I KV DSCHE COURANT MAANDAG, 8 FEBRUARÏJ. BÏNNENLAN DSCHE BERÏGTEN. B Ui TEiN LANDSCHE BE R Ui TEN De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt De Prijs der Courant is f 12 in het jaar; S' de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 6 February. Een ieder herinnert zich de zaak van het Surinaamschc bankpapier. Het onverzilverd blijven van dat papier was eigenlijk de eenige grief door de Re gering erkend, in de beruchte adressen aan de Tweede Kamer der Staten- Generaalbehandeld in de zitting van 1845. De Minister van Koloniën zeide deswege, in de uitvoerige redevoering, uitgesproken op den 14den Maartl845: Dat stelsel (der Regering) is niet om het Surinaamschc bankpapier ter kwa der trouw aan depreciatie over te laten, maar om de daartoe betrekkelijke verbindtenissen met getrouwheid na te komen, zoodra het zal kunnen geschie den, zonderde lasten der ingezetenen van het moederland te bezwaren." Wij zijn onderrigt dat op dit oogenblik overwegingen aanhangig zijn over de verwczcntlijking van deze toezegging. Van de 3 millioenen bankpapier is reeds de helft ingetrokken en bevindt zich in het bezit der bank. De weder helft zal binnen 3 jaren, en vóór ultimo Dec. 1849, bij loting worden ver zilverd. Een derde gedeelte, en dus een half millioen zou al zeer spoedig worden uitgeloot. Het noodig zilver geld voor die eerste uitloting zou, hij heropende scheepvaart, naar Suriname worden gezonden. Op of vóór 1 Ja nuary 1850 zal Suriname alzoo bezitten het desideratum der Staatshuishoud kundigen eene zilveren circulatie; het zal voor de kolonie van meer waarde zijn, dat de beschikbare geldmiddelen op die wijze worden besteed, dan dat zij versnipperd worden aan het kanaal van Kwalta; een werk over welks sta king zoo vinnig geklaagd wordt, doch van welks nuttigheid en doelmatigheid wij nog nergens eene uiteenzetting hebben gelezen. Gaarne zullen wij b. v. van den correspondent van het Handelsklad vernemen wat hij verkiest dat kanaal, benevens een gedeprecieerd circulatiemiddel of wel eene zilve ren circulatie zonder kanaal? want het zal wel voor een ieder, die geen leek is in de kennis van onze finantiële hulpbronnen, zonneklaar zijn, dat wij de middelen niet bezitten, om in 3 jaren tijds aan Suriname te koste te leggen: Voor verzilvering van het bankpapier. 1,500,000. Gewoon subsidie 150,000 's jaars),750,000. De Europesche kolonisatie 30,000 's jaars)90,000. Het kanaal van Kwatta (men zegt)jo 400,000. Of in drie jaren2,740,000. {U. Av.p.) 'sGRAVENHAGE, 5 February. Men verneemt, dat een aantal ontwerpen van wet in gereedheid zijn, om bij de hervatting van de werkzaamheden der Tweede Kamer van de Staten- Generaal, welke aanstaanden Maandag, den Sslen dezer, zal plaats hebben, of dadelijk, of weldra, aan dezelve te worden aangeboden. Daartoe bchooren die nopens de graanwet; die tot herziening van de algemcene wet van 26 Augustus 1822 op de helling der regten van in- uit- en doorvoer en van de accijnsen enz.; die betrekkelijk het nieuwe Wetboek van Strafregt, en andere. Gisteren avond heeft alhier de gewone maandelijksche vergadering plaats gehad van de Nederlandsche Vereeniging tot afschaffing van sterken drank waarin door den Heer d'Engelbronnerals Thesaurier, een algemeen verslag werd uitgebragl nopens de verschillnnde in ons Rijk gevestigde afdeelingen, Daaruit ontwaarde men, dat, niettegenstaande de groote tegenwerkingen, welke men ondervondtot het in stand brengen van deze zoo heilwerkende zaakmen zich evenwel mag verheugendat schier bij alle afdeelingen voor uitgang te bespeuren is. Hierna heeft de lleer Cohen Stuart (de zoon), in eene korte doch krachtige rede, de nadeelige gevolgen geschetst, die uit het misbruik van brandewijn en jenever voortvloeijcn. De ruime vergaderzaal was door een groot aantal toehoorders bezet. DELFT, 3 February. Alhier is overleden de Wel Edel Zeer Geleerde Heer M. BeyerinckInge nieur van den Waterstaat, als Leeraar sedert slechts een jaar topgevoegd aan de Koninklijke Akademie ter opleiding van burgerlijke Ingenieurs, enz. Zijn overlijden is als een groot verlies, niet slechts voor zijne betrekkingen en vriendenmaar ook voor de Akademie en de wetenschappen in het alge meen te beschouwen. Zoowel uit hoofde zijner kundigheden, als om zijne persoonlijke hoedanigheden, was hij algemeen geacht en bemind. Met uit0. April zal de compagnie Artillerie-Werklieden alhier ontbonden worden de Onder-Officiers zullen aan de magazijnen als opzigters of als con ducteurs der artillerieen de manschap aan de werkplaatsen der constructie magazijnen geplaatst kunnen worden. ROTTERDAM, 5 February. In den afgeloopen nacht is een pakhuis van den Mandenmaker P. Gouds waard aan het Haagsche Veer verbrand en hebben de belendende panden schade bekomen. AMSTERDAM4 February. Zoo men verneemt heeft de Raad dezer Stad, in deszelfs vergadering van gisteren, wederom voor het gewoon jaarlijksch subsidie van 25,000 tol in standhouding van den Schouwburg gestemd. Heden is op de Beurs door de Hoeren F. der Kinderen en ZoonCarga doors, eene lijst ter teekening aangeboden, tot deelneming in de kosten voor eene doorijzing van het Noord-Hollandsche Kanaal, het IJ, de beide Dokken en het Entrepot-Dok; deze kosten zijn geraamd op ƒ20,000 a ƒ22,000, met de bepaling, dat de helft zal worden omgeslagen over de door te ijzen sche pen en de wederhelft over derzelver ladingen. Wij vertrouwen dat de lijst spoedig volteekend zal zijn. In 1846 zijn te Riga aangekomen 1,596 schepen, (262 meer dan in 1845) waaronder 148 Nederlandsche, en vertrokken 1,622 schepen, waaron der 151 Nederlandsche. NIJMEGEN, 3 February. Zoo hier als elders, is dezer dagen voor weinige centen rondgevent en ver kocht, een gedrukt geschrift, ten titel voerende: Geloofwaardige berigtcn tot staving der onschuld van den Wel Eerw. Heer Gepkens, Kapelaan te Groenlo, door het Hof van Gelderland ter dood veroordeeld." Wij vernemen, dal een aantal exemplaren van dit geschrift, in de afgeloopene week, in eene slaapstede alhier, bij zekeren liedjeszanger door de policie is in beslag geno men en ter beschikking der justitie gesteld. GRONINGEN, 4 February. Aan onzen stadgenoot M. E. van Dijk is vergunning verleend tot bet rijden cener diligence tusschen onze stad en Assen, corresponderende met eene volk schuit tusschcn 'Assen en Meppel en vervolgens op Zwolle. MAASTRICHT, 2 February. Men verneemt dat de Heer Mr. Le Clercq, President der Arrondisscments- Rcgtbank te Rocrmonde, nieuw benoemd lid in de Tweede Kamer der Staten-Generaal voor Limburg, en die men beweert dat als geen geboren Nederlander zijnde, in dat Collegie geene zitting kan nemen, aan deleden der Kamer eene gedrukte memorie heeft toegezonden, om zijne regten en ver kiesbaarheid te verdedigen. Als Advocaat bij het Provinciaal Geregtshof in dit gewest is gisteren ingeschreven en beëedigd Mr. Copes van Hasselt, Staatsraad in buitengewone dienst en Commandeur der Orde van den Nedcrlandschcn LeeuwDoctor in de beide regten, gepromoveerd aan de universiteit van Utrecht, 3 Junij 1797. «OST-INBIE. BOMBAY, 2 Januarij. In Punjaub, het voornaamste gedeelte van het voormalige rijk van Lahore, is de aldaar gezagvoerende Vizier en voogd van den minderjarigen behcerscher, Lall Sing, als verdacht van het onderhouden van betrekkingen met de opstan delingen van Cacbemire, afgezet en, door de Engelsche troepen bewaakt, naar Britsch Ilindostan vervoerd. Zoo bij in Lahore gebleven was, zou hij waar schijnlijk als een slagtoffer van dc verontwaardiging des volks gevallen zijn. Na zijn vertrek is de regering in Punjaub aan eerie commissie van inlandsche hoofden toevertrouwd. Er is beslotenom aan den Gouverneur Lord Har- dinge, te vragen, dat hij 10,000 man van het Biilscb-Indische leger gedu rende de minderjarigheid van den jeugdigen Maharadjah of behcerscher in Punjaub laten mogt, zullende dan te gelijker tijd de waardigheid van Vizier door den Engelsehen Commissaris of Resident worden vervuld. Alzoo is het uitgestrekte rijk, door Runjeet Sing gesticht, tot dezelfde leen-

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1