is te beurt gevallen, daar het juist 100 jaren ge leden was dat de laatste doorbraak van den genoemden Lekdijk, en wel on-

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1