De inwendige iu-tdie eerste belioeite der volken, bevestigt zich, in spijt van de aangewende pogingen om die te verstoren; ik koester het ver trouwen, dat alle wettige gevoelens, zich op het uitgestrekte en vrije veld onzer instellingen vereenigendede taeliën, die der openbare rust vijandig zijn, zonder ondersteuning zullen laten en zullen bijdragen tot bevestiging der conslitutionnele Regering en tot het uitwisschen der sporen van de onlus ten die zoo lang de natie hebbe n beroerd. »Om dat gewigtig doel te bereiken heb ik aan de in die onlusten betrok kene personen cene zoo ruiine amnestie verleend, als bet welzijn van den Staat mij vergunde; bet is dat welzijn van den Staat, dut ik ook later zal raadplegen met opzigt tol het uitstrekken dier amnestie tot degenen, die daar van, om gewigtige beweegredenen, tot nu toe uilgesloten zijn. «Het is voor mij eene groote voldoening, u te kunnen aankondigen, dat, dank zij den vrede en de hervormingen, aan welke de vorige Cortes luinne ondersteuning hebben geschonkende algeineene welvaart kennelijke vorde ringen maakt; mijne pogingen zullen vooral strekken, om die uit te brei den en te doen toenemen ik reken in dit opzigt op uwe medewerking en uwe ondersteuning. «De onderscheidene takken van het Staatsbestuur hebben groote verbete ringen ondergaan; zij zijn verschuldigd aan de regelmatigheid, die in de be taling der diensten is gehragt, aan liet behoud der openbare rust, en aan de o.de en overeenstemming, door de laatstelijk vastgestelde wetten in den gang van bet beheer gehragt. »In de regeling der krijgsinagl zijn eenige, door het algemeen welzijn ge biedend gevorderde hervormingen bewerkt. Die hervormingen hebben eene aanmerkeli jke bezuiniging in de uitgaven te weeg gebragten het is voor mij eene groote voldoening, dat door de invoering dier hervormingen de ver- kregerie regten niet g krenkt zijn of eenig nadeel toegebragt is aan de klas sen, die dat belangwekkend deel der natie uitmaken. De Staat der zee- en landman!, kan, wat krijgstucht en goede houding betreft, niet gunstiger zijn, en de trouw van alle c irpsen is een zekere waarborg, dat de geheiligde voor werpen, aan hunne hoede toevertrouwd, voor elk gevaar beveiligd zijn. o Mijne bezorgdheid en die van mijn bestuur zijn met opzigt tot de marine niet minder geweest. Voor de eerste maal sedert zeer vele jaren zijn alle diensten gedekt belangrijke herstellingen zijn in de tuighuizen bewerkt eene nieuwe levendigheid is in den scheepsbouw zoowel op de rijks- als op de bijzondere werven ontstaan, zoodanig, dat de schepen der vloot de dienst van den Staat hebben kunnen verrigten en de koopvaardijvloot beschermen, welker snelle aanwas de schoonste verwachtingen doet geboren worden. Het cijfer van de inkomsten van den Staat levert een toeneinenden voor uitgang op, en er is grond om te hopen, dat, als de ontworpene veranderin gen in de tariven ten uitvoer zullen worden gelegd, dit cijfer nog aanzienlij ker zal worden mijne Regering zal u van die ontworpene veranderingen iri cenen behoorlijken vorm keunis geven. «Eyenzoo zijn in het stelsel van belastingen eeriige verbeteringen gebragt, en zullen de voornaamste gebreken, die liet ontsieren, verdwijnen, zoodra men al de bouwstoffen, die met de grootste zorg bijeen worden verzameld, vereenigd zal hebben om tot eene billijke en gelijke oindecling der belastin gen te geraken, «Mijne Regering zal tl de begrootingen van ontvangsten en uitgaven voor het jaar 1847 aanbieden. Gij zult daaruit de verbeteringen en bezuinigingen ontwaren, die het mogelijk is geweest tot stand te brengen. Ik betreur, dat de vroegere onlusten en de hervormingen zelve, die later goede uitkomsten moeten opleveren, mij niet veroorloven, om thans reeds al de bekrimpin gen, die ik vvenschelijk acht. te maken. «Insgelijks is bet aan mijne Regering onmogelijk geweest, om, uit kracht der baar gegeveij£ magtiging tot de regeling der openbare schuld te gera ken. Daar ik irrtusschen levendig wensch om aan de regtmatige vertoogen der schuldeisehers van den Staat, zoowel nationale als vreemde, voldoening te geven, zullen de maatregelen, die tot het hereiken van dit doel liet meeste geschikt zijn toegeschenen, u ten gepasten tijde worden voorgesteld. »In overeenkomst niet de wet van 9 Julij 1845, is er eene leenir.g van 200 millioen realen [25 millioen gulden], voor het aanleggen van de nieuwe •wegen bestemd, aangegaan; de werken daaraan hebben reeds op verscheidene der linien die lol hel uitgestrekte plan van inwendige gemeenschap belioo- ren hetwelk mijn bestuur zich voorstelt tot stand te brengen, een aanvang genomen. «Behalve het budget zullen u andere maatregelen, die door liet algemeene welzijn werden gevorderdworden voorgesteld. «Eene duurzame en gepaste begiftiging van de eeredienst en de geestelijk heid is eene dringende en stellige behoefte, van even wezenlijk belang voor het beil der godsdienst, als voor dat van den Staat. Mijne Regering zal u weldra eene wet omtrent deze gewigtige aangelegenheid aanbieden. «Nog andere wetten zullen u in den loop van deze zitting der wetgeving worden voorgesteld, ten doel hebbende, öf om den aanwas van den rijkdom te beschermen door eene beteugeling der misbruiken, die niet de eerste aandrift lot de ontwikkeling daarvan gepaard gaan, of orn in de verschillende takken van het beheer vei beteringen te brengen, öf eindelijk om de in kracht zijnde verordeningen betrekkelijk de drukpers en de bij uitzondering uitgeoefende be roepen te regelen. «Op die wijze, Mijne Hecren de Senatoren en Mijne Heeren de Afgevaardig den, zullen, met de hulp der Voorzienigheid en terwijl aller pogingen met moed en standvastigheid op het bereiken van hetzelfde doel gerigt zullen zijn, de reeds gemaakte verbeteringen uit een staatkundig, staathuishoudkundig en administratief oogpunt bevestigd worden, zullen nog andere worden inge voerd, cn zullen, na zooveel beroering, de vrede, de orde en de welvaart aan deze natie worden teruggegevendie door hare verhevene hoedanigheden cn deugden op het genot dier weldaden zooveel aanspraak lieeli." De gewezen Minister Olozaga, die uit het land verbannen, zich in Frankrijk ophield, doch tol lid van de Cortes was verkozen geworden, is, toen hij op Spaan sell grondgebied was aangekomen, om in de Cortes zitting te ne- meu, gevangen genomen en Ie Painpeluna in de citadel opgesloten. De Spaan- sche Consul te Bayonne die zijne pas getcekend had, is afgezet. PORTI G IL. LISSABON, 30 December. II. M. heeft bij een besluit de regtspleging door gezworenen afgeschaft, op grond dat wegens de laatste rovolutionnaire bewegingen, hel onmogelijk is onpartijdige gezworenen te vinden. De hei iglen orntieut de overwinning door de troepen op dc opstandelingen behaald (zie ons vorig nommer) worden bevestigd. Het. Diario do Governo van den 24slen December bevat over dezelve het volgende: Onze verwachtingen zijn niet teleursgesleld. De meest volkornene overwin ning heeft de getrouwe wapenen van den doorluchtigen Maarschalk Saldanha bekroond. Hij heeft ten ecnerimale de oproerige legermagt, die vermetel ge noeg geweest was zich lol bij Torres Vedras onder den ex graaf van Bom firn te wagen, vernield. liet kasteel heeft, tot toevlugtsoord gestrekt van lien, die niet bezweken zijn onder de dapperheid der wakkere verdedigers van de Ko ningin Dona Maria en van het constitutionele charter. De Regering heeft de tijding ontvangen, dat allen zich heden op genade hebben overgegeven. De getrouwe troepen hebben de vaandels van liet 2'ic cn 6lle regement infanterie en van het 5<le jagers, alsook een achtponder cn een mortier en alle reserve- amunitie liemagtigd. Onder de gevangenen bevinden zich de ex graaf Bomfim Luis Mosinho d'Alhuquerquc, die zwaar gekwetst is; de ex-generaal Celestino, de ex graaf d'Avillez, de opperhoofden en officieren der guerillas, als: Lauret, Fernando de Soura Bolello en anderen. Men verneemt, Hat de ex graaf de Tai'pa ver sterking moest gaan vragen aan den ex graaf Das Antas. Zoo is dan die met zoo veel ophef verkondigde onderneming der opstande lingen tegen de hoofdstad, in rook vervlogen. Niet eeri is er ontsnapt om de tijding van deze nederlaag naar de oppep junta van Oporto over te brengen. Nadere beiigten melden, dat van beide kanten met veel hevigheid was ge*reden en Saldanha zelf 890 man aan dooden en gekwetsten verloren had. Na 3 dagen te Torres Vedras gebleven te zijnis Saldanha legen das Antas opgetrokken, welke zich na de nederlaag van Bomfim, naar Leiria had bege ven; de troepen van dezen versmolten dagelijks, cn spoedig meende men zou ook hij genoodzaakt wezen, zich over te geven, of door de vlugt naar Spanje te redden. Alleen Oporto bleef nu nog ernstig wederstand bieden en liet was waarschijnlijk, dat de opstandelingen daar het overschot hunner magt verza melen zouden en tot het laatste volhouden. PKIJIÉiiEN. Uit Silizië wordt van het laatst van December gemeld dat men zich geen winter herinnerde, waarin binnen zulk een' korten tijd, namelijk van 10 tot 20 December, zooveel menschen zijn omgekomen; vooral ter oorzake van de menigvuldige en aanhoudende sneeuwdie de g meenschap gedureudc eenige dagen stremde. De ellende op het platte land is daardoor zeer groot. Ook uit andere streken van Duitschland luiden de bcriglcn zeer lieurig door de armoede vermenigvuldigen de diefstallen zelfs is uit Saksen in Bolie- inen eerie rooverbende gevallen tegen welke troepen zijn aangerukt. De l'abriekpluatsen lijden het meest. FRANKFORT. 6 Januarij. De bevolking in het Groothertogdom Baden bedraagt 1,349.930 zielen, als: 897,040 Katholieken, 427,817 Evangelischcn 1,510 Mennonitcn, 305 Hernhutters en 23.258 Joden. De bevolking van het hertogdom Saksen-Altenburg beloopt 127.450 zielen, van deze bevat de hoofdstad 15,292. HAMBURG. 6 Januarij. Alhier zijn in 184G aangekomen 3,779 schepen, (211 minder dan in 1845) waaronder 508 van Nederland en 92 van België. Naar zee gezeild 3,755 (176 minder dan in 1845). Gedurende genoemd jaar zijn 4,019 schepen het Slees wijk-II olsteinsche kanaal doorgezeild, waarbij 707 onder Nederlandsche vlag. Te Luhcck is de loterij geheel afgeschaft. ENGELAND. LONDEN, 6 Januarij. De openbaar gemaakte driemaandelijksche Staat der Rijksinkomsten is zeer gunstig; daaruit blijkt, dat dezelve 19,873 M meer hebben bedragen, dau in hetzelfde tijdvak in 1845. In de opbrengst van alle belastingen, liet ze- gelregt alleen uitgezonderd, is verhooging waargenomen. Ook in Engeland vertoonen zich tooneelen van groote armoede, niet al leen in Ierland cn Schotland; te Liverpool hebben zich den 2'lcnniet minder dan 1500 gezinnen aangegeven, om bedeeld te worden. Uit Glasgow wordt van den 2d,>11 gemeld Onze markt was deze week zee»

Leydse Courant | 1847 | | pagina 2