In de benedenstreken der Ticier- en Bommelcr-waard is de nood tot zulk cene hoogte geklommendat men alom troepen armensoms tot op 10 uren alstands van het huis hnnner inwoning, het land ziet alloopen. Er zijn plaatsen, waar het getal van aanbellende bedelaars op 100 tot 150 da gelijks berekend wordt. De armoede is eerst een troetelkind geweest, het welk men met een brokje brood konde te vreden stellen. Eerlang staat het hier en daar een ondeugende knaap te worden die deDgene in het aangezigt slaat, die niet gewillig en terstond helpt. 7.oo lang de armoede passief blijft, is zij eene liefhebberij-studie der philanthropic; wordt zij actief, dan is zij eene teugellooze bende, die geen diefstal of root schroomt, en waartegen gevangenis- of schavotstraf weinig vermogen. Moet ik van twee kwade één kiezenzegt het verwende troetelkind gevangenis of hongerdood zoo is de keuze gewis niet moeijelijk. Die tijd is nabij. De gevangenissen zijn gevuld de ontzettende massa tot bedelzucht vervallene armen wordt sterker en sterker. Allen zien het in, slechts de Regering van Koning Willem II blijft er gerust bij. Gaat men van stad ,tot staden ziet men welk een ontzettend kapitaal in het jaar 1846 meer in de banken van leening gebleven is dan in het vorige jaar, men ziet dan duidelijk, waarheen het volksbestaan wegzinkt. Een goed deel van deze beleende kapitalen vloeide weg in de belasting op het brood. Geen wonder, dat deze op de begrooting zoo aanzienlijk vermeerderd te voorschijn komt. De armoede betaalt met haar kapitaal de toenemende staats inkomsten door de belasting op de consumtieen de Regering wil niet dat de kapitalist eenige millioenen uitschiet om eene groote menigte verarmde rnenschen naar Borneo over te voeren. De Regering schijnt ten deze de zon derlingste tegenstrijdigheden te handhaven. Zij waagt het niet de rente der effecten te belasten en wil tevens niet dat de effectenhouder iets degelijks doetot wering van het pauperisme. Onlangs kwam een eenvoudig arbeider bij een weldenkend man, en zeide: sik kom bij u om hulp; het bewijs van grooten nood, dat ik u geven kan, is in dit papiertje." Dat papiertje bevatte van de klok af tot de Zondagsche kleeding van het gansche huisgezin, eenige briefjes van de bank van leening. Bedelen kan ik niet," zeide de brave man, »arheid is er niet, of loont mij niet meer, wat rest mij dus?" Hoe velen zoodanigen zijn er; en in zulk een tijd weifelt de Regering om de belastingwet op het buitenlandscbe koorn af te schaffen. Als de landman van het ei tot den honig, van het schaap tot de koe, van de kip tot het varken, van de haver tot de tarwe, van de boter tot het smoutwegens den aftrek naar Engelandeen derde duurder ver koopt, zal men dan nog zich bedenken om den armen stedeling en den ar men hutbewoner, die alles koopen moet, eenige centen goedkooper brood te verschaffen door den handel in granen vrij te geven. De schoenlapper en pak kendrager moet toezien, dat zijne verdiensten door de onbeperkte concurrentie gedecimeerd, zoo niet geheel vernietigd worden; dat anderen concurreren om hem zijn brood tot den minsten prijs te bezorgen, wordt geweerd, dat zou den landeigenaar kunnen schaden. Overijssel VLISSINGEN, 30 Januarij. De zeeloods K. Verheul welke gedurende 80 dagen met de kotter van het Ncd. loodswezen in zee had gekruist, om het fregat van Prins Hendrik naar binnen te brengen, onder Duins aan boord gekomen zijndeontving van Z. K. H., tot een aandenken van H. D. welwillendheid jegens dien braven zeeman, eene uiterst fraaije en kostbare doekspeldonder de verecrendste betuigingen van II. D. tevredenheid, over de bij die gelegenheid beloonde activiteit. BREDA31 Januarij. Men verneemt aangaande de Israëliten, 11. Donderdag aan den Moerdijk gevat, dat er gcene genoegzame reden gevonden is, om hen in verzekerde bewaring te houden en zij dus op vrije voeten zijn gesteld. BUITJEJNLAJYDSCHE BERiÜïEIN. TKRKEXIGIIK STATEN. NEW-YORK, 6 Januarij. De President Polk heeft aan het Congres aangevraagd de benoeming van een Luitenant-Generaal voor den tegenwoordigen oorlog, en tevens, dat de door hem voorgelegde ontwerpen spoedig beslist wierden, voor dat de geschikte tijd lot het voortzetten van den oorlog voorbij ging. Het voorstel van een der leden om den President 300,000 dollars te verschaffen, ten einde den vrede langs den weg van onderhandeling te bespoedigenis met groote meerderheid verworpen. De Mexicaansche President Santa Anna had uit San Luis Potosi 7 regi menten naar de hoofdstad gezonden omdat daar een opstand had plaats ge had en de bevelvoerende Generaal Almonte door Herrera was verdreven. MOLDAVIË. JASSY, 14 Januarij. Te Galatz waren bij gelegenheid der feestdagen door de Grieksche bevol king ergerlijke tooneelen van wanorde bedreven vooral hadden de Grieken het gemunt op de Joodsche bevolking, die er vrij sterk is; haar bedehuis hebben zij verwoest, en de bladeren der Wet als in zegepraal rondgedragen. Geen Jood kon zich zonder levensgevaar op straat begeven zelfs zijn de Grie ken het huis van een' Jood, een' Pruissisch onderdaan, binnengedrongen, hebben zijne bezittingen geplunderd en een kind uit de armen der moeder ge scheurd en te pletteren geslagen. Het gelukte eindelijk door tusschenkomst der Engelsche en Oostenrijksche Gezanten de rust te herstellen. ZWEDEN. STOKIIOLM, 16 Januarij. Het besluit is reeds gedrukt en zal weldra worden afgekondigd waarbij 1°. ieder vrijheid zal hebben tot uitoefening van allerlei bedrijven; 2°. dat ieder zonder te voren leerling geweest te zijn werkplaatsen zal mogen openen en werklieden aannemen maar gehouden zal zijn een onderzoek te ondergaan voor eene Staatscommissie ter bewijze van bekwaamheid, en 3°. alle winkeliers gilden worden afgeschaft. -De vier zilvermijnen van dit rijk hebben in 1846 eene waarde opge- bragt van ongeveer 2 millioen Ned. gulden. NOORWEGEN. DRONTHEIM, 9 Jannarij. Na eene langdurige koude van 15° tot 18° Reaumur, 0° Fahrenheit, is sedert den 4den dezer de thermometer gerezen tot 6° boven nul Reaumur of 45° Fahrenh. Deze luchtsgesteldheid is in dit jaargetij zonder voorbeeld, op eene noorderbreedte van 63° waar dc warmste zomers naauwlijks 8° Reaumur 52° Fahrenh. warmte geven. Geweldige sneeuwmassa's die gesmolten zijn hebben de wegen overstroomd. ZWI T SE RL AND. FREIBURG, 12 Januarij. De staatkundige toestand wordt hoe langer hoe donkerder. De aanhoudin gen zijn zoo talrijk dal men deizelver doel niet kan nagaan. Zestig tot zeventig personen zijn gevangen genomen. Er liep een gerucht van nieuwe onlusten. F®UII§ES. BERLIJN 28 Januarij. De Stedelijke Regering heeft zich bij den Minister van Binncnlandsche zaken vervoegd en den wensch te kennen gegeven, dat de Regering niet langer den vrijen uitvoer mogt verbieden maar in eene grootere handelsvrijheid en bevordering van een gemakkelijk vervoer, het middel zoeken tot wegneming der steeds toenemende duurte der levensmiddelen. De graanprijzen hebben hier thans de hoogte bereikt, die zij in de jaren 1816 en 1817 hadden. Het doopgeschenkdoor den Koning van Pruissen voor zijnen peetzoon, den Prins van Wallis, bestemd, is thans in de werkplaats van den hof- goudsmid Hoszauer te Berlijn, voltooid en met een liefdadig doel, ter be- zigtiging gesteld. Het bestaat in een kunstig zilveren schild, met verheven beeldwerk, hetwelk, behalve eenige tooneelen uit de Evangelische geschiede nis, de geboorte van deri Prins, de overbrenging van dc tijding daarvan aan den Pruissischen Monarchdiens vertrek naar Engeland, zijne aankomst en gastvrije ontvangst aldaar, op eene zinnebeeldige wijze herinnert. Het mid delpunt van het schild is een Chrisluskop in goud, benevens een kruis, met de allegorische voorstellingen van geloof, hoop, liefde en geregtigheid. Ca- meën in onyx, de twaalf Apostelen, verheffen zich in de tusscnenruimlen van het schild welks rand van edele gesteenten en kostelijke rosetten schittert. Aan den voet van het. schild worden de namen des gevers, benevens die des begiftigden,, en de dagteekening der doopplegligheidin de latijnsche taal gelezen. De daders van den diefstal in het Museum van Mineraliën te Breslau zijn ontdekt en het grootste gedeelte der 500 gestolen voorwerpen terug erlangd. ENGELAND. LONDEN, 30 Januarij. De wetten wegens de ophefling der regtcn van invoer op vreemd graan en de schorsing der navigatie-wetten, zijn in het Iloogerhuis doorgegaan. De Ministers Russel en Landsdowne hebben daarna in de beide huizen de maatregelen ontwikkelddie zij ten behoeve van Ierland willen voorstellen zij strekken om de beide belemmeringen op te heffen tegen de verdecling der eigendommen; de ontginning van alle nog onbebouwde landen krachtdadig aan te moedigen, door middel van voorschotten uit 'sRijks kas aan de eige naars, of door regtstreeksche tusschenkomst van het Rijk, dat deze woeste gronden koopen zoutot het invoeren eencr bedeeling der behoeftigen aan hunne woningen enz. De eigenaars zullen de in den kaatsten tijd ten behoeve van Ierland bestede gelden, naar het schijnt, slechts voor de helft aan de schatkist behoeven terug te betalen. De maatregelen door het Parlement genomen hebben reeds gnnslige uit werking daar de prijzen van bet brood en bier gedaald zijn. In de laatste dagen hebben op de westkust van Ierland onderscheiden ongelukken door zware stormen plaats gehad. Verscheiden schepen met graan beladen, zijn daardoor vergaan. De bcrigten uit Ierland luiden altijd nog zeer treurig; op onderscheiden plaatsen kunnen de armengestichten geene rnenschen meer opnemenomdat zij overboopt zijn met volk. De Engelschen en Ieren te Rome, hebben giften voor Ierland ingezameld; de Paus heeft aan hen 1000 Romeinsche kroonen doen toekomen. Te Dublin is cene talrijke vergadering gehoudenonder voorzitting van den Lord-Major, waarin bepaald is, het Parlement te verzoeken, dadelijk maatregelen te nemen, om het stoken van sterken drank uit granen te ver bieden, en het plan der Regering af te keuren, volgens hetwelk het distil leren uit suiker veroorloofd wordt, omdat men vreesde dat dit het gebruik van sterken drank zou bevorderen. Een der vergadering deelde mede, dat honderde personen uit de middenklasse zich verbonden hadden geene uit graan

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2