LEYDSCHE COURANT. N°. 1847. BINNEflTLANDSCHE BERIGTEN. BUITEINLASDSCHE BEiilGTEJN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegevenDie van Maandag komt MAANDAG, 15 FEBRUARIJ. uit Zaturdag avond. De Prijs der Courant isfl2> in het jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven LEYDEN, 13 February. De Staats-Courant van gisteren deelt mede de volgende titels van bet Wetboek van Stral'regt. De tweede Titel bandelt over de feitelijke wederspan- nigheid tegen het openbaar gezag en van andere schending en miskenning van hetzelve. De derde Titel, van vereenigingen tot het plegen van misdaden of wanbedrijven, mitsgaders van landlooperij en bedelarij. De vierde Titel, van ongeoorloofde vereenigingen en godsdienstoefeningen. De vijlde Titel, van wanbedrijf, begaan door het uitgeven en verspreiden van geschriften, afbeel dingen, prenten, enz. De zesde Titel, van misdaden en wandrijven betref fende de uitoefening van staatkundige regten. De zevende Titelvan misda den en wanbedrijvenbetreffende den burgerlijken standhet begraven en de begraafplaatsen. De Staats-Courant van heden bevat het Koninklijk besluit, omtrent het verwisselen van Surinaatnsch bankpapier tegen schatkistbiljetten der kolonie Surinameaflosbaar in Nederlandsebe muntspeciënwaarvan wij in een paar vorige nommers reeds melding hebben gemaakt. Door den Gouverneur dezer provincie zal den lslcn Maartaan het Locaal van het Gouvernement te 's Gravenhage worden aanbesteed: het doen van eenige vernieuwingen en herstellingen aan de brug in den grooten weg der lste klasse n°. 5 in de gemeente Alphen. Genoemde Gouverneur heeft ter kennis gebragtdat de Rekening wegens het beheer der provinciale fondsen, dienst 1841, de 3 eerste jaargan gen, met de daartoe betrekkelijke begrooting op de griffie der Provinciale Staten ter visie zal worden nedergelegd van den 1327 dezer. Met kerkbestuur der R. K. gemeente te Voorhout zal aldaar den 25slcn dezer aanbesteden: het uitvoeren van eenige belangrijke vernieuwingen en her stellingen aan de pastorij. 'sGRAVENHAGE, 13 Februarij. De afdeelingen van de Tweede Kamer der Staten-Generaal hebben gisteren bet onderzoek aangevangen over het ontwerp van wetstrekkende tot vast stelling van het tarief van honorarium voor Notarissen. In de zitting van den Moogen Raad, Kamer van Burgerlijke zaken, van gisteren, heeft het Openbaar Ministerie, bij monde van den Advocaat-Generaal Gregory, conclusie genomen in de zaak, waarvan onlangs in de dagbladen gewag gemaakt isen waarhij de vragen werden behandeld of de Hervormde gemeente in Noord-Braband die sedert den tijd der reformatie, in het onge stoord en rustig bezit zijn van kerkgebouwen, dezelve met autorisatie des Konings kunnen verkoopen, en, zoo neen, of dan het burgerlijk bestuur eener gemeente bevoegd is zich tegen dien verkoop te verzetten. De Advokaat- Generaalop deri voorgrond stellende het hooge gewigt dezer zaak, beeft breedvoerig de beide voorgedragen middelen in cassatie onderzocht. De slot som van dit onderzoek wasdat die middelen zijn ongegrond en dat mits. dien de voorziening in cassatie, door het stedelijk bestuur van Breda ingesteld, moet worden verworpen. De uitspraak is bepaald op den 12lle" Maart aanst. Volgens de in de Staats-Courant van den 11Februarij door den Inspecteur-Generaal van de geneeskundige dienst der I.and- en Zeemagt gedane oproeping, is er weder gelegenheid om jongelingen tusschen de 16 en 20 jaren oudonder de daarbij gestelde voorwaardenals kweekelingen aan 's Rijks school voor militaire geneeskundigen te Utrecht te plaatsen ter opleiding als Officier van gezondheid voor de Landmagt, de Zeemagt of voorde Oost-Indiën; voor welke twee laatste diensten aan de kweekelingen gedurende hunnen vier jarigen studie-tijd, ecne jaarlijksche toelage van 400 zal worden verleend. Men verneemt dal het zoogenaamde Nachtegaalspad binnen kort zal worden aangetrokken bij de tuinen achter het paleis des Koningsen dat de hierdoor vervallene passage van het Voorhout naar den Wal, zal worden ver legd door den tuin van het voormalig Hotel van Z. K. H. Prins Alexander, in de Kazernestraat alhier. In de laatst verloopen dagen zijn in de nabijheid van deze residentie onderscheidene diefstallen gepleegd geworden, die nu meestal in hout be stonden. Men schijnt ook het voornemen gehad te hebben om op het bui tengoed van Z. K. II. Prins Frcderik cenen zeer stouten diefstal te onderne men hetgeen echter door de tegenwoordigheid van geest van 's Prinsen jager Vigelius is verijdeld geworden. Toen die jager bespeurde, dat er zich op ge meld buitengoed personen bevonden, ging hij naar hen toe en bedreigde hun gebruik te zullen maken van zijn jagtgeweer, indien zij niet hieven staan. Men voldeed aan zijn krachtig bevel. Toen hij hun naderde, bleek hef, dat het vier personen warendie alle voorzien waren van breekgereedschappen en wel van de zwaarste en grootste soort, terwijl zij om het lijf breekijzers van minderen aard hadden, die geschikt en bestemd schenen te zijn lot het openbreken van meubelen, als anderzins. De dieven, die waarschijnlijk nog wenschlen te blijven leven, of die mogelijk ook dachten dat de jager door anderen werd gevolgd, gaven alles over, wierpen alle werktuigen weg, ver lieten daarop in allerijl het buitengoed en vlugtten in verschillende rigtingen. Men vermoedt dat zij te Eeyden te huis beliooren. sGravIV. Bode). ARNHEM, 10 Februarij. Het verzoek van den Kapelaan Gepkensis van wege Z. M. in handen ge steld van den Procureur-Generaal bij ons Geregtshof, en men verneemt dat Jan ter Einde tegen aanstaanden Zaturdag geroepen is voor het lid van het Hof Mr. Gelein Vitringa, welke in die zaak als Regter-Commissaris zal fun geren. SNEEK, 8 Februarij. Dezer dagen werd alhier gevankelijk binnengebragt zeker persoon, zoo men zegt van goeden huize, wegens het bij nacht inbreken in de woning van den landman Sybren Raukes Tiemstra, op de bleek te Bolsward. Als eene bij zonderheid kunnen wij hier bijvoegendat men het vatten van den dader aan den moed en tegenwoordigheid van geest van gemelden Tiemstra zei ven heeft toe te schrijven. Oplettend gemaakt of geworden zijnde, op het inbreken, begaf hij zich niet naar het vertrek, aan welks venster zulks ge schiedde, maar ging buitensbuis, en zag den breker reeds ter halver lijf het venster ingekropen. Fluks greep hij denzei ven bij de nog uit het venster sleekcnde beenen en schoof hem verder naar binnen, alwaar hij hem ook door het venster volgde, overweldigde en zoo lang met de knie op de borst in bedwang hield, tot dat de terstond geroepene en aangekomene po- licie den delinquent in verzekerde bewaring nam, die, naar wij vernemen, buitendien nog een en ander ten zijnen laste heeft, waaromtrent onderzoek wordt gedaan. COCHIN® JIIAA. In ons vorig nominer deelden wij het overlijden mede van den Keizer van Cochinchina, hetgeen eigentlijk een deel is van het uitgestrekte Asiatische Rijk Annam, hetwelk behalve genoemd gedeelte nog uit twee andere bestaat. Tonkin en Combodja, ten noorden begrensd door China, ten westen door de Engelsche Oost, het Barmesche en Siamesche Rijk, tellende 22,000.000 in woners. Het land is rijk en vruchtbaar. De nu overleden Keizer had de onverdraagzaamheid doen ophouden, die de Christen- (R. K.) zendelingen had den ondervonden, en gaf hij zijne troonsbeklimming dadelijk aan eenigen hunner de vrijheid, die ter dcod waren veroordeeld. Titans wordt niet alleen de R. Godsdienst geduld maar geniet er zelfs het voorregt van bescherming. De gemeenschap met de Europeanen is onder Keizer Min-Mehn zeer uitgebreid. WEST-INHIE. SURINAME. De Provinciale JJtreclitsche Courant deelt den volgenden hrief mede, omtrent den aanleg van het bewuste kanaal aldaar: Men treurt en klaagt in Suriname en bij ons over het plotseling staken, op stelligen last van onzen Minister van Koloniën, van den arbeid aan een kanaal, van de hoofdplaals Paramaribo naar Saramacca, in de nieuw aange legde Nederlandsebe kolonie. Tot eenige verklaring van dien last en om het oordeel hier te lande billij ker te stemmen, en de authentieke ophelderingen daaromtrent vreedzamer te doen inwachten, kan misschien dit volgend gedeelte dienen van cenen brief dd. 20 September II. uit Surinamedoor iemand die dat kanaalgra ven in oogenschouw had genomen, en geheel onpartijdig is, vertrouwelijk naar het Vaderland geschreven sik schreef u laatst over een kanaal, dat gegraven wordt van hier naar Saramacca. Dit is eene zeer belangrijke onderneming en wordt met ijver

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1