roerig,beid vervallen als het rijk van den Nizatn en al die andere vorsten dommen die in liet onmetelijk Engelsch gebied zijn verzwolgen. De Melia- radjah is thans nog slechts een zevenjarig kind. Tot zijne meerderjarigheid en dus ten minste nog tien jaren lang, zal Punjaub in handen der Engeisehen blijven en eene jaarlijksche schatting van 300,000 moeten betalen tot on-- derhoud der troepen, die aan Engeland de voortdurende onderwerping dezer landstreek zullen waarborgen. HAAF BE fiOEUE HOOP. 5 December. Colonel Somerset beeft weder een goed gelukten aanval op de Kaffers ge daan en bun 2,000 stuks vee ontnomen; de Kaffers bepalen zich nu slechts tot strooptogten en de oorlog scheen ten einde te loopen. De onderhandelin gen over den vrede werden met de hoofden voortgezet, en men bad meer hoop op eenen goeden uitslag. Er was een Commissaris bij de Gaïka-slam- men benoemom de gemeenschap met de Kaffers in het dusgenoeinde Britsch-Kafferland te onderhouden. Onder de ingezetenen van Grahamsstad en omliggende districten was éene inschrijving geopend voor eene jaarlijks hijeen te brengen som ten einde in Londen eenen agent te onderhoudendie de belangen der Kaajikolonic bij de leden van het parlement en andere lieden van invloed zou kunnen voor staan. In de Nieuwe Rotterdamsche Courant leest men het volgend artikel: Hel is bekend boe de Engeisehen, die zoo zeer op de menschlievendheid bogenwelke zij in hunne koloniën ontwikkelende Kaapsche grensboeren dwongenhunne woonsteden te verlatenom de onbehoorlijke handelwijze te ontgaandie zij ondervonden. Na eenen togt vol moeijelijkbeden en geva- reu, gelukte bet dezen eene vrije kolonie te stichten, die zij Natalia noemden. Maar ook hier woog de hand van Engeland zwaar op de jeugdige volkplan ting. Wilden zij niet het vroegere juk weder op hunne schouders geworpen zienzij moesten wederom verhuizen. Dit deden zij en vestigden zich op Portugeesch grondgebied, ten westen van de Lagoa-haai. Dat deze kolonisten van Nrderlandsche afkomst zijn, Nederlandsrh spreken en schrijven, behoe ven wij naauwelijks te herinneren, evenmin als dat zy de Protestantsche godsdienst belijden. Zij lubben intussehen gebrek aan godsdienstleeraars en onderwijzers der jeugd. Ten einde lien, die tot deze betrekkingen tie ge schiktheid bezitten, aan te moedigen, zich naar deze kolonie te begeven, schreef dezer dagen de Honglecraar Lauts eene brochuregetiteld: de Kaap sche landverhuizers of Neerlat)ds afstammelingen in Zuid-Afrikahet welk uitgegeven is bij 11. AV. Hazenberg en Comp. te Lryden. Men zal daar in, vooral in de noten, zeer veel belangrijks vinden. §MNJE, MADFilD, 21 Jannarij. De Heer Henderson heeft op nieuw een vertoog ten behoeve der schuld- eischers van Spanje ingediend, waarin hij onder anderen zegt, dat de Minister van Finaniiën herhaaldelijk beloofd heeft, eenige schikking te zullen maken omtrent de zoo lang, zoo onbillijk veronachtzaamde vorderingen der buiten- landsche schuldeiscliersen daar H. M. deze beloften bevestigd heeft in hare troonrede, zoo roept hij als vertegenwoordiger van de comités op het vaste land, de welwillende en krachtdadige lusschenkomst der diplomatieke verte genwoordigers van Groot-Britannië, Frankrijk, Nederland, België, Denemar ken. Zweden en Napels in, om hein behulpzaam te zijn, in het verkrijgen van voldoende regeling der schuldvorderingen. Hij verzoekt ten ernstigste bij de onderscheiden vertegenwoordigers der bo ven die meer dan de andere mogendheden belang bij dit vraagstuk hebben, aan te dringen op het onbetwistbare feit, dat de aanzienlijke, zoo veronacht zaamde schuldvorderingen, geen verder uitstel van eene voldoende schikking gedoogen. Zoo er een onaannemelijk plan aan de Cortes wierd voorgedragen zonder j bewilliging der buitenliiridsoho schuldeisclierszoo zou dit geen ander gevolg j! kunnen hebben, dan het doen voortduren van een reeds zoo onverduurbaar j uitstel, en van, door de natuurlijk sterker gewordene verbittering, tot zulk eene verwikkeling van het vraagstuk te leiden, dat de gevolgen moeijelijk te j berekenen zouden zijn. Hij kan gecne genoegzaam krachtige bewoordingen gebruiken, om aan te dringen op het steeds verergerend nadeel, hetwelk alle vertraag doet onder vinden aan duizenden, die op dit tegenwoordig oogenbhk niet angst en hoop uitzien naar den invloed en do krachtdadige tusschenkomst der buitenlandsehe vertegenwoordigers te Madrid. Hij voegt daarbij de volgende Nota's: uVooreerst. Dat de Minister van Finantiën zelf, of zijn ten volle ge- magtigde vertegenwoordiger, met hem in ondcihandeling trede, tot het be palen der voorwaarden, tot eene billijke en eervolle regeling van de Spaansche buitenlandsehe schuld van iedere klasse. n'J'en tweede. Dat. de grondslag van een of vail meet dere plannen van schikking worde ontworpen, inet betrekking tot den toestand van de fond senhouders en tot de omstandigheden van Spanje, en dat hetzelve aan den Minister van Finantiën ter goedkeuring of wijziging worde onderworpen, en insgelijks aan de betrekkelijke comités ter goedkeuring worde medegedeeld. »Ten derde. Dat de voorwaarden, omtrent welke men aldus overeengeko men zal zijn, zullen worden onderworpen aan de Cortes, door welk ligchaam zij ongetwijfeld alsdan zullen worden aangenomenen door hetwelk alsdan de middelen om gevolg daaraan te gevengestemd zullen worden. »Ten vierde. Het hierboven opgegevene is daarom te meer noodzakelijk, omdat het waarschijnlijk is, dat ieder plan, dat aan de Cortes zou worden voorgelegd, zonder vooraf de bewilliging der buitenlandsehe schuldeischers bekomen te hebben, voor deze niet aanne nelijk zoude zijn, en derhalve in dat geval voor niets anders te houden zou zijndan voor een' maatregel berekend om elke voldoende regeling onbepaald te verschuiven. Bovendien zouden ook de eer en het karakter van Spanje het best in acht genomen wor den bij het treffen eerier voorloopige overeenkomst met de fondsenhouders alvorens de bekrachting der Cortes op zulk een plan te verzoeken. ITALIË. De Heer Richard Cobdcnde groote onvermoeide voorstander van den vrijen invoer van granen in Engeland, reist thans in dit land, cn vindt overal bij den handelstand veel bijval in de verkondiging en aanprijzing van vrijen ban- del. Den lGJe" Januarij hebben de voornaamste kooplieden te Genua een feestmaal te zijner eere gegeven waarbij de meeste Consuls der verschillende mogendheden tegenwoordig waren. Te Ancona is de uitvoer van tarwe en maïs verboden. De regering van het Groot-Hertogdom Toscane, heeft de invoerregten op de granen tot 1 Junij afgeschaft. ZWITSERLAIB. In de Kantons AVallis en Freiburg, welke tot het afzonderlijk verbond der 7 Katholijkc Kantons behoorenhebben zich, onder het toezigt van geestelij ken eenige compagniën gevormd alleen uit vrouwen bestaande, die meteenen zeer krijgszuchtigen geest bezield en reeds op militairen voet ingerigt zijn. BERLIJN 3 February. Het Ministerie van Eeredienst zal, zoo als uit eene goede bron verzekerd wordt, binnen kort gewijzigd worden. De Heer von Savigny zou Minister worden vari een nieuw op te rigten Departement van Onderwijs en Geneeskun dige zaken, en Eichhorn, Kabinets-Minister worden en te gelijk Voorzitter van een hier in te rigten Opper-Consistoriemet welke oprigting eene centra lisatie van de kerkelijke aangelegenheden van het Rijk verbonden isdaar dit Opper-Consistorie zoowel de zaken der Evangelische als der Roomsche kerk zou besturen, ten welken einde bet in twee afdcelingen zou worden gesplitst. De vertraging, welke de bekendmaking van het Toleranz-edict ondervindt, zou met die nieuwe inrigting in verband staan. Den 25slCD Januarij is te Halle in nog jeugdigen leeftijd overleden de Onder-Bibliothecaris aan de Boekerij der Hoogeschoolde Hoogleeraar Försle- man die reeds belangrijke werken had uitgegeven en als Secretaris van het Thuringsch-Saksisch genootschap, tot opsporing van vaderlandsche oudheden, welks jaarboeken hij verzamelde, ook in het buitenland bekend was. KEULEN 5 February. Onlangs heeft Prins Frcderik der Nederlanden den middeleeuwschen burgt Fürstenberg, in de lltIe eeuw op de overblijfselen van een Romeinsch kasteel gesticht, met de omgelegene wijnbergen gekocht. De Prins heeft, zegt men, het voornemen de bouwvallen van dit aloud gebouw, waarvan nog een toren van 100 voet hoog aanwezig is, in den zomer van dit jaar te laten herstellen. SEIJEHEA. BAMBERG 27 Januarij. Gisteren overleed alhier de Koninklijke Bibliothecaris J. Jackiri den ouderdom van 69 jaren. Hij had gestudeerd in de godgeleerdheid, en werd in 1803 hier als Bibliothecaris geplaatst. Volgens zijn eigene opgave heeft hij 226 grootere en kleine werken cn onder anderen eene bijbel-overzetting met afbeeldingen uitgegeven. Vele zijner geschriften hebben betrekking op de geschiedenis van Bamberg als voormalig afzonderlijk bisdom, later in Beije- ren ingelijfd. Hij beeft een eigen levensberigt nagelaten, dat weldra zal uit komen, zoo als de Frank. Mercur meldt, die in het berigt van zijn over lijden hem van wege zijne onbaatzuchtigheid en welwillendheid lioogen lof toezwaait. FRAIfiFORT. 1 February. Een burger alhier heeft aan een der onder de stad behoorende dorpen een legaat gemaakt, tot aankoop van landerijen, om die bij gedeelten aan armen in levenslang vruchtgebruik uit te geven, onder gepast toezigt omtrent hun gedrag en en werkzaamheid; voorzeker eene inrigting die onder goed beheer veel nuts kan slichten. ENdELAM. LONDEN3 February. In Groot-Britannië bestaan thans 45,000 bierbrouwerijen, welke jaiulijks 20,000,000 vaten van 100 kannen afleveren de prijs daarvan staat gelijk met den wijn die in Frankrijk gewonnen wordtnamelijk 275,000,000. De suiker, welke bij liet maken van bier verboden was, ter bevoordeeling van de gerst, van welke omstreeks 16,000,000 mudden gebruikt werd, zal thans, bij de nieuwe bepaling der Regering, welke het gebruik van suiker heeft toegestaanom de gerst te sparende gerst voor J gedeelte vervangen ongeveer 92,000,000 Ned. zullen daartoe noodig zijnvan welke de Brit- sche volkplantingen slechts 10,000,000 zullen kunnen leveren, en de overige van elders moeten worden aangevoerd. Wij vernemen, zegt de Morning Chronicledat ten gevolge van de opheffing van onze wetten op de scheepvaart, drie Ncdcrlandscbe O. I. vaar-

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2