BUITEN LANDSCHE BE BI G TEN Ecne ui (gebreide verzameling van natuurkundige instrumenten zal pu bliek verkocht worden, in het Oudezijds Ileeren-Logement alhier. Zij beveelt zich bijzonder aan door vele anders zeer zeldzaam voorkomende werktuigen. ZWOLLE, 1G Febuarij. Den 14<1en dezer overleed te Deventer in den ouderdom van ruim 79 jaren, de Hoog Edel Gestr. lieer S. Bruce, oud Luitenant-Generaal, wiens toene mende ziekte zijnen zoon belet had de zitting der Tweede Kamer, waarbij hij het voorzitterschap bekleedt, bij te wonen. In de maand Maart aanstaande zal uit Hattem naar Noord-Amerika een buisgezin vertrekken, hetwelk tot, de hoogere standen der Maartschappij tot een geslacht behoort, welks leden de eerste betrekkingen in ons land en de Oost-Indiën bekleed hebben. Dezer dagen is te Genernuiden een berigt ingekomen van de in 1846 vandaar naar Noord-Amerika vertrokken inwoners. Het berigt, dat in geenen deelc gunstig luidt, meldt, dat het schip, door storm van zijnen koers ge raakt, meer dan 100 uren van Baltimore, waar zij moesten landen, was aan gekomen, en de landverhuizers nu zeiven konden zien, hoe het doel hunner reis te bereiken. GRONINGEN, 16 Febrnarij. Met genoegen verneemt men, dat de Heer A. W. Alings, Candidaat in de natuurkundige wetenschappen aan deze Hoogeschooldoor den Stedelijken Raad provisioneel benoemd is tot Lector in de wis- en rekenkunde aan het Gymnasium dezer stad. Men wil tevens weten, dat deze nieuwe gecreëerde betrekking, die in cene wezenlijke behoefte voorziet, door andere even nood zakelijke verbeteringen van dien aard eerlang zal gevolgd worden. Ten opzigte der werkzaamheden, betrekkelijk de voorgenomene bedij king van een gedeelte van den Dollard wordt berigt, dat de in het vorige jaar gemaakte rijsbedding, waarop later de dijk zal worden gelegd, zich uit muntend houdt, zoodat zij door storm, ijsgang of hooge vloeden tot nog toe niets beeft geleden het is te wenschen dat de wederopruiming van het ijs daaraan geen nadeel zal toebrengen en dat de werkzaamheden eerlang zullen worden hervat en deze zoo belangrijke onderneming haar geheel en gewenscht beslag moge verkrijgen, hetwelk eenc aanzienlijke landaanwinst zal zijn en aan veler handen werk en beslaan zal opleveren. Men verneemt echter, dat van de hervatting der werkzaamheden nog niets met zekerheid bekend is. Integendeel zijn de nadeeligste geruchten aangaande den voortgang dier on derneming in omloop, ASSEN, 15 February. Terwijl men zich te Nijmegen van gemeene liedjeszangers heeft willen be dienen, om de onschuld van Gepkens langs de straten te doen uitroepen heeft men te Groenlo nog krachtiger middelen daartoe bij de hand genomen. Men heeft er namelijk (bij Ilemmelder) een geschriftje ten verkoop gesteld waarin, met 'toog op dien Kapelaan, de marteldood van den Heiligen Nepo- mnk verhaald wordt, die in de Moldau verdronken werd door Koning Wen- ceslaus van Boheme, omdat hij hem 't geheim van de biecht der Koningin niet wilde openbaren. Dat verhaal wordt besloten met een hoogst opmerkelijk gebed, 'twelk de Kerkbode (die dusver over de zaak van Gepkens geen enkel woord gezegd had) mededeelt als bewijs, dat met 't heiligste evenzeer als 'tonheiligste te baat neemt, om de veroordeeling van Gepkens als wederreg- telijk geschied en als een teeken van godsdiensthaat en vervolging te doen voorkomen bij 'tvolk. Daarin wordt voor Gepkens gebeden om kracht tegen de vijanden van Christus, kracht om met die standvastigheid, die hij reeds zoo kloekmoedig heeft betoond, in 'tdrukken der voetstappen van St.Nepomuk tot 't einde te volharden, gedachtig dat Christus zelf als mensch ook al zwijgende, den allervreeselijksten dood heelt willen ondergaan. De bedoeling is blijk baar, te doen gelooven dat Gepkens zijne onschuld had kunnen bewijzen, zoo hij iets van het hem in de biecht medegedeelde had willen bekend maken. [Drent. Cour.) HULST, 8 February. In de nabijheid dezer stad is in den vroegen morgen van gisteren, tot aanzienlijke schade der bezitters, cene meestoof afgebrand met bijna 100,000 Ned. meekrapgereed en ongereed en waarvan bijna niets tegen brand schade was verzekerd. 1VEST-I1VDIE. CARACAO, 5 December. O Bij het zware onweder, hetwelk wij dezer dagen gehad hebben, is de blik sem in de R. C. Kerk te St. Barber geslagenalwaar hij het altaar vernield en de muren van het gebouw gescheurd heeft. Den 23sleD Nov. is 's Lands brik de Pijl van de eilanden S', Martijn en SL Eustatius alhier teruggekeerd medebrengende het garnizoen dezer eilan den, bestaande uit 4 corporaals en 21 jagers, zoodat er op gemelde eilanden geen garnizoen meer is. De Provinciale Utrechtsche Courant deelt den volgenden brief mede van den 5dcD December II., omtrent de gebeurtenissen in Venezuela, waaruit wij het volgende ontleenen »De gebeurtenissen in Venezuela trekken alhier aller aandacht, dewijl vele Hollanders zich aldaar bevinden en Puerto Cavello voor de helft met Cura- cocnaars bevolkt is. Het scheepsvolk der kustvaarders van die naburige repu bliek de arbeiders op de plantagiënde werklieden aan publieke of openbare werken zijn voor een groot gedeelte Curagoënaars. Toen te Barcelona een nieuw gevangenhuis moest gebouwd wordenen de brug over de rivier de Niveri moest vernieuwd worden liet men tot dat einde metselaars en tim merlieden uit Curagao komen. De CuracoënaarsHollandeses genaamd zijn het Gonvernerncnt van Venezuela toegedaan omdat hetzelve hen gebruikt tot zaken, waarin het menschen van vertrouwen noodig heeft, bij voorbeeld toen men in de haven van Puerto Cavello een vaartuig uiteen nam en derzel- ver stukken over het gebergte naar het meer van Valenlia vervoerde, om aldaar eene gewapende scheepsmagt te hebben, bestond het escorte uit Hol landers, omdat men vermoedde dat de tegenpartij of rebellen op weg dit transport zouden overvallen ook zou deze scheepsmagt door Hollanders bemand worden. Deze gehechtheid aan de Olegarkenwekte den haat der liberalen op, en bij hen zag men te Puerto Cavello op onderscheidene deuren geschre ven Leve de Liberalen! Weg met de Hollanders!" x Het Gouvernement van Venezuela zal derhalve in deze omstandigheid ge zien hebben, wolk eene vastheid de vreemdelingen aldaar aan de teo-enwoor- dige orde van zaken geven. Het vreedzame Venezuela nam door de woelingen der liberalen, die ook de Hollanders wilden vermoordenin September cene oorlogzuchtige hou ding aan. Er werd eene oproeping gedaan tot de active dienst, van tien dui zend manVenezuela werd door een burgeroorlog bedreigd. Nu volgde de opstand in de valei van Araguate Rio Chico en eldersde handel werd ge stremd de kooplieden durfden geene groote oplage van koopgoederen doen uit vrceze voor plundering. Want in den Spaansch-Amcrikaansclien burgeroorlog hebben de hoofden der partijen hunne troepen moeten betalen uit de opbrengt der geconfisceerde goederen der tegenpartij. De onrust der aldaar nedergezette vreemdelingen was zeur groot, waarom 'sLands brik de Pijlvan Curagao werd gezonden ter hunner bescherming. »Het onweder dat boven Venezuela hing, is thans afgedreven. De opstanden in de valei van Aragua zijn te voorbarig geweest, en niet overeenkomstig het plan van Guzman en andere hoofden der liberale partij. Deze opstande lingen waren meestal negerslaven van plantagiën die uit eigen beweging den opstand begonnen, slecht gewapend en door geen kundige mannen aangevoerd. Men heeft Guzman beschuldigd dezen opstand aangestookt te hebbendoch zulk is niet waarschijnlijk. Hij was te Victoria met eenig gevolg om zich naar Marecay, waar Paez zich bevond, te begeven, ten einde Paez door kracht van welsprekendheid tot zijne partij over te halentoen deze opstand plaats had. Aldaar vernam hij ook dat Paez zich aan het hoofd van zijne manschap pen de opstandelingen bad aangevallen en ter neer gehouwen wat hem voor kwam. Hierdoor zag Guzman zich genoodzaakt van zijn plan af te zien om Paez te spreken, en hij moest naar Caracas terug koeren. Deze opstand was derhalve voor hem ontijdig, ook hebben zich geene officieren van zijn gevolg bij de opstandelingen gevoegd. De activiteit van Paez, het tijdig vernielen der benden, heeft den schrik verspreid onder de omwentelingsgezinden. Het Gouvernement heeft ondertus- schen den lijd om eene genoegzame krijgsmagt te organiseren, en het is waar schijnlijk dat met Januarij aanstaande de tegenwoordige President Soublctte het Presidium vreedzaam zal overgeven aan den Generaal Jose Thadeo Mona- ges, als zijn opvolger." Bij genoemden opstand heeft men geziendat de opstandelingen grootendeels uit negerslaven van de plantagiën bestonden die waarschijnlijk daartoe over gehaald waren met toezegging van hunne vrijheid. Wanneer eenmaal de slavernij in Venezuela geheel zal opgehouden hebben, zal het bestuur aldaar nog meerdere vastheid verkrijgen, wijl er alsdan geen slavenstand in de maatschappij meer bestaatdie door eene omwenteling des- zelfs vrijheid hoopt te winnen. De volkomene vrijlating der slaven zal spoedig in Venezuela daar zijn; want behalve dal de slaven, die later dan het besluit van Bolivar geboren worden, vrij wunlen na hunnen volwassen leeftijd bereikt te hebben, zoo bestaat er ook een fonds, uit welks renten nog jaar lijks slaven vóór dat tijdstip geboren, vrij gekocht worden. De slavernij brengt vele ongelegenheden voort aan de regeringen zelve. Zoo heeft men te Porto Rico alle vruchtboomenvooral de banaanplanten doen wegkappen, in het gebergte en op de streken, die geen eigenaars hebben, opdat de w'egge- loopen slaven geen onderhoud zullen vinden. Te Sl. Thomas worden bij zon- nenondergang alle booten die in de baai gebezigd worden om passagiers en goederen der aldaar liggende vaartuigen aan wal te brengen, op strand ge haald en verzekerd, opdat de slaven dezelve niet zullen bezigen, om naar de Engelsche koloniën te ontvlugten. De slavernij bevordert ook den diefstal, want men vreest de dieven, die slaven zijn, benevens de heelers aan te geven, wijl men daardoor de eigenaars benadeelt, die de kosten van de justitie moeten betalen. Hoe menigmaal heeft deze onderlinge toegevendheid der eigenaars de heelers der gestolene goederen van vervolging bevrijd! VEREESTS&IBE ÜTATE1V. De oprigting en bet gebruik van electrischc telegraphen is thans zeer alge meen. Ook bijzondere personen maken er veel gebruik van voor handelsbe- rigtende spoed waarmede de tijdingen op deze wijze door al de Staten ver spreid wordenis verwonderlijk. De dagbladen van New-Yorkdie vroeger 24 uren naar tijding uit Washington moesten wachten, krijgen die thans binnen twee uren, en niet slechts in enkele hoofdpunten maar zelfs gansche redevoeringen. Zoo hield de Generaal Young onlangs in Albany ecne rede voering in de kamers, en begon die kwartier voor twaalf ure. Drie uren later stond die rede, 5,000 woorden bevattende, in drie dagbladen te New-York, dat er 142 Ned. mijlen van verwijderd is.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2