1.1 YDS C UK COURANT. MAANDAG, 11 JANUARIJ. BINNENLANDSCHE BE RIG TEN. BUITEN LA NDSC HE BE R1G TEN De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdasr avond. De Prijs der Courant is f 12 in liet jaar; de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 9 Januarij. liet tweede verslag van den toestand en de werkzaamheden der Neder- I landsche Vereeniging tot afschaffing van Sterken Drank ziet thans het I licht. Uit den inhoud blijkt dat liet aantal leden dezer vereeniging, 't welk I in 1843 slechts 160 bedroeg, in April 1846 tot 2,745 was aangegroeid. I Dit aantal is echter zeer ongelijk verdeeld. Terwijl bet. zeedorp Zandvoort I voor 240 staat aangeteekend vindt men onder anderen, voor Haarlem 366 I leden; voor 'sGravenhage 602; voor Rotterdam 271, voor Leyden 45 en I voor Amsterdam slechts 36. Men vindt echter vermeld, dat ook in laatst- I genoemde stad de algeineene geest zich meer met het denkbeeld eener algeheele I afschaffing verzoent, en dat in 1845 van daar een schip ter walvischvangst I in den Stillen Oceaan is vertrokken, 'twelk geheel geenen sterken drank aan I boord had. Uit verschillende plaatsen is het bestuur onderrigt geworden, I dat het verstrekken van brood en koffijof van kaartjes voor eetwaren en |l brandstof, voor fooijen of belooning voor handreiking en kleine diensten in II stede van sterken drankgunstige gevolgen heeft gehad. Op last van het I hoofdbestuur zijn gedrukt en verspreid 22,748 exemplaren van werkjes en I tractaatjes, strekkende ter bevordering van het doel't welk de vereeniging I zich voorstelten is gedrukt en verkrijgbaar gesteld bij de Erven J. S. Prins, te Amsterdam en verder alom, eene nieuwe uilgaaf van het werk van den Wel Eerw. Heer Iluydecoper, getiteld: IVoord van Ernst en Liefde a 50 centen. De leden van het Hoofdbestuur zijn: de HH. W. Egeling, Pre sident; T. C. R. Huydecoper, Tresorier; D. Lubach, Secretaris, en C. A. Abbing en A. YV. F. Herckenrath. 's GR AVENII AGE8 Januarij. Voor den lloogen Raad zal den 25slen dezer de zaak van den veroordeelden Kap laan C. Gepkens behandeld worden als rapporteur is benoemd de Raads heer Mr. v. d. Veldenliet Openbaar Ministerie zal door den Procureur-Gene raal worden waargenomen. Het Prov. Hof in Zuid-Holland heeft heden uitspraak gedaan opliet lioager beroep, ingesteld door J. J. Robert en A. J. Rolstier, Hoofdlieden der Nachtwacht te Leyden, en door den Officier bij de Regtbank te Leyden, tegen j een vonnis dier Regtbank, van 18 Junij jl.waarhij de twee opgemelde personen, terzake van het veroorzaken van den dood eener vrouw, ten gevolge van nalaligheid en achteloosheid, zijn veroordeeld elk lot eene gevangenisstraf van vier maandenf 25 boete en in de kosten van het regtsgeding. Het Hof heeft de beide beroepen te niet gedaanhet vonnis der Regtbank te Leyden geheel en volkomen bevestigd, en ieder veroordeeld in de kosten van hun hooger beroep. In het afgeloopen jaar is alhier in de stads hal het navolgende ge slacht vee ingevoerd; 4,634 runderen, 3,676 kalveren en 2,353 schapen en lammeren. Hieronder is niet gerekend het vleesch dat van buiten ingevoerd cn grootendeels op de vleeschmarkt verkocht werd. ROTTERDAM, 8 Januarij. Gisteren morgen had hier een betreurenswaardig voorval plaats. In den Open Rijstuin, nabij de Iloenderbrug, stootte een brouworswagen in het water. Van de drie mannen, welke er zich op bevonden, sprongen twee er nog bij tijds af, doch de derde verloor, in weêrwil van alle aangewende hulp, in het water zijn leven. Hij laat eene weduwe na met drie kinderen. AMSTERDAM, 7 Januarij. Z. Exc. de Gouverneur onzer provincie is van zijne laatste ernstige ziekte thans nagenoeg geheel hersteld. De Provinciale Staten dezer Provincie zijn tegen den 19den en die van Overijssel tegen den 13<kD dezer bijeengeroepen, oui nieuwe leden te verkiezen voor de Stalen-Generaal. In 1846 werden in Nederland uitgegeven, behalve de dagbladen (waar onder wij begrijpen alles wat meer dan eens in de week verscheen) 76 tijd schriftenen wel 10 driemaandelijksche, 5 om de twee maanden, 37 maand schriften, 4 om de 14 dagen, 10 wekehjksche en 10 op onbepaalde tijd stippen. Van deze waren 17 van kerkelijken, godgeleerden en godsdienstigen inhoud, 6 regtskundige4 genees- en heelkundige, 2 stel- en natuurkun dige, 1 oudheidkundig, 1 staathuishoudkundig, 1 landhuishoudkundig, 2 voor handel cn nijverheid, 1 voor oude letterkunde, 6 voor onderwijs en opvoeding, 4 voor beeldende kunsten, 2 voor krijgs- en zeewezen, 2 voor de koloniën en 26 van algemeenen wetenschappelijkenletterkundigen cn bell et t rist ischen inboud. Hieronder zijn niet opgenomen de werken van genootschappendie b.j gere gelde afleveringen voor de leden gedrukt worden. Y'oor 1°. Januarij 1347 zijn aangekondigd 45 jaarboekjes en almanakken. UTRECHT, 7 Januarij. Het Provinciaal Geregtshof alhier heeft op de aanbevelingslijst ter vervul ling der vacature van eenen R.aadsheerspost ontstaan door het overlijden van Mr. A. II. van der Y'oort. geplaatst de lleercnMr. Johan Frederik liaron van Reedc van Oudshoorn, Lid van de Arrondissements Regtbank alhier; Mr. Si mon van Walchren, Lid der Arrondissements-Regthank te Amersfoort; Mr. Barthold Jacob Lintelo de Geer, Kantonregter te MaarssenMr. Henricus Martinus Bceckrnan, Griffier bij het Provinciale Geregtshof alhier; Mr. Hendrik Cornelis van Locnen Deken der Orde van Advocaten alhier en Mr. YVilleui Jacob Ras, President bij de Arrondissements-Regthank alhier. MAASTRICHT, 6 Januarij. Te Vaals overleed onlangs eene vrouw in den hoogen ouderdom van 107 jaren; voor bijna 3 maanden was haar man, 102 jaren oud, overleden. HAÏTI. In het Congres van deze Neger-Republiek heeft een levendige strijd plaats gehad of het aan de blanken zou toegestaan wordenvaste eigendommen te bezitten, en met ingezetenen huwelijken aan te gaan. Reide is hun ontzegd. Bjd e nieuwe staatsregeling worden aan de Indianen en Afrikanen de grootste voordeeion toegestaan. YVat de godsdienst aangaat heeft zich het Congres ver draagzamer getoond, want hoewel de nieuwe grondwet de R.oomsch-K.atho- lieke als de godsdienst der meerderheid verklaard cn haar daarom vele voor deden heeft toegelegd, zoo is echter het verbod opgeheven, waarbij alle andere godsdiensten geweerd werden. R1J§LAH. Omtrent den oorlog in Kaukasie worden van de Poolsche grenzen zeer on gunstige berigten medegedeeld, daar wel verre dat de opperhoofden der Cir- cassiers met den winter de krijgsverriglingen hadden gestaakt, zij die met alle kracht voortzetten en de Russen onverhoeds overvielen. Verscheidene overwin ningen waren door Scharnyl, en Daniel en Mansur-Beg op de Russen behaald; vele volkstammendie zich aan deze laatsten hadden aangeslotenhebben wederom de partij van Scharnyl gekozen; op anderen, die waren afgevallen, heift hij geduchte wraak genomen terwijl hij talrijke zendelingen naar alle gedeelten van het gebergte en zelfs tot in de omstreken van Erzeruin had af gezonden, om den heiligen oorlog te prediken. SPAUJE. MADRID, 1 Jannarij. De troonrede, welke H. M. bij de opening der Cortes, gisteren heeft uitge sproken, is de volgtnde: Mijne Heeren de Senatoren en Mijne Heer en de Afgevaardigden. aNicts veroorzaakt mij zulk een levendig genoegen, dan dat ik mij weder in uw midden bevindc en mij op nieuw aan de hoop overgevedat uwe trouw en al uwe pogingen toegewijd zullen zijn aan de bevestiging van het verbond tusschen den troon cn de instellingen van den Staat en aan de voort zetting van het werk van Spanjes voorspoed. »lk heb, zoo als ik dit aan de vorige Cortes had aangekondigd, met mij nen doorluchtigen neef Don Francisco d'Assisi Maria van Bourbon een huwe lijk gesloten; ik hoop, dat de hemel dit echtverbond zal zegenen, en dat gij daartoe, Mijne HeereniXve gebeden zult voegen bij die, welke ik tot den Almagtige rigt. Het huwelijk mijner geliefde zuster heeft insgelijks, zoo als daarvan aan de Cortes rekenschap is gegeven, plaats gehad. »ln de betrekkingen met de vreemde Mogendheden heeft geenerlei verande ring plaats gevonden, die opmerking verdient.

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1