Uit ons land worden thans aanzienlijke hoeveelheden maïs naar Engeland uitgevoerd waardoor deze graansoortzoowel als de verdere leeftogt in prijs begint te rijzen. KWITSBRIAM®, LUCERN, 12 Fehruarij. Vrijdag 11. heeft de Jesuit Vereconde van den kansel verkondigd, dat de Protestanten weldra vernietigd zullen worden, en dat van hun aanwezen geen spoor zal overblijven, dan in de geschiedrollen van de vorige tijden. Ï1ALIE. ROME, 11 Fehruarij. De vergadering ter beraadslaging over een Ministers-raad is gisteren avond voor de laatste inaal bij den Staats-Secretaris bijeengekomen. Die raad zal eens of meermalen 's weeks onder voorzitting van den Staats-Secretaris ver gaderen die dan zijn verslag aan den Paus zal doen. De leden zijn behalve den Staats-Secretaris, de Voorzitter over wegen en waterstaat, de opperste regter der burgerlijke regtbankde Secretaris der consultavan bet lijf straffelijk geregtshof, de Gouverneur van de policie, de Tresorier en de Voor zitter der wapenen voor het krijgswezen. Tot Secretaris is de Heer A unci benoemd. Ook worden er beraadslagingen gehouden over de inrigting van bet stedelijk bestuur. De Paus die gedurende de vasten de kloosters bezoektzal heden eene leerrede houden voor die geestelijkenwelke gekozen zijn om gedurende de vasten in de verschillende kerken van Rome te prediken. De laatste Pausen lieten die leerrede door den Kardinaal-Vicarius houden SARDINIË. TURIN, 14 Fehruarij. Het gerucht loopt hier dat de Regering voornemens is, om bij onlusten in de legatiën, den Paus gewapenderhand hulp te vcrleenen. Aan de Hoogescholen te Pavia en te Modena hebben eenige ongeregeld heden plaats gehad. ©QlfEIRIJI. WEENEN, 15 Fehruarij. De Aartshertog Johan is tot Curator van de onlangs door den Keizer op- gcrigte akademie van wetenschappen alhier benoemd. Hij heeft nu aan den Keizer zijn voorstel betreffende de wijze van inrigting dezer akademie aan geboden. Deze instelling zal met waarlijk Keizerlijke mildheid toegerust worden en op milde grondbeginselen steunen. fSI®I§SEI. BERLIJN, 19 Fehruarij. De Lakenfabriekanten alhier hebben ook gebruik gemaakt van de gele genheid, om een uitweg voor hunne goederen te bekomen naar China, sedert dat aldaar vijf havens voor den Europeschcn handel zijn opengesteld. De eerste ondernemingen zouden 6 a 7 ten honderd hebben gegeven. Den IT110" dezer heeft te Berncastel een groot ongeluk plaats gehad De 's morgens van Bingen komende postwagen, benevens 20 personen en 6 paarden, moesten den Moezel overgezet worden, hetwelk wegens den hoogen stand des waters met een veerpont geschiedde. Het vaartuig was echter nog maar weinige schreden van den oever verwijderdof het kreeg reeds water in verscheidene personen gelijk ook een paard sprongen over boord en vonden ongelukkig op één rnensch en het paard na, den dood in het water; het vaartuig bereikte gelukkig weder den oever. De Schipper en de postiljon behooren onder de verongelukten, welker getal 5 a 6 personen bedraagt. De oorzaak wordt verschillend opgegeven, of aan te zware belading of aan het schichtig worden van een paard. BilUIS WIJK. 20 Fehruarij. De invordering van alle inkomende regten op granen, peulvruchten en meel is tot op het einde van October geschorst, uit aanmerking van de hooge graanprijzen. FKAIKF9BT. 20 Fehruarij. Het Genootschap voor ondersteuning der Duitsche landverhuizers naar Texas, heeft te Wiesbaden eene lccning van ƒ600,000 tot stand gebragt. In het vorige jaar was door dat Genootschap reeds ƒ80,000 met hetzelfde doel verza meld en overgemaakt. EJICILM». LONDEN, 22 February. De Fransche Gezant Graaf de St. Aulairc beeft eergisteren met Lord Pahnerston oene zamenkomst gehad. Bij de Admiraliteit is besloten geen ligchaamsstraf aan boord der Lands schepen te gedoogendan op een door den bevelhebber van het smaldeel onderteekende order. Er is sedert het midden van December 11. in de 3 gestichten hier ter stede aan 13,342 behoeftige lieden huisvesting gegeven en hun 145,707 ra tions voedsel uitgereikt. In de vorige week is van hier naar Rotterdam afgescheept 4,000 oneen zilver in specie; naar België 3,000 oneen goud in baren en 6,000 zilver in specie, naar Cuxhaven bij Hamburg43,000 oneen zilver in baren; naar New- York 770 oneen goud in specie, en 10,000 in goud naar het eiland Mau ritius. liet aanvoeren van eene waarde van 80,000 in zilver, voor reke ning van de bank, met een schip van Callao eene haven in Peru, heeft het evenwigt weder hersteld. Er zullen geene werklieden meer uit Oost-lndië naar West-indië worden overgevoerd, om in het gebrek van arbeiders aldaar te voorzien, zoowel omdat de kosten te groot waren als omdat het klimaat nun niet gunstig is. De Regering zal nu vrije werklieden van de westkust van Africa, uit eene landstreek waar geene slavernij bestaat, naar de West-indië laten overbrengen en daartoe eene geregelde stoomvaart worden ingerigt. Donderdag 1. 1. is met de omnibus, welke tusschen Bedford en Tor rington rijdt, een vreeselijk ongeluk gebeurd. Door de koppigheid der paar den is het rijtuig omgekanteld en in de rivier gevallen, waardoor 10 rnen- schen het leven hebben verloren. Uit eene opgave van pachters van landerijen in Ierland, dezer dagen aan het Lagerhuis medegedeeld, blijkt, dat in 1841 de bevolking in Ierland 8,174,029 bedroeg, dat van deze 883,098 pachters waren van 19,146,502 morgen lands, en dat die pachters met hunne gezinnen een aantal van 4f nrillioen zielen bedroeg. FRANKRIJK. PARIJS, 23 Fehruarij. Zaturdag II. is alhier het Theatre Historique met buitengewonen luister geopend, en de Hertog van Montpensierdie de voorstelling bijwoonde, met daverende toejuichingen ontvangen. Er werd ten tooneel gevoerd de Roman van A. Dumas: La Reine Margot. De voorstelling heeft niet langer ge duurd dan van des avonds zeveti tot. des nachts te drie ure. Tc Soissons is 1. 1. Zaturdag in een tent met wilde dieren een vreeselijk ongeluk gebeurd Op een ochtend dat zijn meester een' zoogenaamden makken leeuw water bragt, werpt deze zich op liern, verslindt zijn eeuen arm en scheurt hem met zijnen klaauw a! het vel en vleesch van 't gelaat. Hoe schrikkelijk verminkt, heeft de ongelukkige toch nog uit het hok weten te ontvlugten en de deur te sluiten. Onder het hok lagen stukken paardevleesch en men denkt dat de leeuw door den reuk van dat vleesch zoo woedend is geworden. Op het ge brul van den leeuw en het gegil van den man snelden eenige soldaten toe, die niet zonder vrees met gevelde bajonet de tent binnenkwamen daar von den zij den meester van de tent bewusteloos liggenbadende in zijn bloed, tlij is naar het gasthuis vervoerd en ziju toestand is hopeloos. REEKIE. BRUSSEL, 23 February. Z. M. heeft vrijdom verleend van accijns op het zout, hetwelk door den landbouw tot verbetering van gronden wordt gebruikt, tot uiterlijk 100 Ned. ponden 'sjaars per bunder. Mil. MM. zijn gisteren weder naar Parijs vertrokken om er 14 dagen te vertoeven. Men brengt dit vertrek in verband met de oneenigheid welke tusschen de Fransche en Engelsche Regering zou bestaan ter zake van het huwelijk van den Hertog van Montpensier met eene Spaansche Prinses. Bij de regtbanken zijn tegenwoordig onderscheiden gevallen van vergif tiging aanhangig. Er worden dagelijks 50 tot 100 bedelaars aangehouden, doch het ont breekt aan plaats om hen te huisvesten, zoodat men genoodzaakt is een gelijk getal anderen te ontslaandie dan dadelijk liet vorige bedrijf weder moeten opvatten. Onder den invloed van den zin- en gevoelverdoovenden etherdamp, heeft de Heelmeester Seutin eene vrouw een kankerknobbel uitgesneden en de wonde gebrand, eene andere een borst afgezet, zonder dat de lijderesseu er iets van hebben gemerkt. ANTWERPEN, 23 Fehruarij. Heden middag is op de Nederlandsche stoomboot van Rotterdam aangeko men de Orang-Oetangdoor den Amcrikaansche driemaster Hull, van Sumatra aangebragt, en van welken wij vroeger gesproken hebben. Deze zeldzame aap, welks gedaante die van den mnnsch zoo nabij komt, is bestemd voor onzen Dierentuin, welke aldus het eenigste gesticht van Europa zal wezen, hetwelk in bezit van dit zeldzaam beest zijn zal. De schranderheid van den Orang- Oetang of Pongois algemeen bekend, en wij] vernemen reeds vele aardig heden omtrent dengene welke hier is aangekomen, en die tot het schoonste en zuiverste ras behoort. Onder andere nabootsingen welke men benr tce- schrijft, wordt gemeld, dat hij nooit mist een slaapmuts op te zetten en een nachtrok aan te trekken wanneer hij zich naar bed begeeft, waarin hij zich als een mensch onderdekt. Het is een mannetje, hetwelk nog jong en on volwassen schijnt, hebbende slechts de lengte van 3 voet. Ook zijn in ge- normden Dierentuin een reusachtige Springhaas, een witte Aap en vier zwarte Zwanen uit Nieuw-IIolland geplaatst, WABS BEflBüUff. KENNISGEVING van de dagen der Loting voor de Nationale Militie. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der STAD LEYDENontvangen hebbende de Alphabetische Naamlijst van al de personen, die aan de ligting iler Nationale Militie van dezen jare 1847 deel moeten nemen; brengen bij deze ter kennis van de belanghebbenden, dat voornoemde naamlijst ter visie van elk en een' iegelijk zal liggen, in een der Vertrekken van het Raadhuis, van Vrijdag den 26ste" Fehruarij tot Zaturdag den 6'ien Maart aan-

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3