LEYDSCHE COURANT. 1847. MAANDAG, 4 JANUARIJ. BINNENLANDSCDE BERIGTEN. De Courant wordt Maandag Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. jwo «Kc TV -V' k_ V :>J 'Vr tl iaary vl' iVi/s der Courant is f 12 t'n het jaar; 'O f M. de afzonderlijke nommers worden tegen 10 Centen afgegeven. LEYDEN, 2 Januarij. Hedei is alhier als Wethouder geïnstalleerd de E. A. Heer Mr. A. A. Dillié, ter vervanging van den E. A. Heer A. Hartevelt Jz., die verzocht had niet weder te worden benoemd. Het bedanken van laatstgemelde heeft der burgerij en vooral dengenen die de gewigtige diensten, door genoemden afgetreden Wet houder gedurende verscheidene jaren bewezen, naar waarde knnnen schatten, veel leeds gedaanofschoon 'overigens de nieuwe benoeming de verzekering met zich brengt dat de belangen der stad een niet minder ijvcrigen behartiger in zijnen plaatsvervanger zullen hebben gevonden. Bij arrest van het Prov. Geregtshof in Zuid-Holland, van 31 Dec. II. heelt het Hof uitspraak gedaan in de zaak van Isaac de RosterJohannes Ovcrvclt, Johanna AVassenaar en Maria Oostveen, alle laatst woonachtig te Leyden. Het Hof heeft den lste beschuld. schuldig verklaard aan drie dief stallen, door middel van valsche sleutels, en inwendige braak; den 2de beschuld. aan medepligtigheid aan twee dier diefstallen; en de 4<le beschuld., insgelijks aan medepligtigheid door het des bewust beien en verbergen van het gestolene. De 3de beschuld. is niet schuldig verklaard aan medepligtigheid van die diefstallen, en is dienvolgens in vrijheid gesteld, liet Hof heeft den lslca beschuld. veroordeeld tot een half uur te pronkstelling en 7 jaren tuchthuis straf; den 2dcn beschuld. (wegens herhaling van misdaad) tot geeselirig, brandmerk met den strop om den hals en 12 jaren tuchthuisstraf, welke schavotstraffen binnen de Stad Leyden zullen moeten worden uitgevoerd, en eindelijk de 4de beschuld. tot eene correctionele gevangenisstraf van 3 jaren. Onder de verschillende vermaken, welke de stad Leyden in het tegen woordige winler-saisoen te wachten heeft, zal er een zijn, op hetwelk wij onze Stadgenooten in het bijzonder meenen te moeten opmerkzaam maken. AVij bedoelen het Concert, dat de Heer N. AVetrens op Dingsdag den 20stcn Januarij e. k. hier ter stede voornemens is te geven. Zoo als wij uit goede bronnen vernemenzal dit niet een gewoon Concert zijngelijk aan die welke tot leedwezen van alle echte liefhebbers steeds meer in de mode komen, en die niet meer dan den naam eerier Soiree Musicale verdienenmaar een cigentlijk Concert, dat wil zeggen, een Concert in hetwelk de Ensemhle- stukken zoo gekozen zijn, dat zij niet slechts de rol eener korte inleiding vervullen, maar beurtelings met de /Solo-stukken de geheele aandacht der toehoorders verdienen te boeijen. liet door den fleer AVetrens te geven Con cert zal, volgens het ons medegedeelde Programma, in alle opzigten aan de verwachting van het kunstminnend publiek voldoen, en op eene schaal wor den uitgevoerd, grooter dan aan onze Concerten gewoonlijk eigen is, en waar door dit onder de kleine muzijkfeesten zal mogen gerangschikt worden. Ten einde onze Stadgenooten in staat te stellen, zelve te kunnen oordeelenin hoe verre bet gezegde geloof verdient, deelen wij hun voorloopig de volgende bijzonderheden mede Het orchest zal in allen dcele volledig bezet zijnen alle eerste partijen zullen door de beste meesters der vroegere hofkapel van Z. M. den Koning vervuld worden. De Ensemble-stukken zijn alle, grootendeels onuitgegevene Coinpositiën van onzen zoo gunstig bekenden landgenoot, den lieer Verhulst te 's Gravenhage, en zullen door dien Heer in persoon gedirigeerd worden. Van deze stukken noemen wij slechts, zijne groole bekroonde Prijs Symphonic, en de groote Scènemet Solo en Koren, getiteld: Graaf Floris V op het Slot te Muiden: stukken voor ons geheel nieuw, en welker uilvoering slechts door buitengewone middelen kan plaats hebben. Dit Concert zal ons ook in de gelegenheid stellen onzen beroemden A'rugt nog eens te hooren die niet alleen de Solos in Floris de V op zich heeft ge nomen, maar behalve die, ook dien avond nog andere stukken zal voordra gen; onder anderen de groote Aria uit Don Juanin welke hij, zoo als bekend is, steeds een meesterschap heeft aan den dag gelegd, die hein aan de eerste zangers ter zijde stelt. De Heer Concertgever zal zijne toehoorders vergasten op een heerlijk Viool- Concert van AV. Liibeck, en de stoute Fantasie Caprice van Vieux temps, en wij kunnen deze keus in alle opzigten toejuichen, aangezien dit stukken zijn die zoowel den kenner als den leek in de hoogste male voldoen. AVij besluiten dit kort berigt met den wensch, dat wij ons op den avond van den 26stcn Januarij in eene volle zaal zullen mogen bevinden, en op nieuw overtuigd worden, dat de inwoners der stad Leyden hunnen alouden roem als beminnaars en beschermers der kunsten en wetenschappen weten staande te houden. Ingezonden •sGRAVENHAGE, 2 Januarij. Z. Exr. de Minister van Finantiënals daartoein overeenstemming met art. 6 der wet van 28 April 1834 Stbln°. 14), gemagtigd, heeft ter ken nis van de belanghebbenden gebragt, dat de rentebetaling op de volgens die wet daargestelde Schatkistbiljetten, na de verschijndagen in 1847, zal worden gedaan op den voet, zoo als dit over de vorige jaren heeft plaats gehad, gelijk ook de opzegging, voor zoo veel de aflossing van dezelve biljetten verlangd wordt, gedurende dat jaar op den vorigen voet zal kunnen geschieden, eri deze aflossing dienovereenkomstig zal worden bewerkstelligd. De Minister van Oorlog zal den 5den dezer geen gehoor verleenen. Ter gelegenheid van de zinsnede der rede van den Minister van Finan ciën, betrekkelijk de bijkans voleindigde inwisseling der oude muntspeciën, brengt het Journal de la Haye eene bijzonderheid bij, die, zegt het, een denk beeld geven zal van het financiële vermogen des lands, namelijk, dat die in wisseling in het tijdsverloop van ecnige maanden heeft plaats gehadvoor het zeer aanzienlijke bedrag van ƒ55,000,000. Heden avond ten half acht ure is er in de Gothische zaal van 's Konings paleis, ter gelegenheid van het einde desjaars, eene godsdienstoefening gehou den, waarbij door den Hofkapelaan, den AVel-Eerw. Heer Dermout, de dienst werd waargenomen. Al de leden van het Koninklijk Gezin woonden die bij en ook de Ministers en een aantal genoodigden namen daaraan deel. Gelijke dienst zal morgen ochtend, ter gelegenheid van het nieuwejaar, in de Gothi sche zaal plaats hebben. Het fregat Prins van Oranje, bevelhebber Prins Hendrik, heeft den lld«a December de reis van Gibraltar naar het Vaderland aangenomen. De uitmuntende boekverzameling van wijlen den Baron Verstolk van Soelen onlangs hier verkocht, heelt de som van ƒ14.500 opgebragt. Met Collegie vari Diakenen heeft aan liet aftredend lid J. Kooper, die gedurende 12 jaren die betrekking had waargenomen eene zilveren medaille geschonken, als een bewijs van achting en vriendschap. Den 24slen Dec. is alhier overleden Margaretha Catharina Kupferin den ouderdom van 95 jaren, na BOjaren vereenigd te zijn geweest met A. J. AVagner Sr. De brievenmaal van Londen is Donderdag met de stoomboot Giraffe, waarop zich ook passagiers bevondente Scheveningen aangekomen. ROTTERDAM, 1 Januarij. In 184G zijn in de Maas en Goeree binnengekomen 2G83 en uitgezeild 2792 schepen, behalve de visclihoekers enz. In 1845 waren 2018 binnengekomen en 2007 uitgezeild. AMSTERDAA1, 1 Januarij. Gedurende 1846 zijn hier uit zee aangekomen 2812 schepen, waaronder 113 van Java; in 1845, 2426. Voorts blijkt uil eenen vergelijkenden staat van ingeklaarde schepen in al de havens van Nederland, dat in 1844 waren bin nengekomen 5831 schepen metende 876,791 toilin 1845, 6571 met. 938.896 en in 1843, 7792, met. 1,168,236 ton. AVij vernemendat het vervoer van koopmansgoederen langs den Ne- derlandschcn Rhijnspoorweg eene buitengewone en dagelijks toenemende be drijvigheid erlangt. Alle dagen schier vertrekt thans een speciale goederen trein. Men ziet thans van alle gedeelten der stad goederen tot dat einde naar I het station vervoeren. De meeste orde heerscht in dit opzigt, en de koop- i handel leertvooral onder de thans bestaande buitengewone omstandigheden dit middel van vervoer, door het laag tarief zoo zeer begunstigd, op waarde schatten. Onder anderen beeft een enkel handelhuis dit middel tot vervoer van meer dan 50 lasten graan bestemd. Men verneemt dat dezer dagen, op helderen dag, uit het koetshuis van den Heer van der Hoop alhier, het fraaije dekkleed van de koets met zil veren versierselen is gestolen. Men schat de innerlijke waarde van zilver op 5 Ned. ffi. HAARLEM, 1 December. De laatste spoortreinvan 's Gravenhage naar Amsterdam bestemd is he den avond, nabij het stations-gebouw te dezer stede, buiten het spoor ge- I raaktdoordien het beweegbare spoor niet goed geplaatst was geworden. De

Leydse Courant | 1847 | | pagina 1