ïlen staat nieuwe leeningen of de verhooging van bestaande belastingen zulks noodig maken maar ook om wegens andere gewigtige landsaangelegenhcdcn de 8 provinciale Landdagen onzer monarchie tot eenen Landdag te vereenigen. Het finantiëel beheer dat gedurende eenen langen en gezegenden vrede geheel in orde gehragt is, vereischt zulk eene bijeenkomst in geenen deele; dewijl echter eenige gewigtige omstandigheden ter overweging voor den vereenigden Landdag aanwezig zijn en wij bovendien de noodwendigheid gevoelen, om de belangrijke gebeurtenis der vorming van regelmatige algemeene Stenden-ver gaderingen ook daardoor te kenmerken dat wij de getrouwe Stenden van onze monarchie bijeenroepenzoo hebben wij besloten den vereenigden Landdag m onze hoofd- en residentie-stad Berlijn op Zondag den ll«ien April dezes jaars, in eigen persoon te openen, en wij gelasten bet Staats-Ministerie de bijeenroe ping van rlenzelven door den Minister van Binncnlandsche Zaken te doen ge schieden en de noodwendige toebereidselen te maken. Onder de Vorstelijke personendie regt hebben aan de beraadslagin gen der Stenden deel te nemen, is ook Prins Frederik der Nederlanden, als Heer van Muskau. Van de 33 Duitsche Stalen zijn er nu nog vier, namelijk: Oostenrijk Oldenburg, Schwarzhurg-Sonderhausen en Hessen-Homburg, waar geene con stitutie is ingevoerd. Heden is bot volgende bulletin uitgegeven II. M. de Koningin beeft in den afgeloopen nacht gerust maar minder aanhoudend geslapen. In de koorts en de overige ziekteverschijnselen is slechts eene langzame vermindering te bespeuren. Bonge zal waarschijnlijk eerdaags te Breslau eene gevangenschap van 4 weken moeten ondergaan, omdat bij vóór een jaar in eene gemeente in Silezie opentlijke godsdienstoefening bad gehouden, hetgeen niet geoorloofd was. In Silezie en vooral te Breslau wint het Duitsch Katbolicismus veel veld te Hamburg beeft het zwaar met de tegenwerking van de Regering te kampen. BARMEN8 Februarij. Het is hier droevig gesteld: de vorst en sneeuw hebben onze hoop en uitzigt op werk en loon andermaal verwijderd. Met uilzondering der Turks-rood- verwerijen hebben de fabrieken een allerflaauwsten gang gehad; reeds vele fabriekanten hebben het getal hunner zijde-getouwen J en meer verminderd en met de lint-getouwen is bet niet minder slecht gesteld. Hierdoor is het getal der volstrekt behoeftigen niet weinig vermeerderd. Boven en behalve de stoffelijke ellende heeft zulk een staat van zaken zedenbederf en misdaden ten gevolg, die veel nadeeliger en duurzamer op den maatscbappelijken toe stand werken, dan oogenblikkelijke scbaarschte en gedeeltelijke ontbering der behoeften van het physische leven op zich zelf genomen. 15 HEI EN. 10 Februarij. Den 3d(,D Februarij 1847, des morgens vroeg, werd de Bremer brik Anna und Elite, gevoerd door Kapitein Kulde en bestemd naar I.aguayra, in het Kanaal door een zwaren mist overvallen, door eene onbekende bark overzeild en zoo zwaar beschadigd, dat bet vaartuig na verloop van 6 uren zonk. Gedurende dien tijd en nadat de manschap een voorbijzeilend Engelsch vaartuig te vergeefs om hulp aangeroepen hadnaderde bet Nederlandsche schip Middelburg, Kapitein Rooderkerkvan Middelburg naar Oost-Indië be stemd, en bood den schipbreukelingen op de menschlievcndste wijze alle hulp. De Kapitein van de Middelburg begaf zich in persoon aan boord der Anna und Elise en liet de equipage door zijne booten naar een Brilsch visscliers- vaartuig voeren, hetwelk dezelve gelukkig naar Sborebam aan de Engelsclie kust bragt. Kapitein Rooderkerk zette daarop verder koers naar Batavia. De hulp welke hij onzen zeelieden in den nood bewezen beeft, werd echter niet ver geten en toen onlangs hier vernomen werd, dat deze bodem uit Oost-Indië was teruggekeerd, heelt de Senaat genoemden Kapitein schriftelijk van de erkentelijkheid van onzen Vrijstaat kennis grgevcnmet toezending levens van eene gouden medaille, met een toepasselijk opschrift voorzien. BADEN. De Groot-Hertog beeft besloten, dal bet centrale feest der Landhuishoud kundigen dit jaar geen plaats zal hebben, en dat de toelage, die daaraan uit 'slands kas gegeven werd, ten bedrage van 1800 florenen, dienen zal tot aankoop van zomerzaad, aan behoeftige landlieden te geven, tegen teruggaaf van veldvruchten na den oogst. ENGE LAND. LONDEN13 Februarij. In het Lagerhuis heeft de Minister Russell kennen gegeven, dat, indien het huis het wetsontwerp van Lord Benlinck aannam, waarbij eene leening van 16,000,000 uit 's Rijks kas tot het aanleggen van spoorwegen in Ier land bepaald wordt, het geheel Ministerie zijn ontslag zou nemen. Den ll<l«n is de Hertog van Northumberland, welke onderscheiden hooge waardigheden bekleed heeft, overleden zonder kinderen na te laten. Zijn titel en bezittingen gaan op zijnen broeder Baron Prudhoc over. Ilier wordt sedert eenige weken, de grootste bond der wereld ten toon gesteld. Het is eene soort van bulhondis aan den kop 4i voet en van achteren 3 voet boog, voorts een mannetje en het goedaardigste dier der wereld. Hij is zwart van kleur en heeft witte ooren. Hij eet dagelijk 5 IC brood en 2 18 vleescb. De Heer Smart, handelaar in zeldzame dieren, heelt voor dezen hond reeds 300 geboden, maar zijn eigenaar, een Sehotsclns boer, wil 1000 hebben, vooral daar de nieuwsgierigheid van de inwoners der hoofdstad hem tot dusverre ongeveer 30 per dag opbrengt. Den 4den dezer des avonds, terwijl verscheiden personen op het Camp- bell's-station van den spoorweg tusschen Birmingham en Bristol, aan een lo comotie! werkzaamheden verrigtten liep zij op eenmaal, zonder bestuurder, wachter of iemand anders er op, pijlsnel weg, en zette haren loop, met eene vaart van 30 Eng. mijlen in liet uur, ongeveer acht. mijlen ver voort, waarna zij, door eene nog onbekende oorzaak, plotseling stilstond, en alzoo een ont zettend ongeluk voorkwam. De locomotief liep namelijk op de linie, langs welke een passagierstrein van Glocester onder weg was, en zou tegen denzelven aangebonsd zijn, zoo zij eenige minuten, misschien wel slechts eenige secou den later stil gehouden had. Een spoortrein op den Great-IVestern spoorweg legde, eenige dagen ge ledentot ieders verbazing, twee en zeventig mijlen in een uur af. Bijal dien deze spoed volgehouden kon worden, dan zou een trein zeventienhon derd acht en twintig mijlen in vier en twintig uren kunnen afleggen, en indien er een spoorweg rondom de Aarde liep, dan zou de afstand binnen ongeveer veertien en en een halven dag worden afgelegd. Volgens tijdingen van Dublin tot den 10llen dezer, waren in de voorle den week in bet werkbuis te Lurgau van 800 menschen 95 overleden ook op andere plaatsen bleef de sterfte groot. Te Limerick zijn Vrijdag II., 20 schepen met ladingen van allerlei eet waren aangekomen. FRAHKliRIJK. PAKIJS, 13 Februarij. Den 12(len is het adres van antwoord op de troonrede eindelijk met 248 tegen 84 stemmen aangenomen, eene meerderheid, die liet Ministerie sedert 1830 niet gebad heeft. Eene deputatie der Kamer van Afgevaardigden heelt dit adres aan Z. M. aangeboden waarop bij het volgende heeft geantwoord Met levendige vol doening ontvang ik dit adres. Ik dank de Kamer voor de krachtdadige mede werking welke zij in het algemeen belang aan mijne Regering verleent, en, dank aan deze medewerking, dank aan onze eensgezindheid en aan de kracht welke die ons verzekert, hebben wij regt om op de handhaving der staatkunde te rekenen welke de binncnlandsche orde en den vrede der wereld waarborgt. Ten gevolge dezer medewerking zullen wij ook bet lijden verligten dat op een gedeelte onzer bevolking drukt, terwijl wij de openbare orde en de veilig heid des bandels zullen handhaven. »Ik ben zeer getroffen over de gelukwenschingen welke gij mij wegens bet huwelijk vau mijn zoon den Hertog van Monlpensier aanbiedt. Ik ben zulks niet minder door uw vertrouwen in het gevoelen dat ons bezielt, en hetwelk zoo wel het mijne als het uwe, en ook dat mijner Zonen is. Zij zullen even als ik, bij elke gelegenheid bewijzen, dat hun gansche leven aan Frankrijk is gewijd." Gedurende de beraadslagingen van genoemd adres heeft de Minister Gui- zotdie gevraagd was, wat er geworden was van de Jesuiten wier orde men meende dat in verscheiden oorden des Rijks, in plaats van ontbonden te zijn, het hoofd weder begon op te steken, geantwoord, dat de tegenwoordige Paus ten aanzien van bet bestaan dier orde in Frankrijk, dezelfde gevoelens als zijn voorganger was toegedaan. 15 E E S E» BRUSSEL, 14 Februarij. De Heer de Smet vermeldde eergisteren in de Kamer der Vertegenwoordigers dat te Nederbrakel liet liondenvleesch voor 6 centimen per pond verkocht en er daar wekelijks een paard wordt geslagtom de armen met het vleescb te roeden. Er waren op de laatste Hofpartij onderscheiden Nederlandsche Officieren met welke zich de Koning zeer minzaam heeft onderhouden. De personen die wegens liet vervaardigen en uitgeven van spotprenten te regt stonden, zijn allen vrijgesproken. AKADËHE-NIEUWS, LEYDSCIIE IIOOGESCIIOOL. Op den jaardag der Hoogeschool, 8 Februarij 11.zijn door den aftredenden Rector Magnificus in 'topenbaar medegedeeld, het oordeel van de Faculteit der Regtsgeleerdheid over de ontvangene antwoorden en de nieuwe prijsvraag. Beide van den volgenden inhoud Judicium Ordinis Jureconsultorum. Ad JCtorum Ordinem duae de Historia juris gratiae allatae sunt comuien- tationes, una notata symbolo: Ilonos aiit artes: altera verbis Geelii: Eigen onderzoek heeft altijd iets bevredigends. In priore magna apparet laboris, undique matericm congerentis, assidui- tas, desiderantur autem notio accurata et lucidus ordo. Altera apiius et magis perspicue est conscripta; sed'auetor, in prolegomenis diulius, quarn par eratoceupatus, ipsam rem brevius et levius tractavit, nee fontes juris ejus aelatis, de qua agitur, satis novisse videtur. Ilaque neutri praemium tribuere Ordo potuit.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3