LEYDSCHE COURANT. Éi N°. 15. vr. SP De Courant wordt MaandagIVoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt WOfiNSDAG 3 FEBRUARIJ. vit Zaturdag avond rr Fl 'V V V - 1 De Prijs der Courant is f 12 in het jaar de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. jaar; RINNENLAiN DSCRE RERIGTEN. LEYDKN, 2 Februarij. Gisteren is alliier de verjaardag van II. K. II. Prinses Frcderik op de ge wone wij re gevierd. De Staals-Courant bevat de benoeming en erkenning van den Bisschop van Canea, J. Grooff, als Apostolisehen Vicaris der missie in Suriname. Ten opzigte van de bezitneming van het eiland Laboean door de Engel- sche Regering, loopen de beoordeeling in de Engelsche en Fransche bladen vrij wat ilit een. In de Morning Chronicle wordt gezegd, dat wij, die nu aanspraak maken op Borneo, daar weinig ot' geen gezag hebben of gemeenschap houden, en zoo onmagtig zijn om de zeeroverijen te keer te gaan, dat zelfs onze oorlogsvaartuigen door de Bolingezcn zonden zijn genomen en onttakeld. Dat deze omstandigheden, volgens het vermoeden van dat Engelsch blad, bin- hiunen kort een onderzoek zullen uitlokken omtrent onze eischen op Borneo en omliggende eilanden. Overal waar een beschaafde natie hare oppermagt verklaart, behoort zij ontegenzeggelijk de middelen te bezitten om hen te be schermen die toestaan hare onderdanen genoemd te worden. Doch Holland is tot hiertoe temagteloos geweest. Nu zal deszelfs handel, gemeenschappelijk met die van andere natiënvrijwaring genieten van alle verstoring door de tegenwoordigheid van een Britsch eskader; doch in hoeverre de inboorlingen, die niet in gebreke kunnen blijven om de bijzonderheden van hunnen toestand te begrijpen, de Hollanders met veel onderscheiding of achting zullen be schouwen, is meer dan wij beslissen kunnen. Hunne inhaligheid en eerzucht zijn waarschijnlijk hunne magt te boven gegaan. De gebeurtenissen zullen echter spoedig leiden tot de herstelling des cvenwigts van zaken in den Ar chipel alwaar tot nu toe onwetendheid en geheimhouding voortdurend ontel bare misbruiken hebben in stand gehouden. Daarentegen leest men in hel blad la Presse het volgende artikel Lord Palrnerstons staatkunde is overal en altijd dezelfde, dat is te zeggen aanvallend, hoonend vol versmading voor de regten der zwakkeren. Dus is thans weder, op zijnen last, de onreglmalige bezitneming van het eiland Laboean stoutelijk volbragt, in weerwil van hel tractaat van 1824, dat Ne derland legen zulk eene schreeuwende daad van roof had moeten beveiligen. I.ord Aberdeen was voor de eerste vertoogen van het kabinet van den Haag teruggetreden. Lord Palmerston echter laat zich nimmer door het besef eener onregtvaardigheid terughouden, wanneer hij oordeelt haar straffeloos te kunnen begaan. Wij zullen thans zien, wat Nederland bij zoo schandelijk eene han delwijze doen zal. De Haarlemsche Courant hoofdzakelijk bovenstaande mededeelendevoegt er de volgende opmerking bij In Nederland is dit eiland door het bewind niet beschouwd als bij het tractaat van 1824 bedoeld, en dicnsvolgens het bezetten daarvan geenszins als eene inbreuk op die overeenkomst. De Directeur der Artillerie-, Stapel- en Constructie-Magazijnen te Delft, zal onder nadere goedkeuring, op den ÏS^" Februarij aanstaande, des voor middags ten tien ure, op het bureau zijner Directie in de Houttuinen, aan den minst-inschrijvende aanbesteden: de levering van 750 tweemans ijzeren bedkribben, naar het model, hetwelk 14 dagen vóór de besteding zal staan in het magazijn in de Houttuinen te Delft. In ons nornmer van 28 October 11.gaven wij een kort verslag van de eerste aflevering van een werk getiteld: Intrigues dcvoilëes d Delft. Ie 10 Aoul 1845, par Mr. Gruau de la Barreancien Proc. du Roi. In ons nornmer van 30 December maakten wij melding van de tweede aflevering. Thans is de derde in 't licht verschenen, waarin het derde hoofdstuk, Louis XVIII et Robespierredat in de 2dc aflevering op 1)1.106 was aangevangen, wordt voortgezet tot op bl. 240, waar deze aflev. eindigt. Zoo ver dit hoofd stuk loopt bevat het velerlei bijzonderheden, vooral geput uit de eigene woor den van bodewijk XVIII, in het Recueil de ses soireesuit de Memoires de Tallegrandsouvenirs d1 tin Pair de Franceen uit de Chroniques des Tuilleries de Touchard-Lafosseten bctooge dat Lodewijk XV1I1 zich door listige aanslagen van derr troon zocht meester te maken, waartoe hij zich onder de hand bij de opstandelingen voegde, terwijl hij tevens de plannen tot regeringloosheid van den Hertog van Orleans trachtte te doen mislukken: ter bereiking van welk dubbel doel Lodewijk geene middelen te laag zou heb ben geacht, en in den beginne met Robespierre zamcnspandc. De Schrijver beweert, dat zoo de Koning geestkracht genoeg gehad had, om die beide Prinsen uit Frankrijk te verdrijven, hij (de Schrijver) zich nu niet zou hebben bezig te houden om het bestaan van den Hertog van Nor- mandië te bewijzen. Wij zullen nader zien wat de Schrijver in de volgende aflevering geven zal. Van 1 tot 30 Januarij zijn Amsterdam geboren 672 kinderen, overleden 1,233 personen, in diezelfde maand zijn te Rotterdam geboren 258 kinde ren en overleden 466 personen. Op de Waal was het ijs meest doorgedreven en kon voor dien rivierlak het gevaar geacht worden geweken te zijn. Het water was intusschen sterk wassende, terwijl er nog veel ijs van de hovenrivieren moet afkomen. De ijsbezetting op de Lek bij Hagestein, was in den nacht van 31 Januarij opge ruimd in den loop van dien dag had zich echter het ijs hij Vianen weder vastgezet, en was het water daarachter tot 0.88 el beneden het noodpeil op- geloopen, zoodat de staat van zaken aldaar gevaarlijk begon te worden. Op den IJssel had geene verandering plaats gehad. Langs de Maas was hel ijs den 31sten bij gedeelten lo°geraakt en doorgedreven hetzelve had zich in den nacht van den 315tcn iu den benedenmond der rivier weder vastgezet. 'sGRAVENUAGE, 2 Februarij. Z. M. heeft bepaald dat er met 1° Maart aanstaande een Postkantoor te Vianen zal gevestigd worden en tot Postmeester aldaar benoemd Mr. H. M. van Eek, Burgemeester aldaar, aan welken op verzoek eervol ontslag uit die betrekking is verleend. De Minister van Finanliën zal Donderdag den 4d<" geen gehoor vcrleencn. ALKMAAR, 28 Januarij. Op heden hielden alhier de leden der Nederlandsche Vereeniging, tot af schaffing van sterken drank hunne 3dc algemeene Vergadering, onder de voor zitting en leiding van hunnen Correspondent en in de tegenwoordigheid van eenige gasten. Verblijdend was liet te vernemen, dat de zaak der afschaf fing, met hoeveel tegenstand en vooroordeel zij te worstelen hehhe, toch ook hier langzaam vooruitgaat, en haren krachtigen invloed meer en meer be gint te openbaren; waarvan, onder anderen, ten bewijze kan strekken, dat, in het verloopen jaar, in Alkmaar, bijna 500 vaten, d. i. 50,000 (zegge vijftig duizend) Nederl. kannen, binnen- en buitenlandsch gedistilleerd min der zijn veraccijnsd geworden, dan in het jaar 1845. ZWOLLE, 29 Januarij. Wij vernemen van goeder hand dat er twee brieven van Ds. van Raalle, uit Noord-Amerika geschreven, aangekomen zijn, welke eerstdaags met nog een brief van een kolonisten-huisgezinvan zeer rnerkwaardigen inhoud onder den titel van Noord-Amerikaansclie stemmenin liet licht zullen ver schijnen. De alom verspreide copiën zijn reeds van zulk eenen uitgebreiden invloed geweest, dat de begeerte om het land te verlaten, waarlijk reeds groot genoeg, nog als met vernieuwde kracht ontwaakt is. Onder meerderen berigt men ons, dat de geheele afgescheidene gemeente Borselen in Zeeland, op weinige leden naeerlang derwaarts vertrekt. Het laat zich aanziendat de berigten welke deze mannen van daar naar hunne Provincie verzenden zullen, den Zeeuw, zoo nabij de zee en zoo bekend met dit element, spoe dig zullen opwekken o n bij grootere massa's van bier te gaari. In Noord-Amerika schijnt een bijzondere lust te bestaan om er Hollanders te ontvangen; onder anderen getuigen hiervan berigten, welke daar verspreid en ondcrtcekend worden door I)s. de Witt, Pred. te New-York, in de Chris tian Intelligencer. Zoo gaat de tijd van handelen in ons Vaderland voorbij, en het volk dat het beste geschikt was om te koloniseren in onze Oost-Indiën, gaat met zijn vermogen en zijne kracht naar andere werelddeelen. Welk eene verantwoor ding laadt onze Regering op zich! De natie toch is gezind groote opofferin gen te doen, om den stroom eene andere rigting te geven; getuige het adres van de Hceren Nahuis e. s.aan wier plan zich eenige aanzienlijke huizen uit Amsterdam hebben aangesloten. Binnen weinige weken zal het te laat zijn om duizenden terug te roepen van liet besluit om van hier naar Noord-Amerika te vertrekken. Een woord van den Monarch luidende: toegestemd in het plan van Kolonisatie naar Borneoy op eerlijke voorwaardenzou althans doen zien, dat de Pu'gering niet hardnekkig besloten heeft alles te zien vertrekkenzonder iets te doen. Overijssel

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1