LEYDSCHE COURANT. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag, Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt WOENSDAG, 17 FEBRIJARfJ. uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEY DEN16 Februarij. Ds. F. H. G. van ïterson, te Arnhem, heeft de op hein door den Kerke- raad der Hervormde Gemeente alhier, uitgebragle beroeping aangenomen. Men zal zich herinneren hoe in het afgeloopen jaar bij den aanleg van den spoorweg nabij Delft, een aanmerkelijke verzakking van gronden het vveik met onoverkomelijke zwarigheden bedreigde. Men meest over de Poldervaart onder de gemeente Kethel eene scheve of schuine brug leggen met drie gaten. Den 23slen April verzonk eensklaps, onder een hevig onwedcr, denkelijk door de schudding die zulks op dergelijke losse gronden te weeg brengteen ter lengte van 22 ellen aangeh gden zand- darnter diepte van 8 ii 9 ellen, en een zeer grootc vcenbonk schoot naast dien dam hoog uit het water op. Sedert herhaalden zich die verschijnselen wier nadecligo werking men zoo veel mogelijk door zandplempingen trachtte te keeren. Met Junij was de funderingput gereed, er werden 65 palen inge slagen die met put en alspoedig 20 duim uit de rigting raakten en al nicer en meer afweken. Nu hesloot men het veen bij kleine gedeelten uit den put te graven en tel kens met zand aan te vullen, en hierdoor gelukte het den dieperen onder grond zoo vast ineen te persendat de verdere beheijing met goed gevolg werd ten einde gebragt en de brug voltooid een bewijs dat er geen grond zoo slecht is of men kan er hechte werken op stichten. Heden is desw egens bij de Gebr. van Cleef te 's Hage en Amsterdam een beknopt en duidelijk verslag, zoo van het voorgevallene als van de werkzaam heden van het begin tot het einde, uitgegeien door den Heer F. W. Conrad, onder den titel: De afdamming en daarstelling van de brug over de Poldervaartopgehelderd door twee op ruime schaal keurig en uitvoerig be werkte al'teekeningenuit welk beknopt en duidelijk verslag wij het boven staande ontleenen, en waarop wij hierbij de deskundigen opmerkzaam maken. De Minister van Koloniën heeft ter kennis gebragtdat er met den Istcn September van dit. jaar, 2 jongelingen zullen bestemd worden, om aan 's Rijks Hoogeschool te Utrecht te worden opgeleid lot Apotliekars der 3Je klasse hij het leger in Oost-Indië, na het afleggen van een vergelijkend examen. Zij moeten lusschen de 16 en 20 jaren oud zijn, en hunne ouders of voogden zich voor den lsle» Mei bij het Ministerie van Koloniën aanmelden. De jaar- lijksche toelage is ƒ500. 'sGRAVENHAGE, 16 Februarij. Bij de Tweede Kamer der Staten-Generaal zijn ingekomen de volgende I Ontwerpen van Wet, voor het Wetboek van Strafregt: Achtste Titel van het tweede Boek, van valschheid; eerste Afdeeling, van valsche en vervalsehte munt. Tweede Afdeeling, van valsche en vervalsehte zegelsmerken, stem pels, kloppers, maten en gewigten. Derde Afdeeling, van valschheid in staats- en ander soortgelijk papier. Vierde Afdeeling, van valschheid in open bare of authentieke geschriften geschriften van koophandel en andere onder- handsche geschriften. Vijfde Afdeeling, van valschheid in reispassen, verkla ringen en getuigschriften. Zesde Afdeeling van meineed. De negende Titel van misdaden en wanbedrijven van ambtenaren; eerste Afdeeling, algeinecne bepalingen. Tweede Afdeeling, van schending der Grondwet en andere wet ten, van misbruik van magt, enz. Derde Afdeeling, van ontvreemding, verduistering, ontrouw, knevelarij, enz. De tiende Tilelvan misdaden en wanbedrijven tegen hel leven van personen. Do elfde Titel, van feitelijke beleedigingen. Twaalfde Titel, van tweegevecht. Dertiende Titelvan mis daden en wanbedrijven legende persoonlijke vrijheid. Veertiende Titel, van dwang, geweld en bedreiging. Vijftiende Titel, van het te vondeling leggen en verlaten van kinderen wegvoeren van minderjarigen, enz. Zestiende Titel, van misdaden of wanbedrijven tegen de zeden. Zeventiende Titelvan laster en hoon. In de Zitting van de Tweede Kamer van gisteren is ingekomen een brief van de Hceren: Jlir. Pb. Fr. von Siebold en Baron Melvill van Carnhée die aan de Kamer aanbieden de tien eerste stukken van liet maandwerk le JUoniteur des hides Orientates et Occidentalesuitgegeven wordende onder bescherming van Z. K. H. Prins Hendrik der Nederlanden. De Commissie tot de verzoekschriften heeft op een zeer groot aantal ver- slag gedaan. A. Een derzolve, waarbij op de herziening der wetten., nopens het regt van waarborg op de gonden en zilveren werken wordt aangedrongen., zal ter griffie nedergelegd en hij afschrik gezonden worden aan den Minister van Finanliën. B. F.en aantal worden, op voorstel der Commissie, ter griffie nedergelegd. Bij eenige wordt de afschaffing der graanwet van 1835 verlangd. Anderen verlangen het behoud van de schaalwet. In sommige wenscht men dat er op eenige andere wijze, b. v. door de afschaffing van de aecijnsen op het gemaal ol geslagt., mede door de intrekking van den accijns op den turf, aan de klaglen tegemoet gekomen, en de druk der ingezetenen verminderd werd. In onderscheidene petitiën wordt dit laatste ook afzonderlijk verlangd. Voorts wordt verlag gedaan omtrent verscheiden andere verzoekschriften onder anderen op die van Notarissen te Amsterdam, Botterdam en Krommenie, houdende bedenkingen tegen het voorgedragen ontwerp betrekkelijk het Ta rief voor Notarissen. De Voorzitter deelt mede, dat door de afdeelingen tot rapporteurs gekozen zijn: voor het ontwerp van wet, betrekkelijk het Tarief voor Notarissen, de HeerenAnemaet, Cost Jordens, Romine, Mutsacrs en Telting; en voor het voorstel van den Heer Hoffmann, de Heeren: van Heioma, Star Busmann, van Goitstein, van Haersolle en Faber van Riemsdijk. Uit het verslag van de Commissie van rapporteurs, ingevolge art. 90 van het Reglement van orde, opgemaakt, blijkt, dat men van oordeel was, dat het voorstel in overweging diende te worden genomen. Na het uitbrengen van dit verslag, ontstaat er eenige woordenwisseling over de vraag, water thans moest worden gedaan? Ten slotte wordt, hij hoofdelijke omvrage, met algemeene stemmen besloten 1°. dat er dadelijk zal worden beraadslaagd over het uitgebragte rapport; en 2°. dat het voorstel ter overweging aan de afdee lingen zal worden gezonden. Waarna de Zitting wordt opgeheven. De Staatsraad-Gouverneur der provincie Zuid-Holland heeft ter kennisse van de belanghebbenden gebragt, dat op de wij'.e bepaald bij do wet van 29 Mei 1841, de onteigening zal bebooren plaats te hebben van eenige per- ccclcn gronds, gelegen in de steden en gemeenten Rotterdam, Gouda, Woer den, Kralingen, Capelle aan den IJssel, Nieuwerkerk aan den IJssel, Moor drecht, Broek c. a.SteinLange Ruige Weide, Hekendorp, Papekop c. a. en Waarder, benoodigd voor de werken tot aanleg van den zijtak van den Rhijn-spoorwcg van Utrecht naar Rotterdam, en dat eene Commissie uit Ge deputeerde Staten is benoemd, die, vergezeld van den Ingenieur-Directeur van de Nederlandsche Rhijn-spoorweg-Maatschappijzich in de hierboven ge- noeme steden en gemeenten zal vervoegen, ten einde aan de belanghebbenden de noodige inlichtingen te geven cn hen in hunne belangen te hooien. Gisteren avond heeft er hij Z. Ex. den Minister van Rusland een luis terrijk hal paré en daarna souper plaats gehadde meeste leden der Konink lijke familie hebben een en ander met derzelver tecenwoordidieid vereerd, 3 U O gelijk mede de leden van liet Corps Djploinatiijuc, de Ministers, benevens een aantal genoodigden. Z. M, is lot over 12 ure op dit feest gebleven. Het dagblad dezer stad bevat bet programma der wcdloopen en hard draverijen, uitgeschreven door bet Stedelijk Bestuur, die zullen gehouden worden op Zaturdag den 5'lcn Junij, op de baan nabij deze slad. Onder de aanzienlijke prijzen komen onder anderen voor: die van Z. M. van ƒ1,200, vau Z. K. 11. Prins Frederik van ƒ500, van Z. K. II. den Prins van Oranje van ƒ400 en eene zilveren vaas van Z. K. H. Prins Alexander, Aan de fabriek van Enthoven en Cump., is de aanzienlijke bestelling gedaan van 8.800,000 ponden gegoten ijzeren gaz-pijpen ten dienste van de te Amsterdam, onder directie van den Heer J. J. Warin gevestigde fabiiek van loopend gaz. Er bestaat plan om eenen weg aan te leggen van St. Ocdenrode over Schijndcl, St. Micliiels Gestel en Vnglit naar 's Hertogenbosch, voorts zal er door de gemeente Os een straatweg worden aangelegd naar Hees lot aan den straatweg van Grave naar 's Hertogenbosch cn een grindweg naar Macharen, Behalve dat 's Hertogenbosch in zijnen handel daarbij veel zal winnen zal de gemeente Os haren handel in boter, granen, enz. daardoor aanmerkelijk be voordeeld zien.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1