LEYDSCHE COURANT. N'. 23. MAANDAG, 22 FEBRTJARIJ. BINNENLANDSCHE BERIGÏEN. BUITENLANDSCHE BER1GTEN. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt uit Zaturdag avond LEYDEN, 20 Fcbruarij. Gisteren is alhier de verjaardag van Z. K. H. den Prins van Oranje op de gebruikelijke wijze gevierd. In de Prov. Friesche Coura7it van den 18de" dezer, leest men het vol gend door II. ingezonden aitikel over Aceijnsen Eene der hoofdoorzaken van de algemeene verarming in ons Vaderland is te zoeken in de lands- en gemeente-accijnsen op de eerste levensbehoeften waardoor de geringe standen een overgroot gedeelte hunner kleine verdiensten voor de algemeene lasten moeten afzonderen bijna twee vijfden der lands-he- lastingen toch worden door de opbrengst der aceijnsen verkregenhetwelk zonneklaar aantoont, dat men niet de fortuinen naar hunne hoegrootheid maar het grootst mogelijk getal individuen wil treffen zoo doende wordt de armoede kunstmatig aangekweekt, en zal men van lieverlede de massa der individuen in hunne stoffelijke belangen zoodanig kwetsen, tot dat het onver mogen van dezen de onhoudbaarheid van het gevolgde stelsel bewijst; men zal eene overgroote massa vormen, door gebrek ontzenuwd en verontzedelijkt en die als eenen kanker te beschouwen is voor de maatschappijin wier midden zij verkeert. In Engeland wil men de kleine standen opbeuren, van daar de hervormin gen in het belasting-systeem, allen strekkende om een ieder in de algemeene lasten naar zijne krachten te treffen, en om de eerlijke vlijt in het vinden van middelen van bestaan te hulpe te komen in Pruissen heeft de klassen- sleuer hetzelfde doel, en het algemeen vereerd opperhoofd der Kerkelijke Staten heeft hetzelfde oogmerk, dezer dagen op nieuw gebleken door de afschaffing der drukkende zoutbelasting, en het daarvoor in de plaats stellen eener heffing op den eigendom. In het welbegrepen belang van het vaderland schijnt het ons uiterst wenschelijk dat men de aangehaalde goede voorbeelden van elders navolge, en krachtige middelen aanwende om het algemeen in staat te stellen eigen verdiend brood te etenzonder door het uitreiken van vernederende aalmoezen het leven van honderd duizenden te rekken staat er toch geschre ven: dat hij die niet werkt, niet zal eten, dan moet hij, die werken wil, ook brood kunnen verdienen, en de algemeene ondersteuning datgene worden, wat zij in eene goed ingerigte maatschappij behoort te zijneene tegemoetko ming verstrekt aan ouden van dagenziekenzwakken en hulpbehoevende kinderen. 'sGRAVENHAGE, 20 Februarij. Z. M. gezien hebbende de voordragt van den Minister van Finantiën van den 10den dezer, omtrent de opgemaakte staten, aanwijzende de sommen, welke onbetaald zijn gebleven op de ter uitvoering der wet van 6 Maart 1844 ge dane inschrijvingen, en waarvan de onverhaalhaarheid voldoende is gebleken, voor de 3 pCls leening ten beloope van 25,058.70en voor de vrijwillige bijdrage ter som van ƒ4,926.04*. In dit betrekkelijk geringe cijfer der on verhaal bare achterstallen, op nieuw een bewijs vindende van de trouwe voldoening der inschrijvers aan hunne vrij willig opgenomen verpligtingenen wenschende de algehecle afsluiting der inschrijvings-kohieren buiten schade der schatkist, en zonder vervolging der nalatigen te bevorderen heeft Z. M. goedgevonden te bepalen, dat vermelde achterstallen, uit II. D. bijzondere fondsen, op den voet der wet van 6 Maart 1844 zullen worden aangezuiverd en dientengevolge de inschrijvings-kohieren geheel afgesloten. Men zal zich herinneren, dat Z. M. voor die leening, groot 127 millioeu, bad ingeschreven voor 10 mill., en het te kort op dezelve van bijna 1 mill., nog later heeft gedekt. Rij gelegenheid van den verjaardag van Z. K. II. den Prins van Oranje, werden gisteren even als vorige jaren de weezen en inwoners van het Evan gelisch Lutherseh Weeshuis alhier, door de welwillendheid en weldadigheid van H. D. doorluchtige gemalin onthaald op een daartoe irigerigt feestelijk middagmaal. Het behaagde II. K. H., verzeld van H. D. gevolgdat gesticht te dier gelegenheid met hare hooge tegenwoordigheid te vereeren, en door een en ander al weder te bewijzen, hoezeer II. K. II. bewogen is met het lot van weezen en behoeftigen. Met welgevallen beschouwde de Vorstin de bewijzen die getoond werden, van de vorderingen der jeugdige bewoonsters van het gesticht, en ook nu weder won de geliefde Prinses door II. D. rninzaa'mheid aller harten. De weezen hieven bij dit bezoek een gezang aanop de wijze van het volkslied, en welks eenvoudige woorden de Vorstin zeker aangenaam moeten getroffen hebben. Het bereids aangekondigde en toen uitgestelde bal bij Z. K. II. Prins Frederik der Nederlanden, veroorzaakt door de ziekte van II. M. de Koningin van Pruissen zal alsnu plaats hebben op aanstaanden Dirigsdag. Eindelijk zijn, behalve de vermelde, bij de Tweede Kamer nog ingeko men de volgende ontwerpen van wetvan hel Wetboek van Stralregt. Twee en twintigste Titel, van misdaden en wanbedrijven en derzelver straffen. Drie en Twintigste Titel, van het opruijen tot misdrijven, err tot ongehoor zaamheid aan de Grondwet, de wellen, enz. Illde Boek, eenige Titel, van overtredingen en derzelver straffen. Morgen zullen de afdeelingen van de Tweede Kamer der Stalen-Generaal weder over de begrootings-wetten vergaderen. ROTTERDAM, 18 Februarij. Men verneemtdat heden door den raad dezer stad zekere door Heercn Burgemeester en Wethouders voorgestelde schikkingen met Mr. I. Tliooft goedgekeurd zijnomtrent het verzamelen van het secreetvuil in de binnen stad. Hierdoor is thans het vooruitzigt geopendom bij eene stipte handha ving der keuren op de reinheid, de zindelijkheid der binnenwateren zeer bevorderd en eene belangrijke waarde aan goede mest voor den landbouw behouden te zien. AMSTERDAM 19 Februarij. Gisteren is weder de raderboot voor het eerst naar de overzijde van het IJ gevaren. Ook varen sedert eenige dagen de Harderwijker en Westzaner beurt schepen. De barge op het Nieuwe Diep zal heden hare dienst hervattendaar het ijs uit het Noord-tloll. Kanaal bijna geheel is verdwenen. De Heer Goedkoop heeft de uitijzing der schepen niet voor ƒ20,000 aan genomen, zoo als gemeld was, daar er slechts voor 7,000 was ingeschreven. ARNHEM, 18 Februarij. Jan ter Linde, zoo als gemeld is, op zijne dagvaarding niet verschenen zijnde, is heden avond op een bevel van voorbrenging hier aangebragten dadelijk door den Ed. Gr. Achth. Heer Raadsheer van Gelein Vitringa, in ver hoor genomen, hetwelk ongeveer 3 uren heeft geduurd. Daarna is hij weder ontslagen en zal morgen naar Haaksbergen terugkeeien. TIEL, 16 Februarij. De landverhuizing naar Noord-Arnerika begint thans alhier meer tot een staat van uitvoering te komen. Immers de Heer Mr. C. Verwaijen uit Nij megen heeft bekend gemaakt dat zijn vertrek uit genoemde stad op heden zal plaats hebbenwaarom zich velen uit deze omstrekendie zich aan ge noemden Heer zullen aansluiten zich in den loop dezer week binnen deze stad vcreenigd hebben, en alles voor den overtogt hebben gereed gemaakt. Wij vernemen verder dat de gehoclc trein zich gezamentlijk naar Antwerpen zal begeven om daar scheep te gaan. OOST-IN ©IE. BATAVIA, 10 October. Nadat de Regering zekerheid had hekomendat de Radja van Potadie ondergeschikt is aan den Sultan van Biinazich verstout had de manschap van de gestrande brik Eagle, behoorende aan den Heer Romswinekel te Ba tavia, voor slaven te verkoopen, heeft hetzelve 's Lands brik de Lancicr afge zonden, om genoegdoening te vragen. Deze genoegdoening bestond in eene opentlijke bekentenis van schuld, betuiging van berouw en verzoek om ver giffenis: dat voorts door hem eene schadevergoeding in geld zou moeten worden uitgekeerd voor de geroofde en niet terug erlangde goederen en eindelijk, dat de Radja aan de Regering zou worden uitgeleverd, in het ge val hij mogt weigeren aan het geëischle te voldoen. De Sultan verklaarde, na met zijne Rijksgroolen te hebben geraadpleegd, dat hij het gedrag van den Radja van Pota geheel afkeurde, de billijkheid

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1