van liet verlangen der Regering erkende, en zorgen zon dat aan hetzelve werd voldaan. Kort daarna werd dan ook eene aanzienlijke gewapende rnagtbestaande uit 2 op de Europesche wijze getuigde schepen en 16 groote en kleine praau- wen met 1000 koppen bemand, onder geleide van den Radja Bitjara, van Bima naar Pota algezonden, met dat gevolg, dat de schuldige Radja in de maand Mei te Bima aankwam, en onmiddclijk na zijne aankomst, door den Sultan van zijne waardigheid werd ontzet. In de maand Junij verscheen de brik Lancier andermaal voor Bima, ten einde de toegezegde genoegdoening te vorderen. Nadat de Kapt.-Lnit. ter zee P. Bruining, Commandant van den Lancier, als met de afdoening dezer zaak belast, deswege met den Sultan van Bima had overlegd, werd bepaald, dat de uitkeering van de geldelijke schadevergoeding, op den IS11611 van die maanden op den daaraan volgenden dag, de verootmoediging van den ont slagenen Radja zou plaats hebben. Op dringend aanzoek van den Sultan en den Radja Bitjara werd toegestaan, dat van den gewezen Radja, dc afgifte van zijne kris niet zou gevorderd worden, en zulks uit aanmerking van de naauwe verwantschap, in welke beide inlandsche grooten tot den Radja staan, en de bereidwilligheid door hen in deze zaak betoond door den Commandant van den Lancier werd echter uitdrukkelijk verlangddat de genoegdoening opentlijk en op eene indrukwekkende wijze zou plaats hebben. Nadat overeenkomstig het deswege bepaalde, de tot schadevergoeding be stemde gelden op den IS111'" Junij door eene Commissie waren in ontvangst genomenheeft de verootmoediging van den ontslagenen Radja op den vol genden dag plaats gehad. Op dien dag zijn de officieren van 's Lands schoenerbrik de Lancier, een tot dat einde van Makassar medegevoerd detachement flankeurs, en alle met geweer gewapende schepelingen aan wal gekomen. De gezaghebber had de Christen inwoners en alle kampongshoofden tot bijwoning van deze plegtigheid ontboden deze waren tot dat einde bijeengekomen in eene voor de plegtig heid bestemde pandoppovuor welker ingang eene wacht van soldaten uit het fort geplaatst was. Op den bepaalden tijd kwam dc Sultan met een zeer talrijk gevolg aldaar aan en we d met gepaste eerbewijzingen ontvangen. De gewezen Radja van Pota daar vóórgeroepen zijnde, naderde hevende en ontsteld, betuigde plegtig zijn berouw en ootmoed, en verzocht op eene zeer nederige wijze vergiffenis voor zijn gehouden gedrag waarop de Kapt.-Luit. ter zee P. Bruining, uit naam van de Regering van Nederlandsch Indië ver klaarde, dat deze betuiging voor welgemeend en opregt gehoudenen dan ook als zoodanig werd aangenomen: dat de straf alsnu geëindigd en bet vroeger gebeurde als vergeven eri vergeten beschouwd moest wordentot tee- ken waarvan hem de hand toegereikt, en vergund werd plaats te nemen onder de mantries. Aan den Sultan werden bij zijn vertrek van daar andermaal de gebruike lijke eerbewijzingenbenevens een salut van 7 schoten van den Lancier en van het fort gegeven, welke met 43 schoten uit inlandsche batterijen, en van 9 ter reede liggende schepen werden beantwoord. VEREE1VIC1DE STATEN. 1 Februarij. De Mexicaansche Generaal blijft tot nog toe werkeloos, en schijnt zijn leger meer te hebben ingerigt tegen mogelijken opstand zijner eigene hoofdstad. Aan vredesvoorslagen werd volgens de loopende geruchten geen oor geleend. Bij onze krijgsmagt heerscht groote bedrijvigheid. Te Tampico heeft de Gene raal Shield het Mexicaansche bestuur door eene Commissie doen vervangen. De Schout-bij-Nacht Connor hield de gansclie Mexicaansche kust hezet, en had een schip voor de haven van Anton-Lizardo bemagligd. Bij het Congres is een voorstel gedaan door den Algevaardigde Nicies, om door verhooging van belas tingen en het uitschrijven van nieuwe de jaarlijksche inkomsten met ruim 5 millioen dollars (een dollar komt overeen met 2.50 Ned.) te vermeerde ren zeker ten einde het volk een helder denkbeeld te geven van de weldaden van den oorlog. Bij den Staat Pennsylvanië is de betaling der renten op 1 Fehruarij en 1 Augustus, ter som van 2 millioen dollars vastgesteld. De Staat Ohio, thans de derde in rang, die eene jaarlijksche rente van ruim 1 millioen dollars moet betalenbeeft thans zijne geldmiddelen op zulk ren goeden voetdat de brgrooting over het jaar 1847 een batig slot aanbiedt van 164,775 dollars. In de verschillende steden der Vereenigde Staten bedroeg de inschrijving voor Ierland reeds 800,000 dollars; alleen de pas gestichte stad Jersey heeft 1000 dollars bijeengebragt. De prijzen der granen te New-York zijn op het berigt van de behoeften in Europain de laatste dagen van Januarij25 pCt. gerezen. MEXICO. De Opperbevelhebber Santa-Anna had een crediet van 8 mill, dollars aan gevraagd, met bijvoeging dat het Vaderland verloren zou zijn, indien hem dat geld niet werd verstrekt. Het Congres heeft daarover met gesloten deuren beraadslaagd ën zoo men berigt, zou het van voornemens zijn de geestelijke goederen aan te tasten. De geestelijkheid was hier echter achter gekomen, en had elk, die de verbeurdverklaring hunner goederen mogt voorstaan, met den ban bedreigd. Zeker is het, dat de geestelijkheid, die echter zeer rijk is, gedurende dezen oorlog reeds veel heeft opgeofferd. TURKTE. CONSTANTINOPLE 28 Januarij. De Sultan heeft het oprigten van eene letterkundige Commissie bevolen die eene spraakkunst en een woordenboek voor de Turksche taal zal opstellen. - De Commissie, die den 18,len reeds in werking is gekomen, beslaat uit 8 leden. Eergisteren heeft in de voorstad Pera een hevige brand gewoed, waardoor onderscheiden huizen eene prooi der vlammen zijn geworden, en onder ande ren het Engelsch Gezantsehaps-gebouw zóó is beschadigd dat de Gezant met zijn gezin zijnen intrek bij den Oostenrijkschen Gezant heeft moeten nemen. SPANJE. MADRID, 10 Februarij. Op het Paleis is heden hel huwelijk gesloten van de Infante Donna I.uïsa dochter van den Infant Dan Francisco de Paula, met den zoon van Graaf Altamira. Ofschoon men gedacht had, dat dit huwelijk vertraagd zou wor den, wegens het vernietigen van dat van den Infant Don llenriquezschijnt de staatkunde er niets te hebben tegen gehad, dat het op den bepaalden tijd werd voltrokken. Eergisteren is het ontwerp-adres in antwoord op de troonrede in de Kamer der Afgevaardigden voorgelezen. Een van de meest kenschetsende trekken in dit stuk is de buitengewoon voorziglige toon, waarop hetzelve wegens de omstandigheden is moeten gesteld worden. Het congres moest in derdaad op eene tioonrede antwoorden, die vervaardigd was door het vorige ministerie. Sommige personen bejammeren het, dat in dit adres niet gespro ken is van het verlangen naar eene algemeene amnestie, zoowel als naar de herstelling van de jury voor de overtredingen door de drukpers. Men be grijpt, dat het initatief in deze zaken aan de Cortes toekomt, en dat het adres over deze inoeijelijke punten moet zwijgen. De paragraaf in het adres van de Kamer der Gedeputeerden, betrek kelijk de finantiën, luidt aldus: «liet is te bejammeren, dat men tot de regeling der openbare schuld niet heeft kunnen overgaan krachtens de aan het gouvernement van U. M. verleende magtiginginaar de orde en regel maat, die met iederen dag in de finantiën zich vestigen, zijn de hechtste grondslagenwaarop het crediet der natie kan zetelen." PORTUGAL. LISSABON, 10 Februarij. Volgens een besluit der Koningin zijn al de soldaten, die reeds hun ontslag hadden gekregen, te rekenen van 1° Januarij 1837, wederom tot de dienst opgeroepen; indien zij zich binnen 14 dagen niet aangeven, zullen zij als de serteurs worden beschouwd; zij moeten dienen zoo lang de oorlog duurt. De Bank en de Regering hehhcu eindelijk krachtige maatregelen geno men om het schadelijke disconto der Banknoten te verminderen. Er zal wederom eene leening in het buitenland worden gesloten. De renten der 5 pCt. inschrijvingen zullen voor het eerste halljaar van 1816 wor den betaald doch van de 4 pCt., wordt evenmin als van het tweede halfjaar van 1846 der 5 pCt., iets medegedeeld. Het bevestigt zichdat er onderscheiden gevechten met de Migucllisten geleverd zijn, waarin zij overwonnen en zelfs een hunner opperhoofden Mac- donnall gesneuveld is; daarentegen was een Majoor der troepen van de Ko ningin met 130 man door de Migucllisten krijgsgevangen gemaakt. De Junta te Oporto ging nog steeds voort, die stad te versterken. Sal- danha had zijn hoofdkwartier op 11 uren van de stad. ITALIË. ROME, 6 Februarij. Volgens de laatste berigten was Don Miguel, toen hij zijne heimelijke reis uit den Roomschen staat ondernammet Engelsche passen voorzien. Het geheele plan was in het diepste geheim gehuld. De Paus zelf ontving eerst vijf dagen na de ontvlugting van den Portngeschen Pretendent door den Fran- schen gezantden Graaf Rossihet eerste berigt van deze gebeurtenis. Wreedheid en wraak is uit Italië nog niet verdwenen. Onlangs had den eenige inwoners van Loreto in den schouwburg te Recanati eenen tooneel- speler uitgeflotenhetgeen de inwoners als eene beleediging opnamenwelke wraak vorderde. De daders echter ontkwamen het gevaar door de snelheid hunner paarden, doch eenige jongelingen, welke niet zoo spoedig weg kon den komen werden met steenen doodgeworpen. Nu hebben zich de inwoners van Loreto gewapend, om over dezen moord eene bloedige wraak te nemen. NAPELS, 6 Februarij. Bij een Koninklijk besluit van 27 Januarij, is de uitvoer van Turksche weit en van peulvruchten voorloopig in het geheele rijk verboden. Alhier ziet men eerlang de afkondiging van een handelsverdrag met het Duitsche Tolverbond te gemoet. HANOVER. 11 Februarij. Z. M. heeft de regten op den invoer van meel, vervaardigd uit alle soorten van granen, opgeheven tot op 1° Augustus e. k. Het getal der geborenen in het Koningrijk in 1846 heeft dat der over ledenen met 16,850 overtroffen. ENGELAND. LONDEN, 18 Februarij. Het Huis der Gemeenten is gisteren nacht tot eene beslissing gekomen ten aanzien van het door Lord Bentinck ingediende ontwerp van wet, bo-

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2