De regtbanken van liet Kapitool en der Camera zijn thans door het Nieuwe Hof vervangen. De tribunale dclla Segnatura blijft het opperste Gcregtshof voor hooger beroep. Voorts is voortaan het bezoeken der gevangenen door bloedverwanten en vrienden verboden. Er komen thans, nu bet verlof daartoe zoo gemakkelijk te bekomen is, vele nieuwe dagbladen uit, van welke echter de meeste kort na de geboorte sterven. PRÏTIS8EM. BERLIJN 15 Januarij. Bij Koninklijk besluit is voor de Rhijnprovinciën bevolen, dat tot aan den volgenden oogst teruggaaf zal worden voeleend van het rcgt op bet gemaal voor meel van rogge, bestemd voor lieldadige uitdeclingen. In cene wetenschappelijke voorlezing alhier, heeft de Heer Dieterici dezer dagen bet tegenwoordig zoo veel besproken, boog gewigtig onderwerp van de landverhuizingen behandeld. Hij hing een duidelijk tafereel op van de oorzaken dezer beweging, zoowel wat de afzonderlijke hoofdrijken van Europaals wat dit werelddeel in het algemeen betreft. Ten eerste merkte hij aan, dat de landverhuizing niet van de talrijkheid der bevolking van een land, maar van de middelen van bestaan der bewoners afhangt, en gaf voorbeelden dat dikwijls uit een land, waarin 5,000 menschen op cene mijl wonen, minder landverhuizers vertrokken zijn, dan uit een land dat slechts 2,000 menschen per mijl telt. Een overzigt van de voornaamste rijken van Europa, waaruit landverhuizingen plaats hebben, gaf voor Engeland jaarlijks gemiddeld 70,000 menschen, voor Duitschland GO,000, voor België 10,000, voor Frankrijk slechts 5,000, en voor de overige landen van Europa te zamen insgelijks slechts 5,000zoodat in het geheel jaarlijks gemiddeld 150,000 a 1G0,000 menschen uit Europa verhuizen. De jaarlijkschc toene ming der bevolking bedraagt ondertusschcn zooveeldat Europa dit aantal landverhuizers zonder nadeel missen kan. Want daar in Engeland de bevol king jaarlijks ongeveer met 300,000 menschen aangroeit, zoo komt er slechts één landverhuizer op 300 geborenen. Voor Duitschland is de verhouding dezelfde en voor geheel Europa heeft men op 1,312 geborenen slechts één landverhuizer. Vervolgens behandelde de redenaar de kolonisatie binnen e Europa, voornamelijk in Pruissen en eindigde met de uitspraak: de hoogste politiek is de hoogste moraalterwijl hij de landverhuizing aan de zorg en het toezigt der Regeringen ten dringendste aanbeval. Het tweede deel van tien Kosmos van A. von Humboldt is afgedrukt en zal eerstdaags het licht zien. In de meeste Akademic-steden zijri in den laatsten tijd onder de studen ten, vereenigingen tegen het tweegevecht, met zoogenaamde ccr-gcrcgtenter beslechting van voorkomende geschillen, opgcrigt. Deze vereenigingen hebben over 'talgemeen veel meer bijval gevonden, dan aanvankelijk verwacht werd, -en oefenen eenen allczins heilzamen invloed uit. Die van Heidelberg onder anderen, lelt ruim 200 leden. De Beijcrsche en Badenschc Regeringen hebben onderhandelingen aange knoopt lot het leggen van ecne vaste brug over den Rhijn, welke van het grootste nut voor den handel zou wezen. BA BE KT. MANNHEIM, 9 Januarij. Uit de jaarlijksche opgaven, betreffende de aanvoeren uit Nederland langs •den Rhijn blijkt, dat in weerwil van de mededinging, welke door den weg over België ontstaat, de Nedcrlandsehe handel toegenomen is. In bet jaar 1816 werden rcgtstrecks uit Nederland alhier aangevoerd 710,517 Ned. IC; deze goederen werden aangebragt met 172 zeil- en met 101 stoomschepen, en in 1815, G17,150 Ned. met 150 zeil- en met 78 stoomschepen. De Nedcrlandsehe beurtschepen waren niet genoegzaam om alleen in de behoefte Ie voorzienzoodat men nog een aantal hulp-vaartuigen in beslag moest nemen. In den omtrek van deze stad werd in 1312 cene Arlcsiaansche put begonnendie echter geenc gelukkige uitkomst opleverde en dus gestaakt werd. In den nacht van den 2liel1 dezer is, gedurende een' hevigen storm, uit de opening eenc hcete en zoutachtige bron opgeweld, welke zich met een waterstraal van 4 voet boven den grond verhief. In hitte staat het water gelijk met dat van den Geyscr-bron op IJsland, en is zeer rijk aan zout- dcclen. SAK SE SI. LEIPZIG, 10 Januarij. Niet alleen zijn de uitgegeven boeken van den Boekhandelaar Keilmaar ook die van G. Meyer, alhier, en van Campe en Hoffmann, te Hamburg ver boden. HAMBURG. 15 Januarij. In het verleden jaar hebben bier bijna zooveel failliscmcnten plaatsgehad, als er dagen in het jaar zijnnamelijk 353bedragende te zaïnen cene som van 40 millioen M. B. De prijs van de rogge is een thaler lager; maar de peulvruchten zijn 3) ij na 3 till, gestegen. ENGELAI». Een aantal grondbezitters in Ierland van verschillende staalkundige partijen hebben zich vcreenigd om pogingen aan te wenden ten einde middelen uit te vinden om in de buitengewone behoefte te voorzien en den toestand van het land in het algemeen te verbeteren. -Algemeen wordt gemeld, dat de hooiden van de twee staatkundige af- deelingcn in Ierland, O'C'onnel en O'Brien, met elkander verzoend zijn. FRANKRIJK. PARIJS, 17 Januarij. De Kamer van Afgevaardigden beraadslaagt thans in hare afdcelingcn over het adres van antwoord op de troonrede. Bij gelegenheid daarvan is ook ter sprake gekomen de wanbetaling der rente van een deel der Spaansche staats schuld. De Heer de la Plcsse heeft gevraagd, of de Minister Guizot de vcr- toogen der Franscho houders van de hier bedoelde Spaansche schuldbrieven ondersteunde, en of er grond was van te hopen, dat de Spaansche regering in het betalen van de renten daarvan zou toestemmen. De Minister, die bij de bi •raadslagingen tegenwoordig was, heeft hierop geantwoord: Ik heb het vertoog der Franschc houders van Spaansche schuldbrieven krachtig onder steund. Er worden thans ook zulke vcrloogen van de zijde van Engeland en Holland gedaan. Het oogenblik is gunstig en ik geloof, dat wij ten minste iets voor de schuldeisehcrs zullen verwerven. Gij weet, hoe mocijelijk het is om te slagen telkens als het aanvragen geldt, die de Spaansche geldmiddelen kunnen betreffen. Er is in deze afdeeling een geacht lid, de lieer Manguin, tegenwoordig, die dit vraagstuk volkomen kent, en die getuigen kan, hoe veel moeijelijkhedcn wij te overwinnen zullen hebben, eer wij eenen gelukki gen uilslag verworven hebben. De Heer Manguin heeft hierop gezegdlk heb werkelijk de Spaansche linantiën en het gedrag der Madridsehe regering be studeerd en ik ben overtuigd, dat men voor de schuldeisehcrs niets zal ver werven. Het tijdstip is niet gunstig, en er is slechts een enkel oogenblik geweest, waarop het slagen mogelijk was, namelijk vóór de uitgifte van de Spaansche 3 pCts binnenlandschc schuldbrieven. Thans laat de Spaansche re gering dat fonds op al de Europesehe beurzen verhandelen, cn vermits zij daaruit genoegzame hulp tot voorziening in hare behoeften trekt, zal zij zeker er niet aan denken om hare oude schulden te betalen. Op de beurs zijn de prijzen der fondsen zeer achteruit gegaan, hetgeen alleen voortkomt uit den staat der geldmarkt, zoowel omdat de Fransche bank haar disconto tot 5 pCt. heeft verhoogd, als omdat er vrees bestaat, dal er veel geld en edel metaal zal moeten uitgevoerd worden, om de aankoopeu van graan buitenslands tc betalen. Volgens eenc berekening, waarvan de juistheid echter twijfelachtig is, gebruikt Frankrijk jaarlijks 80 millioen mud granen; en is er thans een te kort over 40 tot 45 dagen tot aan den ecrstvolgendcn oogst, waarin door vreemde aanvoeren voorzien moet worden; dit zoude alzoo 300.000 last bedragen. Hiervan is een groot deel ontvangen, maar het ontbrekende, al raamt men het op de keilt van het bovenstaande, is belangrijk genoeg om bezorgdheid te wekken. Uit Toulon wordt van den 10||CQ berigt, dat de Bey van Tunis in zijne Staten was teruggekeerd, cn. gezeten in een rijtuig hem door den Koning der Franschcn ten geschenk gegeven, onder vreugdegejuich te Tunis was bin nengekomen. De stoomboot, hein te voren door den Koning geschonken, is bij het invaren der haven tegen een vaartuig gestoten, en behalve een gedeelte der machine, geheel verbrijzeld. Reeds is dit de tweede stoombootwelke de Bcy verliest. Z. II. bevond zich echter niet op dat vaartuig, maar op cene Fransche stoomboot. K EEG SE, BRUSSEL, 17 Januarij. In de Zitting der Kamer van Vertegenwoordigers van gisteren heeft de lieer Pirson zich tegen hel goedkeuren der bezoldiging van den Minister van Justitie d'Anethan verklaard omdat bij te zeer de geestelijkheid begunstigde cn daar om het vertrouwen der Kamer verloren zou hebben. In zijne rede heeft hij onderscheiden daadzaken aangevoerd, welke getuigen, dat genoemde geheel aan den leiband der geestelijkheid loopt. Er zijn er die meenendat na het gesprokene de Minister niet wel aan de regering zal kunnen blijven. In den nacht lusschcn don 14llcn on 15dea dezer is in de Keizcrinncslraat een huis verbrand. De brand ontstond beneden in eeri drankwinkel, de volgende verdieping stond ledig, de hoogere gedeelten waren bewoond. Een meisje van elf jaren in het benedenhuis beeft inen jammerlijk liooren schreeu wen. Zij was onredbaar en men beeft haar lijk geheel verkoold gevonden. De bewoners der hoogere verdiepingen hebben zich met groot gevaar door lange ladders gered. Uit bet verslag der Commissie belast om bet toezigt te houden over de volkstelling in het vorige jaar blijkt, dat op den 15dcn October 1846, bet voor de volkstelling aangenomen tijdstip, de geheele bevolking van België 4.335,219 zielen bedroegwaarvan 1,092,394 in de steden en 3,242,925 ten platten lande. In de provinciën, die thans het Koningrijk België uitmaken, heelt dien ten gevolge sedert 1 Januarij 1831 cene vermeerdering van bevol king van 575,319 zielen plaats gehad. Uit Knesselaerc, in Oost-Vlaanderenschrijft men het volgende: De ellende wordt bier nog vreeselijker dan in liet vorige jaar, cn de sterfte is veel grootcr; want de ongelukkige inwoners komen bijna allen van gebrek om. Onlangs zijn hier nog 4 kinderen in één huis gestorven, cri de genees heer heeft bevestigd, dat deze ongelukkige kinderen gedurende verscheidene weken slechts van rapen en gedroogde bladeren, in water gekookt en zonder zout er bij, geleefd hadden. Deze ongelukkigcn verschaften zich dit ellendig voedseldoor het van hel land weg te nemenmaar daar zij geen geld had den, waren zij in de onmogelijkheid om zout te koopen.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 3