BUI TEN L A IN DSC IIE BE RIG TEN tekee;\tgdi<; §tatew. ROTTERDAM, 15 Februarij. Met het afbakenen en afpalen van rlen Rbijn spoorweg wordt druk voortgegaan. In de gemeenten Kralingen, Capelle op den IJssel en Nienwerketk op den JJsselen door den drooggemaaktcn Zuidpias tot Gouda, is zulks, van bij de Plantage alhier af, reeds afgedaan, terwijl men van Utrecht herwaarts insge lijks druk vordert. De weg houdt de vroeger opgegeven rigting, alleen met uitzondering dat bij in de gemeente Kralingen, aan den Iloogendijk, over de Plantage, in stede van door de stroopkokerijnu daar langs been loopen zal. AMSTERDAM, 15 Februarij. Van den 8sleB tot den 13dcn Februarij zijn alhier geboren 155 kinderen en overleden 234 personen, uitmakende sedert 1 Januarij 981 geborenen en 1,716 overledenen. Ondanks den langen voortduur van dit strenge vvintergetijde begint bet met de zieken onder de behoeftige standen, althans voor zoo ver zij in de beide gasthnizen dezer stad verpleegd worden, eenigzins gunstiger te staan. Zoowel bet getal der ingebragt wordende als der aanwezige is verminderd. In de week van 30 Januarij tot 5 Februarij was bet eerste 215 geweest, in die van 6 tot 12 Februarij 184; met bet slot der eerste week waren er nog 1,630 zieken aanwezig, met bet einde der andere 1,620. De beurtschepen van welke wij gemeld hebben dat zij hunne vaarten reeds weder hadden aangevangen, hebben die op nieuw moeten staken, ten gevolge van bet drijfijs, dat zieh in de Zuiderzee en aan den mond van bet IJ verzameld heeft. Aan de Heeren C. de Bruyu en Zoon, kooplieden alhier, is door Z. M. vergunning verleend tot het oprigten eener fa brij k van loopend gaz te Zwolle. Men verneemt dat bet beroemde en uitgebreide kabinet van penningen en munten, nagelaten door den Heer P. Smidt van Gelder, le Zaandam, in den loop dezes jaars in openbare veiling zal gebragt worden, in bet Huis met de Hoofden alhier. Vroeger heeft men gemeend deze rijke verzamelingin haar geheel, uit de hand te verkoopen; het schijnt echter dat zij daartoe te uitgestrekt en te kostbaar was. De katalogus, bereids ten vorigen jare in twee lijvige boekdoelen in 8°. uitgekomen, in den boekhandel van F. Muller, op zich zelve reeds eerie onwaardeerbare bijdrage tot de munt- en penning kunde, beslaan te zamen niet minder dan 750 bladzijden, en ongeveer 14,000 nummers gedenkpenningen en munten. Men kan hieruit eenigzins opmaken, welk eenen omvang dit aanzienlijk kabinet beeft, hetwelk men gerustelijk eenig in zijne soort mag noemen, liet is door den onverinoeiden ijver van wijlen den verzamelaar tot op zijnen bijna 80-jarigen ouderdom bijeengebragt. Het omvat de Vaderlandscbe en wereld-geschiedenis in cene reeks van de kostbaarste, zeldzaamste en keurigste gedenkstukken. Men vindt er de munten van al de Staten der wereld inzonderheid ook Neder- landsche munten. Nu granen, ook onder vreemde vlag, in Engeland vrij mogen worden ingevoerd, zijn drie onzer Oost-Ind.-vaardcrs, die anders in afwachting eerier bevrachting door de Handelmaatschappij hadden moeten stilliggen, met Java- toffij naar de Vereenigde Staten gestevend, om in de terugreis van daar, eene vracht graan naar Engeland over te brengen. Ook van Rotterdam zijn Oost-Ind.-vaarders zoo derwaarts als naar de Middellandscbe en Zwarte Zee, onder zeil gegaan. ARNHEM, 13 Februarij. Jan ter Linden is op de dagvaarding niet gecompareerd. Wij gefooven even wel dat zulks minder aan opzettelijken onwildan wel aan het niet in tijds ontvangen der dagvaarding is toe te schrijven. Nog waren als getuigen ge dagvaard A. Stevens, Slagter en Jan Mensink, Tapper, beiden nit Groenlo. Deze beide personen zijn door den lieer Mr. Gelein Vitringa in verhoor geno men, welke ondervraging vrij lang geduurd beeft. NIJMEGEN, 12 Februarij. Heden nacht ten 4 ure, werd onze bevolking uit haren slaap gewekt door bet geroep van brand! welke ontslaan was in de Snijderstraat, ten huize van den fleer J. V. Riveaux, Iloofd-Ontvanger der Stedelijke Belastingen en Rijks ontvanger van bet Geslagt en Gemaal. Hoe de brand is aangekomen schijnt onbekend; dezelve ontstond in het achterhuis, hetwelk geheel is uitgebrand, waardoor alle papieren en registers van bet kantoor eene prooi der vlammen zijn geworden, terwijl overigens de schade aanzienlijk is. Ten 7 ure was de brand gebeel gebluscht. De omliggende buizen hebben slechts geringe schade bekomen. LEEUWARDEN, 11 Februarij. In deze provincie heelt zich eene verceniging tot landverhuizing naar Noord- Amerika gevormd, welke reeds vele deelnemers vindt, meest van het platte land en onder welke men ook sommige welgestelde landbouwers telt. Zij zullen daartoe de noodige fondsen bijeenbrengen, om dan op gezamentfijke kosten, in massa, de reis naar dit andere werelddeel aan te nemen. Uit Zwolle wordt gemeld, dat de longziekte op de stallen in den omtrek dier stad meer en meer toenam. ASSEN, 11 Februarij. De getdleening van ƒ11,000 tegen 4 pCt. jaarlijksche rente, door de Kerk voogden der Hcrv. Gemeente alhier, tot gedeeltelijke bekostiging van den bouw eener nieuwe kerk, den 8sten dezer geopend, was gisteren reeds voltee- kend. De provincie en het rijk hebben dezer dagen niet beneden 4£ kunnen opnemen. NEW-YORK, 23 Januarij. De Kamer van Vertegenwoordigers heeft met 60 tegen 50 stemmen eer» wetsontwerp gemaakt, tot toekenning van 2,000,000 dollars, ten dienste van de uitvoerende magt met betrekking tot Mexico. Den 21stcn dezer had le Boston een zware brand gewoed, waardoor 100 huizen vernield en eenige menschen bet leven verloren hadden. De schade was echter niet zoo groot als men wel verwacht zou hebben. Er is uitzigt op geregelde betaling van de renten van Pennsylvanië, be ginnende met 1°. Febr. II. Het gerucht, dat Santa Anna St. Luis Potosi verlaten bad en naar Sallillo was gerukt, is gebleken ongegrond te zijn, zoodat de Amerikaanscbe General Taylor zijnen togt ter verdediging dier stad gestaakt beeft. Santa Anna had ook in genoemde plaats niet 30 000 man vereenigdzoo als ge meld was, maar slechts bijna 10,000, die slecht gewapend waren en aan mond- en krijgsbehoeften groot gebrek hadden. RUSLAND. PETERSBURG, 1 Februarij. Z. M, de Keizer beeft, onder dagteekening van den 27slcn December van bet vorig jaar, de volgende ukase aan den dirigerenden Senaat uitgevaardigd »Orn de Russische vestigingen aan de noordwestkust der Zwarte zee nog verder uit te breiden, hebben wij het nuttig en noodzakelijk geoordeeld, aan de personen van vrijen stand die derwaarts verhuizen en zich er nederzetten w illenverscheidene vrijdommen en voorregten te verleenen en tevens aan bet burgerlijk bestuur dier kustenstreek eene, met hare tegenwoordige plaat selijke betrekkingen, alsook met de latere uitbreiding dier koloniën overeen komstige organisatie te geven. Terwijl wij dienvolgens het bier beslotene, door onzen Stedehouder in den Kaukasus aan ons voorgestelde en door bet Kaukasische Corninitté onderzochte reglement, betreffende de koloniën en het burgerlijk bestuur der noordwestkust van de Zwarte zee, alsook den toestand van dit bestuur bekrachtigen, bevelen wij den dirigerenden Senaat bet noo dige tot uitvoering daarvan te verordenen." De plaatsen die bepaaldelijk genoemd worden, zijn de handelsteden Anapa, Noworossiisk en Suchuui-Kale, tusschen de monden van den Kuban en de Schigura, niet ver van Odessa. In de havens van Zuid-Rusland waren in bet begin van dit jaar nog 1,729,000 tschw. granen (een tseherwert is ruim 2 mud Ned.) ter verscheping gereed, behalve de nog uit het binnenland te verwachten zendingen; daaren boven 36,000 t. lijn- en 33,500 t. raapzaad. Alles was ter uitvoer bestemd. '§PAIJE. MADRID, 7 Februarij. Het verlof, dat de Infant Don Ilenricjuez aan de Koningin gevraagd had, om zich in het huwelijk te mogen begeven met de Spaansche Hertogin de Castellar, is hem niet alleen geweigerd, maar ook is hij op last der Koningin naar Barcelona gebragt, om zich daar in te schepen en eenen zeetogt te onder nemen. De weigering moet daarop steunendat indien de Koningin rnogt komen te overlijden zonder kinderen na te laten, genoemde Infant ook naar de kroon zou kunnen staan, en zijn huwelijk met eene vrouw niet uit Ko ninklijk bloed gesproten, hem dan in den weg zou staan, om zijne aanspra ken te doen gelden. ITALIË, ROME, 1 Februarij. De Regering beeft bet plan om alle staatsschulden af te lossen. Ter onder zoek van hetzelve zal cene Commissie benoemd worden. Een zekere Biotli beeft het ontwerp er toe beraamd. Het is reeds aan eenige kundige beoor- deelaars te Parijs gezonden, die bel volkomen hebben goedgekeurd. Ook houdt de Regering zich bezig met het ontwerp, om de ingezetenen tot de krijgsdienst te verpligtenom doordien maatregel de Zwilsersche troepen te kunnen ontslaan. Dit zou niet alleen dienen om tot groote bezuiniging le geraken, maar ook om een aantal jongelingen die nu in bedelen en stelen bun bestaan vinden, onder een geregeld toezigt te brengen en ten nutte van den Staat aan te wenden. De Paus heeft weder aan eene arme weduwe geheel onverwacht een bezoek gebragt en in baren nood voorzien; de bevolking is hierover opgetogen van verrukking. De goede woorden van den Paus onlangs van den kansel van St. An dreas della Valle uitgesprokenom den naam van God niet meer te misbrui kendragen hunne vruchten, daar een bekende vrachtrijder alhier 400 ande ren van zijnen stand aan eenen maaltijd heeft weten te vereenigen die zich verbonden hebben dien naam niet meer te misbruiken en matig in hun drinken te worden. PRITISSE1V. BERLIJN 10 Februarij. Het patent betreffende de bijeenroeping van den vereenigden Landdag, luidt als volgt Wij Frederik Wilhelmbij de gratie Gods, Koning van Pruisscn, enz, hebben door het patent van den 3den dezer en de daartoe behoorende verorde ningen van dezelfde dagteekening, betreffende de inrigting der Stenden, bet voornemen te kennen gegevenom niet alleen zoo dikwijls de behoeften van

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2