«oodig zal ncliten. Een tweede exemplaar van gemeld stuk ligt nog ter tee- kcning. In dit verzoekschrift wordt gezegd dat die openbaarheid van stede lijke rekeningenin vroegere tijden gebruikelijk was. Als een vervolg op het medegedeelde, omtrent het Surinaamsche bank papier, in ons nommer van Zaturdag den 6dcn dezer, moet men aldaar ƒ450,000 in plaats van ƒ750,000, en ƒ2,440,000 in plaats van ƒ2,740,000 lezen en kunnen wij thans berigten, dat dn deswege reeds door de Regering genomen beslissing nederkomt op het volgende: 1°. De bankbiljetten zullen door Nederlandsche muntspeciën worden vervangen, op den onder te melden voet. 2". Die biljetten zullen bij vrijwillige conversie worden verwisseld tegen koloniale schatkistbiljetten, aflosbaar bij loting, 4 gedeelte binnen du 0 dagen na volbragte conversie, en de overige vóór ol op den 31sttn Dcc. 1849. 3°. De schatkistbiljetten zullen 5 pCt. rente doen. 4°. Zij zullen in de jaren 1847, 1848 en 1849 een wettig betalingsmiddel in de kolonie zijn, met de oploopende rente, bij volle maanden. 5°. De bankbiljetten zullen na de intrekking worden vernietigd, en, onder geen voorwendsel, zullen nieuwe worden uitgegeven. 6°. De schatkistbiljetten zullen tot geen ander doel, dan tot delging van het bankpapier worden uitgegeven. De toestand der geldcirculatie in Suriname zal derhalve deze zijnEr zijn nog 1,500,000 bankbiljetten in omloop. Men zal daarvoor in de plaats geven ƒ1,500,000 schatkistbiljetten, rentende 5 pCt. Terstond daarna zullen ƒ500,000 daarvan bij loting worden verzilverd. De hiertoe benoodigde muntspeciën liggen reeds gereed ter verzending. De verzilvering van het ove- rige 1,000,000 zal plaats hebben op of vóór ultimo Dec. 1849. Tot dat einde zal in elk der jaren 1847, 1848 en 1849, uit de Oost-Indische baten worden afgezonderd 333,333,33welke in Nederlandsche muntspeciën naar Suriname zullen worden gezonden. (Ulr. Avon dp.) BREDA9 Februarij. Van daar is in de N. Iiott. Cour. van gisteren gemeld, dat het bestuur dier stad met het aanstaande vastenavondfeest den inwoners die zulks ver kiezen heeft veroorloofdom bij dag gemaskerd langs de straten te mogen gaan en allerlei voorstellingen uit te voeren iets dat sedert ongeveer vijf en twintig jaren geen plaats heeft gehad. De reden waarom dergelijke dwaas heid weder wordt veroorloofd, wordt er niet bij gemeld. Zij beliooit in Italië te huis en niet bij de Noordsche volken, wier meer nadenkend karakter voor de stilte der weken die het Paasehfeest voorafgaan geen dergelijke kinderach tige, hoogst ongepaste vermakelijkheden, als ter schadeloosstelling noodig heeft of verlangt. BUITELLAJNDSCIIE BERJTEN. PORTUGAL. LISSABON, 1 Februarij. De Generaal der Koningin Saldanha had Oporto nog niet aangetast, maar een gedeelte zijner troepen afgezonden om de provincie Beira te bezetten. Oporto werd behalve van den landkantdoor 3 oorlogschepen en 1 stoom boot ingesloten. De onderhandelingen met de Miguellisten en de opstandelingen waren weder afgebroken, doch zij hadden zich verbonden elkander geen nadeel toe te brengen. Het protest der buitenlandsche fondsenhouders heeft eene goede uit werking gehad, zoodat het besluit der Regering, waarbij 20 pCt. van het dividend der buitenlandsche brieven wordt gekortweldra zal ingetrokken worden. ITALIË. FLORENCE, 26 Januarij. De Toskaansche diligence, die van Bologna naar deze stad rijdt is in den nacht van den 21slen door 8 movers aangevallen. Zij vorderden eene grootu som gclds, welke zij wisten dat de postillon voor een der bankiers hier ter stede bij zich had, en na dit geld ontvangen te hebben, lieten zij de diligence weder vrij vertrekken. Er bevonden zich 3 reizigers invan welke een du hoed door een kogel doorboord werd, daar, de postillon niet spoedig genoeg aan het bevel oin op te houden gehoorzamende, een der roovers een pistool afschoot. KRAKAU, 4 Februarij. Wegens de inlijving van ons gebied in dat van Oostenrijk, en de daarop- gevolgde heffing der regten door de Regering opj' de Oostenrijksche tollinie bepaaldheeft het grootste gedeelte der handeldrijvenden alhier verklaard hunne verbindtenissen niet te kunnen gestand doen en bieden nu 5 pCt. In vele handelsteden van Duitschland lijden onderscheiden kooplieden daardoor veel; onder anderen heeft er reeds een te Breslau aan zijne schuldeischers be kend gemaakt, dat hij een accoord voorstelt; deze moet een schuld van 800,000 thl. hebben. PRtTISSEW. BERLIJN6 Februarij. Volgens het heden uitgegeven bulletin had II. M, gedurende den nacht verscheiden uren geslapen en was de hoest minder pijnlijk en droog; in de koorts was geene verandering te bemerken. Den lslen Februarij is te Munchen in Silesie, bij gelegenheid van den verjaardag van de Landvrouw Prinses Frederik Nederlanden, uit haren naam aan 90 behoeftigen eetwaren en 80 vademen hout uitgedeeld. BRESLAU, 1 Februarij. De jonge Kapelaan die door den Aartsbisschop heiast is om voor de strenge opvolging der kloosterregels van het klooster der barmhartige hoeders te wa ken heeft alle Hervormde en üuitsche Kalholijken die aan de herstelling der uitgestrekte kloostergebouwen werkten, weggezonden. Vele dier werklieden die van de werken aan die kloostergebouwen leefden en geen ander werk hebben kunnen bekomen, moeten rru bij hunne geloofsgenooten gaan bedelen. Dat is de kloosterbarmhartigheid dier zich noemende barmhartige broeders. IIAIffiVEK. 1 Februarij. De Regering heeft besloten op 's lands kosten eenen nieuwen grooten weg aan te leggen van Hamm bij Munster, naar Bremen; welk besluit voor dit ten opzigte der wegen nog zoo achterlijke land, zeer weldadig mag worden genoemd. De Stenden zullen de Regering 100,000 rhll. voorschieten om wegen aan te leggen, en dringen aan op vrijen invoer van meel tot Augustus. Voorts hebben zij ten behoeve der schoolmeesters en ontvangers, uit hoofde van de karige bezoldiging welke deze openbare ambtenaren genieten, eene belang rijke som ter hunner tegemoetkoming bij de regering beschikbaar gesteld. EIVGELAIIII, LONDEN, 8 Februarij. Op bevel van Prins Albert zullen in het park van Windsor 76 herten geschoten, en het vleesch aan arme huisgezinnen uitgedeeld worden. Door den geheimen Raad van Opvoeding is een rapport in het Hooger- huis ingediend, hetgeen tot grondslag van een wetsontwerp zal dienen; het bevat voornamelijk de volgende bepalingen Het aantal opzieners zal zoodanig vermeerderd worden, dat alle scholen des Koningrijks minstens eenmaal 'sjaars zullen kunnen worden geïnspecteerd. Van de schoolmeesters en onderwijzers zal men eene meer uitgestrekte kennis vorderen; zij zullen helpers mogen nemen, die uit hunne beste leerlingen gekozen worden. Die helpers, welke zich onderscheiden door hunne geschikt heid tot het geven van onderwijs, zullen het vooruitzigt hebben van op hunne beurt ook hoofdonderwijzers te worden, of tot openbare bedieningen te worden toegelaten. De toestand en de lockomst der onderwijzers zal verbeterd wor den, door gratificatiën, wanneer zij zich die waardig maken, en door pen sioenen, na 15-jarige uitoefening hunner betrekking. De praktische opleiding tot landbouwkunde en fabriekwezen zal aangemoe digd en uitgebreid wordente dien einde zal men aan de scholen ten platten lande stukken gronds toevoegen, waar du kinderen zich zullen kunnen bezig houden mot landbouwkundige werkzaamhedenen in de stads scholen zal men werkplaatsen oprigten, waar de scholieren in de vrij-uren onderrigt zul len kunnen ontvangen in verschillende handwerken. De opvoeding der kinderen in de weeshuizen zal uitsluitend onder toezigt en bestuur der Regering staan. Er zijn thans in Ierland bijna 500,000 menschen aan de openbare werken bezig. De dagbladen van daar bevatten vele bedroevende tijdingen van sterfte door koortsen en hongersnood uit verschillende plaatsen. Aan den toevloed van arme Ieren die Glasgow overstroomde, is eindelijk een einde gemaakt; men heeft er in Januarij meer dan 600 teruggezonden. Op verscheidene kleinere plaatsen hebben er even als in sommige departemen ten van Frankrijk oploopen plaats gehad, en heeft het volk met geweld aile vervoer van granen willen beletten. FKANIiRIJK. PARIJS, 9 Februarij. Niettegenstaande de daling der graanprijzenvallen er op ond^scheidene plaatsen nog onlusten voor. In de zitting van de Akademie van Oudheidkunde van den 1 4den Jan. heeft de Jesuit Secchi, Bibliothecaris van het Roomsche Collegïe, eene belang rijke wetenschappelijke ontdekking medegedeeld ter aanvulling der ontcijferingen van Egyptische opschriften, vroeger door Champollion bekend gemaakt.' Alhier worden nog steeds de guillotines vervaardigd; in den laalsten tijd zijn er 5 naar buitenslands verzonden, als 2 naar Griekenland, 1 naar Dene marken en 2 naar Duitschland. Te Marseille is een Agent van de Mexicaansche Regering aangekomen om kaperbrieven tegen de schepen der Vereenigde Stalen uit te geven. Volgens brieven van Macao is de Keizer van Cochinchina overleden. 201ste KONINKLIJKE NEDERLANDSCHE LOTERLI. Trekking der Eerste Klasse. 5de Lijst. N°. 10871 een prijs van ƒ20,000. N°. 11987 een prijs van ƒ1,250. N°. 1566 en 3712, ieder een prijs van ƒ1000. 6<lc B No, g03 een prijs van ƒ2,500. N°. 10159 een prijs van ƒ1000. 7de N°. 9518 een prijs van ƒ5,000. AfflVEHTElSTIElï. Heden beviel door Gods goedheid zeer voorspoedig van een' welgeschapen ZOON, G. C. M. LANDA, geliefde Echtgenootc. van Leyden, 6 Februarij 1847. J. MONTAGNE Izw.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3