HiTEW LAJMJSCHE BE81(iTKfli ron d'Ablaing van Giesscnburg, uit zijne betrekking van Hoogheemraad van Schieland. Gisteren avond heeft bij HIT. KK. HH. den Prins en de Prinses van Oranje een luisterrijk bal plaats gehad, dat door HH. MM. den Koning en de Koningin, henevens HH. KK. HIT. de Prinsen en Prinsessen van het Koninklijk Huis werd bijgewoond, en waarop een groot aantal genoodigden tegenwoordig was. Z. K. TI. Prins Hendrik wordt eerstdaags alhier terug verwachtzijnde 's Lands Fregat de Prins van Oranje, onderzijn bevel, den 12<len ot 13dcD dezer, volgens alhier uit Cadix ontvangen brieven, na herstel der bekomen schade, van daar onder zeil gegaan. Het Concert ten voordeele der Armen, Maandag door den Heer Thalberg gegeven, heeft opgebragt ƒ1,062. Z. M. heeft hem de Orde der Eiken kroon en een Snaifdoos met hrillanten omzet, vereerd. I)e Tweede Kamer der Staten-Generaal is, naar men verneemt, tegen den 8sten February aanstaande bijeengeroepen, om hare werkzaamheden te hervatten. Heden is in eene vergadering van den Stcdelijken Raad tot pachter en kastelein van het Stedelijk Badhuis te Scheveningen benoemd de Heer de Wit, kastelein in het Hotel de l'Europe, alhier. Deze keus voor eene betrekking als bovengenoemdewaartoe niet alle kasteleins geschikt zijnzal voorzeker de goedkeuring van velen verwerven. ROTTERDAM, 27 Jannarij. In de heden gehouden vergadering van het Kies-Kollegie der Nederlandsche ITandel-Maatschappij te dezer stede, werd met 71 stemmen van de 104 tegen woordig zijnde stemgeregtigde deelhebbers, tot Commissaris der Nederlandsche Handelmaatschappij herkozen, de Heer A. van Hoboken van Rhoon, Pendrecht en Cortgene, en zulks bij eene eerste stemming. Na den Heer van Iloboken heeft de Heer Jb. Mees de meeste stemmen op zich vereeriigd. Voor de ver kiezing van eenen plaatsvervanger in stede van wijlen den Heer J. Loopuyt, werd bij overstemming gekozen de Heer P. Loopuytmet eene meerderheid van 56 stemmen. De Herren F. Mol en E. L. Jacobsen vereenigden na den gekozene, de meeste stemmen. AMSTERDAM, 27 January. Tn het hoogstbelangrijk adres door de Commissie uit den handel in granen aan Z. M. aangeboden, leest men onder anderen dat zij, die nagedacht heb ben over de gewigtige vraag: hoe eene Regering het best de algemeene be langen bevorderen kangewis zullen moeten erkennendat daartoe in de eerste plaats behoort het openen der gelegenheden om op de minst kostbare wijze de eerste levensbehoeften, het dagelijksch brood te verkrijgen, en daar toe zal voorzeker het opheffen der noodlottige graanwet medewerken. Dat niet alleen eigenbelang hen steeds deed ijveren tegen die wet, maar de overtuiging tevens, dat vele duizende ingezetenen gehukt gingen onder eene belasting, waarvan de rijke opbrengst slechts strekken moest om de nijver heid van enkele graanbouwende grondeigenaren te beschermeneene belas ting, die in de grootc koopsteden den aanvoer van vreemd graan belem merde, en dus aan een groot aantal werklieden de middelen ontnam, om dezelve op te brengen. Geen bandels artikel toch vereisclit zoo veel banden- arbeid als de granen. De ondergeleeker.den behoeven niet te wijzen op de tijden waarin, bij vrijen GraanhandelNederland de voorraadschuur van Europa wasde ondervinding van het afgcloopen jaar toont reeds, boe zelfs eene tijdelijke ontheffing van enkele beperkende wetsbepalingen gnnstigen invloed had op zijn' ontwikkeling. Zoo die handel hier zulk eene aanzienlijke uitbreiding erlangde, hij de tijdelijke schorsing der wet van 29 Dcc. 1835, dan mag inen ook met vertrou wen verwachtendat hij vrij zijnde, in bloei zal toenemen. Zij verzoeken met des te meer aandrang om de vrijheiddewijl het alge meen belang der minvermogende ingezetenen daaraan ten hoogste gelegen is en de verdere ontwikkeling en bloei van den handel in granen, scheepvaart en nijverheid daarmede ten naauwste is verbonden. Voorts verzoeken zij dat zoo de geheele vrijheid niet mogt kunnen worden toegestaan, er dan een laag regt zonder bezwarende opcenten op den invoer, met vrijen uitvoer en weinig bezwaarden doorvoer worde vastgesteld, en daarbij tot grondslag gelegd de bepalingen van het plakkaat van 1725, in verband beschouwd tot de mildere wetgeving op granen, onlangs in Engeland aange nomen en het verschillend gebruik der granen hier te landehenevens on bepaald genot van vrije stapelplaatsen (entrepots). Dit adres is onderteekend door niet minder dan 470 namen en firma's, waaronder al de aanzienlijkste handelhuizen van Nederland gevonden worden. Er komen daarop voor uit Amsterdam 131 namen, uit Rotterdam 125, Zaandam en Omstreken 38, Schiedam 69, Dordrecht 25, Utrecht 13, Nij megen en Omstreken 18, Arnhem 12, Tiel 5, Deventer 10, Zwolle 2, Har- lingen 12, Leeuwarden 7, Franeker 3. UTRECHT, 27 Januarij. Men verneemt dat door het Provinciale Gcregtshof alhier, ter vervulling der vacature, door het overlijden van den Raadsheer Mr. J. G. A. Rooyaards, op de aanbevelingslijst, aan de Provinciale Staten gerigt, zijn geplaatst de Heeren Mrs. B. C. J. Visseher, Advocaat-Generaal hij het Provinciaal Geregtshof alhier. Jhr. J. G. Bosch van Drakeslein Substituut Officier van Justitie bij de Ar- rondissements-Regtbank te Amersfoort. C. L. do Vos, Officier van Justitie hij de Arrornlissemcnls-Reglbank alhier. G. J. Schluitcr, Practiserend Advo caat en Regter-Plaatsvervanger bij de Arrond.-Piegtbank te Amersfoort. E. II. Baron van IttersurnKantonregtcr te Wijk bij Duurstede. J. J. Ilinlópen, Lid der Arrondisscments-Reglbank te Amersfoort. ASSEN, 24 Januarij. Men meldt uit Meppol, dat in den nacht van den 20sten dezer, in het dorp Uffelte, een hevigo brand woedde. De brand ontstond in het huis van den landbouwer G. Jager, en verspreidde zich tot de woning van B. Beukman, hij welke een gedeelte van het vee gered is. Gelukkig dat de huizen aan het uiterst van het dorp stondendaar er aan geen hlusschen te denken en de wind vrij hevig was. Drie huizen zijn geheel afgebrand vau den inboedel is niets gered. De oorzaak van den brand is alsnog niet bekend. CHINA. CANTON, 26 November. Er blijft steeds eene spanning tusschen de overheden alhier en de geves tigde Europeanen heerschen. Zij cischen dat de Europeanen die bij den laatsten volksoploop legen de factorijen op het gepeupel geschoten en 13men- schen gedood hebben, aan moord worden schuldig verklaard en gestraft. Echter hebben zij in het geheim te kennen gegeven, dat, indien men slechts lijken kon toonen, die van de gestrafte moordenaars voorgegeven werden te zijn dit voldoende zou wezen. De Europeanen hebben dien voorslag afgeslagen. Er zou zich eene verhindtenis onder het volk gevormd hebbenom al de huizen der vreemdelingen te plunderen; werkelijk was inen met de plun dering begonnen. Er had te Nankin een zw are brand gewoedwaardoor onder anderen omstreeks 30,000 kisten thee vernield waren. Door de Fransche Regering is de Heer de Montigny tot Consul te Shan- gaï benoemd, de haven dier landstreek, welke door de rivier Kiang wordt doorsnedenen waarvan Nankin de hoofdstad is. Deze landstreek wordt als de vruchtbaarste en rijkste van geheel het Rijk afgeschilderd. De bewoners van Shangaï zijn tamelijk beschaafd en werkzaamen veel minder tegen vreemdelingen ingenomen dan die van Canton. De Engelsche en Amerikaan- sche handel heeft zich reeds aldaar gevestigden het handelsverkeer doen verdubbelen. Het Engelsche consulaat is het talrijkst, en de Europesehe bevolking, meest uit Engelschen bestaande, kan op 200 personen worden geschat. Men drijft er veel handel in laken, welke stof de bewoners, ten gevolge van het minder warme klimaat, meer behoeven, dan die der zuide lijke provinciën. VEREENIGME §TATEN. WASHINGTON, 4 Januarij. Den 2dc» heeft het Huis der Vertegenwoordigers met 115 tegen 48 stemmen het voorstel der Regering verworpenom eene belasting op de koffij en thee te heffen, ter dekking der oorlogskosten. De Vergadering heeft echter toen een besluit genomen, waarbij bepaald wordt, dat het volk zich aan het be talen der noodige belasting niet zou onttrekken, om den oorlog te kunnen voortzetten. De Regering was nu zeer in verlegenheidom in de behoefte der Schatkist te voorzien, en zou waarschijnlijk eene leening van 23 milliocn dollars aangaan; doch er wordt betwijfeld, of zij daarin wel zal slagen. ©ENE MA IS. HEN. KOPENHAGEN, 19 December. Eene mededecling van den Nederl. Minister-Resident geeft ter kennis, dat sedert den 9deQ Dcc. de inkomende en doorvoerregten op de ongemalen granen, zaden, erwten en wikken geheel afgeschaft, en die voor meel, gort, enz. aanzienlijk verminderd zijn. Deze wijzigingen zijn ingevoerd op voordragt der Seelandsche en na advies der Jutlandsche Stenden. Zij worden door den handel meer gewaardeerd uit hoofde der wegvalling der lastige formaliteiten, dan wegens het belangrijke der afgenouiene regten. PAN JE. MADRID, 21 Jannarij. Dezen morgen is de ITeer Castro y Orozeo voorzitter der Staatsvergadering benoemd met 111 tegen 93 stemmen, die op den Heer Bravo Murillo waren bepaald. Het Ministerie heeft zijn ontslag ingediend. De Koningin heeft on- middelijk den Hertog de Soto Mayor gelast een nieuw te vormen. Hij heeft daarop het Ministerie van Oorlog aan den Heer Bravo Murillo opgedragendie het heeft aangenomen. De afgetreden Minister de Heer Mon wien dat der geldmiddelen werd aangebodenheeft zulks geweigerd. Dn Koningin heeft hma ontboden, en zoekt hem er toe te bewegen. Onder het nieuwe Ministe rie noemt men den Heer Artera, den Generaal Pavia en den Heer Solello. Dc Hertog de Soto Mayor meer bekend als Markgraaf van CasaYrngo, is Gezant te Londen. Hij eri de Heer Bravo Mnrillo behooren tot de gematigde partij. De toestand van de Provincie Navarre is onrustbarend. Te Pampeluna Estella en Tafalla zijn de recrutendie men alle reden heeft te gelooven dat zij door Carlistische agenten tot insubordinatie zijn aangezet, in opstand gekomen. Te Talalla heeft zich de overheid genoodzaakt gezientot strenge maatregelen hare toevlugt te nemen, zoodat er bloed gestroomd heeft. De Regering houdt op deze provincie en op andere liet oogdaar het wel bewust is, dat de Montemolinislen (aanhangers van den zoon van Don Carlos) hun best doenom de oude vaan van Don Carlos op nieuw op te steken. Dank echter de uitmuntende geest, met welken het leger bezield is, zullen deze pogingen verijdeld worden. ITALIË. ROME, 14 Januarij. Gisteren namiddag als zich vele toehoorders iri do kerk S'. Andrea de Ia Valle hadden verzameld, waar Paler Ventura een zijner sierlijke prceken zoude

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2